دوره پر مخاطب ( کارشناس جذب شوید ) دارای بیش از 100 هزار مخاطب در سراسر دنیا
اطلاعات بیشتر و ثبت نام

زندگینامه ماهاتما گاندی – رهبر حقوق مدنی

  

بیوگرافی کامل ماهاتما گاندی

ماهاتما گاندی یک رهبر برجسته‌ ی سیاسی در هند بود که برای استقلال هند مبارزه کرد. او اصول غیر خشونت‌ آمیز و نافرمانی‌ های صلح‌ آمیز را استفاده می کرد. گاندی در سال ۱۹۴۸ توسط یک متعصب کشته شد. در هند، لقب “پدر ملت” به وی داده شده است.

زمانی که ناامید می شوم به یاد می‌ آورم که در تمام طول تاریخ، روش های راستی و عشق پیروز بوده‌ اند. افراد قدرتمند و قاتلی بوده‌ اند و ممکن بود برای زمانی شکست‌ ناپذیر به نظر برسند، اما در انتها همیشه شکست‌ خورده‌ اند. همیشه به این فکر کنید.

ماهاتما گاندی کیست؟

در زندگی نامه ماهاتما گاندی اینگونه آمده است که: ماهاتما گاندی در  سال ۱۸۶۹ در پوربندر هند متولد شد. ماهاتما جزء جامعه‌ ی پیشه‌ وران بود. مادر او زنی بی‌ سواد بود اما اخلاص و عقاید پاکش اثری قوی روی ماهاتما داشت. در جوانی او یک دانش‌ آموز خوب بود اما این جوان خجالتی هیچ نشانی از رهبریت نداشت. با مرگ پدرش، ماهاتما به انگلستان سفر کرد تا در زمینه‌ ی قانون مدرک کسب کند. او با جامعه‌ ی گیاه‌ خواران آشنا شد و از او درخواست کردند تا کتاب هندو باگاواد گیتا را برایشان ترجمه کند. این کتاب ادبیات حماسی، حسی از افتخار به نوشته های هندی که گیتا همانند مروارید آن بود را در گاندی ایجاد کرد.
در حدود این زمان، او همچنین کتاب مقدس انجیل را نیز مطالعه کرد و آموزه های عیسی مسیح در وی اثرات ژرفی گذاشت، خصوصاً تأکید بر فروتنی و بخشش. او در سراسر عمرش طرفدار انجیل و باگاواد گیتا بود، اگرچه نسبت به جنبه هایی از هر دو این مذاهب دیدی انتقادی داشت.

ماهاتما گاندی در آفریقای جنوبی

ماهاتما گاندی پس تکمیل مطالعاتش در زمینه‌ ی حقوق به هند بازگشت و به زودی برای تمرین قانون به آفریقای جنوبی فرستاده شد. در آفریقا او از تبعیض نژادی و بی‌ عدالتی‌ هایی که اغلب هندیان تجربه می‌ کردند ناراحت بود. آفریقای جنوبی اولین تجربه‌ ی گاندی برای اعتصاب و مخالفت‌ های مدنی بود. او نام این قیام غیر خشونت‌ آمیز را ساتیاگراها گذاشت. علیرقم زندانی شدن برای مدتی کم، او همچنان از انگلیسیان تحت شرایط خاصی حمایت می‌ کرد. به دلیل تلاش‌ هایش در طول جنگ بور و شورش زولو، انگلیسی‌ ها به او یک نشان افتخار دادند.

ماهاتما گاندی و شروع مبارزات

پس از ۲۱ سال در آفریقای جنوبی، گاندی در سال ۱۹۱۵ به هند بازگشت. او رهبر مبارزات جنبش ملی هند برای حکومت داخلی یا سواراج را بر عهده گرفت.

ماهاتما گاندی با موفقیت کار تحریک برای چند قیام‌ غیر خشونت‌ آمیز را انجام داد. این شامل اعتصاب های ملی یک یا دو روزه نیز بود. انگلیس‌ ها سعی کردند تا این اعتراضات را سرکوب کنند اما طبیعت غیر خشونت‌ آمیز قیام‌ ها و اعتصابات، مخالفت با آن را دشوار می‌ کرد.

روش اعتراضی ماهاتما گاندی

ماهاتما گاندی همچنین پیروانش را تشویق می‌ کرد تا انضباط درونی را نیز تمرین کنند تا برای استقلال آماده شوند. گاندی می‌ گفت هندیان باید ثابت کنند که شایستگی استقلال را دارند. این عقیده بر خلاف رهبرانی مانند آوربیندو بود که می‌ گفتند استقلال هند درباره‌ ی داشتن یک حکومت بهتر یا بدتر نیست بلکه این حق هند است که دولتی مستقل داشته باشد.
در طول جنبش استقلال خواهانه ی هند ماهاتما گاندی با افراد دیگری مانند سوبهاس چاندرا نیز درگیر شد، فردی که طرفدار مبارزه مستقیم برای سرنگونی انگلیس‌ ها بود.
ماهاتما گاندی اگر در طول اعتراضات متوجه خشونت یا هرگونه شورش می‌ شد، بلافاصله اعتصاب را لغو می‌ کرد.

ماهاتما گاندی و تظاهرات نمک

در سال ۱۹۳۰ ،برای مخالفت با قوانین نمک، گاندی یک راهپیمایی مشهور به سمت دریا را هدایت کرد. آنها در دریا نمک خود را  ساختند که تخلف از قوانین انگلیس بود. صدها نفر دستگیر شدند و زندان‌ های هند پر از افرادی بود که طرفدار استقلال هند بودند.

لغو اعتصابات ماهاتما گاندی

شاید این مطالب را دوست داشته باشید
۱ از ۴۶

زمانی که اعتراضات به اوج خود رسید تظاهرکنندگان هندی بعضی از شهروندان انگلیسی را کشتند، در نتیجه گاندی جنبش استقلال‌ طلبانه را لغو کرده و گفت که هند هنوز آماده نیست. این کار قلب بسیاری از طرفداران این جنبش‌ ها در هند را شکست. این کار باعث شد تا تندروهایی مانند باگات سینک که در بنگال بسیار قوی بودند رهبری مبارزات را به دست‌ گیرند.

ماهاتما گاندی و تجزیه‌ ی هند

پس از جنگ، انگلیس پذیرفت تا به هند استقلال بدهد. اگرچه با پشتیبانی مسلمانان به رهبری جیناه، انگلیس تصمیم گرفت هند را به دو بخش تقسیم کند _ هند و پاکستان. ماهاتما گاندی با این تقسیم مخالف بود. وی تلاش بسیاری کرد تا نشان دهد که مسلمانان و هندیان می‌ توانند در کنار هم با صلح زندگی کنند. در نمازها، نمازگزاران مسلمان در کنار هندیان و مسیحیان می‌ ایستادند. با این حال، گاندی با این تقسیمات موافقت کرد و روز استقلال را در سوگواری از این تقسیمات به عبادت پرداخت. با این حال، تلاش‌ ها و روزه های گاندی برای جلوگیری از موج خشونت‌ های فرقه‌ ای و کشتارهای پس از تقسیم بی‌ فایده بود.

ماهاتما گاندی و سیستم طبقاتی

جدا از سیاست های استقلال هند، گاندی شدیداً منتقد سیستم طبقه‌ ای منفصل هند بود. به طور خاص، او در سخنرانی‌ هایش برای حمایت از طبقه “نجس ها” سخن می‌ گفت که توسط جامعه بسیار پست تلقی میشدند. ماهاتما گاندی کارهای بسیاری انجام داد تا این لقب “نجس” آنها را از بین ببرد. اگرچه این تلاش ها با مقاومت زیادی مواجه بودند اما کمک زیادی به تغییر تعصبات قدیمی انجام دادند.

مرگ ماهاتما گاندی

در سن ۷۸ سالگی، ماهاتما گاندی روزه دیگری را شروع کرد تا از کشتارهای قبیله‌ ای جلوگیری کند. بعد از ۵ روز رهبران برای اتمام کشتارها به توافق رسیدند، اما ده روز بعد گاندی بر اثر شلیک گلوله توسط یک براهمین هندی که مخالف پشتیبانی از مسلمانان و طبقه‌ ی نجس ها از سمت گاندی بود کشته شد.

ماهاتما گاندی و مذهب

گاندی همواره جویای حقیقت بود.
در گرایش به آرامش، روح مسیر را در یک نور روشن تر می یابد و چیزی که گریزان و فریبنده است، خود را به صورتی کاملاً شفاف نشان می دهد. زندگی ما جستجویی طولانی و دشوار به دنبال حقیقت است.

ماهاتما گاندی گفته است هدف اصلی او در زندگی، داشتن بصیرت الهی است. او به دنبال عبادت خدا و ارتقای درک مذهبی خود بود. او از مذاهب متفاوتی الهام گرفت – برهمابودا، اسلام، مسیحیت، هندوئیسم، بودیسم و همه‌ ی آنها را در فلسفه‌ ی خود به کار گرفت.

ماهاتما گاندی و امام حسین

شخصیت امام حسین (ع) و نوع قیام وی در کربلا، همواره مورد تحسین گاندی بود و وی سخنرانی هایی در این مورد انجام داده است که برخی از آنها به شرح ذیل می باشد:

“من برای مردم هند چیز تازه ای نیاوردم، فقط نتیجه ای که از مطالعات و تحقیقات درباره تاریخ زندگی قهرمانان کربلا به دست آورده بودم، ارمغان ملت هند کردم، اگر بخواهیم هند را نجات دهیم، واجب است همه ما راهی را بپیماییم که حسین بن علی(ع) پیمود.”

“من زندگی امام حسین، آن شهید بزرگ اسلام را به دقت خوانده ام و توجه کافی به صفحات کربلا کرده ام و بر من روشن شده است که اگر هندوستان بخواهد یک کشور پیروز شود، بایستی از سرمشق امام حسین(ع) پیروی کند.”

“پیشرفت اسلام، متکی به شمشیر نبوده، بلکه با فداکاری والای حسین(ع) به دست آمده است. من از او یاد گرفتم چطور پیروز شوم در حالی که مظلوم ستمدیده هستم.”

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
مشاوره ثبت نام دوره