دوره پر مخاطب ( کارشناس جذب شوید ) دارای بیش از 100 هزار مخاطب در سراسر دنیا
اطلاعات بیشتر و ثبت نام

ویژگیهای رفتاری افراد خلاق و نوآور

افراد خلاق و باهوش از لحاظ شخصیتی و رفتاری تفاوت هایی با افراد دیگر دارند، تفاوت هایی که باعث جذب اطرافیان و جلب توجه دیگران به سمت آنها می شود.

خصوصیات رفتاری افراد خلاق

افراد خلاق به دلیل استفاده درست از مغزشان و به چالش کشاندن ذهن شان توانایی ایجاد فکر بکر را در خود ایجاد می کنند.

اگر ما به ایجاد اتصالات خنثی جدید، ادامه ندهیم، مغز شروع به خشک شدن خواهد کرد و این آغاز اختلالات پیری است. ما از روش های عادی و از روی عادت فکر، برای نزدیک شدن با چالشهای زندگی استفاده می کنیم و از این راه روش کارهای یکنواختی را در مغز به وجود می آوریم. در واقع مکانیسم مغز را برای تفکر با سیستم عملکرد کامپیوتری مجهز خواهیم کرد. اگر این مفهوم را بپذیریم که ذهن با خودآگاهی بر روی مغز عمل می کند، می توانیم درک کنیم که نیاز داریم نوعی انعطاف پذیری در مغز ایجاد کنیم تا انعطاف پذیری در ذهنمان هم شکل بگیرد.

افراد خلاق بذله گو و شوخ طبع هستند

انجام بازی های فکری نه تنها راه فوق العاده ای برای حفظ هوشیاری ذهنمان به شمار می رود، بلکه بخش های مختلف مغزمان را به کار می گیرد. برخی از بازی های فکری نیمکره چپ ما و برخی نیمکره راست مغز ما را تحریک می کنند. بیشتر ما در سیستم مدارس عمومی آموزش دیده ایم. صرفاً عادات منطقی نیمکره چپ ما مورد توجه قرار میگرفت. خواندن و نوشتن، بیشتر شکل هایی از کاربرد عددی و حسابی تفکر متوالی و ترتیبی را شکل میداد. همچنین استدلال و تعقل، ویژگی تفکر نیمکره چپ مغز است.

استفاده از نیمکره راست مغز، با پرداختن به هنر، ورزش، موسیقی یا شکل های دیگری از کلی نگری، توانایی در قضاوت و موقعیت و فاصله اشیا و شکل های صوتی آموزش، انجام می گیرد. شما می توانید، نیمکره راست مغز عمل بینش و بصیرت است و بینش همان شناخت ناگهانی جواب هاست. با پرورش و به کارگیری توانایی هایمان، برای بینش، فهم و بصیرت، راه هایی بالقوه برای شکل گرفتن نبوغ و استعداد گشوده ایم.

شاید این مطالب را دوست داشته باشید
۱ از ۱۳۰

مشخصات افراد خلاق

در این مقاله ۲ ویژگی منحصر به فرد آدم های خلاق را به شما معرفی میکنیم که باعث میشود این افراد زندگی شادتر و بهتری داشته باشند و از آلزایمر و زوال عقل هم دور باشند.

مجله زندگی در ژوئن ۱۹۹۴ در مورد یک گروه از راهبه هایی که ۸۰ ساله، ۹۰ ساله و ۱۰۰ ساله بودند، مقاله ای را منتشر کرد. همه این زنان باهوش بودند و هیچ نشانه ای از بیماری آلزایمر در آنها مشاهده نشد چون به گفته ی خودشان آنها بسیار علاقه مند بودند هر روز به بازی های فکری (پازل) بپردازند و ذهن خود را به کار بگیرند. این مقاله به این حقیقت توجه داشت که ما با ایجاد اتصالاتی در راههای خنثی مغز، فکر می کنیم. از نظر عصب شناسی این عمل “کاربرد شکل پذیری وابسته” نامیده می شود.

۱- افراد خلاق شوخ طبعی و بذله گویی

خنده بر هر درد بی درمان دواست. خنده بهترین دارو است. علم ثابت کرده است که خنده ارگان های داخلی بدن را ماساژ میدهد و هضم غذا و جریان خون را بهبود می بخشد. شوخ طبعی همچنین آندورفین ها را در مغز رها میسازد و در ما حس خوشی و سلامت ایجاد میکند.
شوخ طبعی توانایی برای شناخت و تشخیص چیزهایی مضحک و بی معنی و غیرمنطقی در هر شرایطی، و پذیرش آن است. شوخ طبعی توانایی برای این است که فرد خودش و دیگران را زیاد از حد جدی نگیرد و از روابط خشک و سرد حذر کند. حس شور و شادی به آرامش ذهن و انعطاف پذیری بیشتر کمک می کند.
اگر زندگی نوابغ را بررسی کنیم، می بینیم که بیشتر آنها شوخ طبع بوده اند افرادی چون: انیشتن، آلبریت شوایتزر، شوناردو داوینچی، شکسپیر، گوته و…

۲- فکر بکر

فکر بکر عنصر دیگری است که یک ذهن خلاق را میپروراند و کمک میکند هر روز را با داستانهای امیدوارکننده و روحیه بخش شروع کنیم. داستان ها و افکاری که به ما روحیه می بخشند و در طول روز ما را هدایت می کنند و ذهن ما را در جایگاه رفیع و ممتازی قرار می دهند.
وقتی روح ما بهبودی می یابد، توانایی ما برای درک کردن و دریافت راه های خلاق به طور گسترده افزایش می یابد. و این جوهر نگرش خلاق است، علاقه برای رسیدن به افقهای جدید.
ذهن خلاق به انعطاف پذیری که موجب فکر بکر می شود، نیاز دارد. فکر بکر نگرش های کودکانه از شور و نشاط و پذیرش زندگی را یادآور می شود. به عبارتی به ما حس شادی و نشاط کودکانه و حس شور و خرمی دست میدهد. پس روز خود را با این احساس شروع کنیم در نتیجه هر چیزی که در مسیر ما قرار میگیرد، شیرین خواهد شد و راه حلها و توجیهات خلاق آشکار خواهند شد، حتی در سخت ترین چالش های زندگی.

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
4 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
مشاوره ثبت نام دوره