راه های کشف استعداد خود

نظرات 18
6 دقیقه زمان مطالعه

building-your-talent-pool

استعداد چیست؟

ظرفیت یا توان بالقوه برای یادگیری و آموزش یک موضوع خاص یا رشد یک مهارت ویژه را استعداد می گویند. استعداد ذاتی، آمادگی یا آماده بودن برای پرورش موهبتی است که خداوند و طبیعت در اختیار انسان قرار داده است.

هرکدام از ما دارای استعدادهای کاملا خاص و منحصر به فرد هستیم که هدیه ای از طرف خداوند به ماست، درست مثل اثر انگشتمان که کاملاً منحصر به فرد است.

حال ممکن است این استعداد در تربیت حیوانات باشد، یا در متدهای طبقه بندی و جمع آوری کتاب ماهر باشید، یا در خواندن کتاب داستان برای بچه ها، یا در پرورش گل و گیاه.

shutterstock_95118736-copy

استعداد طبیعی ما ممکن است در ورزش، نویسندگی، هنر، معماری، ارتباطات و … باشد. این فهرست بی انتهاست. مهمترین مسئله این است که نمی توانیم خود را استعداد یابی و توانایی خود را تشخیص دهیم چون تصور می کنیم بقیه هم می توانند مثل ما آن کار را انجام دهند.

همه ما در یک یا چندین رشته جوهره ی خاصی در رسیدن به هدف و رسیدن به رویاهایمان داریم اما کمبود ما این است که نمی توانیم توانایی ها و استعدادهای متفاوت در درونمان را تشخیص دهیم. از آنجا که پایین آوردن ارزش استعداد ذاتیمان خیلی ساده است، معمولاً در ابتدای زندگی این اتفاق برایمان می افتد. به کودک هنری گفته می شود که نقاشی را کنار بگذارد و یک درس جدید تر را دنبال کند. یا به یک کودک علاقه مند به کتاب که می تواند در آینده نویسنده ای عالی شود گفته می شود که سر از کتاب بیرون بکشد و برود با بقیه بچه ها فوتبال بازی کند.

با اینکه یاد گرفتن مهارت های جدید زندگی برای رشد شخصیمان خیلی خوب است اما روی گرداندن از استعداد ذاتیمان برای رسیدن به تعادل عاقلانه ترین و بهترین کار نیست.

aid686037-728px-discover-your-talents-step-4-version-2

اولین قدم میتواند کشف کردن چیزی باشد که ما واقعاً در آن خوب هستیم، سپس باید روی آن کار کنیم. تشکر و قدردانی کردن از استعدادهایمان و فرض اینکه همه مردم به خوبی ما هستند کار خیلی ساده ایست. اما شاید گزینه ی اصلی این نباشد. ما ممکن است استعدادهایی داشته باشیم که توانایی برجسته و متمایز در ساختن خودمان داشته باشد. باید اعتماد به نفس کافی برای رسیدن به آنچه واقعا هستیم را داشته باشیم.

خودکاوی و خود ارزیابی برای کشف کردن استعدادهای راستین ما ضروری است.

خیلی وقت ها، هنگامی که می بینیم دیگران مطابق رویاهایشان زندگی می کنند ما حسودی می کنیم اما فراموش کردیم که ما هم می توانیم و میدانیم که ظرفیت کافی برای زندگی مطابق امیال و رویاهایمان را داریم و این امر با استفاده از قانون جذب بیشتر محقق میشود.

ممکن است این حقیقت را ندانیم اما می توانیم در خیلی چیزها مثل تعریف کردن لطیفه، ورزش کردن، امور خلاقانه، رقصیدن، صحبت در جمع، مدیریت مهمانی ها و … خوب و شایسته باشیم.

images

دوباره دفترچه یادداشت خود را برداریم یادداشتی از همه ی کارهایی که خواهان انجام دادن آن هستیم، همه کارهایی که می توانیم انجام دهیم و کارهایی که بیشترین علاقه به آنها را داریم تهیه کنیم. تمام سعی خود را بکنیم و روی آنها کار کنیم و آنها را به نقاط قوت خود تبدیل کنیم شاید استعداد درخشانی در خود پیدا کردیم.

باید توجه داشته باشیم هیچ چیز در زندگی ساده به دست نمی آید ولی مطمئنا همه ی آنچه می خواهیم در پایان به ما داده خواهد شد. برای انجام دادن بی وقفه و پی در پی این فعالیتها و بازبینی دفعه به دفعه آن وقت بگذاریم، از دیدن پیشرفتی که خودمان باعث آن بودیم متحیر خواهیم ماند حال آنکه این پیشرفت در کار یا پیشرفت در تحصیل یا پیشرفت در زندگیمان باشد. این امر به اندازه کافی تشویق کننده خواهد بود تا رویاهای بیشتری را دنبال کنیم. این نه تنها اعتماد به نفسمان را بالا می برد بلکه ما را به محبوبیت هم خواهد رساند.

دریافت بازخورد از دیگران ابزار قدرتمندی برای الهام بخشیدن به خود و حرکت به سوی هدفهایمان است. گرفتن بازخوردهای سازنده و مثبت از دوستان، خانواده و همکارانمان می تواند تجربه ی خارق العاده ای باشد.

چرا از نو روی زندگیتان تمرکز نمی کنیم و استعداد طبیعی خود را پیدا نمی کنیم؟
 
این استعداد طبیعی حتی اگر کاری با پرستیژ کمتر یا پول کمتر برایمان باشد، اما مطمئن باشیم که با انجام آن زندگی خوشحالتر و رضایت مندانه تر خواهیم داشت. و کسی چه می داند، شاید توانستیم با پیشرفت در آن به هر آنچه در زندگیمان می خواستیم به کمک قانون جذب دست پیدا کنیم. 

در طول تاریح موفق ترین کارفرمایان، هنرمندان، نویسندگان، مخترعین، دانشمندان، ورزشکاران، و … آنهایی بوده اند که استعداد طبیعی خود را دنبال کردند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

18 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
18
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx