سخنان ناب گاندی برای موفقیت در زندگی

1 نظر
16 دقیقه زمان مطالعه

سخنان ناب گاندی برای موفقیت در زندگی

“نباید ایمان خود به بشریت را از دست بدهید. اگر چند قطره از آب اقیانوس آلوده شود کل اقیانوس آلوده نمی گردد.”

“فاصله بین آنچه انجام می دهیم و آنچه توانایی انجامش را داریم برای حل بیشتر مشکلات جهان کافی خواهد بود.”

“اگر آدم شوخ طبعی نبودم مدت ها پیش خودکشی کرده بودم. “

ماهاتما گاندی نیازی به معرفی ندارد. همه مردی را که رهبری ملت هند برای استقلال از سلطه انگلیس در سال ۱۹۴۷ بر عهده داشت می شناسند.

پس بیایید به بررسی چند نکته از عقاید گاندی بپردازیم.

۱۰ سخن ناب بزرگان (گاندی)

۱- خودمان را تغییر دهیم

ما باید مظهر تغییری باشیم که می خواهیم در جهان ببینیم.

به عنوان انسان بزرگترین دروغ ما در مورد توانایی مان در ساخت دوباره جهان نیست، این افسانه عصر اتم است. بلکه توانایی ما در ساخت مجدد خودمان است.
اگر خود را تغییر دهیم جهان خود را نیز تغییر می دهیم. اگر شیوه تفکرمان را تغییر دهیم می توانیم احساسات و اعمالمان را تغییر دهیم و بنابراین جهان اطراف ما نیز تغییر می کند. نه تنها به این دلیل که اکنون ما اطرافمان را با فکر و احساسات تازه ای می نگریم بلکه به این دلیل که این تغییر می تواند به ما کمک کند تا دست به عمل بزنیم به شیوه ای که قبلاً فکر آن را نمی کردیم. یا حتی در مورد آن فکر هم کرده بودیم. ولی غرق در الگوهای فکری قدیمی خود بودیم.
و مشکلی که با تغییر جهان بیرونی بدون تغییر خودمان با آن مواجه می شویم این است که وقتی به تغییری که شدیداً در پی آن بودیم می رسیم ما همچنان خودمان هستیم. ما همچنان کاستی ها، خشم، منفی بافی، گرایش به تخریب خود و غیره را با خود به همراه داریم.

بنابراین در این موقعیت جدید ما آنچه را که در آرزوی آن بودیم نخواهیم یافت زیرا ذهن ما هنوز انباشته از چیزهای منفی است. و اگر تغییر بیشتری ایجاد کنیم بدون اینکه کمی بینش نسبت به آن داشته باشیم و از خود قبلی مان فاصله گرفته باشیم ممکن است این حس بیشتر و قوی تر باشد. از آنجایی که خود قبلی ما علاقه به تفکیک چیزها، یافتن دشمنان و جدایی دارد ممکن است برای ایجاد مشکلات بیشتر شروع به تلاش کند و زندگی و دنیای ما را دچار کشمکش کند.

۲- ما تحت کنترل هستیم

هیچ کس بدون اجازه من نمی تواند مرا آزرده کند.

احساس ما و واکنش ما چیزهایی است که همیشه به ما بستگی دارد. ممکن است یک روش نرمال و معمول برای واکنش در برابر چیزهای مختلف وجود داشته باشد. اما بیشتر مواقع راه های دیگری نیز وجود دارد.

ما می توانید اندیشه ها، واکنش ها یا احساسات مان را تقریباً در مورد هر چیزی انتخاب کنیم. نباید هیجان زده شویم، رفتار اغراق آمیزی انجام دهیم یا به صورت منفی واکنش نشان دهیم. البته ممکن است همیشه و بلافاصله اینگونه نباشد. بعضی اوقات یک حرکت بدون تفکر انجام می شود. یا یک تفکر کهنه نمایان می گردد.

وقتی بفهمیم که هیچ چیز بیرونی نمی تواند احساس ما را کنترل کند می توانیم به تدریج این اندیشه را به زندگی روزانه خود وارد و آن را تبدیل به یک عادت کنیم. عادتی که می تواند به مرور زمان قوی تر و قوی تر شود. با اینکار زندگی بسیار آسان تر و دلپذیرتر می گردد.

۳- ببخشید و رها کنیم

شخص ضعیف هرگز نمی بخشد. عفو و بخشش نشانه قدرت است.

چشم در برابر چشم تنها باعث کور شدن کل دنیا می شود.

جنگ با بدی با روش اشتباه به هیچ کس کمکی نمی کند. و همانطور که در نکته قبلی گفته شد، این ماییم که انتخاب می کنیم چگونه واکنشی نشان دهیم. وقتی این تفکر را هر چه بیشتر وارد زندگی مان کنیم می توانیم به طریقی دست به عمل بزنیم که برای خودمان و دیگران مفید باشد.

ما می فهمیم که بخشش و رها کردن گذشته باعث کمک به ما و مردم جهانمان می شود. و صرف وقت در خاطرات منفی بعد ازاینکه از آن تجربه درس گرفتیم دیگر کمکی به ما نخواهد کرد. تفکر در گذشته فقط باعث می شود که ما بیشتر رنج ببریم و نتوانیم در حال حاضر دست به عمل بزنیم.

اگر نبخشیم به گذشته و یک شخص دیگر اجازه می دهیم که احساسات مان را در دست گیرد. با عفو و بخشش خود را از این بندها رها کنیم. بعد از آن می توانیم کاملاً روی مرحله بعدی تمرکز کنیم.

۴- بدون عمل به جایی نمی رسیم

یک مثقال عمل بهتر است از یک خروار حرف.

بدون اینکه دست به کار شویم کار خیلی کمی انجام می شود. البته اهل عمل بودن سخت و دشوار است. ممکن است مقداری مقاومت درونی وجود داشته باشد. و همانطور که گاندی گفت ممکن است فقط حرف بزنیم. یا به صورت بی پایان درس بخوانیم و مطالعه کنیم و فکر کنیم که به سمت جلو در حرکتیم. اما در زندگی واقعی نتایج کمی کسب کرده باشیم.

سخنان ناب گاندی برای موفقیت در زندگی

۵- به این لحظه توجه کنیم

من نمی خواهم آینده را پیش بینی کنم. من می خواهم به زمان حال توجه کنم. خدا هیچ قدرتی برای کنترل لحظه دیگر به من نداده است.

بهترین راهی که برای غلبه بر این مقاومت درونی که اغلب باعث می شود کاری انجام ندهیم این است که در زمان حال باقی بمانیم و تا حد امکان شرایط را بپذیریم.
چرا؟ زیرا زمانی که ما در زمان حال به سر می برید در مورد لحظات بعدی که تحت کنترل ما نیستند، نگرانی نداریم. و این مقاومت که از انجام هرگونه عملی جلوگیری می کند، قدرتش را در نتیجه تصور نتایج منفی در آینده. یا شکستهای قبلی. از دست می دهد. و بنابراین راحت تر می توانیم هم وارد عمل شویم و هم بر زمان حاضر تمرکز کنیم و بهتر عمل کنیم.

۶- همه انسانیم

من ادعا می کنم که یک شخص ساده و قابل اطمینان هستم که مانند همه انسان ها خطا می کنم. همچنین اقرار می کنم که آن قدر فروتنی دارم که به خطاهایم اعتراف کنم و قدم هایم را اصلاح کنم.
عاقلانه نیست که خیلی از هوش و درایت یک نفر مطمئن باشیم. درست این است که به خاطر داشته باشیم که قویترین ها ممکن است ضعیف عمل کنند و عاقل ترین ها اشتباه کنند.
وقتی شروع به اسطوره ساختن از افراد کنیم. حتی اگر کارهای خارق العاده ای انجام داده باشند. این خطر وجود دارد که دیگر نتوانیم با آنها ارتباط برقرار کنیم. ممکن است کم کم فکر کنیم که ما هرگز نمی توانیم به چیزهای مشابه آنها دست یابیم زیرا آنها خیلی متفاوت هستند. بنابراین مهم است که به یاد داشته باشیم همه ما گذشته از اینکه چه کسی هستم انسانیم.
و من فکر می کنم لازم است از یاد نبریم که همه ما انسانیم و مستعد اشتباه. تعریف یک استاندارد غیر منطقی برای افراد فقط باعث ایجاد درگیری های غیر ضروری در دنیای ما و منفی بافی در وجودمان می شود.
باید به یاد داشته باشیم که دوری از عادت بد خودتخریبی در اشتباهاتمان باعث موفقیت های بعدی می شود. و به جای آن به وضوح می توانیم ببینیم که کجا اشتباه کردیم و چه چیزی می توانیم از این اشتباه بیاموزیم. و سپس دوباره تلاش کنیم.

۷- پایداری

ابتدا ما را نادیده می گیرند، بعد به ما می خندند، سپس با ما مبارزه می کنند و در آخر ما پیروز می شویم.

پایدار و محکم باشیم. در آینده مخالفت های اطرافمان کمرنگ و نابود می شود. و مقاومت درونی ما و خود تخریبی که می خواهد ما را عقب نگهدارد و از پیشرفت مان جلوگیری کند روز به روز ضعیف تر می شوند.

دلیل این که گاندی در روش بدون خشونت خود موفق شد این بود که او و یارانش بسیار سرسخت بودند. آنها تسلیم نشدند.

موفقیت و پیروزی به ندرت با آن سرعتی که می خواهیم به دست می آید. فکر می کنم یکی از دلایلی که افراد به آنچه که می خواهند نمی رسند این است که آنها خیلی زود خسته می شوند. زمانی که آنها فکر می کنند برای رسیدن به موفقیت کافی است معمولاً به همان میزانی نیست که واقعاً برای رسیدن به هدف لازم است. این عقیده اشتباه تا حدودی ناشی از جهانی است که در آن زندگی می کنیم. جهانی پر از قرص های جادویی که به صورت مداوم تبلیغ می شوند و به ما قول می دهند درطی ۳۰ روز می توانیم وزن زیادی کم کنیم یا پول زیادی به دست بیاوریم.

سرانجام نکته مفیدی که باعث پایداری ما می شود این است که به جمله سوم گاندی در ابتدای مقاله توجه کنیم و شوخ طبع باشیم. این کار باعث می شود که در سخت ترین زمان ها نیز انجام کارها راحت باشد.

۸- خوبی مردم را ببینید و به آنها کمک کنیم

من فقط به جنبه های خوب انسان ها توجه می کنم. از آنجایی که خودم بی عیب و نقص نیستم، علاقه ای به کشف خطاهای دیگران ندارم.

انسان دقیقاً به اندازه ای بزرگ می شود که برای کمک به طرفدارانش تلاش می کند.

زمانی فکر می کردم رهبری با زور انجام می شود اما امروز معنای آن برای من همراهی با مردم است.

بیشتر وقت ها افراد ویژگی های خوبی دارند و همچنین ممکن است بعضی ویژگی هایشان چندان خوب نباشد. اما ما می توانیم تصمیم بگیریم که به کدام توجه کنیم. اگر به دنبال پیشرفت هستیم روی خوبی افراد تمرکز کنیم. این کار باعث می شود که زندگی برای ما آسان تر شود همزمان که دنیا و روابط مان مثبت تر و دلپذیرتر می شود.
زمانی که ما خوبی افراد را می بینیم کمک کردن به آنها برای ما راحت تر می شود. با کمک به دیگران و با ارزش دادن به آنها ما فقط زندگی آنها را بهتر نمی کنیم؛ در طی زمان آنچه را داده ایم دوباره بدست می آوریم. و افرادی که به آنها کمک کرده ایم ممکن است علاقه بیشتری به کمک به دیگران داشته باشند. و درنتیجه ما با هم چرخه ای از تغییرات مثبت ایجاد می کنیم که رشد می کند و قوی تر می شود.

با تقویت مهارت های اجتماعی مان می توانیم شخص با نفوذی شویم و این چرخه را به جلو تقویت کنیم.

۹- هماهنگ و قابل اعتماد باشیم خودواقعی مان باشید و تظاهر نکنیم

شادکامی زمانی حاصل می شود که تفکر، گفتار و کردار ما هماهنگ باشد.

همیشه بین اندیشه، گفتار و کردارمان هماهنگی ایجاد کنیم. همیشه در پی پالودن ذهنمان باشیم و خواهیم دید که همه چیز درست خواهد شد.

فکر می کنم یکی از بهترین نکات برای بهبود مهارت های اجتماعی ما رفتار یکسان و ارتباط بر اساس اعتماد است. به نظر می رسد افراد واقعاً به ارتباط درست و اطمینان بخش علاقه دارند. و زمانی که اندیشه، گفتار و کردار ما در یک راستا باشد به لذت درونی بالایی می رسیم. ما در مورد خودمان احساس قدرت و شایستگی می کنیم.

زمانی که افکار و گفتارمان در یک جهت باشد در ارتباطات خود را نشان می دهد. زیرا اکنون آهنگ صدا و زبان بدن با کلمات ما که عده ای معتقدند ۹۰ درصد ارتباط است. هماهنگ است.

وقتی این هماهنگی نمود پیدا کند افراد علاقه مند می شوند که واقعا به آنچه می گویید گوش کنند و ما بدون هیچ گونه ناهماهنگی، پیام های پیچیده و یا شاید تا حدودی نادرست با دیگران ارتباط برقرار می کنیم.

همچنین اگر اعمال ما با آنچه فکر می کنیم و بر زبان می آوریم یکسان نباشد کم کم باور خودمان و کسانی که به ما ایمان دارند در مورد آنچه می توانیم انجام دهیم خدشه دار می شود.

۱۰- رشد کنید و به تعالی برسیم

پیشرفت مداوم قانون زندگی است، و کسی که همیشه به دنبال حفظ عقاید خود است تا پایدار و استوار به نظر برسند، خود را در جایگاه غلطی قرار داده است.
ما همیشه می توانیم توانایی ها و عادت هایمان را بهبود ببخشیم و خود را مجدداً مورد ارزیابی قرار دهیک. ما می توانیک درک عمیق تری از خود و جهانکان بدست آوریم.

مطمئنا ممکن است گاهی ناپایدار و نامطمئن به نظر برسیم یا اینکه ندانیم چه کار داریم می کنیم. ممکن است در هماهنگ عمل کردن و برقراری ارتباط مطمئن مشکل داشته باشیم. همانطور که گاندی گفت ممکن است خود را در موقعیت اشتباهی قرار دهیم. جایی که ما سعی می کنیم نظرات و عقاید قدیمی مان را تقویت کنیم یا به آنها بچسبید تا محکم و استوار به نظر برسیم در حالی که می دانیم یک جای کار اشتباه است. که البته بودن در چنین جایگاهی دلچسب نیست. رشد و بالندگی گزینه بهتر و شادتری برای انتخاب است.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx