زندگینامه لی کان هی – سامسونگ

نظرات 13
11 دقیقه مطالعه

maxresdefault

بیوگرافی لی کان هی

لی کان هی رئیس و مدیرعامل گروه بزرگ سامسونگ، با ثروت 13.7 میلیارد دلار چهاردهمین میلیاردر جهان است. او پسر مؤسس گروه سامسونگ، لی‌ بیونگ چول است و ثروت اولیه خود را از پدرش به ارث برده، ولی برای میلیاردر شدن تلاش فراوانی كرده است، گرچه او سومین فرزند پسر مؤسس بود، اما پدرش نسبت به دو فرزند اولش اعتماد نداشت.
لی‌ بیونگ چول می‌ خواست كسب و كار را به دست لی کان هی بسپارد، اما این كار به زمان نیاز داشت و تا دهه 1980 به طول انجامید تا تنش‌ های پدید آمده كمتر شود.

w620h405f1c1-files-articles-2015-1089030-lee-byung-chul-samsung-doanhnhansaigon

 بیوگرافی لی بیونگ چول

لی بیونگ چول (1910-1987) مؤسس گروه سامسونگ بود. او فرزند یک خانواده زمین دار ثروتمند بود و از ثروتی که برایش به ارث گذاشته شده بود یک آسیاب برنج خرید. این کار آنچنان موفقیت آمیز نبود و لی بیونگ چول تصمیم گرفت کسب‌ و کاری را با کامیون‌ های بارکش در داگو شروع کند. لی بیونگ چول به دانشگاه واسدا در توکیو رفت، ولی تحصیلات خود را رها کرد. بعد از یک دهه سامسونگ آسیاب‌ های آرد و محصولات شیرینی پزی تولید می‌ كرد و بعد از آن با رشدی بسیار سریع با مشاركت عده بیشتری اداره گردید و به یكی از 10 شركت بزرگ كره تبدیل شد. لی بیونگ چول شرکت سامسونگ را در سال 1938 تأسیس کرد.

2016313142326248331a

از سال 1958 سامسونگ رو به ترقی، شروع به گسترش به صنایع دیگر از قبیل كشتی سازی، تولید مواد شیمیایی، رسانه، امور مالی و حسابداری كرد. در سال 1969 شركت سامسونگ الكترونیک در گروه سامسونگ متولد شد و کار اصلی آن تولید لوازم الکترونیکی از قبیل تلویزیون، ماشین‌ حساب، یخچال، کولر و ماشین لباسشویی بود. سامسونگ در زبان كره‌ ای به معنای «سه ستاره» می‌ باشد. این شركت در دهه 1970با سرمایه‌‌ گذاری در صنایع سنگین، صنایع شیمیایی و پتروشیمی و ساخت كشتی، راه صنعتی شدن را در پیش گرفت. دهه 1970 دهه توسعه شركت سامسونگ بود و شركت‌ های صنایع سنگین، پتروشیمی، كشتی سازی و صنایع دقیق سامسونگ تأسیس و اولین صادرات صنایع الكترونیک از سوی سامسونگ الكترونیک صورت گرفت. محصولات این شركت در دهه 1980 توانست به بازارهای جهانی راه یابد.

Lee Kun-hee

در زندگی نامه لی کان هی اینگونه آمده است که: لی کان هی در 9 ژانویه سال 1942 در داگو در کره جنوبی متولد شد. او به دانشگاه واسدا در توکیو رفت و در سال 1965 از این دانشگاه مدرک اقتصاد گرفت. لی کان هی سپس به دانشگاه جورج واشنگتن در آمریکا رفت تا در رشته MBA به تحصیل بپردازد، اما لی کان هی این دانشگاه را بدون دریافت مدرک تحصیلی در این رشته به اتمام رساند.

لی کان هی در سال ۱۹۹۳ در شهر فرانکفورت، بیانیه معروف سامسونگ را صادر کرد و همه کارکنان را به یک انقلاب فرهنگی فرا خواند. او گفت که تغییر را از خود آغاز خواهد کرد، زیرا تنها حرف زدن کافی نیست. لی معتقد است، در هزاره جدید، قدرت آتش یک کشور، به وسیله سطح فناوری آن مشخص می‌ شود. لی کان هی در سال 1996 به ریاست انجمن کشتی کره برگزیده شد. او در سال 1998 مدیرعامل سامسونگ الکترونیکز، یکی از زیر مجموعه‌ های بزرگ گروه سامسونگ و رئیس کل گروه سامسونگ شد.
لی کان هی در مصاحبه‌ ای بیان کرده بود که مفتخر است که سامسونگ خلاق‌ ترین و باهوش‌ ترین افراد کره جنوبی را جذب کرده است. وی سپس افزود که این شرکت هدف جدید دارد و آن جذب افراد با استعداد از سرتاسر جهان است تا تضمین کند سامسونگ همچنان در صدر شرکت‌ های برتر دنیا باقی بماند. لی کان هی قادر است به سه زبان کره‌ ای، انگلیسی و ژاپنی صحبت کند. لی کان هی در سال 2000 از دانشگاه ملی سئول مدرک دکترای افتخاری در اقتصاد و در سال 2005 نیز از دپارتمان فلسفه مدرک دکترای افتخاری دریافت کرده است. وی در سال 1966 به عضویت کمیته بین‌ المللی المپیک درآمد و در سال 2005 نیز به عنوان رئیس افتخاری کمیته ملی المپیک کره انتخاب شد. لی کان هی در سال 1978 میلادی نایب رئیس شركت سامسونگ شد. در سال ۱۹۸۷ لی درگذشت، که در پی آن سامسونگ به چهار گروه مستقل تقسیم شد: گروه سامسونگ، گروه شینسگائه، گروه سی‌ جی و گروه هانسول. از دهه ۱۹۹۰ سامسونگ فعالیت‌ هایش را جهانی کرد، که تمرکز اصلی آن را صنایع الکترونیک، گوشی تلفن همراه و نیم‌ رساناها، تشکیل می‌ دادند.در سال 1987 پس از فوت پدرش رهبری سامسونگ را به دست گرفت. لی کان هی در آوریل سال 2008 از مقام خود استعفا داد. دلیل این‌ کار اتهامات و شایعاتی مبنی بر فرار مالیاتی بود كه برای وی مشكلاتی را به همراه داشت، البته لی کان هی در مارس 2010 پس از ترک 32 ماهه فعالیت‌ اش دوباره به رأس اداره این شركت بازگشت تا همچنان سکاندار گروه بزرگ سامسونگ باشد.
او با‌هانگ‌ راهویی، یكی از زنان ثروتمند كره جنوبی و مدیر اجرایی بنیاد «هوآم» ازدواج كرد و ثمره این ازدواج سه فرزند دختر و یک پسر است. پسر او اكنون معاون رئیس شركت سامسونگ الكترونیک و بزرگ‌ ترین دخترش معاون رئیس شركت صنایع «چیل» است. جنازه دختر كوچک هی، «لی یون هیونگ» كه دانش‌ آموخته دانشگاه «زنان اوها» و نیویورک بود، در 18 نوامبر سال 2005 میلادی در آپارتمانی در منهتن پیدا شد و به گفته كارشناسان، هیونگ اقدام به خودكشی كرده است.
دیگر برادر و خواهرهای هی و فرزندانشان نیز مسئولیت‌ های اجرایی در گروه‌ های تجاری اصلی كره جنوبی را عهده‌ دار هستند.

samsung

در زبان کره‌ ای، کلمه ‌Samsung به معنای سه ستاره است. نام این برند توسط مؤسس اولیه سامسونگ یعنی بیونگ چول انتخاب شده و دلیلش هم این است که وی قصد داشته روزی این شرکت بتواند در سه زمنیه برترین و قدرتمندترین کمپانی دنیا شود. اما چرا دقیقاً سه ستاره؟ و چرا عدد ۳ برای موفقیت انتخاب شده و چرا مثلاً ۴ ستاره انتخاب نشده؟ دلیل این موضوع در زبان کره ای نهفته است که عدد سه در آن به عنوان یک سمبل برای هر چیز بزرگ و قدرتمند بکار می رود.

اخیراً سامسونگ توانسته به یکی از بزرگترین شرکت های فناوری و تکنولوژی در دنیا تبدیل شود.

امروزه گروه سامسونگ شامل مجموعه‌ ای از ۸۰ شرکت می‌باشد، که بزرگترین مجموعه تجاری-صنعتی در کره جنوبی محسوب می‌ شود. شمار کارکنان این گروه در سال ۲۰۱۳ نزدیک به ۴۲۷٬۰۰۰ نفر اعلام شد. شناخته‌ شده‌ ترین شرکت‌ های زیرمجموعه آن عبارتند از: سامسونگ الکترونیکس(بزرگترین شرکت فناوری اطلاعات جهان) بزرگترین شرکت این گروه است، صنایع سنگین سامسونگ (دومین شرکت بزرگ صنایع کشتی‌ سازی کره)، شرکت مهندسی سامسونگ و سامسونگ سی اند تی (به ترتیب سیزدهم و سی‌ و ششمین شرکت‌ های بزرگ ساختمانی جهان)،سامسونگ کارت، سامسونگ فایر، سامسونگ لایف (چهاردهمین شرکت بزرگ بیمه عمر جهان)، سامسونگ اورلند (قدیمی‌ ترین شهر بازی در کره جنوبی)، سامسونگ تکوین و چیل ورلدواید (پانزدهمین شرکت تبلیغاتی جهان). دفتر مرکزی این شرکت در شهر سامسونگ، در سئول قرار دارد و سهام آن در بازار بورس نیویورک معامله می‌ شود. در سپتامبر 2015 نیز، دفترِ شبیه به معکب روبیک سامسونگ در دره سیلیکون ساخته شد. این اقامتگاه 300 میلیون دلاری سامسونگ به قدرت این کمپانی در دره سیلیکون افزوده است. این دفتر با عظمت که ۱.۱ میلیون فوت مربع (حدوداً ۱۰۲ هزار متر مربع) مساحت دارد، در سن خوزه قرار گرفته و بنا دارد تا بیش از ۲۰۰۰ کارمند را در خود جای دهد. این سازه عظیم، خانه ای برای تیم تحقیق و توسعه (R&D) سامسونگ و همچنین واحد فروش و بازاریابی محلی آن، خواهد شد.

اندیشه های لی کان هی

اهداف لی کان هی مالک سامسونگ، برای دهه آینده بسیار جامع و متنوع است. وی معتقد است، سامسونگ برای بقا راهی ندارد، جز آنکه به یک شرکت درجه اول تبدیل شود. لی کان هی سامسونگ را متعهد کرده است، که برای توسعه نسل جدید فناوری مانند سخت‌ افزارها و نرم‌ افزارهای چندرسانه‌ ای و مهندسی زیستی، ۷۵ میلیارد دلار سرمایه‌ گذاری کند.

لی کان هی براین باور است، که تغییرات در ۵ تا ۱۰ سال آینده بی تردید بیش از تغییرات ۱۰۰ سال گذشته خواهد بود، همان‌ گونه که تغییرات ۱۰۰ سال گذشته بیش از تغییرات ۵۰۰ سال پیش تاکنون بوده است. لی کان هی معتقد است در قرن بیست و یکم هیچکس به تنهایی نمی‌ تواند رشد یابد، سرعت تغییرات بیشتر خواهد شد و تلاطم انتقال و حرکت ادامه خواهد داشت. لی کان هی دوران آینده را دوران فرا نیمه‌ هادی می‌ نامد و روند تغییرات باورنکردنی را برای دنیا پیش بینی می‌ کند.

3.8/5 - (12 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

13 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
13
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx