آیا واقعا باور مثبت ما را به سمت خوشبختی می برد؟!

نظرات 2
10 دقیقه مطالعه

چگونه باور مثبت را در خودمان تقویت کنیم

چگونه باور مثبت را در خودمان تقویت کنیم

اگر می خواهید زندگی همراه با آرامش و خوشحالی را تجربه کنید باید باور مثبت داشته باشید، زیرا بر اساس قانون جذب یکی از قوی ترین راه های رسیدن به هدف است. عده ای از افراد به این موضوع علاقه خاصی ندارند، ولی اگر دوست دارید بدانید که با باور مثبت چطور می توانید خوشبخت باشید، در ادامه ما را همراهی کنید.

بسیاری از ما در ذهن خود باورهایی را به عنوان خوشبخت بودن ایجاد کرده ایم و یا حتی برعکس ممکن است این باورهایی که ایجاد کرده ایم، بر مبنای بدبختی باشد. بیشتر اوقات با خودمان فکر می کنیم اتفاقاتی که در زندگی می افتد از توان و کنترل ما خارج می شود؛ بنابراین دلهره و ترس به جانمان می افتد.

گاهی ممکن است از خودتان پرسیده باشید که اگر تمام نیروی خود را روی کاری متمرکز کنم، ولی آن کار به خوبی جواب ندهد چه کار باید بکنم؟ یا ممکن است با خودتان بگویید اگر کار جدیدی که آغاز کرده ام با مشکلاتی رو به رو شود چه کاری از دستم بر می آید؟

بنابراین برای این که پیشرفت و رشد کنید، باید باور خود را نسبت به مسائل مثبت کنید. نمونه هایی را به عنوان مثال باور مثبت خدمت شما عرض می کنم.

توماس ادیسون را می توان در این زمینه مثال زد که با شکست های بسیاری در کار خود رو به رو شد؛ ولی به این باور رسیده بود که لامپی ایجاد خواهد کرد که با نیروی برقی که به آن اضافه می شود همه جا را روشن می کند.

کریستف کلمب به این باور رسیده بود که با یافتن جزیره ای در مکانی دور افتاده از اقیانوس می تواند توانایی خود را ثابت کند.

یا می توان هلن کلر را مثال زد که هیچ کدام از حواس بینایی، گفتاری و شنوایی را نداشت ولی چون ایمان داشت که می تواند صحبت کند، بنابراین به این حس زیبا دست پیدا کرد.

آیا کنترل زندگی برعهده خودمان است؟!

آیا کنترل زندگی برعهده خودمان است؟!

تمام انسان ها در طول روز از این موضوع واهمه دارند که کنترل زندگی آن ها در دست دنیای بیرون است و خودشان در آن هیچ دخالتی ندارند. یکی از باورهایی که می تواند یک انسان را به تباهی بکشد، این است که فکر کند سرنوشت او در دست دنیای بیرون است و خودش این توانایی را ندارد که سرنوشت خود را تعیین کند. اگر چنین باوری دارید، باید به شما بگوییم که تمام شوقی که برای رسیدن به هدف دارید را از دست خواهید داد.

هنری فورد که کارآفرین مشهوری در آمریکا می باشد، در مورد باور مثبت این گونه گفت است: «اگر در ذهن خود تجسم می کنید که می توانید، بنابراین می توانید ولی اگر در ذهن خود به این بیندیشید که نمی توانید مطمئنا نمی توانید».

شما نیروی پنهانی که در باورهای خود دارید را باید بدانید. زیرا این باورها از سمت مغز به دستگاه عصبی شما منتقل می شوند، بنابراین شما هر باوری را که در ذهن خود بپرورانید این دستگاه عصبی است که آن را اجرا می کند. باور همانند صافی در مغز می باشد که با احساسات شما در ارتباط است. به همین علت اتفاقاتی که در زندگی روزمره رخ می دهد، شما آن ها را با توجه به باورهای خود پاسخ می دهید.

به این مثال جالب در مورد باور مثبت و منفی توجه کنید

یک مثال واضح می تواند شما را متقاعد کند که هر روز ممکن است این اتفاق بارها رخ داده باشد: کسی از شما نمکدانی را می خواهد و شما برای آوردن نمکدان به آشپزخانه می روید، ولی آن را پیدا نمی کنید. همان فرد به راحتی نمکدان را از جلوی چشمان شما بر می دارد و شما شگفت زده می شوید که چطور نتوانستید آن را پیدا کنید. به یاد لحظه ای بیفتید که در جواب آوردن نمکدان پاسخ دادید، نمی توانم آن را پیدا کنم. این باور باعث می شود روی دستگاه عصبی شما تاثیر بگذارد و شما نمکدان را نتوانید ببینید.

درماندگی آموخته شده چیست؟!

درماندگی آموخته شده چیست؟!

پژوهشگران پدیده ای را شناسایی کرده اند که نام آن «درماندگی آموخته شده» نام دارد، انسان ها و حتی حیوانات نیز دچار آن هستند. به این معنا که گاهی اوقات به اوجی از ناتوانی می رسیم که می آموزیم دیگر هیچ توانایی از خود نشان ندهیم و هیچ حرکتی نکنیم، با خودمان فکر می کنیم که با آغاز هر کار شکست می خوریم؛ بنابراین زحماتی که می کشیم هدر می رود.

ممکن است در زندگی همه انسان ها این احساس درماندگی ایجاد شده باشد و به این باور رسیده باشند که دیگر هیچ کاری نمی توانند انجام دهند. اما افرادی وجود دارند که تعدادی باور مثبت در ذهن خود ایجاد می کنند و بر اساس قانون جذب به موفقیت می رسند. بنابراین این ناتوانی نباید کل زندگی و عمر ما را احاطه کند.

مثلا دانش آموزی را فرض کنید که دو سال پیاپی کنکور می دهد، ولی در رشته مورد علاقه خود قبول نمی شود. اگر دانش آموز به درماندگی آموخته شده دچار شود، به این باور می رسد که سوالات کنکور برای او سخت است و نمی تواند آن ها را پاسخ دهد.

ولی اگر دانش آموز باور مثبت داشته باشد، به نواقصی که در طی مسیر داشته فکر می کند و برنامه درسی جدیدی را پیش می گیرد تا به رشته مورد علاقه خود در بهترین دانشگاه دست پیدا کند. دانش آموزی که باور منفی را جایگزین باور مثبت خود کرده است، هزاران دلیل برای ناکامی خود می آورد تا اشتباهات خود را گردن سرنوشت بیندازد و این گونه مسیر زندگی خود را تغییر می دهد.

ولی حقیقت زندگی این است که شما ناخدای کشتی زندگی خود هستید، شما مطمئنا نمی توانید بادی که به سوی شما می آید را مهار کنید؛ ولی با مهار بادبان ها می توانید مسیر درست را طی کنید.

در طی تحقیقاتی که بر روی بحث درماندگی انجام شده، انسان ها می توانند آموزش ببینند و سکان کشتی را در دستان خود بگیرند. به این نتیجه می رسیم باورهای مثبتی که در ذهن خود می پرورانیم، یک ویژگی ذاتی نیست بلکه باید آن ها را آموزش ببینیم و یاد بگیریم.

چند روش برای ایجاد باور مثبت در وجود خودمان

چند روش برای ایجاد باور مثبت در وجود خودمان

حالا می خواهیم به این موضوع بپردازیم که چگونه باور مثبت را در خودمان ایجاد کنیم. با ما همراه باشید.

1 – روی ویژگی های عالی زندگی خود متمرکز شوید

شما باید تصمیم بگیرید ویژگی های مثبتی که در زندگی دارید را بنای ذهن خود کنید. ممکن است گاهی فکر منفی سراغ شما بیاید، ولی باید سعی کنید آن را فراموش کنید.

2 – قضاوت نکنید

باید به این موضوع توجه کنید که شما به درک بیشتر نیاز دارید تا کمتر قضاوت کنید. با قضاوت در مورد دیگران به راحتی باورهای مثبت را در ذهن خود از بین می برید.

3 – از هر موقعیت غنیمت بگیرید

ممکن است در طول روز با یکی از دوستان خود دچار مشکل شوید و با او بحث کنید، در این شرایط فقط خودتان را به هم می ریزید. ولی راه دیگری نیز وجود دارد که از فرصت استفاده کنید و کاستی هایی که در خود می بینید را رفع کنید. بنابراین اگر این اتفاق نمی افتاد شما به مشکل خود پی نمی بردید.

4 – تلاش نکنید که کامل باشید

وقتی با خود فکر کردید که کامل نیستید ولی خوب هستید؛ یعنی باور مثبت را در خود پرورش داده اید. پس اگر همواره تلاش کنیم کامل باشیم، باورهای منفی را به ذهن خود می سپاریم و باور مثبت را دور می کنیم.

5 – همیشه ایمان داشته باشید

در شرایطی که اتفاق بدی رخ می دهد تنها چیزی که می تواند به باور مثبت شما کمک کند ایمان است. شما باید باور مثبتی به نام ایمان را در خود ایجاد کنید تا رفتارهای شما به خوب شدن اوضاع کمک کند.

در کلام آخر باید گفت که باور مثبت برای انسان بسیار حیاتی است، تا بتواند بر اساس قانون جذب به اهدافی که در طول روز برای آن تلاش می کند برسد. بنابراین باور مثبت را در ذهن خود پرورش دهید و باورهای منفی را از ذهن خود دور یا حتی آن ها را فراموش کنید تا بتوانید به سعادت و خوشبختی دست پیدا کنید.

3.4/5 - (5 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

2 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
2
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx