نوابغ معلول جهان

نظرات 12
7 دقیقه مطالعه

christy-2     

معلول کیست؟

معلولیت در لغت به معنای نقص می باشد، ولی بسیاری از افرادی که دچار معلولیت هستند، نشان دادند که معلولیت نه تنها یک نقص نیست، بلکه می تواند زمینه ساز موفقیت های بزرگی نیز بشود. بسیاری از بزرگان و مشاهیر تاریخ دچار معلولیت بوده اند، اما آن ها با عزم و اراده ی راسخ خود، نقصان های جسمانی را کنار زده و نور امید و روشنایی سعادت را بر زندگی خود تابانیده اند.

معلول موفق

در این مقاله درباره ی نوابغی خواهیم خواند که نشان داده اند معلولیت محرومیت نمی باشد و در هر شرایطی نیروی اراده است که حرف اول را می زند.

استیون هاوکینگ (Stephen Hawking)

6a00d8357f3f2969e201b7c809f135970b

پروفسور استیون هاوکینگ کیهان شناس، فیزیکدان و نویسنده بریتانیایی است. استیون هاوکینگ شهرت و اعتبار علمی خودش را مدیون محاسبات ریاضی پیچیده و بسیار دقیقی است که در مورد پیدایش و تحول حفره های سیاه یا سیاه چاله های آسمانی انجام داده است. استیون هاوکینگ پر آوازه ترین دانشمند دهه ی آخر قرن بیستم است. استیون هاوکینگ در ژانویه ۱۹۶۳ به یک بیماری درمان ناپذیر به نام ALS دچار شد، این بیماری بخشی از نخاع و مغز و سیستم عصبی استیون هاوکینگ را مورد حمله قرار داده و اعصاب حرکتی او را به تدریج از بین برده. استیون هاوکینگ از هرگونه حرکت عاجز بود و توان حرکت نداشت. از استیون هاوکینگ چیزی جز پوست و استخوان باقی نمانده بود. با این حال استیون هاوکینگ تسلیم نشد و مغز خارق العاده او همچنان به پژوهش برای حل معماهای ناشناخته جهان ادامه داد.

جان فوربز نش (John Forbes Nash)

mte4mdazndewmju1ntezmtay

پروفسور جان نش ریاضیدان نابغه و مطرح آمریکایی و برنده جایزه ی نوبل اقتصاد بود. در سال ۱۹۵۸ میلادی جان نش به بیماری اسکیزوفرنی از نوع پارانوئید دچار شد. پروفسور جان نش به دلیل این بیماری کرسی استادی خود را از دست داد و نزدیک سه دهه با این بیماری جنگید. پروفسور جان نش با کمک دوستان و همسرش توانست خود را از بند این بیماری نجات دهد و پس از آن افتخارات علمی بسیاری را کسب کند. پروفسور جان نش در تکامل نظریه ی بازی ها نقش مهمی داشت و در سال ۱۹۹۴ برنده جایزه نوبل اقتصاد شد. فیلم سینمایی”یک ذهن زیبا” با نقش آفرینی راسل کرو بر اساس زندگی نامه ی جان نش ساخته شده است.

فردیناند ماژلان (Ferdinand Magellan)

%d9%81%d8%b1%d8%af%db%8c%d9%86%d8%a7%d9%86%d8%af-%d9%85%d8%a7%da%98%d9%84%d8%a7%d9%86

 در اواخر قرن پانزدهم میلادی پس از کشفیات کریستف کلمب جستجو برای یافتن راه های تجاری تازه ادامه یافت. فردیناند ماژلان برای دولت اسپانیا داوطلب یافتن راه تجاری جدید شد. فردیناند ماژلان در سال ۱۵۲۰ میلادی از تنگه ای در جنوبی ترین نقطه قاره آمریکای جنوبی گذشت که از آن روز به بعد به نام او تنگه ماژلان نامیده شد.

فردیناند ماژلان نخستین کسی بود که برای هدفش، دور زدن کره ی زمین، هدایت یک ناو اکتشافی را بر عهده گرفت. فردیناند ماژلان در دوران نوجوانی بر اثر یک حادثه دچار معلولیت در پا شد و تا پایان عمر از این آسیب رنج برد او در هنگام راه رفتن می لنگید؛ با وجود این، هرگز دست از تلاش و اکتشاف برنداشت و نام خودش را در تاریخ ماندگار کرد.

بتهوون (Beethoven)

015_beethoven-30x33-42x47

لودویگ بتهوون یکی از موسیقیدانان برجسته ی آلمان بود. لودویگ بتهوون در سن ۲۸ سالگی شنواییش رو به نقصان رفت و در ۴۴ سالگی کاملاً ناشنوا شد. دورانی که لودویگ بتهوون سمفونی شماره ۹ را می ساخت، کاملاً ناشنوا بود. ساخت این سمفونی بتهوون دو سال طول کشید و در زمانی که این شاهکار را روی صحنه اجرا کرد، با اشاره ی اطرافیان به پشت سر خود نگاه کرد، بتهوون صداها را نمی شنید اما از حرکات دست و چهره حاضران متوجه تشویق آن ها شد و در این لحظه از شدت تأثر به شدت گریه کرد.

دیوید رایت (Writer and poet)

images

نویسنده و شاعر؛ دیوید رایت در سال ۱۹۲۰ در ژوهانسبورگ به دنیا آمد. دیوید رایت در هفت سالگی به تب مخملک دچار شد و به دلیل عدم درمان بموقع شنوایی خود را از دست داد. دیوید رایت در چهارده سالگی به انگلستان مهاجرت و در مدرسه ی ناشنوایان ثبت نام کرد. دیوید رایت در مدرسه اوریل درس خواند و در سال ۱۹۴۲ فارغ التحصیل شد. اولین اشعار دیوید رایت در سال ۱۹۴۲ در مجله ادبی آکسفورد منتشر گردید. دیوید رایت به عنوان نویسنده با مجله ساندی تایمز هم همکاری داشت. دیوید رایت پس از آن به عنوان یک نویسنده ی مستقل به کار خود ادامه داد. دیوید رایت سال ها در کسوت استادی دانشگاه به فعالیت پرداخت و سرانجام ۲۴ کتاب ادبی از او به به جای ماند.

ماگدالنا کارمن فریدا کالو (Magdalena Carmen Frida Kahlo)

d3f323af-a089-4cd1-a68f-5cb8cabaf9ce

ماگدالنا کارمن فریدا کالو یکی از نقاشان برجسته تاریخ هنر معاصر است. فریدا کالو در سال ۱۹۰۷ میلادی در مکزیک به دنیا آمد. فریدا کالو در شش سالگی دچار بیماری فلج اطفال شد و پای راست او لاغرتر از پای چپ به نظر می رسید. فریدا کالو در سال ۱۹۲۵ در تصادف مهیب یک اتوبوس دچار شکستگی ستون فقرات شد و راه رفتن برای همیشه برای فریدا کالو به یک رؤیا تبدیل شد. فریدا کالو در بستر بیماری و جایی که می توانست نقطه ی پایانش باشد، شروع به نقاشی کشیدن کرد و موفق شد. فریدا کالو با قلم موی خود رنج های یک دختر معلول را به تصویر کشید و به شهرت جهانی دست پیدا کرد و به نمادی از مبارزه با معلولیت تبدیل شد.

کریستی براون (Christy Brown)

43067_54_news_hub_37243_656x500

کریستی براون نویسنده، نقاش و شاعر ایرلندی در سال ۱۹۳۲ در شهر دوبلین به دنیا آمد. کریستی براون مبتلا به فلج مغزی بود و تنها می توانست پای چپ خود را حرکت دهد. کریستی براون با کمک مادر خود توانست نقاشی کشیدن را بیاموزد و تصاویر زیبایی خلق کند. کریستی براون سرگذشت زندگی خود را در کتاب “پای چپ من” به نگارش درآورد. در سال ۱۹۸۹ میلادی نیز یک درام سینمایی بر اساس کتاب او ساخته شده است.

5/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

12 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
12
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx