روش هایی استراتژیکی یادگیری عمیق مطالب

نظرات 6
5 دقیقه مطالعه

learning-006

روش های یادگیری بهتر و برتر

اگر می‌ خواهیم چیزی را یاد بگیریم، به دو نوع دانش نیاز داریم: دانش پیرامون موضوع (ریاضی، تاریخ یا برنامه‌ نویسی) و دانش پیرامون فرآیند یادگیری تمام موضوع‌ ها.
نظام آموزشی اغلب کشورهای دنیا یکی از این دو مورد را اغلب جا می‌ اندازد که مشکل ساز است. از این رو، اطلاع از نحوه یادگیری می‌ تواند زمینه‌ ساز موفقیت‌ های زیادی در زندگی شود.
آنی مورفی پاول، روانشناس، می گوید: “اغلب افراد باهوش و موفق در دانش نوع اول بدون مشکل عمل می‌ کنند. اما هدف ما پیرامون دانش نوع دوم، یعنی آگاهی بخشی از فرآیند یادگیری است تا افراد از فعالیت‌ های ادراکی در حین یادگیری باخبر شوند.”
به عبارت دیگر، پژوهش‌ های آموزشی نشان می‌ دهد که دانش‌ آموزان ضعیف‌ تر از فرآیندهای ادراکی یادگیری چندان آگاهی ندارند. پاول می‌ گوید که همین مسئله باعث می‌ شود تا این دسته از دانش‌ آموزان و دانشجویان ضعیف‌ تر عمل کنند.

پژوهشگران عرصه آموزش همواره تأکید کرده‌ اند که نحوه تدریس به عوامل مختلفی چون نظریه، فرهنگ و میزان دریافت دانش‌ آموزان بستگی دارد. در ادامه قصد داریم استراتژی‌ های یادگیری برای یادگیری بهتر هر چیزی را به شما معرفی کنیم.

1- خودمان را مجبور به یادآوری کنیم

یادگیری مؤثر فرآیند سختی است و این مسئله، حقیقتی است بس تلخ! اما محققان بر این باورند زمانی که یادگیری خیلی برایمان دشوار است، ما در حقیقت داریم مسیر درستی را طی می کنیم. برای توجیه این مسئله، آنها ورزش وزنه برداری را مثال می زنند: فکرش را کنیم که می‌ خواهیم وزنه‌ ای فراتر از نیرویمان بزنیم، زدن آن وزنه در شروع کار بسیار دشوار خواهد بود.
حرف ما ساده است: سعی کنیم تا موارد را به خود یادآوری کنیم. تکنیک استفاده از فلش کارد روشی مؤثر است، چرا که ما پرسش و پاسخ را بر روی آن نوشته‌ ایم.

2- در دام “روان بودن” نیفتیم!

اگر چیزی را می خوانیم و برایمان آسان است، در دام روان بودن مطلب افتاده‌ ایم. این امر ما را به تبع در دام خواهد انداخت.
نمونه: در فرودگاه هستیم و یادمان نمی‌ آید باید از کدام گیت خارج شویم. به تابلو نگاه می کنیم و چشم مان به B44 می‌ افتد، سپس یادمان می‌ افتد که گیت مورد نظرمان همان است.

راه حل: چشم مان به شماره گیت می‌ افتد، سپس روی خود را برمی‌ گردانیم و کمی فکر می‌کنیم. آیا همان است؟ اجازه ندهیم تا جواب ما را گول بزند.

3- ایجاد ارتباط بین چیزهای جدید و قدیمی

هر چه ارتباط قوی‌ تری بین مطالب جدید و مطالب قدیمی ایجاد کنیم، آن مطلب را بهتر یاد خواهیم گرفت. زمانی که مطلب جدید را به شبکه‌ های پیشین دانش خود متصل می‌ کنیم، در واقع آن مطلب را باز کرده‌ ایم.
مثلاً دانش‌ آموزان رده ابتدایی در حال یادگیری “انتقال گرما” هستند. مطلبی که آنها می‌ آموزند را می‌ توانند در ذهن خود باز کنند. افراد باهوش فوراً انتقال گرما از یک فنجان چای یا قهوه به دست در فصل زمستان را برای خود تداعی می‌ کنند.

 student-empowerment

4- به چیزهایی که یاد گرفته‌ ایم، فکر کنیم

شاید در نگاه اول بگوییم که کار ساده‌ ای است، اما به احتمال بسیار فراوان این کار را انجام نمی دهیم. ما باید به اتفاقات و مطالب گذشته بی اندیشیم. در پژوهش انجام شده در دانشکده اقتصاد دانشگاه هاروارد مشخص شد کارکنانی که 15 دقیقه به کارها و وظایف روزانه‌ ی خود در انتهای روز فکر کرده‌ اند، 22.8 درصد کارایی بیشتری داشتند.
اگر به مطالب آموخته شده بی اندیشیم، می‌ توانیم میزان تأثیر پذیری آنها را نیز افزایش دهیم. این کار حتی اعتماد به نفس ما را نیز زیاد می‌ کند. از این طریق است که ما با وقت کمتر می‌ توانیم بسیار بیشتر بیاموزیم.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

6 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
6
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx