خصوصیات یک رهبر خوب چیست

نظرات 6
7 دقیقه زمان مطالعه

characteristics-good-leader-1

رهبر خوب کیست؟

بعضی می گویند آنها رهبری خوب به‌ دنیا می آیند، اما بعضی دیگر می گویند آنها خود ساخته هستند. قبل از هر چیز دیگر، اتکا به این فرضیات بیهوده است زیرا رهبری خصیصه ای تقریبا پیچیده است. از سویی بعضی از مردم با مهارت های رهبری فوق العاده‌ به دنیا می آیند و حقیقتا فراتر از عادی هستند. و از سوی دیگر، بعضی با قابلیت بی پایانی به دنیا می آیند که ممکن است آنها را تبدیل به رهبران بزرگی کند، البته اگر درست عمل کنند و درست حرکت کنند.

اگر ما دومی هستیم و می خواهم یک رهبر خوب و موفق باشیم، به یاد داشته باشیم باید ویژگی های خاصی را در خودمان پرورش ‌دهیم.

characteristics-good-leader-4

ویژگی های یک رهبر خوب چیست؟ بخوانیم تا بدانیم آنها چه ویژگی هایی دارند.

۱. عمل کنید و در این کار الهام بخش دیگران باشیم

برای این که رهبر خوبی شویم، باید دست به کار شویم و برخیزیم. هیچ کس با نشستن و دستوردادن، رهبر فوق العاده ای نخواهد شد.

به خاطر داشته باشیم رهبران خوب برای مدیریت و رهبری، به عنوان و مقام شان اتکا نمی کنند. بلکه از انرژی خود بهره می گیرند و آن را با نفوذ در می آمیزند، این تعهدات آنها را موثر، فعال و آماده برای هدایت و رهبری دیگران می کند.

۲. در ارتباطات خود محترمانه رفتار کنیم

می گویند ارتباط کلید موفقیت است. این مسئله درمورد رهبران بزرگ نیز صدق می کند زیرا آنها با زیردستان و همکاران خود فقط ارتباط ندارند، بلکه ارتباط محترمانه دارند.

فرقی نمی کند که آنها در جلسات تیمی باشند، مکالمه ی یک‌ به یک داشته باشند، پای تلفن باشند یا حتی پیام متنی ارسال کنند.

characteristics-good-leader-6

۳. متعهد باشیم

اگر دوست داریم به تمام توانایی های خود برسیم و احترام همکاران و همین طور زیردستان خود را به دست بیاوریم باید نسبت ‌به کاری که در دست داریم کاملا متعهد باشیم و خود را وقف کارمان کنیم. این یعنی ما باید اهداف مان را دنبال کنیم، درست عمل کنیم و کارمان را (چه بزرگ و چه کوچک) با حداکثر توانایی هایمان انجام دهیم. به‌علاوه، تعهد به کار و وظیفه مان نشان دهنده این است که شور و شوق واقعی برای انجام آن داریم. به این شکل ما در هنگام کار ایجاد اشتیاق می کنیم و در عین حال تواناییمان را برای رسیدن به هدف افزایش می دهیم.

۴. تخصص و ظرافت فنی ایجاد کنیم

بیش تر رهبران با مهارت هایی مثل فروش، طراحی و حسابداری و غیره کار خود را شروع می کنند. اما بهترین ها آن را به نقطه ای برای تکمیل مهارت های کسب شده در طی زمان تبدیل می کنند.

در دراز مدت آنها تبدیل به کارشناسانی فوق العاده در رشته ی خود و درنتیجه رهبر می شوند.

characteristics-good-leader-3

۵. خلاقانه فکر کنیم

در شرایط رقابتنی کسب و کار امروز، بسیاری از تصمیم گیری ها صریح و قطعی نیستند. اتخاذ چنین تصمیماتی تقریبا مردان را از پسران متمایز می کند، زیرا رهبران خوب از یک مجموعه راهبرد می‌گذرند و به‌ سرعت یک تصمیم مهم اتخاذ می کنند.

لازم است به این نکته توجه داشته باشیم، اگر می‌خواهیم رهبر خوبی باشیم، خلاقانه فکر کنیم و زمانی که تحت تنش هستیم مبتکر باشیم.

۶. در زمان مواجهه با تنش خونسردی خود را حفظ کنیم

در یک دنیای کامل همه چیز طبق برنامه جلو می رود. متاسفانه ما دریک دنیای کامل زندگی نمی کنیم و گاه‌ و بی گاه با اشتباهاتی مواجه می شویم، فارغ از این که چقدر تلاش می کنیم. در چنین موقعیت‌هایی برای یک رهبر، مهم است که مضطرب نشود چون اضطراب او ممکن است تاثیر منفی بر روحیه ی کل تیم بگذارد. به همین دلیل، او باید اعتماد به نفس داشته باشد و به همه اطمینان بدهد که وجود برخی موانع طبیعی است و بهترین کار این است که آرامش خود را حفظ کنیم، کارمان را انجام دهیم و رو به جلو حرکت کنیم.

characteristics-good-leader-2

۷. به غریزه و احساسات درونی خود اعتماد کنیم.

رهبری یک تیم، در کسب و کار، مسائل شخصی یا هرچیز دیگری، مانند گذر از دریاهای ناشناخته و متلاطم است هیچ نقشه ای موجود نیست. به عبارت ساده تر، همه چیز نامشخص است، اما خبر خوب این است که هرچه میزان فشار و خطر بالاتر باشد، پاداش هم بزرگتر است.

برای رسیدن به این هدف، باید به شم و شهود یا غرایز خود تکیه کنیم. این موضوع زمانی خیلی درست است که اتفاق غیرمنتظره ای رخ می دهد. در نهایت، این تصمیم گیری های دشوار است که ما را شکل می دهد و آب دیده می کند اما ابتدا باید یاد بگیرید به خودمان اعتماد‌ کنیم و با این کار، پیشرفت خواهیم کرد.

۸. با تغییر سازگار باشیم

این‌که جهان با چنین سرعتی درحال رشد است، یک حقیقت آشکار است. این موضوع به نوبه ی خود، افراد و سازمان ها را ملزم می کند نیازهای مشتریان را برآورده کنند و آگاه بمانند.

رهبران خوب می دانند تغییر دائمی است و به همین دلیل زیردستان‌ و همکاران شان و حتی سازمان ها را به داشتن طرز فکر درست در زمان رخ‌ دادن تغییر تشویق می کنند.

۹. مهارت‌های حل مسئله را پرورش دهیم

به طور کلی، برای تجزیه‌ و‌ تحلیل و حل مسائل سازمانی دائما به رهبران مراجعه می شود. براساس این موضوع، مهم است به یاد داشته باشیم رهبران خوب در تجزیه و‌ تحلیل ماهر هستند و از حل مسائل و مشکلات نمی ترسند.

۱۰. شوخ‌طبع باشیم

رهبری یک موضوع جدی است، اما این بدان معنا نیست که جایی برای خنده وجود ندارد. یادمان باشد کمی شوخی به داشتن یک فضای کاری سالم کمک می کند. پس ضروری است هرازگاهی جوکی بگویید و بحث های کوتاه و شخصی را ترویج کنیم. با این کار می توانید روحیه ی افراد را تقویت کنیم و سطح بهره وری شان را افزایش دهیم.

۳.۵/۵ - (۲ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

6 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
6
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx