زندگینامه شهرداد روحانی – رهبر ارکستر و آهنگساز

یک نظر اضافه کنید
10 دقیقه مطالعه

زندگینامه شهرداد روحانی – رهبر ارکستر و آهنگساز

پادکست زندگینامه شهرداد روحانی رهبر ارکستر و آهنگساز

بیوگرافی شهرداد روحانی (زندگینامه بزرگان)

شهرداد روحانی موسیقی دان، آهنگساز و رهبر ارکستر مشهور و پرآوازه ایرانی است. ایشان از تابستان سال 1395 به طور رسمی به عنوان رهبر ارکستر سمفونیک تهران انتخاب شده اند.

دوستان عزیز سایت پرورش افکار برای آشنایی بیشتر و کسب اطلاع از زندگی نامه شهرداد روحانی این موسیقی دان بزرگ در ادامه با ما همراه باشید.

دوران کودکی و نوجوانی شهرداد روحانی

شهرداد روحانی متولد ششم خرداد 1333 در شهر تهران است. شهرداد به رسم سایر برادران موسیقی را مشغولیت و پیشیه ی خود ساخت. رسمی که از پدر یعنی رضا روحانی به پسران رسیده بود. او از شش سالگی و باز هم همچون سایر برادران خود قادر به نواختن پیانو بود. معروف ترین برادر وی در نزد علاقه مندان به موسیقی انوشیروان روحانی است، که با آهنگ خاطره انگیز و ماندگار تولدت مبارک شناخته می شود.

شهرداد در کودکی و نوجوانی علاوه بر پدر و برادر بزرگترش انوشیروان روحانی، استادان به نامی همچون جواد معروفی، حق نظریان و بازیل نیز داشت. استاد ویالون شهرداد استادی معتبر به نام ابراهیم روحی فر بود. شهرداد که در فضایی کاملا آمیخته با موسیقی رشد یافته بود، در 10 سالگی وارد هنرستان موسیقی شد. حضوری که پایه گذار آینده درخشان وی در صنعت موسیقی بود. شهرداد در این هنرستان از محضر استادان به نام بسیاری همچون دکتر مصطفی کمال پورتراب بهره برد.

یکی از نکات جالب در مورد حضور شهرداد روحانی در هنرستان موسیقی همدورگی با برخی از بزرگان موسیقی ایران همچون حسین علیزاده بود. شهرداد همزمان با حضور در هنرستان موسیقی توانایی های نوازندگی خود را در پیانو و ویالون هم ارتقا می داد.

شهرداد روحانی

آغاز فعالیت حرفه ای

شهرداد پس از اتمام دوره ی هنرستان موسیقی ملی و برای بسط توانمندی های خود در رشته ی موسیقی مسافر شهر موسیقی و اپرا «وین» شد. شهرداد جوان در وین و با این حال که از خانواده و دنیای موسیقی درون آن دور بود، با پیگیری و علاقه مندی، غرق در فضای بی نظیر موسیقی شهر وین شد. وی با تحصیل در هنرستان هنرهای زیبای وین با دنیایی جدید از موسیقی ارکسترال و سمفونیک آشنا شد.

درخشش شهرداد جوان در این سال ها برای او شرایط و فرصت های طلایی به وجود آورد که یکی از آن ها بورسیه دانشگاه UCLA لس آنجلس بود. بورسیه ای چنان جذاب که او را مسافر آمریکا کرد. او در آن سال ها از چندین دانشگاه معتبر پیشنهاد بورسیه داشت.

بیوگرافی شهرداد روحانی

سفر به آمریکا و دست آوردهای نو

مهاجرت از اتریش به آمریکا فصل جدیدی از کار و زندگی برای او بود. شهرداد در حین تحصیل در آمریکا و مدتی پس از آن، رهبری ارکستر COTA لس آنجلس را عهده دار بوده است. او در بین سال های 1987 تا 1991 و برای مدت چهار سال این مسئولیت را بر عهده داشت. همچنین او در این سال ها به عنوان «رهبر میهمان» ارکسترهای شاخص بسیاری همچون:

 • ارکستر سلطنتی فیلارمونیک لندن
 • ارکستر سمفونی فیلارمونیک زاگرب
 • سمفونی جوانان آمریکا
 • و ارکستر سموفونیک های ایندیاناپولیس، نیوجرسی، سن دیگو، مینه سوتا و کُلرادو را عهده دار بوده است.

زندگینامه شهرداد روحانی

پروژه های برجسته و افتخارات

یکی از پروژه های شاخص موسیقیایی شهرداد روحانی ساخت موسیقی افتتاحیه و اختتامیه سیزدهمین دوره ی بازی های آسیایی در تایلند است. جایی که موسیقی ساخته ی وی در انتهای مسابقات، عنوان محبوب ترین موسیقی را از آن خود کرد. یک سال بعد از این اتفاق وی موفق به دریافت معتبرترین جایزه هنری کشور تایلند با نام «پیکانس» شد.

اما شاید شب پر ستاره ی زندگی هنری شهرداد روحانی در بیست و پنجم سپتامبر 1993 ، در آتن یونان روی داد. شهرداد در این شب در مقام رهبر و تنظیم کننده به همراه ارکستر سلطنتی فیلارمونیک لندن، کنسرت یانی را رهبری کرد. کنسرتی شگفت انگیز که مورد توجه مخاطبین و منتقدین قرار گرفت. روحانی در این شب شصت اثر از یانی را رهبری کرد؛ و آنچه شایسته ی آن بود به دست آورد. پخش اجرای این اثر در بسیاری از شبکه های معتبر تلویزیونی در جایگاه اول قرار گرفت. این اجرا پربازدیدترین برنامه ی پخش شده ی تاریخ تلویزیون ملی آمریکاست و در جایگاه دومین موزیک ویدئوی پرفروش تاریخ موسیقی قرار دارد. یکی دیگر از ساخته های شاخص شهرداد روحانی موسیقی Connies Butterfly است.

شهرداد روحانی و موسیقی فیلم

شهرداد روحانی علاوه بر ساخت چند موسیقی فیلم معتبر جهانی با فضای سینمای ایران هم غریبه نبوده است. یکی از اولین آثار شهرداد روحانی در مقام آهنگساز، موسیقی فیلم خاطره انگیز «بر فراز آسمان ها» به کارگردانی و بازیگری محمد علی فردین و در سال 1357 می باشد. موسیقی این فیلم با صدای ابی خوانده شد. شهرداد روحانی در مقام تنظیم هم اجرای زیبای هایده به نام «ساغر هستی» را نیز در کارنامه دارد.

شهرداد روحانی و ارکستر سمفونیک تهران

علی اکبر صفی پور، مدیر عامل بنیاد رودکی در روز سه شنبه 12مرداد ماه سال 1395 در یک نشست خبری به صورت رسمی رهبری شهرداد روحانی بر ارکستر سمفونیک تهران را اعلام کرد. شهرداد روحانی اولین بار در اوایل دهه هشتاد برای رهبری ارکستر سمفونیک تهران کاندید شد. جدیت این مذاکرات تا حدی بود که در آن سال ها از رهبری دائم العمر ارکستر سمفونیک تهران توسط وی، سخن به میان آمد.

یکی از آخرین اجراهای ارکستر سمفونیک تهران اجرای شاهکار استاد حسین علیزاده با نام «نی نوا» بوده است. شهرداد روحانی اعتقاد دارد نوازندگان جوان حاضر در ارکستر سمفونیک تهران در صورتی که مورد توجه قرار بگیرند و به ویژه از سازهای استاندارد و باکیفیت معتبر جهانی استفاده نمایند، می توانند کیفیت اجرایی در حد بزرگترین ارکستر سمفونیک های جهان داشته باشند. شهرداد روحانی در طول دو سال رهبری خود در ارکستر سمفونیک تهران آثار متنوعی را از بهترین موسیقی های ایران و جهان و همچنین موسیقی فیلم های ارزشمندی را اجرا کرده است. از دیگر نکات مثبت رهبری وی بر ارکستر سمفونیک تهران می توان به اجراهای منظم این ارکستر در طول سال اشاره کرد.

زندگی خصوصی شهرداد روحانی

همسر شهرداد روحانی هما فریمانی نام دارد و زاده ی مشهد است. شهرداد یک دختر به نام سارا و یک پسر به نام سینا دارد. رسم خانه ی پدری در خانه ی شهرداد تا حدودی پا برجا بوده است به این خاطر که فرزندان وی با موسیقی و نوازندگی آشنایی خوبی دارند؛ اما هر دو مسیر دیگری را برای زندگی کاری خود برگزیده اند.

لیست آثار شهرداد روحانی

شهرداد روحانی در طول سال های فعالیت خود 11 آلبوم مستقل داشته است؛ او همچنین در این سال ها در آلبوم های ارزشمند دیگری نیز به عنوان هنرمند میهمان حضور داشته است. در ادامه به آثار شهرداد روحانی نگاهی خواهیم داشت:

عکس های شهرداد روحانی

شهرداد روحانی

شهرداد روحانی

بیوگرافی شهرداد روحانی

زندگی نامه شهرداد روحانی

شهرداد روحانی

شهرداد روحانی

 • آلبوم های مستقل :
 • Eternity : 1997
 • Beauty of Love, Journey to Romance : 1994
 • Dream Images : 1988
 • Rayahee : 1990
 • Dance of Spring : 1991
 • The Winds of Christmas : 1994
 • Encore in Ivory 1994
 • Impressions of Romance 1995
 • Touch of Serenity, Volume 1 1996
 • The Winds of Christmas, Volume 2 1997
 • Cinema Passion 1998
 • آلبوم های میهمان یا تنظیم کننده :
 • Live at Acropolis – 1994 : آلبوم اجرای زنده کنسرت یانی در آکروپلیس آتن
 • The Private Years – 1999 : آلبومی دیگر به همراه یانی
 • River of Kings – 2000 : یکی دیگر از همکاری های شهرداد روحانی با ارکستر سمفونیک لندن
 • Sunrise in Bangkok – 2000 : همکاری سوم شهرداد روحانی در یک آلبوم بی کلام دیگر با ارکستر سمفونیک لندن
 • Kingdom of Smiles – 2002 : Dej Bulsukسومین همکاری روحانی با آهنگساز معتبر
 • Tchaikovskyقطعاتی از – 2007 : همکاری با ارکستر سمفونیک اسلواکی
 • EclectSAX – 2009 :  به بازار عرضه شدDouglas Masekاین آلبوم با همکاری
 • Open Secret – 2009 : همکاری با ارکستر سمفونیک لندن با حضور علیرضا عصار
 • Dancing at the Opera – 2013 : در همکاری گروهی با هنرمندان
 • Sinus Persicus Suite – 2013 : اولین همکاری با گروه وکال لندن
 • Born to be Thai – 2013 : به همراه ارکستر سمفونیک اسلواکی
4.4/5 - (17 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx