زندگینامه رابرت داونی – بازیگر

نظرات 4
11 دقیقه مطالعه

زندگینامه رابرت داونی – بازیگر

پادکست زندگینامه رابرت داونی بازیگر

بیوگرافی رابرت داونی (زندگینامه هنرمندان)

رابرت جان داونی جونیور بازیگر سرشناس این روزهای هالیوود، از آن دسته بازیگرانی است که در طول سال های فعالیت هنری اش از تراژدی تا اوج قله های موفقیت را تجربه کرده است. رابرت داونی با مجموع فروش فیلم هایش که تا سقف 12 میلیارد دلار می رسد، یکی از پولسازترین های سینما محسوب می شود.

رابرت داونی در یک خانواده ی تمام هنرمند به دنیا آمده و پس از طی کردن چهار دهه از فعالیت هنری اش، همچنان سر حال و موفق است. توانایی او در خلق کاراکترهای دوست داشتنی شهره عام و خاص است. این موضوع به حدی است که بسیاری او را اصلی ترین کاراکتر این روزهای مارول می دانند. سری انتقام جویان که از آخرین فعالیت های رابرت داونی است؛ فروش مجموع شگفت انگیز 5 میلیارد دلاری را تجربه می کند.

دوستان عزیز سایت پرورش افکار برای آشنایی بیشتر و کسب اطلاع از زندگی نامه رابرت داونی جونیور این بازیگر مشهور و پرطرفدار دنیای هالیوود در ادامه با ما همراه باشید.

دوران کودکی و نوجوانی رابرت داونی

دوران کودکی و نوجوانی رابرت داونی

رابرت داونی متولد چهارم آوریل 1965 بوده و در منهتن نیویورک به دنیا آمده است. او فرزند کوچکتر یک خانواده چهار نفره است. مادرش الیسا آن بازیگر و پدرش نیز رابرت دانی سینیور، یک کارگردان مستقل سینمای آمریکا بوده است.

بسیاری از فراز و نشیب هایی که رابرت داونی در طول سال های فعالیتش تجربه کرد، ریشه در کودکی اش دارد. البته اولین آشنایی او با دنیای بازیگری هم به همین سال ها باز می گردد. او در پنج سالگی و در فیلمی به کارگردانی پدرش با نام پوند، برای اولین بار در مقابل دوربین قرار گرفت. او مدتی در بین سال های 1978 تا 1982 در کالیفورنیا زندگی کرد، اما پس از آن، تا مدت ها ساکن نیویورک بود.

رابرت داونی

آغاز فعالیت حرفه ای

رابرت داونی که خیلی زود و به واسطه شغل پدرش با سینما آشنا شده بود، تا اوایل دهه هشتاد، کم و بیش در چند نقش تقریبا مهم حضور داشت. اما شروع فعالیت جدی او را می توان از اوایل دهه هشتاد عنوان کرد. او در این سال ها در فیلم هایی همچون در آکادمی، علوم عجیب، اولین بار، جانی خوب است و این کافی است، حضور پیدا کرد.

رابرت داونی در فیلم این کافی است، در نقش آلبرت انیشتین ظاهر شد. ایفای نقش به جای چهره های معروف یکبار دیگر نیز در سال 1992، با فیلم چاپلین برای رابرت داونی تکرار شد. بازی تحسین برانگیز او در این فیلم وی را نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد کرد. البته تا به امروز و پس از دو بار نامزدی این جایزه معتبر، جای جایزه اسکار در میان جوایز متعددی که رابرت داونی دریافت کرده است، همچنان خالی است.

رابرت در سال 2009 نیز برای بار دوم برای بازی در فیلم کمدی تُندر استوایی نامزد دریافت جایزه اسکار بازیگر نقش مکمل مرد شد. البته لازم به ذکر است که فیلم چاپلین برای رابرت داونی جایزه بفتا را به همراه داشت. داونی در کنار فیلم تحسین شده چاپلین در دهه نود، چند فیلم قابل قبول دیگر نیز در کارنامه هنری اش دارد. او در فیلم هواپیمایی آمریکا با مِل گیبسون همبازی شد و پس از آن در فیلم بُرش های کوتاه حاضر شد.

رابرت داونی در این دهه در بیش از 20 فیلم حضور یافت که تقریبا می توان گفت، آماده­ی حضور در میان ستارگان دنیای هالیوود بود. اما اتفاقاتی که با شروع سال 2000 آغاز گردیده بود، وقفه ای کوتاه در فعالیت هنری او داشت. چالشی که داونی به سختی اما در نهایت به بهترین شکل ممکن از آن عبور کرد تا وارد عصر طلایی دوران حرفه ای خود شود.

بیوگرافی رابرت داونی

او پس از چند سال غیبت و حضور در چند نقش متوسط با فیلم بوس بوس بنگ بنگ، دوباره دیده شد. اما رابرت داونی این روزهای سینمای هالیوود کسی جز مرد آهنی نیست. اولین بار در سال 2008، هالیوود آیرون مَن را با بازی شگفت انگیز و خلق کاراکتر دوست داشتنی تونی استارک توسط رابرت داونی جونیور شناخت. کاراکتری که به کمپانی فیلم سازی ماروِل، هدیه ای چند میلیارد دلاری داد.

مجموع فروش فیلم هایی که رابرت داونی و آیرون من در آن حضور داشته اند، بیش از 6 میلیارد دلار است. سری فیلم های مرد آهنی، هالک و انتقام جویان از معدود فیلم های اکشن و پر مخاطب هالیوود هستند که علاوه بر موفقیت در گیشه، همواره با نظر مثبت منتقدین مواجه شده است.

البته موفقیت آیرون من و سری انتقام جویان نباید منجر به فراموش کردن سری فیلم های جذاب شرلوک هولمز با بازی فوق العاده رابرات داونی جونیور شود. او در این فیلم ها در نقش کارآگاه مشهور بریتانیایی، شرلوک هولمز ظاهر شده و با یک بازی فوق العاده، چالش های شخصیتی و حرفه ای این کاراکتر را به نمایش گذاشته است. جالب است بدانید هر قسمت از سری شرلوک هولمز نیز بیش از 500 میلیون دلار فروش داشته است.

همسر رابرت داونی جونیور

زندگی خصوصی رابرت داونی جونیور

رابرت داونی به طور همزمان در یک خانواده هنری و همچنین یک خانواده پر چالش متولد شده بود. این چالش ها با وجود کاراکتر دوست داشتنی و آرام رابرت تا حدود سال 2000، یعنی سن سی و پنج سالگی با او همراه بود. اما رابرت در سال های مختلف زندگی اش تا جای ممکن از درگیر شدن زندگی خصوصی اش با این چالش ها و به ویژه رسانه ای شدن آن ها، جلوگیری کرده است.

رابرت داونی با سوزان لِوین در طول فیلمبرداری یک فیلم آشنا شدند و این آشنایی سرانجام در اوت سال 2005 در نیویورک به ازدواج منجر شد. در حال حاضر آن ها در کنار هم یک زندگی زناشویی آرام دارند و صاحب سه فرزند می باشند.

عکس های رابرت داونی جونیور

رابرت داونی جونیور

رابرت داونی جونیور

زندگینامه رابرت داونی جونیور

زندگی نامه رابرت داونی جونیور

عکس رابرت داونی جونیور

بیوگرافی رابرت داونی جونیور

لیست جوایز و افتخارات رابرت داونی جونیور

  • جایزه اسکار : رابرت داونی دو بار در سال های 1993 و 2009 برای فیلم های چاپلین و تندر استوایی، نامزد دریافت جایزه اسکار شد، اما تا به امروز موفق به بردن این جایزه نشده است.
  • جایزه بفتا : وی در سال 1993 برای فیلم چاپلین، برنده بهترین بازیگر نقش اول مرد شد.
  • جایزه گلدن گلوب : چهار بار نامزدی و دو بار دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد برای فیلم برش های کوتاه و شرلوک هولمز

بیوگرافی رابرت داونی جونیور

فیلم ها و آثار هنری رابرت داونی جونیور

  • بازیگری سینما :

۱۹۷۰ – پوند

۱۹۷۲ – کاخ گرازر

۱۹۷۵ – لحظه به لحظه

۱۹۸۰ – در آکادمی

۱۹۸۳ – این کودک شما است

۱۹۸۴ – اولین بار

۱۹۸۵ – توف توربو

۱۹۸۵ – دخترها فقط می خواهند لذت ببرند

۱۹۸۵ – علوم عجیب

۱۹۸۵ – منتظر ماندن

۱۹۸۶ – بازگشت به مدرسه

۱۹۸۷ – هنرمند برنده

۱۹۸۷ – کمتر از صفر

۱۹۸۸ – جانی خوب است

۱۹۸۸ – لب های اجاره ای

۱۹۸۸ – ۱۹۶۹

۱۹۸۹- این کافی است

۱۹۸۹ – معتقد واقعی

۱۹۸۹ – یحتمل

۱۹۹۰ – هواپیمایی آمریکا

۱۹۹۱ – بیش از حد خورشید

۱۹۹۱ – ظرف صابون

۱۹۹۲ – چاپلین

۱۹۹۳ – قلب و ارواح

۱۹۹۳ – آخرین حزب

۱۹۹۳ – برش های کوتاه

۱۹۹۴ – درود بر سزار

۱۹۹۴ – قاتلین بالفطره

۱۹۹۴ – فقط تو

۱۹۹۵ – ریچارد سوم

۱۹۹۵ – خانه ای برای تعطیلات

۱۹۹۵ – بازسازی

۱۹۹۷ – منطقه خطر

۱۹۹۷ – رابطه یک شبه

۱۹۹۷ – دو دختر و یک مرد

۱۹۹۷ – استخر هوگو

۱۹۹۸ – مرد شیرینی زنجفیلی

۱۹۹۸ – مارشال آمریکایی

۱۹۹۹ – در خواب ها

۱۹۹۹ – دوستان و عاشقان

۱۹۹۹ – بوفینگر

۱۹۹۹ – سیاه و سفید

۲۰۰۰ – پسران شگفت انگیز

۲۰۰۲ – لتارگی

۲۰۰۳ – هر کاری که ما انجام میدیم

۲۰۰۳ – کارآگاه آوازخوان

۲۰۰۳ – چارلی: زندگی و هنر چارلی چاپلین

۲۰۰۳ – گوتیکا

۲۰۰۴ – اروس

۲۰۰۵ – بازی ۶

۲۰۰۵ – بوس بوس بنگ بنگ

۲۰۰۵ – بیگانه

۲۰۰۵ – شب بخیر و موفق باشید

۲۰۰۵ – هوبرت سلبی جونیور: فردا بهتر خواهد شد

۲۰۰۶ – راهنمایی برای تشخیص قدیسان تو

۲۰۰۶ – سگ پشمالو

۲۰۰۶ – یک پوینده تاریک

۲۰۰۶ – خز

۲۰۰۷ – زودیاک

۲۰۰۷ – شانس تو

۲۰۰۸ – چارلی بارتلت

۲۰۰۸ – مرد آهنی

۲۰۰۸ – هالک شگفت انگیز

۲۰۰۸ – تندر استوایی

۲۰۰۹ – تکنواز

۲۰۰۹ – شرلوک هولمز

۲۰۱۰ – مرد آهنی ۲

۲۰۱۰ – عشق و بی اعتمادی

۲۰۱۰ – موعد مقرر

۲۰۱۱ – شرلوک هولمز: بازی سایه ها

۲۰۱۲ – انتقام جویان

۲۰۱۳ – مرد آهنی ۳

۲۰۱۴ – آشپز

۲۰۱۴ – قاضی

۲۰۱۵ – انتقام جویان: عصر اولتران

۲۰۱۶ – کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی

۲۰۱۷ – مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه

۲۰۱۸ – انتقام جویان: جنگ ابدیت

۲۰۱۹ – انتقام جویان: پایان بازی

۲۰۱۹ – تعطیلات آل آستار

۲۰۲۰ – سفرهای دکتر دولیتل

۲۰۲۰ – دنباله داستان شرلوک هولمز

4.6/5 - (58 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

4 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
4
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx