زندگینامه پروفسور محمد تقی فاطمی – پدر علم ریاضی

نظرات 2
6 دقیقه مطالعه

116

بیوگرافی پروفسور محمد تقی فاطمی

در زندگی نامه پروفسور محمد تقی فاطمی اینگونه می خوانیم که ایشان را پدر علوم ریاضی نوين در ايران مي دانند. پروفسور محمد تقی فاطمی در سال ۱۲۸۳ ه.ش در شهر اصفهان ديده به جهان گشود.

آدمی در هر شغل و مرتبه علمی که باشد، اگر الگویی راستین و نمونه ای در حد اعلا برای خود داشته باشد می تواند به آدمیت برسد.

همواره یکی از مهمترین مشاغل برای دانشجویان ریاضی شغل شریف معلمی است بی گمان خواندن سرگذشت نمونه های وارسته و برجسته معامی ریاضی برای ما دانشجویان ریاضی جالب، مهم، اثرگذار و بسیار لازم مینماید تلاش، تسلط، جئیت، تواضع، تعهد بالاترین صفاتی هستند که یک معلم شایسته است داشته باشد. این ویژگی ها در پروفسور محمد تقی فاطمی یکجا می توان دید.

تحصیلات رسمی و حرفه ای :

پروفسور محمد تقی فاطمی در ايام کودکی در منزل مشغول به تحصیل و فراگيری دروس فارسی، مقدمات عربی و دروس مذهبی بود. پروفسور محمد تقی فاطمی در سال 1295 تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در مدارس گلبهار و صارمیه به پایان رسانیده و در سال ۱۳۰۰ به خدمت اداره فرهنگ و معارف یزد در آمد. پروفسور محمد تقی فاطمی در سال 1305 موفق به کسب مدرک ديپلم در رشته علمی شد و پس از طی تحصیلات ابتدايی و متوسطه در سال 1306 برای تحصیل در رشته رياضيات عازم فرانسه شد و پس از نگارش رساله تخصصی استعمال گروه ها در هندسه و کسب درجه پروفسوری رياضيات از دانشسرای عالی پاريس به ميهن بازگشت. پروفسور محمد تقی فاطمی در دانشسرای عالی تهران به تدريس علوم رياضی و مکانيک استدلالی پرداخت و نخستين متخصص مکانيک تحليلی کشورمان بود. پس از تاسيس دانشگاه تهران در سال ۱۳۱۳ پروفسور محمد تقی فاطمی در همان سال دانشکده فنی تهران را بنيان می نهد. بعدها در تاسيس دانشکده علوم نيز مشارکت می نمايد و سالها در اين دانشکده به تدريس می پردازد.

آثار پروفسور محمد تقی فاطمی

استاد پروفسور محمد تقی فاطمی با همکاری دوستانش ۲۶ جلد کتاب رياضی در موضوعات جبر، هندسه، مثلثات و مکانيک استدلالی برای دانشگاهها و دبيرستانها تاليف و تدوين کرد.

مادر پروفسور محمد تقی فاطمی بانویی متدین و بسیار پایبند به شعائر مذهبی بود مادر پروفسور محمد تقی فاطمی قبل از آنکه ایشان از طرف وزارت جنگ با اولین دسته محصلین برای ادامه تحصیل به فرانسه اعزام شود از یک بانوی نایینی می خواهد تا قالیچه مخصوص نماز برای سید تقی ببافد. از قرار اطلاع پروفسور محمد تقی فاطمی كه بيش از شش سال در پاريس اقامت داشته هميشه بر اين قاليچه نماز گذارده است و هيچ گاه نمازی از او ترك نشده است. پروفسور محمد تقی فاطمی در دانشسرای عالی پاریس (اكول نورمال سوپريور) در رشته رياضی تحصيلات عالی خود را به پايان رسانيد و يكی از شاگردان ممتاز اين رشته و تنها ايرانی فارغ التحصيل اين مدرسه می باشد بطوريكه دولت فرانسه اين موفقيت را به دولت ايران تبريك گفته است و …

%d9%be%d8%b1%d9%88%d9%81%d8%b3%d9%88%d8%b1-%d9%85%d8%ad%d9%85%d8%af-%d8%aa%d9%82%db%8c-%d9%81%d8%a7%d8%b7%d9%85%db%8c

مشاغل و سمتهای مورد تصدی:

پروفسور محمد تقی فاطمی پس از اتمام تحصیلات خود و بازگشت به ايران در دبیرستان نظام مشغول به کار شد و از سال 1313 در دانشسرای عالی تهران به تدريس علوم رياضی و مكانيك استدلالی پرداخت. پروفسور محمد تقی فاطمی در سال 1316 به تدريس هندسه ترسيمی در دانشگاه فنی و همکاری با فرهنگسرای علوم زبان فارسی در وضع واژگان معادل برای اصطلاحات مکانيک مشغول بود. پروفسور فاطمی در سال 1347 از دانشگاه تهران بازنشسته و عازم مشهد شد و مديريت گروه رياضی دانشگاه فردوسی مشهد را به عهده گرفت.
مراکزی که ایشان از بانيان آن به شمار می آيند : پس از تاسيس دانشگاه تهران در سال 1313 پروفسور محمد تقی فاطمی در همان سال دانشكده فنی تهران را بنيان نهاد. بعدها در تاسيس دانشكده علوم نيز مشاركت كرد.

پروفسور محمد تقی فاطمی در سال ۱۳۴۷ به خاطر عشق وافر به امام رضا(ع) عازم مشهد شد و به تدريس و مديريت گروه رياضی دانشگاه فردوسی مشهد همت گماشت. پروفسور محمد تقی فاطمی در بيست و دومين کنفرانس رياضی کشور در سال ۱۳۶۹ به عنوان استاد پيشکسوت رياضيات ايران در قرن معاصر مورد تقدير قرار گرفت.

ساير فعاليتها و برنامه های روزمره:

نخستين کتب درس رياضی برای دانش آموزان توسط پروفسور محمد تقی فاطمی در سال 1318 تاليف و تدوين شد.

پروفسور محمد تقی فاطمی معلم همه معلمین ریاضی ایران، انسانی وارسته و پرتلاش بودند.

مرحوم پروفسور محمد تقی فاطمی از خادمان افتخاری حضرت رضا(ع) بود و بارها می گفت: ((خدمت به امام رضا(ع) از افتخارات من است)) اين معلم بزرگ و پرتلاش سرانجام در پاييز سال ۱۳۷۴ به ديار باقی شتافت و در جوار محبوبش امام هشتم شيعيان (ع) به خاک سپرده شد.

از آن مرحوم سه پسر و دو دختر باقی مانده است. پسر بزرگ ايشان پروفسور سيد محمدخان فاطمی از دانشمندان اختر فیزیک و ساکن آمريکاست که در سازمان فضایی ناسا خدمت می کند. دو فرزند ديگر استاد، یعنی دکتر سيد محمود فاطمی داروساز و مهندس سيد سعيد فاطمی در ايران زندگی می کنند.

4.2/5 - (9 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

2 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
2
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx