زندگینامه مهران مدیری – بازیگر

نظرات 11
7 دقیقه مطالعه

زندگینامه مهران مدیری - بازیگر

بیوگرافی مهران مدیری (زندگینامه بازیگران)

در زندگینامه مهران مدیری اینگونه آمده است که : مهران مدیری هنرپیشه و خواننده محبوب کشورمان در  18 فروردین سال 1346 در تهران متولد شد. خانواده ی هنردوست مهران مدیری به او انگیزه داد تا فعالیت های هنری خود را از اولین سالهای نوجوانی آغاز کند و تا قبل از آن که به دانشگاه و رشته تئاتر برود، در چند اثر نمایشی به عنوان بازیگر شرکت کرد…

زندگینامه مهران مدیری - بازیگر

تحصیلات آکادمیک مهران مدیری در رشته “تئاتر”، به دلیل حضورش در جبهه های جنگ، ناتمام ماند. اما علاقه بی حد او به هنرهای نمایشی، بار دیگر او را به عرصه نمایش در تئاتر و رادیو کشاند. وی تا سال ۱۳۷۲ با نمایشهای زیادی از قبیل: شوخی، تلگراف، آرسنال، پانسیون، سیمرغ، هملت، کیسه بوکس و … روی صحنه تئاتر رفت. در این دوران با بسیاری از بزرگان تئاتر کشور چون “قطب الدین صادقی” و “میکائیل شهرستانی”هم بازی شد.
همچنین در این دوران به عنوان بازیگر در نمایش های رادیویی “قصه های شب” حضور یافت. مهران مدیری در سال های آغازین دهه ۸۰، نخستین تجربه حضور خود را در برنامه های مذهبی تلویزیون تجربه کرد تا این که به صورت اتفاقی، وارد عرصه “طنز نمایشی” در تلویزیون شد. مهران مدیری که تا قبل از آن فقط یک اثر کمدی نمایشی با نام “پانسیون” داشت، نخستین جرقه های نبوغ و ابتکار خود در زمینه کمدی را در مجموعه های تلویزیونی “نوروز۷۲” درجایگاه بازیگر و “پرواز ۵۷” به عنوان بازیگر و کارگردان نشان داد که این آثار در بهار و زمستان سال ۱۳۷۲، روی آنتن رفته بود. یک سال بعد از آن مجموعه طنز “ساعت خوش” را کارگردانی کرد و با این کار توانست ماندگارترین اثر کمدی خود را تا آن زمان ثبت کند.چرا که این اثراز اولین مجموعه های آیتم دار بود که برای اولین بار در تلویزیون و برای مخاطبان پخش شد. که البته حاشیه های زیادی برای سازندگان آن داشت که موجب شد تا سه سال اجازه ساخت و فعالیت در عرصه نمایش را از دست بدهند. مهران مدیری به دلیل این محرومیت فرصت هایی از قبیل بازی در فیلم ضیافت و سلطان را از دست داد. در نوروز ۷۷ همزمان با ایفای نقش در فیلم سینمایی “دیدار” برنامه طنز “جنگ77” را که دارای سبک جدیدی از کمدی و به گونه ای مبتنی بر داستان گویی بود، پس از سه سال محرومیت از عرصه نمایش جهت نمایش در تلویزیون آماده کرد. این اثر نیز همچون دیگر آثار او شهرتش را دو چندان کرد و موجب شد تا بیش تر در خاطر مخاطبان ماندگار شود.

کارگردانی مجموعه های مهران مدیری

زندگینامه مهران مدیری - بازیگر

ببخشید شما (۱۳۷۸)، پلاک ۱۴ (۱۳۷۹-۱۳۷۸)، نودشب (۱۳۷۹) و طنز ۸۰ (نوروز۸۰)، بازی در یک سریال تلویزیونی بنام “دردسروالدین” (۱۳۸۰) و بازیگری و بازیگردانی فیلم سینمایی “توکیو بدون توقف” از سری آثاری بود که موجب پختگی او در زمینه هنر و کمدی شد.

در سال ۸۱، مهران مدیری به همراه همکار نویسنده اش “پیمان قاسم خانی” با کمک تجاربی که در زمینه نمایش کمدی کسب کرده بودند، شهری را خلق کردند به نام “برره” که دارای سنت های عجیب و غریب بودند. “پاورچین” با طرح معضلات فرهنگی و بیماری های اخلاقی ساکنان روستای خیالی “برره”، رفتار و سنت های غلط مردم آن را به گونه ای بیان کرد که این مجموعه را به بزرگترین اتفاق نمایشی آن زمان تبدیل کرد. در حالیکه مجموعه تلویزیونی “نقطه چین” آن چنان که شایسته بود مطرح نشد و مجموعه “جایزه بزرگ” هم با وجود پربیننده بودن، برای مهران مدیری رضایت بخش نبود. “شب های برره” اثری بود که در آن به گذشته ی برره پرداخته شد تا بتواند به کمک آن هم داستان جدید و جذابی را به تصویر بکشد و هم مخاطبین را با این مردم خیالی با فرهنگ عجیب بیش تر آشنا کند.

عکس مهران مدیری

زندگینامه مهران مدیری - بازیگر

زندگینامه مهران مدیری - بازیگر

زندگینامه مهران مدیری - بازیگر

مهران مدیری در کنار تمام علاقه ای که به هنرهای نمایشی کارگردانی داشته است و علیرغم تمام تلاشش جهت رسیدن به جایگاهی والا در این عرصه، به عالم موسیقی نیز همیشه توجه داشته است. مهران مدیری اولین آلبوم موسیقی خود را در سال 1379 با ملودی های ظریف و هوشمندانه با صدایی گرم و دلنشین منتشر کرد. همچنین نخستین کنسرت رسمی خود را در بهمن ماه 1383 در تهران اجرا کرد که با استقبال بینظیر مردم مواجه شد و نشان داد که سلیقه مردم را به خوبی شناخته است.

زندگینامه مهران مدیری - بازیگر

مهران مدیری با وجود تمام تلاش هایش برای رسیدن به جایگاهی که امروز دارد اعتقاد دارد که بیش از اندازه برای کار، زمان صرف کرده است. اما به نظر می رسد که هنوز هم باید زمان زیادی برای نمایش کمدی امروزی ایران صرف کند. چرا که او سبک نویی را در کمدی نمایشی ایران رونق داد که این سبک تا امروز ابداع گری قدرتمند چون او به خود ندیده است.

آثار مهران مدیری:

زندگینامه مهران مدیری - بازیگر

مهران مدیری در سینما :

دیدار – ۱۳۷۷
توکیو بدون توقف -۱۳۸۱
همیشه پای یک زن در میان است -۱۳۸۶
دایره زنگی -۱۳۸۶
تهران ۱۵۰۰ (انیمیشن) -۱۳۹۰
پل چوبی -۱۳۹۰
ساعت پنج عصر -۱۳۹5

سریال های مهران مدیری :

سریال مشت های کوچک – ۱۳۷۱
سریال حکایت ها – ۱۳۷۱
سریال پندها و اندرزها – ۱۳۷۱
سریال نوروز ۷۲ – ۱۳۷۲
سریال باغ گیلاس –  ۱۳۷۲
سریال پرواز ۵۷ –  ۱۳۷۲
سریال ساعت خوش – بازیگر/کارگردان – ۱۳۷۳
سریال سال خوش – بازیگر/کارگردان – ۱۳۷۴
سریال نوروز ۷۶ – بازیگر/کارگردان – ۱۳۷۶
سریال (جُنگ)۷۷ –  بازیگر/کارگردان – ۱۳۷۷
سریال ببخشید شما – مجری/کارگردان – ۱۳۷۸
سریال پلاک ۱۴ – بازیگر/کارگردان – ۱۳۷۸
سریال ۹۰ شب – بازیگر/کارگردان – ۱۳۷۹
سریال طنز ۸۰  – مجری/تهیه کننده/کارگردان  ۱۳۸۰
سریال دردسر والدین بازیگر ۱۳۸۰
سریال پاورچین  بازیگر/کارگردان ۱۳۸۱
سریال نقطه چین بازیگر/طراح صحنه و لباس/کارگردان  ۱۳۸۲-۱۳۸۳
سریال جایزه بزرگ بازیگر/کارگردان  ۱۳۸۳
سریال شب های برره بازیگر/خواننده/کارگردان  ۱۳۸۴
سریال باغ مظفر بازیگر/خواننده/کارگردان  ۱۳۸۵
سریال مرد هزارچهره بازیگر/کارگردان/مجری طرح  ۱۳۸۷
زریال مرد دوهزارچهره بازیگر/کارگردان  ۱۳۸۸
سریال در حاشیه 1394

5/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

11 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
11
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx