زندگینامه پیر امیدیار – ebay

نظرات 4
6 دقیقه مطالعه

ebay7913  

بیوگرافی پیر امیدیار

پير اميديار کیست؟ پير اميديار بنيان گذار و رئيس ايرانی-آمريکايی سايت حراج اي بی است و با ثروت 7.2 ميليارد دلار صد و شصت و سومين ميلياردر جهان است. پير اميديار اين شرکت را در سال 1995 تأسيس کرد.

زندگی نامه پیر امیدیار ایرانی مؤسس ebay

پییر امیدیار در سال ۱۹۶۷ در شهر پاریس بدنیا آمد و در سنین کودکى به همراه خانواده به ایالت مریلند مهاجرت کرد. پير اميديار اولین برنامه ی کامپیوترى خود را در سن ۱۴ سالگى براى کتابخانه ی مدرسه اى که در آن مشغول تحصیل بود نوشت.

پير اميديار در سال ۱۹۸۸ از دانشگاه Tufts University در رشته کامپیوتر فارغ التحصیل و در یک شرکت بعنوان برنامه نویس سیستم هاى Macintosh مشغول به کار شد.

سپس در یک شرکت وابسته به Apple بنام Claris مشغول کار شد.

پير اميديار در سال ۱۹۹۱ در تأسیس یک شرکت نرم افزار همکارى کرد. این شرکت سپس به eShop تغییر نام داد. eShop در سال ۱۹۹۶ توسط شرکت Microsoft خریدارى شد. پير اميديار سپس به شرکت General Magic که توسط Apple حمایت می شد پیوست.

شبى در سال ۱۹۹۵ پير اميديار مهندس جوان برنامه نویس ایرانى الاصل، با نامزدش که عاشق جمع آوری Pez بود، مشغول خوردن شام بود که نامزدش از آنکه شریکى براى ایجاد یک کلکسیون Pez در سانفراسیسکو ندارد گله کرد.

“Pez یک نوع شیرینى است که معمولا در یک ظرف کوچک پلاستیکى به شکل عروسک قرار میگیرد و برای آنکه شیرینى از آن خارج شود باید سر عرسک را به پایین فشار داد.”

پير اميديار به او پیشنهاد کرد که از اینترنت براى پیدا کردن شریک تجارى استفاده کند.

بنابراین پير اميديار در وب سایت کوچک خود براى نامزدش بخشى را براى این موضوع آماده کرد و نام آن را Auction Web گذاشت. برنامه ای که او بر روى وب سایت شخصى خود ایجاد کرد، به کاربران امکان لیست کردن وسایل مختلف خود از جمله کلکسیون Pez، نامزد او را نیز می داد.

در مدتى کوتاه افراد بسیارى فروشنده و خریدار براى اقلام لیست شده بروى سایت پیدا شدند. به تدریج تعداد کاربران این سایت زیاد شدند و معاملات بسیارى از طریق آن صورت گرفت. سپس مهندس جوان با مشاهده این موضوع تصمیم گرفت سایتى مجزا براى این کار ایجاد کند و با نام eBay شروع به کار کرد.

Pierre Omidyar, founder and chairman

پير اميديار با دریافت مبلغى بین ۲۵ سنت تا دو دلار به فروشندگان اجازه داد که اجناس خود را براى شرکت در حراج در سایت eBay معرفى کنند. همچنین درصدى از خرید و فروش ها به پير اميديار میرسید و به این ترتیب eBay موجب شد که فروشندگان و خریداران با هم به راحتى به خرید و فروش بپردازند.

بعد از ۹ ماه که اولین حراجى که در سایت eBay انجام شده بود، پير اميديار شغل خود در General Magic را رها کرد و تمام وقت خود را صرف سایت خود, eBay کرد.

پیر امیدیار پولدارترین ایرانی جهان

در سال ۱۹۹۸ پير اميديار تصمیم گرفت براى رونق دادن به eBay از Meg Whitman که فارغ التحصیل رشته بازرگانى بود یارى بگیرد.

بعد از مدتى eBay شعبه هایی در آلمان، ژاپن، کانادا و استرالیا ایجاد کرد و روز به روز رونق یافت. در پایان سال ۱۹۹۸ کاربران این سایت به ۲/۱ میلیون نفر رسیدند و درآمدى بیش از ۷۵۰ میلیون دلار را برای eBay به ارمغان آوردند.

ایده و طرح و برنامه ریزى این جوان ایرانى زاده ی خلاق، و پشتکارش، او را در لیست موفق ترین و ثروتمند ترین افراد آمریکا قرار داد.

پير اميديار در سال ۲۰۰۰ علاوه بر eBay، در هیئت مدیره ePeople نیز مشغول به کار شد.

pamela-kerr-omidyar

پير اميديار و همسرش

در سال ۱۹۹۹ پییر امیدیار با همان نامزدش که عاشق کلکسیون Pez بود ازدواج کرد. حالا همسر امیدیار بیشتر از ۴۰۰ عدد Pez در کلکسیون خود دارد.

“من همیشه به کمک کردن به مردم براى آنکه از آنچه هستند بهتر باشند، معتقد هستم.” پير اميديار

گفته های دیگران درباره پییر امیدیار:
“من سعى کردم تا یک پیراهن ورزشى امضا شده توسط مایکل جردن را در مغازه خود بفروشم ولی نتوانستم. سرانجام آن را در سایت eBay عرضه کردم و توانستم آن را به سرعت بفروشم. آن وقت تصمیم گرفتم که مغازه خود را ببندم و کاسبى خود را در eBay ادامه دهم.” James Finnegan

“پییر امیدیار شخصى است با استعداد و با پشتکار و می تواند چندین پروژه را با هم پیش ببرد. پير اميديار فردیست آرام ولى بسیار متکى به نفس. تلاش امیدیار همیشه براى عرضه ی ساده و مفید تکنولوژى جدید  براى مردم عادى است.” Steve Schramm

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

4 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
4
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx