طرز برخورد با افراد عقل کل

نظرات 16
9 دقیقه مطالعه

900-176478319-thats-enough-hand-gestures

روش های برخورد با افراد عقل کل

آیا تا به حال با کسی برخورد داشته اید که احساس می کند همه چیز را می داند و هرچیزی که می گوید درست است؟

مطمئنم که یکجا در زندگی مان همه ی ما با چنین کسانی که برای خودشان عقل کل بودند، برخورد داشته ایم.

سؤال این است که وقتی با چنین شخصی مواجم شدیم چه کنیم؟ نحوه ی برخورد با افراد عقل کل به چه صورت است؟

در اکثر موارد، احتمالاً سعی کنیم که از آن ها اجتناب کنیم و تا حد ممکن از او دور شویم. اما کارهای مختلفی برای فهماندن نظرمان به این افراد می توانیم انجام دهیم، البته بدون اینکه با او وارد یک رقابت دردسرساز شویم.

اول از همه اینکه باید بفهمیم که این فرد چطور فکر می کند. اگر فکر کند که همه چیز را می داند احتمالاً سعی می کند آن را با برخی واقعیات یا اطلاعاتی که دارد ثابت کند. بیشتر افرادی که احساس می کنند همه چیز را می دانند معمولاً در خانواده هایی بزرگ شده اند که از کودکی مسئولیت بسیار سنگینی بر دوش آنها بوده است. وقتی می خواهیم نظرمان را به چنین افرادی بفهمانیم بهترین راه این است که درست به همان روشی که او حرفش را به ما ثابت می کند، ما هم حرفمان را به او ثابت کنیم.

بعنوان مثال، اگر سعی داریم که به کسی نشان دهیم که بیشتر از یک روش برای پیدا کردن راه حل یک مشکل خاص وجود دارد می توانیم به آن ها بگوییم که یک راه بهتر برای این کار وجود دارد. باید به او نشان دهیم که چطور می توانیم با استفاده از یک روش متفاوت به همان راه حل برسیم. اصولاً باید بتوانیم گفته های خودمان را با واقعیت پشتیبانی کنیم.

چند ایده و توصیه برای برخورد با افراد عقل کل، آن ها که فکر می کنند همه چیز را می دانند

بهتر است در ابتدای گفتگوی مان، سعی نکنیم به آن ها بگوییم که حرف شان غلط است. اینکار باعث می شود که فوراً حالت دفاعی بگیرند و دیگر به حرف های مان گوش ندهند. اینجاست که داد و بیدادها شروع می شود. اگر نمی توانیم در همان لحظه نشان دهیم که نظرمان چیست، بحث نکنیم. زمانی دیگر را برای اثبات نظرمان در نظر بگیریم. آن هایی که احساس می کنند همه چیز را می دانند افرادی بسیار خودخواه هستند. یادمان باشد که با آن ها وارد جار و جنجال شدن فقط باعث خوشحالی آن ها می شود نه ما. معمولاً آخر کار بسیار خسته می شویم. رمز کار این است که مواجهه با چنین افرادی یک راه درست دارد و یک راه غلط. دوری کردن از آن ها کمک نمی کند که بفهمند همه چیز را نمی دانند. درعوض می توانیم این را به آن ها ثابت کنیم.

انواع کمی از آدمهای دیگر وجود دارند که به این اندازه دیگران را عصبانی می کنند. این افراد باعث می شوند فکر کنیم افرادی نالایقی هستیم و هیچ قدرتی نداریم به همین خاطر خیلی بد واکنش نشان می دهیم و تأیید می کنیم که روی ما سلطه دارند. اما اگر آرامش خودمان را حفظ کنیم و کمی بیشتر فکر کنیم می توانیم یاد بگیریم که چطور با این دسته افراد برخورد کنیم.

چرا افراد عقل کل این کار را می کنند؟

اگر سعی کنیم از دیدگاه خود آن ها مسئله را ببینیم خیلی راحت تر می توانیم با این افراد برخورد کنیم. این افراد معمولاً فاقد اعتماد به نفس هستند؛ به همین خاطر سعی می کنند آنچه را که می دانند نشان بقیه دهند و کاری کنند که بقیه احساس کنند زیردست آن ها هستند. شاید هیچوقت نتوانیم دلیل این رفتار خود خواهانه آن ها را بفهمیم اما با درک اینکه مسئله ای باعث شده است که این فرد چنین شخصیتی داشته باشد، می توانیم درک خودمان را بالاتر برده و راحت تر با رفتار او کنار بیاییم.

ارزش خودمان را گوش زد کنیم

اصلاً این طور نیست که ما پایین تر از این فرد باشیم یا کمتر از او بدانیم. این آن ها هستند که می خواهند چنین حسی را به ما منتقل کنند. اگر به آن ها اجازه بدهیم، احساس مان نسبت به خودمان را تغییر می دهند. پس به جای اینکه همه حرف هایی که می زنند را تأیید کنیم، به همه ی کارهای مثبتی که قادریم انجام دهیم فکر کنیم. ارزش ما بسیار بالاست و هیچکس حق خدشه وارد کردن به آن را ندارد.

difficult-personality

به حرفهای آنها گوش دهیم

گاهی اوقات چنین رفتاری به این علت از فرد سر می زند که او فکر می کند کسی نیست که به حرف هایش گوش دهد. ما می توانیم با گوش دادن به حرف های شان بدون اینکه نظراتمان را مطرح کنیم، ترس های آن ها را از بین ببریم. با این روش، دیگر ما را تهدیدی برای خود قلمداد نمی کنند.

به آنها نشان دهیم که بعضی از نظرات شان را قبول داریم و خواهیم دید که احساس می کنند به آن ها ارزش و اعتبار داده ایم.

وقتی باعث شدیم که احساس اعتماد به نفس و راحتی بیشتری کنار ما بکنند، می توانیم برای تغییر بعضی از نگرش های آنها وارد عمل شویم. اما باید این کار را خیلی زیرکانه انجام دهیم. اگر مستقیماً آنها را به چالش بکشیم یا خشن برخورد کنیم، باعث می شود که همان رفتار دفاعی قبلی شان را پیشه کنند.

در عوض باید نگرش شان را به خودشان انعکاس دهیم. با این روش ها به آن ها نشان داده ایم که به حرفهای شان گوش کرده ایم و از ایده های شان تقدیر می کنیم و احساس خوشحالی خواهیم کرد. از اینجا به بعد می توانیم به آرامی بعضی از ایده های شان که غیرقابل قبول به نظر می رسد را انتخاب کرده و اطلاعات لازم برای تکذیب آن ها را مطرح کنیم. به جای اینکه ایده های شان را رد یا مسخره کنیم، خیلی ساده شواهد متناقض آن را به آن ها نشان دهیم. بعد از نظرشان را جویا شویم.

اما در اکثر موارد این افراد عقل کل از تغییر دیدگاه شان خودداری می کنند. در چنین صورتی، با بررسی دیدگاه آنها در سایه ی اعتقادات خودمان، باید سعی کنیم با بی اعتنایی از آن ها بگذریم. مطمئناً این افراد با باور یک چیز اشتباه، صدمه ای به ما نمی زنند پس لازم نیست که نگران چیزی باشیم.

اگر این مشکل خیلی آزارمان داد می توانیم دیگر آن فرد را نبینیم.

پس با اینکه برخورد و مواجهه با کسانی که فکر می کنند همه چیز را می دانند زمان و انرژی زیادی از ما می برد اما می توانیم تأثیری که بر ما دارند را محدود کنیم. اعتقادات و باورهای خودمان را بررسی کنیم تا از قدرت آنها مطمئن شویم. با این کار اعتماد به نفس مان در برخورد با این افراد بالا خواهد بود. اگر فردی حساس و شکننده هستند، شاید بتوانیم کاری کنیم که باورشان را عوض کنند اما اگر نتوانستیم می توانیم از آنها دوری کنیم فقط کافی است که همیشه از آنچه هستیم شاد و راضی باشیم.

4.6/5 - (8 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

16 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
16
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx