زندگینامه استیو جابز – بنیان گذار شرکت اپل

نظرات 3
11 دقیقه مطالعه

زندگینامه استیو جابز – بنیان گذار شرکت اپل

بیوگرافی استيو جابز (زندگینامه بزرگان)

اگر با تکنولوژی آشنا باشید، یا اخبار و اطلاعاتش را دنبال می کنید، اگر به کامپیوتر و رایانه علاقه دارید، اگر خبرهای کوتاه در مورد موبایل گذرا خوانده باشید یا حتی از آن دسته آدم ها هستید که لیست موفق ترین و ثروتمندترین افراد را بررسی می کنید، حتما اسم استیو جابز را شنیده اید.

استیو جابز یک مخترع آمریکایی است که در موفقیت های کامپیوتر اپل و تکنولوژی های جدید مثل آی پاد، آی پَد و مک بوک نقش کلیدی داشته است. این مرد یکی از خلاق ترین، ماهرترین و همین طور ثروتمندترین افراد دنیاست.

استیو جابز یک جمله ی معروف دارد که می گوید: این که ثروتمندترین مرد خوابیده در قبرستان باشم، برایم اهمیتی ندارد. من هدفم این است که وقتی شب سرم را بر روی زمین می گذارم، به خودم بگویم امروز یک کار خیلی عالی انجام دادم. برای خواندن زندگینامه این مرد بزرگ با ما همراه باشید.

زندگینامه استیو جابز – بنیان گذار شرکت اپل

دوران کودکی

در زندگی نامه استيو جابز اینگونه آمده است که : استیو جابز در 24 فوریه سال 1955 در سانفراسیسکو به دنیا آمد. پدرش عبدالفتاح جان جندلی اصالتا سوری و مسلمان بود، مادرش خوان کارول شیبل نام داشت و اصالتا آلمانی – سوئیسی بود. زمانی که استیو به دنیا آمد، پدر و مادرش 23 ساله و هر دو دانشجو بودند ولی هنوز باهم ازدواج نکرده بودند. از طرفی خوان که فرزند خانواده ای مسیحی و بسیار محافظه کار بود، نمی توانست رضایت آن ها را برای ازدواج با یک مرد عرب مسلمان جلب کند. تمام این مشکلات دست به دست هم داد تا پدر و مادر استیو به این نتیجه برسند که نمی توانند او را بزرگ کنند.

درنهایت پل رینهولد جابز و کلارا هاگوپیان، اسیتو را به فرزندخواندگی پذیرفتند. استو این زن و مرد را به عنوان پدر و مادر خود واقعی می شناخت. پل پدر استیو که یک مکانیک ماهر کارخانه ساخت لیزر بود، همیشه او را تشویق می کرد که در گاراژ با وسایل الکتریکی کار کند. همین تشویق و تجربه باعث شد استیو بعدها به الکترونیک علاقه مند شود.

استیو جابز در یک مدرسه معمولی در کالیفرنیا درس خواند و بعد وارد کالجی در اورگو شد. دوره ی تحصیلی جابز همیشه با نمرات عالی در امتحانات همراه بوده و استعدادهای زیادی از خود نشان می داد. با این حال با تحصیلات رسمی سر سازگاری نداشت و همیشه معلمانش می گفتند دانش آموزی است که نمی شود چیزی به آن یاد داد. سرانجام در سال 1972 از دبیرستان «هومستید» در کالیفرنیا فارغ التحصیل شد.

استیو وارد کالجی به نام «رید» در شهر پورت لند ایالت اورگن شد. سپس در یک دوره خوشنویسی در کالج ثبت نام کرد که واقعا از شرکت در آن لذت می برد. او پس از گذشت یک نیمسال تحصیلی از کالج انصراف داد. اما پس از انصراف نیز در کلاس های خوشنویسی شرکت می کرد. بعدها خودش می گفت این کلاس یکی از مهم ترین چیزهایی بود که برای فونت ها و طرح های حروف اپل از آن کمک گرفته است.

یک سفر معنوی

در سال 1974 بود که جابز با دنیل کاتک برای تعلیمات روحی به هندوستان سفر می کند. طی چند ماهی که در هندوستان بوده، در مورد فلسفه شرق چیزهای زیادی فرا می گیرد. خودش بعدها می گوید که این تجربه های بین ملیتی و فرهنگی دیدش را برای زندگی و کار خیلی وسیع تر کرد.

زندگی خصوصی استیو جابز

زندگی خصوصی

استیو جابز یک گیاهخوار بودایی و دانشجوی انصرافی از کالج بود که آرزوهای بلندبالایی داشت و به شکلی الهام شده، شخصیتی کمال طلب و روحیه ی محکمی داشت. دلیل نام گذاری شرکت اپل (سیب) این بود که به عقیده ی او سیب «زنده، شوخ و آرام بخش» است.

نخستین دوست جدی استیو جابز کریس ان برنان نام داشت. فرزند آن ها «لیزا برنان جابز» زمانی به دنیا آمد که آن دو هنوز با یکدیگر ازدواج نکرده بودند و استیو مدت زیادی پدری لیزا را انکار می کرد و اما بعدها او را پذیرفت.

در 18 مارس 1991 استیو با «لورن پاول» که دانشجوی رشته ی مدیریت در دانشگاه آکسفورد بود، ازدواج کرد. ثمره این ازدواج سه فرزند به نام های رید پاول در سال 1991، ارین سینا 1995 و اوه در سال 1998 بود.

 

زندگینامه استیو جابز – بنیان گذار شرکت اپل

اختراع اپل

اولین کار کامپیوتری جابز مربوط به زمانی می شود که برای شرکت کامپیوتری آتاری کار می کرد. در طول این دوره ی کار بود که جابز با استیو وزنیاک آشنا شد. کسی که به شدت مورد تحسین جابز قرار گرفت و در اغلب مکان ها از او یاد می کند.

در سال 1979 وزنیاک نخستین کامپیوتر اپل 1 را اختراع می کند. استیو جابز، وزنیاک و رونالد وین بعد از این اختراع، روی کامپیوترهای اپل کار کردند. در اوایل کار کامپیوترهای اپل از گاراژ منزل پدری جابز به فروش می رسیدند. در طی چند سال کامپیوترهای اپل به سرعت پیشرفت کردند و استفاده از آن ها رایج شد تا جایی که در بازار کامپیوترهای خانگی، اهمیت زیادی پیدا کردند.

در سال 1984 جابز اولین مکینتاش را طراحی کرد. مکینتاش اولین کامپیوتر خانگی بود که از رابط گرافیکی استفاده می کرد و از لحاظ تجاری هم بسیار موفق بود. بعد از نوآوری هایی که استیو جابز در اپل داشت اختلافات زیادی بین او و سایر کارکنان اپل ایجاد شد.

سال 1985 بود که جابز پست مدیریتی خود را واگذار کرد و از اپل استعفاء داد. بعدها در مورد این اتفاق می گوید: استعفاء دادن از اپل یکی از بهترین اتفاقاتی بود که افتاد.

تاسیس شرکت نکست

تاسیس شرکت نکست

این استعفاء به جابز کمک کرد تا حس نوآوری و آزادی را در خودش تقویت کند. حسی که با کار کردن در یک شرکت بزرگ عایدش نمی شد. استیو جابز از اپل رفت و شرکت کامپیوتری نکست را تاسیس کرد. این شرکت به موفقیت چندانی دست پیدا نکرد و تنوانست فروش زیادی داشته باشد.

در سال 1996 شرکت اپل نکست را به قیمت 429 میلیون دلار خرید. بعد از این فروش جابز یک شرکت دیگر به نام پیکس آرت تاسیس کرد. دیزنی با این شرکت قرارداد بست و فیلم هایی مثل داستان اسباب بازی و در جست و جوی نمو توسط همین شرکت پیکس آرت ساخته شدند. این فیلم های انیمیشنی بسیار موفق بودند و سود زیادی برای جابز به ارمغان آوردند.

عکس های استیو جابز

زندگینامه استیو جابز – بنیان گذار شرکت اپل

دوران جوانی استیو جابز

همکاری استیو جابز

زندگینامه استیو جابز – بنیان گذار شرکت اپل

استیو جابز و اپل

استیو جابز و همسرش

سخنرانی استیو جابز

استیو جابز

بازگشت به اپل

در سال 1996 وقتی که شرکت نکست، توسط اپل خریداری شد. جابز مجدد به اپل بازگشت و پست مدیر اجرایی را بر عهده گرفت. یعنی درست زمانی که رقیب هایی مثل مایکروسافت از اپل خیلی جلو زده بودند و اپل برای جذب سرمایه باید تلاش زیادی می کرد.

وقتی استیو جابز به اپل برگشت مسیر جدیدی را برای این شرکت تعیین کرد. بعضی از این پروژه های خیلی زود هنگام و باعجله بسته شدن و به جای آن استیو جابز تصمیم گرفت بر روی محصولاتی تمرکز کند که در دسترس باشد و همچنین طراحی جذاب و ویژگی های نوینی داشته باشند.

تولید آی پاد کاری شگفتی ساز بود چون از محصولات موجود برای پخش موسیقی پیشی گرفت و استانداردهایی را برای این محصول تعیین کرد.

سال 2007 اپل با آیفون با موفقیت وارد بازار موبایل شد. این محصول همان ویژگی های آی پاد را داشت به علاوه صفحه ی لمسی! این گونه بود که آیفون به یکی از پرفروش ترین محصولات الکترونیکی تبدیل شد. در سال 2008 آیتیونز با فروش 6 بیلیون دانلود آهنگ و 200 میلیون فروش آی پاد، دومین فروشنده ی موسیقی در آمریکا شناخته شد.

اپل بین شرکت های موفق آمریکایی جایگاه اول را گرفته و مدیریت جابز به عنوان روشی الهام بخش همواره مورد تحسین قرار گرفته است. جابز می گوید: کار من این نیست که با کارمندانم به نرمی برخورد کنم. کار من این است که این افراد بزرگ و فوق العاده را به کار گیرم و مجبورشان کنم که بهتر بشوند.

همین طور در یک مصاحبه گفته است: «یک جمله هست که آن را خیلی دوست دارم: من در بازی هاکی تا جایی اسکیت می کنم که توپ قرار است برود، نه تا جایی که توپ هست! این دقیقا همان کاری است که ما همیشه سعی داشتیم در شرکت اپل انجام دهیم و همیشه هم این کار را ادامه می دهیم».

جابز از شرکت اپل فقط یک میلیون دلار درآمد داشت اما از کارهای مشترک بین اپل و دیزنی 3/8 بیلیون دلار درآمد کسب کرد.

درگذشت استیو جابز

درگذشت استیو جابز

علی رغم بیماری های جسمی او همچنان تا سال 2011 به کار خود ادامه داد تا این که سرانجام در آگوست همان سال بازنشسته شد. استیو جابز سرانجام در 5 اکتبر سال 2011 در سن 56 سالگی از دنیا رفت. پیکر او را پس از برگزاری یک مراسم تدفین خصوصی و کوچک در قبرستان عمومی در پالتو آلتو به نام «آلتا مسا مموریال پارک» به خاک سپردند.

2.3/5 - (280 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

3 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
3
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx