زندگینامه محمود درویش – شاعر و نویسنده

نظرات 2
7 دقیقه مطالعه

زندگینامه محمود درویش - شاعر و نویسنده

بیوگرافی محمود درویش (زندگینامه بزرگان)

در زندگینامه محمود درویش شاعر فلسطینی اینگونه آمده است که : محمود درویش چهره ماندگار ادبیات پایداری، در ۱۳ مارس ۱۹۴۱ در دهکده‌ ای از فلسطین به نام “بروه” دیده به جهان گشود. محمود درویش یکی از سرشناس‌ ترین شاعران عرب بود که شعرهایش محصول آوارگی‌ در فلسطین اشغالی است. این “بروه” همان است که ناصر خسرو از آنجا گذر کرده و می‌ نویسد: “به دهی رسیدم که آن را بروه می‌ گفتند. آنجا قبر عیش و شمعون علیهما‌السلام را زیارت کردم.”

اسرائیلی‌ ها این دهکده را به آتش کشیدند و محمود درویش 6 ساله بود که مجبور شد به همراه خانواده‌ اش به لبنان پناهنده شود. سرانجام پس از مقاومت‌ های بسیار دهکده “بروه” از دست اسرائیلی‌ ها خارج شد و هنگامی که اهالی وارد دهکده شدند همه چیز از بین رفته بود.

محمود درویش در گفت‌ و گویی می‌ گوید: “به یاد دارم که 6 ساله بودم. در دهکده‌ ای آرام و زیبا زندگی می‌ کردیم. خوب به یاد دارم. در یکی از شب‌ های تابستان که معمولاً عادت اهل ده این است که روی پشت بام بخوابند. مادرم ناگهان مرا از خواب بیدار کرد و دیدم که داریم با صدها تن از مردم دهکده در میان بیشه‌ ها فرار می‌ کنیم. گلوله‌ های سربی از روی سر ما می‌ گذشت…”

محمود درویش بعدها در مبارزات مردم فلسطین شرکت نمود و این زمانی بود که ۱۴ سال بیشتر نداشت. او در شهر حیفا به زندان افتاد و از آن پس مرتب گرفتار پلیس بود. باید مرتب خود را به صورت هفتگی معرفی میکرد.

محمود درویش سرودن را از زمانی که در مدرسه در حال تحصیل بود شروع کرده بود و نخستین مجموعه ‌آثارش در سال ۱۹۶۰ منتشر شد یعنی زمانی که تنها 19 سال داشت. با دومین مجموعه‌ اش برگ‌ های زیتون (اوراق الزیتون) ۱۹۶۴ به عنوان یکی از شاعران پیشرو شعر مقاومت شناخته شد. اشعار محمود درویش دارای 2 موضوع عمده و کلی است: عشق و سیاست.

محمود درویش در سال ۱۹۷۰ برای ادامه تحصیل به مسکو سفر کرد و پس از مدتی به قاهره رفت.

محمود درویش چند سال عضو کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین بود. درویش همچنین رئیس اتحادیه نویسندگان فلسطینی می باشد و بنیان‌ گذار یکی از مهمترین فصل‌ نامه‌ های ادبی و مدرن جهان عرب به نام “الکرمل” است. محمود درویش همراه با “ژاک دریدا”، “پی‌ یر بوردیو”، پارلمان بین‌ المللی نویسندگان را تأسیس کردند.

عکس های محمود درویش

زندگینامه محمود درویش - شاعر و نویسنده

زندگینامه محمود درویش - شاعر و نویسنده

زندگینامه محمود درویش - شاعر و نویسنده

زندگینامه محمود درویش - شاعر و نویسنده

زندگینامه محمود درویش - شاعر و نویسنده

زندگینامه محمود درویش - شاعر و نویسنده

زندگینامه محمود درویش - شاعر و نویسنده

زندگینامه محمود درویش - شاعر و نویسنده

محمود درویش تاکنون جایزه‌ ی ابن سینا، جایزه‌ صلحِ لنین، جایزه لوتس از انجمن نویسندگان افریقا-آسیایی، جایزه‌ ی هنر‌های حماسی فرانس و مدالِ آثارِ ادبی و جایزه آزادی فرهنگی از بنیاد لنان و جایزه صلح استالین شوروی سابق را به خود اختصاص داده است. همین اواخر نیز (نوامبر ۲۰۰۳) جایزه‌ ی ناظم‌ حکمت به وی تعلق گرفته است.

محمود درویش به عنوان سردبیر ماهنامه‌ ی انجمن آزادی فلسطین و گرداننده مرکز تحقیقات فلسطینی به کار مشغول بوده و در سال ۱۹۸۷ به کمیته‌ ی هیئت اجرائی جنبش فتح ملحق میشود اما 6 سال بعد در سال ۱۹۹۳ در اعتراض به موافقت‌ نامه صلح اسلو از این سازمان کناره گیری کرد.

به خاطر همین موافقت نامه بود که جایزه صلح نوبلِ سالِ ۱۹۹۴، به یاسر عرفات و شیمون پرز و اسحاق رابین تعلق گرفت. بسیاری از شعر‌های محمود درویش به شکل سرود‌های عمومی و آواز‌های محبوب درآمده‌ اند. اغلب آثارش در مورد سرنوشت وطنش بوده است. درویش از مفردات ساده و تصاویر واضح استفاده میکند.

در سال ۱۹۶۱ محمود درویش فعالیتش را به عنوان روزنامه‌ نگار آغاز نموده و تا مدتی روزنامه الاتحاد را سردبیری کرد. در سال ۱۹۷۱ فلسطین اشغالی را ترک گفته و به بیروت عزیمت کرد تا برای جنبش فتح کار کند. وی به عنوان سردبیر مجله ماهانه شئون فلسطینیه و سردبیر ارشد گاهنامه فرهنگی ادبی الکرمل چندی به کار مشغول بوده است. زمانیکه اسرائیل در سال ۱۹۸۲ به لبنان یورش برد و جنبش فتح مرکز فرماندهی اش را از آنجا انتقال داد محمود درویش به قبرس نقل مکان کرد.

در مارس ۲۰۰۰ وزیر آموزش و پرورش اسرائیل پس از ضمیمه کردن آثار محمود درویش در کتاب‌ های درسی، دولت ایهود باراک را با بحران جدی روبرو ساخت.

محمدرضا شفیعی کدکنی درباره محمود درویش می‌ نویسد: “اگر یک تن را برای نمونه بخواهیم انتخاب کنیم که شعرش با نام فلسطین همواره تداعی میشود، محمود درویش است.”

زندگینامه محمود درویش - شاعر و نویسنده

محمود درویش تاکنون 22 مجموعه شعر منتشر کرده است: برگ‌ های زیتون (۱۹۶۴)؛ عاشقی از فلسطین (۱۹۶۶)؛ آخرشب (۱۹۶۷)؛ دلدار من از خواب خود برمیخیزد (۱۹۷۰)؛ گنجشک‌ ها در الجلیل می‌ میرند (۱۹۷۰)؛؛ دوستت می‌ دارم، یا دوستت نمی‌ دارم(۱۹۷۲)؛ اقدام شماره ۷ (۱۹۷۴)؛ آنک تصویر او و اینک انتحار عاشق (۱۹۷۵)؛ جشن‌ ها (۱۹۷۶)؛ ستایش سایه بلند (۱۹۸۳)؛ محاصره‌ ای برای مدایح دریا (۱۹۸۴)؛ آن ترانه است، آن ترانه است (۱۹۸۶)؛ سرخ گلی کمتر (۱۹۸۶)؛ تراژدی نرگس، کمدی نقره (۱۹۸۹)؛ آنچه را می‌ خواهم می‌ بینم (۱۹۹۰)؛ یازده ستاره (۱۹۹۲)؛ چرا اسب را تنها گذاشتی؟ (۱۹۹۶)؛ سریر زن غریبه (۱۹۹۵)؛ دیوارنگاره (۲۰۰۰)؛ حالتی از شهربندان (۲۰۰۲)؛ بر کرده خود پوزش مخواه(۲۰۰)؛ چون شکوفه بادام یا دورتر (۲۰۰۵).

چند کتاب نثر نیز از محمود درویش منتشر شده است که از درخشان‌ ترین آنها یادداشت‌ های روزانه اندوه عادی (۱۹۷۶) و حافظه‌ ای برای فراموشی (۱۹۸۷) است.

محمود درویش در اوت ۲۰۰۸ در پی عمل جراحی قلب در تگزاس آمریکا در گذشت.

3.4/5 - (36 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

2 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
2
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx