زندگینامه پیتر گرونبرگ – بنیان گذار حافظه های مدرن

نظرات 2
9 دقیقه مطالعه

زندگینامه پیتر گرونبرگ

پادکست زندگینامه پیتر گرونبرگ بنیان گذار حافظه های مدرن

بیوگرافی پتر گرونبرگ (زندگینامه بزرگان)

پیتر گرونبرگ یکی از فیزیکدان های مشهور جهان است که به خاطر سال ها فعالیت در عرصه ی فیزیک توانسته جایزه ی نوبل را از آن خود دریافت کند. وی که نقشی بسیار اساسی و مهمی را در افزایش ظرفیت حافظه ی دستگاه های الکترونیکی داشت، در سن 78 سالگی درگذشت. همواره جهان فیزیک، خود را مدیون این فیزیکدان بزرگ می داند و این فقط به دلیل مطالعات وی بر روی افزایش میزان حافظه دستگاه های الکترونیکی نیست، بلکه فعایلت های ارزشمند دیگر سایر زمینه ها هم داشته که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

دوستان عزیز سایت پرورش افکار در این مقاله قصد داریم به معرفی و شرح زندگی نامه پیتر گرونبرگ یکی از برجسته ترین اندیشمندان تاریخ بپردازیم که همواره به عنوان یک فیزیکدان بزرگ از وی یاد می شود. برای آشنایی بیشتر با این فیزیکدان بزرگ با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

دوران کودکی و نوجوانی پیتر گرونبرگ

پتر گرونبرگ در سال 1939 در شهر پیلزن که در آن سال تحت مالکیت بوهمیا بود به دنیا آمد. وی پس از تحصیل در مدارس آن کشور که اکنون به نام جمهوری چک شناخته می شود، به آلمان مهاجرت کرد و به همین دلیل است که همگان گرونبرگ را آلمانی می دانند. گرونبرگ پس از سپری کردن مدارج علمی توانست به جایگاهی از علم فیزیک برسد که در آن زمان هیچ کس در سن او به این موفقیت دست پیدا نکرده بود.

وی تحصیلات خود را در دانشگاه فرانکفورت آلمان انجام داد. زمانی که او شروع به خواندن تحصیلات مرتبط به فیزیک کرد، دانشگاه فرانکفورت هنوز در بین مراکز علمی معبتر دنیا جایگاه چندان مناسبی نداشت، به همین دلیل وی در سال 1969 به دارمشتات رفت و دکترای خود را نیز از دانشگاه فنی دارمشتات دریافت نمود. پس از آن به مدت سه سال به عنوان پژوهشگر در دانشگاه کارلتون مشغول به کار شد.

از جمله نکات جالب در زمان تحصیل گرونبرگ می توان به افزایش ارزش دانشگاه های فرانکفورت و هم چنین دارمشتات پس از فارغ تحصیل شدن او اشاره کرد. گرونبرگ که به فیزیکدانی مشهور در سطح جهان تبدیل شده بود با توجه به آن که در چندین مرکز علمی آلمان تحصیل کرده بود و به فردی شناخته شده تبدیل شده بود، نه تنها خود را در جهان فیزیک مطرح کرد، بلکه مراکز علمی که در آن ها تحصیل کرده بود را نیز به جایگاهی رساند که اکنون در آن قرار دارند.

بیوگرافی پتر گرونبرگ

آغاز فعالیت حرفه ای

اگر بخواهیم برای فعالیت های گرونبرگ در زمینه فیزیک آغازی در نظر بگیریم در حق او بی انصافی کرده ایم، چرا که گرونبرگ از همان زمانی که مشغول تحصیل بود فعالیت های علمی خود را نیز آغاز کرده بود. با این حال شاید دریافت جایزه نوبل در سال 2007 توسط او را بتوانیم مهم ترین نکته ی بارز او در زمینه فیزیک بدانیم.

آکادمی علوم سنتی در سوئد اعلام کرد که مینیاتوری کردن دیسک های سخت، یکی از مهم ترین کارهایی بوده که در این چند ساله در علم فیزیک صورت پذیرفته است. همچنین کار گرونبرگ آغازگر فعالیت های جدی تر حوزه ی نانو تکنولوژی بود و به عبارتی این گرونبرگ بود که توانست نانو تکنولوژی را به سکویی بسیار بلندتر از آن چیزی که در آن قرار گرفته بود پرتاب کند.

جایزه ای که گرونبرگ دریافت کرد، ارزشی معادل 54 میلیون دلار داشت و این رقمی بسیار بالا برای فعالیت های فیزیکی در جهان بود. به عبارتی دیگر این پیتر گرونبرگ بود که موفق شد به عنوان یک فیزیکدان چنین جایزه ی معتبری را دریافت کند.

با وجود آن که از سال 1857 میلادی مقاله های بسیار زیادی در مورد ویژگی های الکترومغناطیس و هم چنین اثر میدان مغناطیسی بر روی مقاومت الکتریکی موادی نظیر آهن نوشته شده بود، اما هیچ وقت، هیچ کسی نتوانسته بود ابزارهای ذخیره سازی اطلاعات را تا این حد دچار تغییر و تحول کند. در سال 1988 میلادی بود که دکتر پیتر گرونبرگ و آلبرت فرت به صورت جداگانه بر روی اثری به نام «مقاومت مغناطیسی بزرگ» کار کردند و بدین ترتیب بود که موفق شدند جایزه ی نوبل را در این زمینه ار آن خود کنند.

بیوگرافی پتر گرونبرگ

تغییر در ساختار دیسک های سخت توسط پیتر گرونبرگ

کشف گرونبرگ برابر بود با تغییری جدی در ساختار دیسک های سخت و در نتیجه افزایش میزان حافظه های الکترونیکی که در دستگاه های برقی مختلف به کار رفته است. به عنوان نمونه، هارد دیسک کامپیوتر و یا لپ تاپی که اکنون در اختیار دارید توسط گرونبرگ به پیشرفت کنونی رسیده است که می تواند تا حجم های چند ترابایت را در خودش جای گذاری کند.

این تغییر ساختاری تنها محدود به دیسک های سخت نمی شود، بلکه حافظه ی بسیاری از وسایل الکترونیکی دیگر همچون تبلت ها، گوشی های هوشمند و MP4 پلیرها نیز دچار تحول بسیار عظیمی شدند. به گونه ای که اکنون یک گوشی موبایل دارای حافظه ای با سرعت بسیار بالاست که می تواند اطلاعاتی معادل نیم ترابایت را در خودش جای دهد. این رقم با توجه به شکسته شدن رمزهایی که گرونبرگ کشف کرد روز به روز در حال افزایش پیدا کردن می باشد.

به همین دلیل است که امسال شما فلان وسیله ی الکترونیکی را با مقدار حافظه ی بسیار بالا ملاحظه می کنید و پیش خود می گویید که غیرممکن است که حافظه ی دستگاه های الکترونیکی بیشتر از این شود، اما سال بعد کمپانی های ساخت تجهیزات حافظه محصولات جدید خود را معرفی می کنند و شما با کمال تعجب می بینید که باز هم میزان حافظه ی دستگاه های مختلف مثل موبایل و تبلت افزایش پیدا کرده است

عکس های پتر گرونبرگ

بیوگرافی پتر گرونبرگ

پتر گرونبرگ

پتر گرونبرگ

پتر گرونبرگ

تاثیرات یافته های گرونبرگ در توسعه ی آی پاد

هم چنین بوری جانسون درباره فعالیت های گرونبرگ می گوید که کشف و ساخت ابزارهایی مثل آی پاد بدون دانش گرونبرگ غیر ممکن بود. به عبارتی دیگر می توانیم گرونبرگ را پایه گذار سیستم های کنونی دستگاه های الکترونیکی همچون آیپاد نیز بدانیم.

مرکز پژوهشی یولیش و تمجید از دستاوردهای گرونبرگ

مرکز پژوهشی یولیش که یکی از مهم ترین مراکز علمی بین رشته ای در اروپا می باشد، اعلام کرد که بدون شک پتر گرونبرگ و اثر «مقاومت مغناطیسی بزرگ» او تغییراتی شگرفی را در زندگی انسان ها به وجود آورده و علم و فناوری را چندین پله از چیزی که در آن قرار دارد به جلوتر پرتاب کرده است. از سویی دیگر کارشناسان دیگری باور دارند که کشف گرونبرگ نه تنها فناوری نانو را دچار تحول بزرگی کرده، بلکه امکان تغییر در گروه های اتمی را در مقیاس نانومتر فراهم آورده است.

زندگینامه پیتر گرونبرگ

نوبل آی پاد

کشف پتر گرونبرگ به قدری با ارزش و در صنعت گجت های هوشمند تاثیرگذار بود، که به همین علت افراد بسیار زیادی از جایزه ی نوبل او به نام «نوبل آیپاد» یاد می کنند، که این موضوع نشان از تاثیر بسیار زیاد فعالیت های او در پیشرفت تکنولوژی گوشی ها و تبلت های هوشمند دارد. جالب است بدانید که تک تک وسایل الکترونیکی هوشمندی که ما اکنون در اطراف خود می بینیم، نشانه ای از کشف بزرگ گرونبرگ می باشد.

درگذشت پتر گرونبرگ

سرانجام پتر گرونبرگ در تاریخ نهم آوریل سال 2018 زمانی که 78 ساله بود به علت کهولت سن در شهر یولیش آلمان درگذشت.

5/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

2 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
2
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx