زندگینامه روزالیند فرانکلین – دانشمند و شیمی دان

1 نظر
9 دقیقه مطالعه

زندگینامه روزالیند فرانکلین – دانشمند و شیمی دان

پادکست زندگینامه روزالیند فرانکلین دانشمند و شیمی دان

بیوگرافی روزالیند فرانکلین (زندگینامه بزرگان)

یکی از برجسته ترین و مشهورترین دانشمندان زن تاریخ که به عنوان یک شیمی دان، خدمات زیادی به بشریت ارائه کرده است، روزالیند فرانکلین می باشد. به همین دلیل قصد داریم در این مقاله نگاهی به زندگی نامه روزالیند فرانکلین این اندیشمند بزرگ داشته باشیم؛ کسی که متاسفانه در سن جوانی دار فانی را وداع گفت و نتوانست فعالیت های خود را ادامه دهد.

روزالیند فرانکلین یکی از مشهورترین دانشمندان بریتانیایی می باشد که بسیاری عقیده دارند آن طور که باید و شایسته وی بوده از او تقدیر نشده است. این شیمی دان که در انگلستان متولد شده در طول زندگی خودش کارهای بسیار بزرگی را انجام داده که می توان به کشف ساختار دئوکسی ریبونوکلویک اسید که در نهایت به DNA می انجامد اشاره کرد. ساختار ذکر شده دستورالعملی است که به سلول ها اطلاع می دهد که چگونه فعالیت های نورمال خود را برای حفظ حالت طبیعی بدن انجام دهند.

روزالیند فرانکلین که در آستانه دریافت جایزه ی نوبل قرار داشت، به دلیل ابتلا به سرطان درگذشت و هیچ وقت نتوانست روزی را ببیند که به آن چیزی که شایسته اش بوده است دست پیدا کرده است. البته که ارزش او بیش از یک جایزه مادی بود و مطمئنا همگان از تاثیر دانش و کشفیات روزالیند فرانکلین در علم با خبر هستند.

دوستان عزیز سایت پرورش افکار برای آشنایی بیشتر و کسب اطلاع از زندگینامه روزالیند فرانکلین این بانوی دانشمند گرانقدر در ادامه با ما همراه باشید.

دوران کودکی و نوجوانی روزالیند فرانکلین

فرانکلین در تاریخ 25 جولای سال 1920 در لندن به دنیا آمد و پدر و مادر او از شرکای بزرگ تجاری بانک Keyser بودند. رزالیند با وجود تمامی محدودیت هایی که داشت بالاخره توانست به آن چیزی که آروزی آن را در کودکی داشت دست پیدا کند و آن هم تحصیل در مدرسه ی دخترانه ی سینت پل بود. در آن جا بود که رزالیند شایستگی ها و توانایی های خود را ثابت کرد و نشان داد که از چه بهره ی هوشی بالایی برخوردار است.

پس از آن نوبت رفتن به کالج رسید و در سال 1938 بود که روزالیند فرانکلین به کالج رفت. کالج Newnham که یکی از دو کالج اختصاص یافته به زنان در دانشگاه کمبریج بود، جایی بود که استعدادهای واقعی رزالیند را نمایان کرد. در آن جا بود که روزالیند فرانکلین به مطالعه ی علوم شیمی و فیزیک پرداخت و با آغاز جنگ جهانی دوم روزالیند فرانکلین نیز پژوهش های خود را گسترش داد و مطالعات مهمی را ارائه داد.

روزالیند فرانکلین

آغاز فعالیت حرفه ای

در سال 1941 روزالیند فرانکلین از کالج فارغ التحصیل شد و پس از آن به مدت یک سال در آزمایشگاهی با نام R.G.W Norrish کار کرد. این آزمایشگاه که از پیشگامان عرصه ی شیمی نور بود توانست با کمک های روزالیند فرانکلین به مدارج بسیار بالایی دست پیدا کند و در نهایت در سطح جهان به معروفیت و مشهوریت خاصی برسد.

پس از آن که رزالیند نشان داد که چقدر می تواند برای یک مجموعه مفید باشد، در مجموعه تحقیقاتی ذغال سنگ بریتانیا مشغول به کار شد و پژوهش های فراوانی را بر روی ذغال سنگ و خواص آن انجام داد. سپس درباره خواص میکروسکوپی ذغال سنگ مطالعاتی را انجام داد و به یافته های بسیار بیشتری در مورد کربن دست پیدا کرد.

روزالیند فرانکلین جزو نخستین افرادی بود که تکنیک تصویربرداری از ترکیبات کربنی را از نزدیک دید و با نام آن آشنا شد. کریستالوگرافی اشعه ایکس نام این روش تصویربرداری بود و در آن امکان پروتئینی کردن ترکیبات کریستالی شده وجد داشت و سپس با استفاده از اشعه ی ایکس می شد، از آن ها تصویر برداری کرد. با گذشت مدت زمانی روزالیند فرانکلین در این تکنیک خاص تصویر برداری مهارت خاصی را پیدا کرد و عکس هایی که او از این ترکیبات گرفت در کشف ساختار DNA نقشی اساسی داشت.

بیوگرافی روزالیند فرانکلین

مطالعه در مورد ساختار DNA

روزالیند فرانکلین در سال 1950 برای باری دیگر به زادگاه خویش یعنی انگلستان برگشت، تا در آن جا عنوان فلوشیپ را در آزمایشگاهی به نام John Randall در کینگز کالج لندن دریافت کند. آزمایشگاهی که رزالیند در آن کار می کرد از وی درخواست کرده بود تا کارهای خود مبنی بر تصویربرداری از پروتئین ها را انجام دهد، ولی موریس ویلکینز رئیس آزمایشگاه از او خواست تا به همراه او بر روی ساختار DNA نیز کار کند.

همه چیز به خوبی در حال پیشروی بود که به ناگاه یک سوء تفاهم باعث شد تا همکاری روزالیند فرانکلین و موریس ویلکینز به جایی نرسد و آن ها نتوانند با یکدیگر همکاری نمایند. این دو فرد تا شناسایی اشکال خیس و خشک DNA نیز پیش رفتند و ساختار انواع آن را کشف کردند.

پس از جدایی، ویلکینز یکی از عکس های روزالیند فرانکلین را که توسط خودش از DNA گرفته شده بود را به واتسون و کریک، دو فرد شناخته شده ی دیگر در دنیای زیست شناسی نشان داد و این عکس الگویی بسیار مهم از ساختار DNA بود. این عکس که با نام عکس 51 شناخته می شود، به نام واتسون و کریک در نشریه ی نیچر به چاپ رسید و این دو هیچ موقع به روزالیند فرانکلین نگفتند که عکس او باعث کشف آن ها شده است.

اما کریک بعدها در مصاحبه ای اعلام کرد که فاصله ی وی با شناخت کامل DNA بسیار بوده و ماجرای کامل را در این باره شرح داد و از نقش روزالیند فرانکلین در این مورد برای همگان توضیح داد. با این وجود اعتبار این یافته های مهم که کار روزالیند فرانکلین بود، به نام واتسون و کریک و ویلکینز ثبت شد.

فعالیت روی ویروس فلج اطفال

روزالیند فرانکلین پس از مدتی به آزمایشگاه D.Bernal رفت و در آن جا تصمیم گرفت تا بر روی ساختار ویروس های گیاهی یعنی ویروس های موزاییک توتون و ویروس فلج اطفال بود تحقیق کند. او عکس های بسیار با کیفیتی و هم چنین با جزئیات فراوان از این ویروس ها گرفت و در سال 1956 موسسه ی رویال انگلیس از روزالیند فرانکلین به خاطر مجموعه فعالیت هایش در شناخت این ویروس ها تقدیر کرد.

زندگینامه روزالیند فرانکلین – دانشمند و شیمی دان

ابتلا به سرطان و درگذشت

در همان سال 1956 میلادی بود که روزالیند فرانکلین متوجه شد به سرطان تخمدان مبتلا گردیده است. به همین خاطر روش های درمانی متفاوتی برای این سرطان بر روی وی صورت پذیرفت، اما هیچ کدام از این روش های درمانی در به دست آمدن دوباره ی سلامتی وی تاثیرگذار نبود. در نهایت روزالیند فرانکلین خیلی زود در سال 1958 میلادی، پس از دو سال مبارزه با سرطان در سن 37 سالگی از دنیا رفت.

آوا هلن پولینگ همسر دانشمند مشهور لاینس پولینگ، در مصاحبه ای که در سال 1977 انجام داد، اعلام کرد که اگر در تاریخ یک زن باشد که مورد بد رفتاری قرار گرفته باشد و از او به خاطر فعالیت های مختلفش تقدیر نشده باشد، آن شخص روزالیند فرانکلین می باشد.

روزالیند فرانکلین

انتشار زندگی نامه در یک کتاب

آنی سایر در سال 1975 زندگینامه ی روزالیند فرانکلین را منتشر کرد و تلاش کرد تا هر چیزی را که در مورد رزالیند می دانسته را منتشر کرده و در اختیار عموم قرار دهد. برندا مادوکس نیز یک زندگی نامه ی دیگر را از روزالیند فرانکلین نوشت و داستانی کاملا متفاوت از آنی سایر را درباره او چاپ کرد. با این که زندگی روزالیند فرانکلین بسیار غم انگیز و کوتاه بوده اما مطمئنا او نقشی شگرف در شناخت و درک امروزی ما از DNA و هم چنین ویروس ها داشته است.

4.7/5 - (18 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx