دستیابی به بزرگ اندیشی با قانون جذب

نظرات 3
10 دقیقه مطالعه

دستیابی به بزرگ اندیشی با قانون جذب

چگونه در زندگی به فرد بزرگ اندیشی تبدیل شویم (قانون جذب)

دوستان عزیز سایت پرورش افکار در این مقاله می خواهیم در مورد مهم ترین مفهوم موجود در برنامه رشد و شکوفایی فردی صحبت کنیم. جایی که صحبت از موفقیت باشد، میزان سنجش سن و سال، پیشینه خانوادگی و چیزهایی از این قبیل نیست. تنها معیار سنجش وسعت تفکر انسان ها می باشد.

این بزرگی افکار ماست که اندازه ی دستاوردهای ما را تعیین می کند، پس کاری که اکنون می خواهیم انجام دهیم این است که اندازه و وسعت تفکر خود را افزایش دهیم تا بر اساس قانون جذب بتوانیم با این اقدام به رشد و موفقیت در زندگی دست پیدا کنیم.

اولین گام این است که برخی از موانع در راه بزرگ اندیشیدن را کنار بگذاریم. یکی از این موانع، خود کم بینی می باشد. چیزی که باعث می شود خودمان را ارزان بفروشیم و خودمان را قبول نداشته باشیم. این یکی از رایج ترین موانعی است که بر سر راه مردم و موفقیت های آنان قرار دارد و باعث می شود که بسیاری از افراد به اندازه ی یک عمر، در حد متوسط زندگی کنند و هیچ وقت به پتانسیل و توانایی های واقعی خود نزدیک نشوند.

زیرا چنین حالتی به آن ها اجازه نمی دهد به خودشان و توانایی هایشان باور داشته باشند. ولی ما همین الان با یک آزمایش ساده به شما نشان می دهیم که شما چندین برابر از آن چیزی که تصور می کنید، توانمندتر، باهوش تر و بهتر هستید:

اصلی ترین توانایی های فردی خود

سه مورد از اصلی ترین توانایی های فردی خود را در نظر بگیرید

هر چیزی که فکر می کنید توانایی اش را دارید می توانید آن را خوب انجام دهید. اکنون دو نفر را که از خودتان موفق تر می دانید، در نظر بگیرید؛ با این شرط که آن ها در آن توانایی موردنظر از شما ضعیف تر باشند. مثلا فرض کنید یکی از همکاران شما مدتی قبل ترفیع رتبه گرفته و شما از این موهبت بی نصیب مانده اید. ولی خودتان خوب می دانید که در توانایی حل مسئله مهارت به مراتب بالاتری از آن همکارتان دارید.

این پروسه را برای هرکدام از آن سه ویژگی که انتخاب کرده اید، به کار ببرید. برای هر قابلیت دو نفر را در نظر بگیرید، یعنی در آخر شش نفر را در لیست خود دارید. جمع بندی این کار به این صورت می شود که شما شش نفری را که از خودتان موفق تر می دانید، لیست کرده و می توانید بگویید که لااقل در یک مورد توانایی شما از همه آن ها بیشتر می باشد. پس دفعه بعد که خواستید خودتان را ارزان بفروشید، این آزمایش را به یاد آورید و وسعت تفکرتان را افزایش دهید.

خیلی مهم است که این نکته را بدانید، یاد گرفتن و داشتن فکر بزرگ یک چیز انتزاعی یا اسرارآمیز نیست، در واقع یک پروسه کاملا ملموس و مشخص است و یک سری کارهای مشخص دارد که باید انجام دهید تا نحوه ی بزرگ اندیشی را یاد بگیرید.

کلمات، مواد اولیه افکار ما هستند

وقتی کلماتی را می خوانید یا می شنوید، ذهنتان ناخودآگاه آن ها را تبدیل به تصویر می کند، زمانی هم که می نویسید یا حرف می زنید، عملا دارید کار یا بازتاب دهنده را انجام می دهید و در ذهن دیگران تصویرسازی می کنید و فیلمی را به نمایش می گذارید.

تصویری که شما می سازید تعیین کننده آن واکنشی است که به گفته ها یا نوشته های شما نشان داده می شود؛ مثلا فکر کنید با جمعی از همکاران خود در محل کارتان هستید که یکی از مدیران وارد جمع می شود و به شما می گوید با عرض تاسف باید بگویم که این پروژه شکست خورده است! حالا باید ببینیم که جمع شما قرار است از این حرف چه برداشت هایی داشته باشد و چه تصویرهایی از این کلمات در ذهن شان ایجاد شود؟!

از عبارت شکست خورده، تصاویری از شکست وناامیدی در ذهن شما شکل می گیرد، و همه ی همکاران تان ناراحت خواهند شد. حالا بیایید فرض کنید که مدیرتان از راه برسد و بگوید: من یک راهکار تازه پیدا کرده ام که فکر می کنم در این کار جواب می دهد و دوست دارم نظر شما را هم در این رابطه بدانم!

حواستان باشد که در یک موقعیت این چنینی کاملا می توان از این جملات هم استفاده کرد، اما این بار هیچ کلمه و عبارتی منفی از سمت مدیرتان شنیده نمی شود و در عوض تصاویر مثبتی در ذهن همه همکاران تان ایجاد می شود. گروه احساس جرات و انگیزه می کند و آماده می شوند که دوباره سعی و تلاش کنند؛ به همین ترتیب به جای این که آدم بگوید به یک مشکل یا معضل بزرگ برخورده ایم، می تواند بگوید یک چالش مقابل ما قرار دارد و به همین سادگی یک تصویر ذهنی مثبت برای شنوندگان ترسیم کند.

در این شرایط چیزی وجود دارد که می تواند به افراد امید دهد و آن ها را ترغیب کند که با آن رو به رو شوند و دست و پنجه نرم کنند. نکته ی ظریفی که می خواهیم به شما بگوییم همین است که «بزرگ اندیشان کسانی هستند که در ساختن تصاویر مثبت در ذهن خودشان و دیگران تخصص دارند»، پس برای بزرگ کردن کافی است که از کلمات و عباراتی استفاده کنیم که بتوانند تصاویر ذهنی مثبتی ایجاد کنند و سپس بر اساس قانون جذب اتفاقات مثبتی را برای ما رقم بزنند.

مقایسه عبارات مثبت و منفی در ساختار تصاویر ذهنی ما

مقایسه عبارات مثبت و منفی در ساختار تصاویر ذهنی ما

اکنون می خواهیم تفاوت یک سری از کلمات و عبارات را در ساخت تصاویر ذهنی مقایسه کنیم. به تک تک آن ها خوب دقت کنید و از خودتان بپرسید این عبارت چه تصویری در ذهنتان به وجود می آورد.

منفی – من تمام سعی خود را کردم اما مشکل اینجاست که این محصول فروش خوبی نداره، انگار مردم اصلا نمی خواهند آن را بخرند!

مثبت – تا اینجا موفق نشدم این محصول را بفروشم اما مطمئنم محصول خوبی است و بالاخره جواب می دهد، فقط باید به دنبال فرمولی بگردم که بتوانم آن را بفروشم.

منفی – من زمانی در این تجارت کار کردم اما به بن بست خوردم، دیگر امکان ندارد دوباره به سمت آن بروم.

مثبت – من بار اول در این تجارت ورشکست شدم اما همه ی چم و خم کار را یاد گرفته ام، حالا آماده هستم تا یک بار دیگر شانس خودم را امتحان کنم، احساس می کنم این بار موفق می شوم.

دوستان عزیز به تصویرسازی کلمات و جملات بالا توجه کردید؟! حالا به این جملات توجه کنید که می دانیم هر روز ممکن است آن را در محیط اطراف خود از انسان های مختلفی بشنوید. می توانید بین تصاویری که افراد موفق تولید می کنند و آن هایی که مخصوص آدم های عادی و ناموفق هستند تفاوت پیدا کنید؟! در همین حین که دارید این کار را انجام می دهید، سعی کنید واژگان خاص خود را برای بزرگ اندیشی به وجود آورید.

چهار مرحله مهم برای ایجاد بزرگ اندیشی

چهار مرحله مهم برای ایجاد بزرگ اندیشی

1 – برای توصیف حال خودتان از کلمات بزرگ، مثبت و روحیه بخش استفاده کنید و ببینید چطور هم خودتان و هم اطرافیان تان تحت تاثیر آن قرار می گیرید.

2 – دوم این است که برای توصیف دیگران، از کلمات و عبارات مثبت، سر زده و خوشایند استفاده کنید.

وقتی با کسی مشغول صحبت هستید و حرف شخص سومی به میان می آید، راجع به آدم بدگویی نکنید، به جای آن سعی کنید با کلمات جالب و مطلوب از آن آدم تعریف کنید. مثلا شنیدم فلانی کارش را فوق العاده انجام می دهد.

3 – سعی کنید از کلمات مثبت برای تشویق و ترغیب دیگران استفاده کنید

در هر فرصتی که پیش آمد، از طرف خودتان تعریف کنید و حس خوبی به او بدهید. به یاد داشته باشید که همه آدم ها از شنیدن تعریف و ستایش خوشحال می شوند. پس یک سری کلمات مثبت و خوشایند برای همسر و فرزندانتان داشته باشید و هر روز از آن ها استفاده کنید.

4 – کلمات مثبت را در توضیح ایده ها و نقشه ها به کار ببرید.

وقتی به افراد بگویید یک خبر خوب برای شما دارم، یک فرصت ناب کاری برای ما پیش آمده، مطمئن باشید در ازای این کلمات از آن ها حس همکاری و اشتیاق و موفقیت دریافت خواهید کرد.

4.9/5 - (31 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

3 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
3
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx