آیا می دانید برای رسیدن به خوشبختی چه باید کرد (قانون جذب)

نظرات 6
17 دقیقه مطالعه

رسیدن به خوشبختی

چه می‌ خواهیم؟
یک کار خوب؟
یک رابطه عاشقانه بادوام؟
سفر یک ساله در اقیانوس آرام در کشتی مجلل خودمان؟
یا فقط بهتر کنار آمدن با خودمان؟

راه های رسیدن به خوشبختی

شاید یک یا چند مورد از اینها را در زندگی بخواهیم. اما جدای همه اینها و خیلی آرزوهای دیگر، همیشه آرزوی رسیدن به خوشبختی وجود دارد.

یک راه عالی برای رسیدن به خوشبختی و پیدا کردن نکات مفید و امتحان‌ شده این است که به عقب بازگردیم. به تاریخ نگاه کنیم. ایده‌ هایی را پیدا کنیم که طی چند هزار سال گذشته بارها و بارها امتحان شده است. در زیر به 7 مورد از این نکات اشاره می‌ کنیم.

1- انتخاب با شماست

اکثر افراد به همان اندازه که ذهن خود را برای شاد بودن آماده می‌ کنند، شاد هستند.          آبراهان لینکلن (Abraham Lincoln)
برای ساختن یک زندگی شاد، به چیزهای زیادی نیاز نیست؛ همه چیز در خودتان است، در طرز فکر خودتان.   مارکوس آرلیوس آنتونیوس (Marcus Aurelius Antoninus)
دنیای آدم‌ های شاد از دنیای آدم‌ های ناشاد متفاوت است.         لودویگ ویتگن‌اشتاین (Luwig Wittgenstein)

اینکه خودمان و دنیایمان را چطور می‌ بینیم، انتخاب‌ ها و عادت‌ های آگاهانه ما هستند. عینکی که برای نگاه کردن به همه چیز به چشم می‌ زنیم، نحوه تفسیر ما از اتفاقات را رقم میزند. و بنابراین با این تفسیرهاست که عمل می‌ کنیم. و همه اینها زندگی ما را می‌‌ سازد.

می‌ توانیم تصمیم بگیریم که در چیزهای خیلی کوچک زندگی شادی و خوشبختی را ببینیم. می‌ توانیم انتخاب کنیم که همه اتفاقات را به طریقی مثبت تحلیل کنیم.
و انتخاب‌ های ما مقدار شادی که در زندگی پیدا و ایجاد می‌ کنیم را تعیین می‌ کند.

2- به امروز فکر کنیم، نه دیروز و نه فردا

وقتی یک در خوشبختی بسته می‌ شود، در دیگری به رویمان باز می‌ شود، اما معمولاً ما آنقدر به آن در بسته چشم می‌ دوزیم که در جدیدی که باز شده است را نمی‌ بینیم.    هلن کلر (Helen Keller)
نادان خوشبختی را در دوردست‌ ها می‌ جوید، دانا آن را زیر پای خود می‌ رویاند.     جیمز اوپنهایم (James Oppenheim)

شما فقط امروز را دارید. فقط همین امروز را. دیروز خاطره‌ ای بیش نیست و نمی‌ توانیم تغییرش دهیم. فردا خیالی بیش در ذهنمان نیست. سعی کنیم بیشتر در زمان حال زندگی کنیم، در همین امروز. نگران آینده و گذشته‌ مان نباشیم. درغیراینصورت بخش مهمی از شادی و خوشبختی را که همین الان در اختیارمان است از دست می‌ دهیم.

3- قدرشناسی را فراموش نکنیم

انسان‌ ها عاشق شمردن مشکلاتشان هستند اما لذت‌ هایشان را نمی‌ شمارند. اگر آنها را هم می‌ شمردند می‌ فهمیدند که به اندازه کافی از زندگی لذت برده‌ اند.      فئودور داستایوفسکی (Fyodor Dostoevsky)

ما معمولاً فراموش می‌ کنیم که خوشبختی درنتیجه به دست آوردن چیزی که نداریم، به دست نمی‌ آید، بلکه از تشخیص و قدردانی بابت چیزهایی که داریم به وجود می‌ آید.      فردریک کونیگ (Fredrick Keonig)

باید قدردان کسانی باشیم که شادمان می‌ کنند، آنها باغبانان مهربانی هستند که روحمان را شکوفا می‌ سازند.    مارسل پروست (Marcel Proust)

رسیدن به خوشبختی

یکی از ساده‌ ترین و سریع‌ ترین راه‌ های تبدیل روحیه منفی به مثبت، قدرشناسی و شکرگزاری است.

چند چیزی که می‌ توانیم بخاطر آن خدا را شکر کنیم و قدردان باشیم عبارتند از: نور خورشید و هوا. سقفی که بالای سرمان است؛ سلامتی‌ مان، یک برنامه تلویزیونی خوب؛ یک فیلم یا آهنگ زیبا. دوستان و خانواده‌ مان، همکارانمان و …

یک دقیقه امتحان کنیم و ببینیم چه تأثیر خوبی بر احساسمان خواهد داشت. با شکرگزاری و قدرشناسی از دنیای اطرافمان احساس فوق‌ العاده‌ ای پیدا می‌ کنیم و روحیه افرادیکه از آنها قدرشناسی می‌ کنیم نیز عالی می‌ شود.

4- به فردی دیگر کمک کنیم به خوشبختی برسد

از آنجاکه با لذت دادن به دیگران لذت بیشتری می‌ بریم، باید تلاش بیشتری برای شاد کردن دیگران به کار گیریم.     النور روزولت (Eleanor Roosevelt)
هزاران شمع را می‌ توان با یک شمع روشن کرد بدون اینکه زندگی آن شمع کوتاهتر شود. تقسیم خوشبختی هیچوقت از آن کم نمی‌ کند.     بودا (Buddha)

اگر می‌ خواهیم برای یک ساعت خوشبخت باشیم، چرت بزنیم.
اگر می‌ خواهیم یک روز خوشبخت باشیم، به ماهیگیری برویم.
اگر می‌ خواهیم یک سال خوشبخت باشیم، پول ارث ببریم.
اگر می‌ خواهیم همه عمر خوشبخت باشیم، به یک نفر کمک کنیم.   ضرب‌ المثل چینی

خوشبختی مانند یک بوسه است. برای اینکه از آن لذت ببرید باید آن را با کسی سهیم باشیم.       برنارد ملتزر (Bernard Meltzer)

مطمئناً این یکی از متداول‌ ترین باورهای موجود درمورد خوشبختی است. شاید کلیشه‌ ای به نظر برسد اما خیلی خوب عمل می‌ کند. وقتی باعث خوشبختی و خوشحالی فردی دیگر می‌ شود مثلاً با کمک کردن به او در کاری، می‌ توانیم آن را حس کنیم، ببینیم و بشنویم. و آن احساس شادی و خوشبختی دوباره به سمت خودمان جریان می‌ یابد. بعد تازه کلی اعتماد‌ به‌ نفس پیدا می‌ کنیم که توانسته‌ ایم کسی را شاد کنیم. و بخاطر عمل متقابل، این امکان وجود دارد که آن فرد هم برای شاد و خوشبخت کردن ما تلاش کند.

5- چند مورد از آرزوها و خواسته‌ های کم‌ ارزش‌تر خود را فراموش کنیم

اگر می‌ خواهیم فردی را شاد کنیم، نباید به دارایی‌ های او اضافه کنیم، از خواسته‌ هایش کم کنیم.      اپیکور (Epicurus)

هیچوقت نمی‌ توانیم از چیزهایی که لازم نداریم به اندازه‌ ای به دست آوریم که شادمان کند.     اریک هوفر (Eric Hoffer)

غنی‌ ترین کسی است که لذت‌ های ارزان‌ تری دارد.      هنری دیوید تورو (Henry David Thoreau)

اگر به جای بیشتر و بیشتر و بیشتر، کمتر بخواهیم، احتمال برآورده شدن خواسته‌ ها و آرزوهایمان بیشتر خواهد شد. و اگر چند مورد از این خواسته‌ هایی که خیلی برایمان مهم نیستند را دور بریزیم مطمئناً احساس استرس و نگرانی کمتری هم خواهیم داشت. زندگی برایمان آرامتر و بهتر می‌ شود و از روزمان لذت بیشتری می‌ بریم و متوجه می‌ شویم که خوشبختی همان موقع هم در زندگیمان وجود دارد.

6- کارهایی را انجام دهیم که دوست داریم

موفقیت کلید خوشبختی نیست. خوشبختی کلید موفقیت است. اگر کاری که انجام می‌ دهیم را دوست داشته باشیم، موفق خواهیم شد.    آلبرت شوایتزر (Albert Schweitzer)

خوشبختی در داشتن پول نیست؛ در لذت به دست آوردن و تلاش خلاقانه است. فرانکلین دی. روزولت (Franklin D. Roosevelt)

کاملاً بدیهی است. اما خیلی راحت ممکن است در دام انجام کاری که دوست نداریم بیفتیم و ندرتاً پیش بیاید که کارهایی را انجام دهیم که واقعاً دوست داریم. شاید نتوانیم خودمان کاری که الان باید انجام دهیم یا چند ساعت در روز یا هفته مجبوری انجام دهیم را انتخاب کنیم اما همیشه قدرت انتخاب داریم. همیشه زمان داریم. انتخاب با خودمان است.

7- حداقل کاری انجام دهیم

عمل همیشه با خوشبختی همراه نیست اما هیچ خوشبختی بدون عمل به دست نمی‌ آید.      بنجامین دیزرائلی (Benjamin Disraeli)

بیست سال دیگر بخاطر کارهایی که انجام ندادیم ناامیدتر خواهیم بود تا نسبت به کارهایی که انجام دادیم. پس کشتی زندگی‌ مان را از منطقه امن بیرون بیاوریم و به اکتشاف و خیال در دریای زندگی برویم.      مارک تواین

یکی از بهترین راهها برای نرسیدن به خوشبختی این است که خودمان را عقب نگه داریم و هیچ کاری نکنیم. همیشه وارد عمل شدن آسان نیست، ممکن است ترسناک و سخت باشد. اما اگر وارد عمل نشویم، خیلی چیزها را از دست خواهیم داد؛ مثل خیلی از لحظاتی که می‌ توانیم با آدم‌ های مختلف بگذرانیم و خیلی تجربیاتی که می‌ تواند خوشبختی زیادی برایمان به ارمغان آورد.

چه چیزی برای شما معنای خوشبختی دارد؟

یک میلیون دلار در حساب بانکی شما؟ یک خانه بزرگ و ماشین های گران قیمت؟ دو میلیون دنبال کننده اینستاگرام؟ یا احتمالاً به معنای زندگی با خوشحالی و احساس رضایت است؟

من وقتی احساس خوشبختی می کنم که خوشحالم، راضی باشم و در آرامش باشم.

بر اساس این توضیحات موفقیت مربوط به عوامل بیرونی نیست بلکه فقط به دنیای درونی شما مربوط می شود که خارق العاده است، زیرا این بدان معنی است که فقط شما مسئولیت موفقیت خود را بر عهده دارید.

نکات زیر در هر لحظه قابل استفاده است و به شما کمک می کند تا روزهای خود را شادتر و خوشحال تر سپری کنید و خوشبختی را حس کنید.

راه های رسیدن به خوشبختی

1. مسئولیت پذیری

مسئول تمام اقدامات و نتایج خود باشید.

ما هرگز نمی آموزیم که چگونه مسئولیت کامل در زندگی را به عهده بگیریم و چگونه انجام این کار می تواند بر زندگی ما تأثیر بگذارد. بیشتر افراد تمایل دارند وظایف خود را به دیگران تحویل دهند و از پاسخگویی درمورد اقدامات خود دوری کنند.

مسئولیت پذیری به معنای عدم توانایی رهبری نیست. و بدیهی است ، اگر شما زندگی خود را رهبری نکنید، باید از هر اتفاقی که برای شما می افتد راضی باشید.

در عوض محکم در صندلی راننده زندگی خود بنشینید. شخصیت اصلی داستان خود را بازی کنید.

مسئولیت پذیری همیشه آسان نیست و باید اشتباهات خود را بپذیرید، که این نیز کار ساده ای نیست.

اما به شما امکان می دهد زندگی خود را مطابق نیازها و خواسته های خود طراحی و ایجاد کنید.

2. تصمیم گیری کنید

همانطور که دوست داریم مسئولیت را به دیگران واگذار کنید، ما نیز تمایل به جلوگیری از تصمیم گیری داریم. اما عدم توانایی (یا عدم تمایل) تصمیم گیری سریع ، فقط در دراز مدت به شما آسیب می رساند.

ما اغلب اوضاع را سرنگون می کنیم و از بین می بریم و در نهایت تصمیم نمی گیریم. در نتیجه، ما فرصت ها را از دست می دهیم و از تصمیمات خود پشیمان می شویم.

توانایی تصمیم گیری سریع باعث افزایش چشمگیر کیفیت زندگی روزمره شما خواهد شد. این ممکن است اغراق آمیز به نظر برسد، اما به من اعتماد کنید وآن را امتحان کنید.

3. شجاع باش

در این مرحله ، من می خواهم روراست باشم: ما یکبار زندگی می کنیم و هر روز صبح که از خواب بیدار می شویم یک هدیه فوق العاده است. بنابراین باید بیاموزیم که در تمام روزهایمان بی ترس و شجاع باشیم.

برنی ویر در کتاب “پنج حسرت برتر درگذشت” ، بزرگترین پشیمانی افراد نزدیک به مرگ را توصیف می کند.

دو تا از بزرگترین پشیمانی های افراد نزدیک به مرگ:

یک :به اندازه کافی شجاعت نداشتند.

دو:ای کاش جرات می کردم احساساتم را ابراز کنم.

جسور بودن برای اشتباه کردن بهترین راه برای رفتن است. مهم نیست که بخواهید به چه هدفی برسید. بدون شهامت بودن، بسیاری از فرصت های عالی در زندگی را از دست خواهید داد.

4. محیط خود را با دقت انتخاب کنید

از دیگر راه های رسیدن به خوشبختی این است که محیط خود را با دقت انتخاب کنید. شما نمی توانید خوشحال باشید اگر در محاصره افرادی هستید که به طور مداوم شایعه می کنند و از اینکه چقدر زندگیشان بد است شکایت می کنند. اگر اطرافیان دائماً حواس شما را پرت کنند، شما نمی توانید مولد و موفق باشید و نمی توانید یک طرز فکر مثبت و قوی داشته باشید.

ما موجودات اجتماعی هستیم و دوست داریم در کنار افراد دیگر باشیم. اما اگر از محیط خود مراقبت نمی کنید، اطرافیان ممکن است بزرگترین مانع موفقیت و خوشبختی شما باشند.

5. به خودت اعتماد کن

برای دستیابی به موفقیت باید خودتان را دوست داشته باشید و به خودتان اعتماد کنید. زندگی شما به عهده شماست.
شما باید خود را توانمند کنید و از تمام نقاط قوت ارزشمند خود آگاه شوید.

اعتماد به خود

چیزهای زیادی در زندگی وجود دارد که ما را از بین می برد و انرژی منفی را پخش می کند. افراد اطراف ما ، اخبار منفی ، حوادث غیر منتظره و غیره اما شما همیشه در کنار خود خواهید ماند و باید به خودتان اعتماد کنید.

شما باید بزرگترین تشویق کننده خود باشید و آگاه باشید که می توانید به هر آنچه که ذهن خود را تنظیم کرده اید برسید.

6. مراقب بدن خود باشید

این جمله وجود دارد:

بدن شما معبد شماست.پس باید از آن مراقبت کنید و با ورزش کردن بدن خود را سالم نگه دارید.

7. اهداف صحیح را تنظیم کنید

از دیگر راه های رسیدن به خوشبختی این است که اهداف صحیح را تنظیم کنیم. بدون اهداف الهام بخش ، تلاش های شما در زندگی در حد متوسط خواهد بود و شما از نظم و انضباط و نیروی لازم برای ادامه کار در هنگام خشن شدن برخوردار نخواهید بود. فکر کردن بزرگ باعث می شود شما به شکلی بزرگ عمل کنید و یک عمل سازگار و پایدار باعث می شود احساس اعتماد به نفس ، مدبر بودن و خوشبختی کنید.

8. بخشش کنید

نگه داشتن گذشته به شما کمک نمی کند. برای حرکت به جلو ، باید آنچه را که در پشت سر شما قرار دارد را رها کنید. وقت بگذارید تا خود و دیگران را ببخشید و شکست های گذشته ، درد و ناامیدی را کنار بگذارید.

9. در زمان حال زندگی کنید

از دیگر راه های رسیدن به خوشبختی این است که در زمان حال زندگی کنید. سکونت در آینده به همان اندازه مهم نیست که گذشته مهم نیست. به خودت لطف کن و امروز توجهت را جلب کن.

من فکر می کنم ، با توجه به جامعه امروز ما ، ما اغلب وقت زیادی را برای آنچه آینده برای ما به ارمغان می آورد قرار می دهیم. وقتی دائماً به آینده می نگریم، خودمان را دچار دردسر می كنیم و منتظر وقایع آینده هستیم تا ما را به ارمغان بیاورد.

بنابراین ، روی زمان حال و آنچه برای شما معنی دارد متمرکز شوید. شما با سفردر خود به طور کلی در زندگی بسیار شادترخواهید بود.

خوشبختی به ایده پیچیده ای نیاز ندارد.در حقیقت،خوشبختی میتواند به سادگی اتخاذ چند مراسم خوب روزانه باشد.

4.5/5 - (17 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

6 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
6
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx