زندگینامه مینا بیسل – زیست شناس

نظرات 3
3 دقیقه مطالعه

زندگینامه مینا بیسل - زیست شناس

بیوگرافی مینا بیسل (زندگینامه دانشمندان)

مینا بیسل زیست شناس ایرانی آمریکایی است. شهرت وی به خاطر پژوهش دربارهٔ سرطان سینه است. او در سال ۲۰۰۷ موفق به دریافت جایزه پتزکولر شده است. این جایزه به خاطر نتایج پژوهش مینا بیسل در زمینه توانایی زیرمحیط های تغییرات سلولی، تبدیل شدن آن ها به تومورها و امکان استفاده از یک سلول سرطانی برای رفتارهای عادی سلولها به وی اهدا گردیده است. مینا بیسل نیز مدتی رئیس انجمن بیولوژی سلولی آمریکا بود.

در زندگی نامه مینا بیسل اینگونه آمده است که: مینا بیسل در خانواده ای ثروتمند تهران متولد شد. پس از اتمام دوره دبیرستان به تشویق یکی از دوستانش به آمریکا رفت و پس از رفتن به کالج برین مایر و کالج رادکلیف در رشته شیمی تحصیلات کارشناسی خودش را به پایان رسانید. وی پس از آن در مدرسه پزشکی هاروارد به تحصیل در رشته میکروبیولوژی و ژنتیک مولکولی در مقطع دکتری پرداخت.

مینا بیسل در سال ۱۹۷۲ به آزمایشگاه ملی لارنس برکلی پیوست و توانست در آنجا در سال های متمادی به عنوان کارشناس ارشد بیوشیمی، دانشمند ارشد، مدیر بخش زیست شناسی سلولی و مولکولی، مدیر بخش علوم زندگی، و دانشمند برجسته فعالیت کند.

همکنون مینا بیسل عضو فرهنگستان هنر و علوم آمریکا است و برنده جوایزی همچون جایزه ارنست اورلاندو لاورنس، کمک هزینه گوگنهایم و مدال افتخاری انجمن سرطان آمریکا شده است.

زندگینامه مینا بیسل - زیست شناس

جایزه پتزکولر

وی که مدتی ریاست انجمن بیولوژی سلولی آمریکا را بر عهده داشت، در سال ۲۰۰۷موفق به دریافت جایزه پتزکولر شد. وی این جایزه ۷۵ هزار دلاری را به پاس نتایج مطالعاتش در زمینه توانایی زیرمحیط های تغییرات سلولی، تبدیل شدن آنها به تومورها و امکان استفاده از یک سلول سرطانی برای رفتارهای عادی سلول ها کسب کرده است.
این جایزه نوعی نوبل در رشته غددشناسی است که از چندین سال پیش از سوی بنیاد پتزکولر و جایزه بین المللی تحقیقات درباره سرطان ( International Award for Cancer Research ) به پیشگامان عرصه مبارزه با تومور و سرطان اعطا می شود. کمیسیون علمی این جایزه در سال ۲۰۰۷،از بین ۳۰ نامزد از تمام کشورهای دنیا، بیسل را به عنوان بهترین زیست شناس سلولی سال انتخاب کرد. وی همچنین از سوی بنیاد این جایزه به عنوان رهبر واقعی درک و توضیح تاثیر ریز محیط ها روی لایه جدار اندام های بدن پستانداران معرفی شد .

افتخارات مینا بیسل:

۲۰۱۲ جایزه دستاورد علمی برجسته AACR در تحقیقات سرطان پستان
۲۰۱۲ جایزه یک عمر دستاورد ، آزمایشگاه ملی لارنس برکلی
۲۰۰۷ AACR – Pezcoller جایزه بین المللی تحقیقات سرطان
۲۰۰۸ مدال افتخار ، انجمن سرطان آمریکا
۱۹۸۵ اولین جایزه Sadusk جوزف تحقیقات سرطان پستان
۲۰۰۳ جایزه برینکر برای تمایز علمی
۲۰۰۷ جایزه پتزکولر

4.9/5 - (36 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

3 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
3
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx