زندگینامه مکرمه قنبری – نقاش

نظرات 5 1
7 دقیقه مطالعه

mokarrameh-ghanbari-2   

بیوگرافی مكرمه قنبري نقاش

بانو مکرمه قنبری در سال ۱۳۰۷شمسی در روستای دریکنده بابل در استان مازندران به دنیا آمد. جوشش درونی او برای خلق تصاویر از همان زمان کودکی، به صورت بازی با گل و خاک خود را آشکار می‌ ساخت اما او تا سن ۶۷ سالگی برای بیان احساسات خود از طریق نقاشی فعالیتی نکرد.

مکرمه قنبری وقتی ۱۵ سال داشت او را به کدخدای ده دادند. شوهرش پیش از او سه زن دیگر را به عقد خود درآورده بود. پس از فوت شوهر سرپرستی ۹ فرزند را برعهده گرفت و تا چند سال با خیاطی و قابلگی و آرایشگری و حتی مداحی روزگار می گذراند.

در این ایام میل هنری مکرمه قنبری از طریق دیگر کارهای هنری به ویژه آرایش عروس‌ های دهکده بروز می‌ یافت. رو آوردن بانو مکرمه قنبری به نقاشی از بیماری گاو مورد علاقه‌ اش آغاز شد. او گاو محبوبی داشت که برای چراندن آن مجبور بود روزانه مسافت طولانی‌ ای را بپیماید. پس از چندی بانو مکرمه قنبری بیمار شد و فرزندانش که نگران سلامتی مادر بودند بدون اطلاع قبلی او حیوان را فروختند. پس از آن زمان مکرمه قنبری بسیار غمگین شد و برای غلبه بر احساساتش به نقاشی پناه برد. او که حتی قادر به خواندن و نوشتن نبود، بدون هیچ گونه آموزش رسمی دست به نقاشی زد. مکرمه قنبری در خاطراتش چنین گفته: « به یاد دارم روزی از روی استیصال گاومان را فروختم. از ناراحتی گوشه ای نشسته بودم و فکر میکردم. چشمم به تکه سنگی افتاد به نظرم به شکل سر یک غاز آمد. آن را برداشتم و با رنگهای گیاهی رنگ کردم. درست مانند سر یک غاز بود. موقع ظهر آن را در یک ظرف سر بسته  سر سفره گذاشتم. بچه ها وقتی در ظرف را برداشتند خیلی خندیدند. مدتها گذشت پسرم در نگارخانه بابل نزد آقای نصراللهی نقاشی یاد می گرفت. سر غاز را به ایشان نشان دادم. آقای نصراللهی به استعدادم پی برد و قلم و کاغذ و رنگ برایم تهیه کرد و من نقاشی را شروع کردم. می خواستم شعر بگویم ولی سواد نداشتم و نقاشی کردم.»

mokarrameh-ghanbari-4

نقاشیهای مکرمه قنبری 

مکرمه قنبری اولین کارش را که پرتره‌ ای از یک گاو بود، با گل و خاک روی سنگ نقاشی کرد. سپس تمام دیوارهای خانه، درها، کدوهای حلوایی و هر آنچه را می‌ توانست به عنوان بوم نقاشی عمل کند، انباشته از طرح و رنگ کرد تا اینکه یکی از پسرانش در یکی از سفرهای ماهانه برای ملاقات مادر، از تهران برایش رنگ و کاغذ خرید.

اکنون تمام خانه‌ اش مملو از نقاشی‌ هایی است که هر کدام راوی داستان تلخ و شیرین زندگی او به ویژه ماجرای ازدواجش به شمار می آیند. بانو مکرمه همیشه به اینکه که چرا او را مجبور کردند در سن پایین همسر چهارم مردی میانسال شود، اعتراض می‌ کرد.

mokarrameh-ghanbari-5

نخستین نمایشگاه بانو  مکرمه قنبری در سال ۱۳۷۴در گالری سیحون خانم معصومه سيحون بر پا شد و پس از آن هر ساله نمایشگاه هایی را در همان گالری برگزار ‌کرد. هم چنین در سال ۱۳۸۴ نمایشگاهی از آثارش در لس انجلس بر پا شد. بانو قنبری در سال ۲۰۰۱ میلادی برای برپایی نمایشگاهی از آثارش به سوئد رفت و همان سال به عنوان زن سال سوئد برگزیده شد. کارشناسان هنری اروپا آثار او را با نقاشی‌ های شاگال مقایسه می‌ کنند. نمایشگاهی که در سوئد داشت با موفقیت بسیار روبرو شد. از او برای برگزاری نمایشگاه در آمریکا و انگلیس دعوت به عمل آمد. مکرمه قنبری علیرغم این که زندگی مادی سختی را می گذراند، ولی با پول جایزه ای که در سوئد به او داده شد برای تمامی اهالی روستای محل سکونتش سوغات خرید و با مقدار کمی از آن پول یک آتلیه کوچک ساخت و یک پارک کوچک و لب جاده تا منزلش را سنگ چین کرد و روی سنگها را نقاشی کرد. حسینیه کوچکی نیز ساخت و تمام دیوارهایش با نقاشی او منقوش است.

mokarrameh-ghanbari-1

فیلم مستند مکرمه قنبری

ابراهيم مختارى مستندساز نيز فيلمى از زندگى و آثار بانو مكرمه با عنوان «خاطرات و روياها» ساخته كه در چند جشنواره جهانى به نمايش درآمده است. اين بانوى هنرمند فقيد را اكنون جهانیان می‌ شناسند. در بيش از ۱۷۰سايت گوناگون، بيوگرافى و آثار وى معرفى شده است.

بانو مكرمه قنبرى بر اثر عوارض ناشى از سكته مغزى سال آخر عمرش مدام تحت درمان بود و به دليل دو سكته ديگر به حالت كما رفته بود، سرانجام ساعت ۳‎/۵ بامداد روز دوشنبه دوم آبان ماه ۱۳۸۴ در بيمارستان يحيى نژاد بابل درگذشت. پيكر او سوم آبان در بابل تشييع و در منزل شخصى و مسكونى اش به خاک سپرده شد. گويا پس از برگزارى مراسم ترحيم در بابل، مراسم بزرگداشتى براى این بانوی بزرگوار در تهران برگزار شد.

mokarrameh-ghanbari-3

مکرمه قنبری و مریل استریپ

كمپانی فاكس امتیاز ساخت فیلمی از زندگی مكرمه قنبری نقاش ایرانی را خریداری كرد كه بر اساس آن «مریل استریپ» نقش مكرمه را بازی می‌ كند.
امیرعلی بلبلی، مدرس موسیقی و فرزند قنبری با تأیید این خبر و بنا بر آخرین مكاتبه با مسؤولان كمپانی فاكس گفت: «در حال حاضر داستان زندگی مادر جمع‌ آوری شده و یكی از هنرمندان مطرح‌ هالیوود در حال نوشتن سناریو است. این فیلم قرار است به كارگردانی اسی نیک نژاد، هنرمند ایرانی‌ الاصل ساخته شود. مسؤولان كمپانی تمایل دارند در صورت صدور مجوز از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فیلمبرداری را در روستای دریكنده آغاز كنند. در غیر این صورت آنها مجبورند فیلم را با بازسازی صحنه‌ ها در‌ هالیوود بسازند.» طبق آخرین نامهء رسیده از كمپانی فاكس، مریل استریپ بازی در این نقش را پذیرفته و در صورتی كه اتفاق غیرمنتظره‌ ای رخ ندهد، نقش به او واگذار می‌ شود.
مسؤولان فاكس، هنگام برپایی نمایشگاهی از آثار مرحوم قنبری در لس آنجلس، با او آشنا شدند و همان زمان درخواست خود برای خریداری امتیاز ساخت فیلم از زندگی این هنرمند را اعلام كردند. اوایل بهار، پیش از مرگ این هنرمند با امضای قرارداد، امتیاز ساخت فیلم به كمپانی آمریكایی واگذار شد.

4.3/5 - (73 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

5 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
5
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx