زندگینامه سلمان خان – بازیگر

نظرات 3
10 دقیقه زمان مطالعه

زندگینامه سلمان خان – بازیگر

پادکست زندگینامه سلمان خان بازیگر

بیوگرافی سلمان خان  (زندگینامه هنرمندان)

سلمان خان هنرپیشه، تهیه کننده، خواننده، مدل و از ستاره های مشهور هندی است که تاکنون در ۵۰ فیلم به ایفای نقش پرداخته و در آن ها خوش درخشیده است. به همین منظور در این مقاله قصد داریم به شرح زندگی نامه سلمان خان یکی از بازیگران مشهور و چهره های پرکار بالیوود بپردازیم.

سلمان خان به راستی نزد ایرانی ها هم از محبوبیت زیادی برخوردار است و با ایفای نقش در فیلم های متعدد در قلب مردم جایگاه ویژه ای به دست آورده است. دوستان عزیز سایت پرورش افکار لطفا برای آشنایی بیشتر با سلمان خان در ادامه با ما همراه باشید.

دوران کودکی و نوجوانی سلمان خان

دوران کودکی و نوجوانی سلمان خان

نام کامل او عبدالرشید سلیم سلمان خان است، که به اختصار به اسم سلمان خان معروف شده است. سلمان خان در ۲۷ دسامبر سال ۱۹۶۵ متولد شده است. او فرزند بزرگ سلیم خان، بازیگر و نویسنده ی فیلم های سینمای هند است. پدر ِپدرش یک مسلمان افغانی تبار است که به هند مهاجرت کرده بود، و مادرش نیز هندی می باشد.

خود سلمان خان در این باره گفته است که یک دورگه ی مسلمان هندی است. مادر او همسر اول پدرش است و نامادری اش نیز هلن نام دارد. هلن نیز بازیگر بوده و حتی در چند فیلم با سلمان خان همکاری داشته است. سلمان خان همچنین دو برادر به نام های ارباز خان و سهیل خان و همین طور دو خواهر به نام های آلویرا و آرپیتا دارد. خواهر اولش یعنی آلویرا با یک کارگردان و بازیگر به نام آتل آگنی ازدواج کرده است. سلمان خان و دو برادرش دوران دبیرستان خود را در مدرسه ای در بندر مومبایی به اتمام رساندند.

سلمان خان

آغاز فعالیت حرفه ای

سلمان خان برای اولین بار در سال ۱۹۸۸ با شرکت در فیلم Biwi Ho To Aisi ساخته جی کی بهاری وارد سینما شد. وی در این فیلم یک نقش فرعی داشت. سلمان خان در سال ۱۹۸۹ با بازی در فیلم «منه پیار کیا» توانست با همکاری سورج جایزه ی بهترین بازیگر مرد را از آن خود کند. این فیلم در سینماهای خارج از هند نیز به روی پرده های سینما رفت و در کشورهای مختلفی همچون اسپانیا هم پخش شد. این فیلم  در دهه ۸۰ توانست در لیست پرفروش ترین ها قرار بگیرد.

به همین خاطر می توان گفت که این فیلم نقش مؤثری در زندگی کاری سلمان خان ایفا کرد، به طوری که در سال ۱۹۹۱ در فیلم های دیگری مانند «ساجن»، «هم آپ که هه کن» در سال ۱۹۹۴، کارآجون ۱۹۹۵ و فیلم های دیگر خوش درخشید. او با بازی در ۸ فیلم مهم توانست مبلغی شامل ۱۸ میلیون دلار به دست آورد؛ همچنین جزو یکی از مشهورترین و موفق ترین بازیگران سینمای هند شود.

در سال ۱۹۹۹ سلمان خان با بازی در فیلم «کوچ کوچ هوتاهه» توانست جایزه ی بهترین چهره ی مکمل مرد را دریافت کند و به شهرت و اعتبارش بیفزاید. بعد از آن در فیلم هایی از جمله تره نام در سال ۲۰۰۳، موجسه شادی کروگی در سال ۲۰۰۴، نوانتری در سال ۲۰۰۵، پارتنر در سال ۲۰۰۷، وانتد در سال ۲۰۰۹، دبنگ در سال ۲۰۱۰، بادیگارد و ردی در سال ۲۰۱۱، اک تا تایگر و دبنگ در سال۲۰۱۲، کیک در سال۲۰۱۴،برادر باجرانگی در سال ۲۰۱۵، سلطان در سال۲۰۱۶ و تایگر زنده است در سال۲۰۱۷ به ایفای نقش پرداخت.

این فیلم ها جزو پرفروش ترین فیلم های سینمای هند بودند. همین طور فیلم پر فروش در دهه های ۸۰ و ۹۰ با بازی سلمان خان به ترتیب «منه پیار کیا» و «اپکه» بود. او همچنین در هشت سال پرفروش ترین فیلم ها را به نام خود ثبت کرده است که در کارنامه کاری هیچ بازیگری مشاهده نمی شود. سلمان خان از سال ۲۰۱۰ به بعد هیچ فیلم ناموفقی نداشته است.

او با وجود سختی و مشکلاتی که در زندگی شخصی و کاری اش داشت، توانست به صورت متوالی در دو دهه استعداد خود را در تمامی نقش های سینمایی چه ژانر عاشقانه و چه اکشن و چه درام و کمدی به همگان نشان دهد. آثار او به قدری اهمیت دارد که دانشجوهای سینما او را الگوی خود قرار می دهند و همچنین نویسنده ها فیلمنامه های خود را به شرط حضور او می نویسند. او به دلیل بازی های ماندگار و تأثیرگذارش این چنین توانسته است، تا در سینما محبوب و خواستنی باشد.

بیوگرافی سلمان خان

فعالیت های خیرخواهانه سلمان خان

جالب است بدانید که سلمان خان هنر نقاشی را هم دارا می باشد. وی برخی از نقاشی های خود را به خیریه اعطا کرده تا با فروش این نقاشی ها، به بچه های بی بضاعت کمکی کرده باشد. سلمان خان بچه ها را بسیار دوست دارد، خصوصا بچه های کار و بچه هایی که ناتوانی جسمی یا ذهنی دارند. او حتی از سازمان هایی که مختص به بچه های کار هستند، نیز حمایت می کند. برخی از این سازمان ها عبارت اند از کمیسیون های متعهد، Development Trust و دبیرستان مرکز رفاه کودکان. سلمان خان بعد از شاهرخ خان پرطرفدارترین و با استعدادترین بازیگر هندی معرفی شده است.

سلمان خان

زندگی خصوصی سلمان خان

سلمان خان در آپارتمان گلکسی در مومبای زندگی می کند. همچنین مالک سه خانه ویلایی می باشد که هرکدام استخر و سالن ورزشی دارد. او به شدت به ورزش علاقه دارد. سلمان خان در سال ۱۹۹۹ تا سال ۲۰۰۱ با آیشواریا رای بازیگر زیبای هندی رابطه عاشقانه داشت و این جدایی برای او خیلی سخت بود.

سلمان خان در سال ۲۰۰۴ به عنوان هفتمین مرد جذاب جهان در مجله مردمی در ایالات متحده معرفی گردید. او در ۱۱ اکتبر سال ۲۰۰۷ قبول کرد که موزه ی  Madame Tussaud از او مجسمه ای از جنس موم بسازد. لازم به ذکر است که سلمان خان چهارمین بازیگری است که مجسمه ی مومی او در این موزه قرار دارد.

وی همچنین عضو چندین مؤسسه خیریه نیز می باشد. از او همواره به عنوان کسی یاد می شود که دست خیر به سمت کودکان دراز می کند. همچنین در سال ۲۰۱۲ با پرداخت ۴ میلیون روپیه موفق شد ۴۰۰ زندانی را آزاد نماید.

عکس های سلمان خان

سلمان خان

زندگی نامه سلمان خان

سلمان خان

بیوگرافی سلمان خان

سلمان خان

سلمان خان

لیست فیلم ها و آثار سلمان خان

یک همسر باید مثل من باشد (۱۹۸۸)

دوستت دارم (۱۹۸۹)

یاغی (۱۹۹۰)

عشق بی وفا (۱۹۹۱)

گل سنگ (۱۹۹۱)

قربانی (۱۹۹۱)

عشق (۱۹۹۱)

ساجن (۱۹۹۱)

سوریاوانشی (۱۹۹۲)

یک پسر یک دختر (۱۹۹۲)

ناجی (۱۹۹۲)

هدف (۱۹۹۲)

دختری از ماه (۱۹۹۲)

دلدار عاشق (۱۹۹۳)

هرکسی سبک خود را دارد (۱۹۹۴)

من برای تو چه کسی هستم؟ (۱۹۹۴)

تکه ای از ماه (۱۹۹۴)

عشق سنگدل (۱۹۹۴)

مرگ با شجاعت (۱۹۹۵)

کاران آرجون (۱۹۹۵)

بعدازظهر (۱۹۹۶)

سکوت؛ موزیکال (۱۹۹۶)

پیروزی (۱۹۹۶)

دشمنان دنیا (۱۹۹۶)

دوقلوها (۱۹۹۷)

آزار (۱۹۹۷)

دیوانه مستانه (۱۹۹۷)

وقتی عشق برای کسی اتفاق می افتد (۱۹۹۸)

عاشق شدی نترس (۱۹۹۸)

پیوند (۱۹۹۸)

دارد یک اتفاقاتی می افتد (۱۹۹۸)

فقط تو (۱۹۹۹)

جان من قبول کن (۱۹۹۹)

دلدادگان (۱۹۹۹)

ما با هم هستیم (۱۹۹۹)

سلام برادر (۱۹۹۹)

همسر شماره۱ (۱۹۹۹)

عروس را با خودم خواهم برد (۲۰۰۰)

برادر من  (۲۰۰۰)

هر دلی که عاشق بشه (۲۰۰۰)

دو و نیم نامه ی عاشقانه (۲۰۰۰)

آهسته و مخفیانه (۲۰۰۱)

من مال تو هستم عزیزم (۲۰۰۲)

این جادو است (۲۰۰۲)

یه وقت عاشق نشی (۲۰۰۲)

فراموشی (۲۰۰۲)

به نام تو (۲۰۰۳)

باغبان (۲۰۰۳)

افتخار (۲۰۰۴)

با من ازدواج میکنی؟ (۲۰۰۴)

دوباره همدیگر را خواهیم دید (۲۰۰۴)

آنچه دل بخواهد (۲۰۰۴)

خوش شانس (۲۰۰۵)

چرا من دوستت دارم؟ (۲۰۰۵)

ورود ممنوع (۲۰۰۵)

برای اینکه (۲۰۰۵)

ازدواج کردم گیر افتادم  (۲۰۰۵)

ساوان… فصل عاشقی (۲۰۰۶)

بابل (۲۰۰۶)

جان من (۲۰۰۶)

شریک (۲۰۰۷)

ماریگولد (۲۰۰۷)

سلام بر عشق (۲۰۰۷)

عشق من (۲۰۰۷)

خدایا بنازم عظمتت (۲۰۰۸)

سلام (۲۰۰۸)

یووراج (۲۰۰۸)

قهرمانان (۲۰۰۸)

تحت تعقیب  (۲۰۰۹)

من و خانم خانا  (۲۰۰۹)

رؤیاهای لندن  (۲۰۰۹)

ویر  (۲۰۱۰)

تیز مار خان  (۲۰۱۰) – حضور افتخاری

نترس  (۲۰۱۰)

بادیگارد  (۲۰۱۱)

آماده  (۲۰۱۱)

پسر سردار  (۲۰۱۲)-حضور افتخاری

زمانی ببری وجود داشت  (۲۰۱۲)

نترس ۲  (۲۰۱۲)

لگد  (۲۰۱۴)

جی هو  (۲۰۱۴)

برادر باجرانگی  (۲۰۱۵)

گنجینه‌ای به نام عشق پیدا کرد  (۲۰۱۵)

سلطان  (۲۰۱۶)

هانومان: دا دمار  (۲۰۱۷)

تیوبلایت  (۲۰۱۷)

تایگر زنده است  (۲۰۱۷)

دوقلوها ۲  (۲۰۱۷)

مسابقه ۳  (۲۰۱۸)

 

۴.۵/۵ - (۵۹ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

3 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
3
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx