زندگینامه توماس ادیسون – مخترع

نظرات 7 1
9 دقیقه مطالعه

 thomas-edison-inventor-7 

بیوگرافی توماس ادیسون (زندگینامه دانشمندان)

در زندگی نامه توماس ادیسون اینگونه آمده است که: توماس ادیسون مخترع با استعداد در سال 1847 در شهر میلان ایالت اوهایو آمریكا به دنیا آمد. توماس ادیسون فقط حدود سه ماه آموزش و تحصیل رسمی آن زمان را داشت چون مدیر مدرسه اش دریافته بود كه وی پسرش عقب افتاده است.

اختراعات توماس ادیسون

توماس ادیسون هنگامی كه فقط 21 سال داشت اولین اختراع خود را كه یک دستگاه الكتریكی شمارش آرا بود عرضه كرد. آن دستگاه فروش نرفت و ادیسون از آن پس تلاش خود را روی اختراع ابزار وسایلی متمركز كرد كه بتواند بازار خوبی برای آن داشته باشند. مدتی پس از اختراع دستگاه شمارش آرا، توماس ادیسون سیستم پیشرفته نمایشگر اطلاعات بورس را اختراع كرد و توانست آن را به مبلغ 40000 دلار، كه در آن روزگار پول هنگفتی بود، بفروشد. با عرضه اختراعات متعدد دیگری ادیسون مشهور و ثروتمند شد. اختراع گرامافون كه در سال 1877 به ثبت رسید احتمالاً یكی از ابتكاری ترین اختراعات توماس ادیسون به شمار می رفت. ولی آنچه كه بیشتر برای دنیا اهمیت داشت كاری بود كه توماس ادیسون در سال 1879 در جهت تكمیل و توسعه لامپ روشنایی حرارتی انجام داد.

توماس ادیسون اولین فردی نبود كه سیستم روشنایی الكتریكی را اختراع كرد. چند سال قبل از آن از نوعی لامپ الكتریكی قوسی شكل برای تأمین روشنایی خیابان های پاریس استفاده شده بود. اما لامپ الكتریكی ادیسون همراه با سیستمی كه او برای توزیع نیروی الكتریكی ابداع كرد بهره گیری از نیروی الكتریسیته را برای تأمین روشنایی منازل عملی ساخت. در سال 1882 كمپانی توماس ادیسون در نیویورک تولید لامپ برق را آغاز كرد و از آن پس استفاده از برق در منازل سریعاً در سراسر جهان گسترش یافت.

ادیسون با ایجاد اولین كارخانه و شبكه توزیع برق برای منازل و اماكن خصوصی شالوده توسعه بزرگ صنعت را بنا نهاد. امروز استفاده از این منبع انرژی تنها محدود به تأمین روشنایی نیست بلكه گستره بزرگی از لوازم خانگی، از تلویزیون تا ماشین لباسشویی، با نیروی الكتریسیته كار می كند. علاوه بر این امكان دریافت نیروی الكتریسیته از شبكه تولید و توزیع كه ادیسون ایجاد كرد استفاده از نیروی برق را در صنایع امكان پذیر كرده است.
ادیسون همچنین سهم بزرگی در توسعه و تكمیل دوربین های فیلمبرداری و پروژكتور نمایش فیلم دارد. توماس ادیسون در اصلاح سیستم تلفن كار بزرگی انجام داد، دهنی ذغالی ابداعی او بر قدرت شنوایی طرف مقابل در تلفن افزود. همچنین در تلگراف و دستگاه های ماشین تحریر اصلاحاتی به وجود آورد. از میان سایر اختراعات توماس ادیسون می توان از دستگاه دیكتافون و دستگاه ذخیره باطری نام برد. گفته می شود توماس ادیسون بیش از یک هزار مورد مختلف اختراع را به ثبت رسانده است كه از نظر تعداد واقعاً عجیب و غیرقابل تصور است.

عکس توماس ادیسون

thomas-edison-inventor-1

thomas-edison-inventor-4

MC  MC-EDISON

thomas-edison-inventor-6

یكی از دلایل این توانایی فوق‌العاده در اختراع و ابداع، آن است كه توماس ادیسون در آغاز كار یک آزمایشگاه تحقیقاتی در «منلوپارک» نیوجرسی تأسیس كرد و گروهی از افراد لایق و كارآزموده را به همكاری خود فراخواند. این در واقع نمونه اولیه آزمایشگاه های تحقیقاتی بزرگ بود كه از آن پس اغلب صنایع مهم در كنار كارگاه های خود ایجاد كردند. ایجاد یك چنین آزمایشگاه تحقیقاتی مدرن و مجهزی را كه در آن بسیاری از افراد به كار گروهی و دسته جمعی مشغول هستند باید یكی از مهمترین اختراعات ادیسون به حساب آورد كه البته او نمی توانست آن را به نام خود به ثبت برساند.

توماس ادیسون تنها یك مخترع صرف نبود بلكه در زمینه تولید و سازماندهی چندین كمپانی صنعتی كارهای مهمی انجام داد. یكی از مهمترین تشكیلاتی كه توماس ادیسون به وجود آورد همان است كه امروز به نام شركت جنرال الكتریک در سراسر دنیا معروف و مشهور شده است.
توماس ادیسون گرچه اصولاً یك دانشمند به معنای خاص كلمه نبود ولی به یك كشف بسیار مهم نیز دست یافت. در سال 1882 كشف كرد كه در فضای تقریباً خلأ، الكتریسیته جاری می تواند بین دو سیمی كه با یكدیگر تماس ندارند، جریان یابد. این پدیده كه از آن به عنوان «اثر ادیسون» یاد می شوند نه تنها از نظر تئوری قابل توجه است بلكه در عمل نیز موارد استفاده فراوانی دارد. با بهره گیری از این پدیده تكمیل و اصلاح لوله های الكترونی عملی شد و ایجاد صنعت الكترونیک ممكن گردید.
توماس ادیسون در قسمت اعظم عمر خود از عدم شنوایی شدیدی رنج می برد ولی این معلولیت و ناراحتی با توان بالای او در انجام كارهای سخت و زیاد جبران می شد.
thomas-edison-inventor-3
ادیسون دوبار ازدواج كرد (همسر اول او در جوانی از دنیا رفت) و از هر ازدواج خود سه فرزند داشت. توماس ادیسون در سال 1931 در «وست ارنج» نیوجرسی درگذشت.

thomas-edison-inventor-2

درباره توماس ادیسون

درباره استعداد و توان توماس ادیسون هیچ بحث و جدلی وجود ندارد. همگان بر این نكته اتفاق نظر دارند كه او بزرگ ترین نابغه اختراع در تمام دوران ها است. نگاهی به سلسه اختراعات مفید و سودمند او احترام و تحسین همه را برمی انگیزد. گرچه به احتمال زیاد اغلب این اختراعات سی سال بعد توسط دیگران انجام می شد. به هر حال اگر اختراعات توماس ادیسون به صورت تک تک در نظر گرفته شود هیچ‌ كدام آنها از اهمیت قطعی و تعیین‌ كننده‌ ای برخوردار نیست. به عنوان مثال لامپ روشنایی حرارتی توماس ادیسون، با تمام استفاده وسیعی كه دارد، چیزی نیست كه فرضاً در زندگی نوین جانشینی نداشته باشد در واقع لامپ روشنایی فلورسنت كه بر مبنای اصول علمی كاملاً متفاوتی كار می‌ كند به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته است و اگر لامپ روشنایی حرارتی اصلاً وجود نداشت زندگی روزمره ما تغییر چندانی نمی‌ كرد. در واقع قبل از استفاده از روشنایی الكتریكی، شمع چراغ‌ های روغنی و چراغ گاز به طور كلی منابع كافی و رضایت‌ بخش تأمین روشنایی بودند. گرامافون بدون تردید یک اختراع استادانه است ولی هیچ‌ كس نمی تواند ادعا كند كه این وسیله به اندازه رادیو، تلویزیون و تلفن در تغییر شكل زندگی روزمره ما مؤثر بوده است. به علاوه در سال های اخیر روش های كاملاً متفاوتی مانند نوارهای ضبط مغناطیسی برای ضبط صدا ابداع شده است. امروز اگر گرامافون و ضبط صوت نبود شاید در زندگی فعلی تفاوت بسیار اندكی احساس می شد.

Thomas A. Edison seen here in 1929 holding a replica of his first lamp.

بسیاری از اختراعاتی كه توماس ادیسون به نام خود ثبت كرده است در واقع تكمیل و اصلاح ابزارها و وسایلی بوده كه دیگران قبلاً اختراع كرده و مورد استفاده نیز قرار داشت. چنین اصلاحاتی با وجود سودمندی فراوانی كه دارند نمی تواند در طول تاریخ از اهمیت ویژه ای برخوردار باشند.
اما با وجود اینكه هیچ یک از اختراعات توماس ادیسون به تنهایی اهمیت چندانی ندارد نباید این نكته را فراموش كرد كه او فقط یک وسیله را اختراع نكرد بلكه بیش از یكهزار اختراع مختلف دارد. به همین دلیل است كه من توماس ادیسون را بالاتر از مخترعان مشهوری مانند ماركونی و گراهام بل قرار داده ام.

4.2/5 - (20 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

7 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
7
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx