راه هایی برای پر انرژی بودن

نظرات 11
10 دقیقه مطالعه

Young woman meditating with open arms

چگونه همیشه پر انرژی باشیم؟

طی تحقیقات انجام شده اگر مدام احساس خستگی می کنیم، تنها یک تغییر در چیزی که می خوریم (رژیم غذایی) یا تغییر در کارهایی که در طول روز انجام می دهیم (الگوی رفتاری)، می تواند تمام آن چیزی باشد که شرایط ما را هم متحول می کند. قطعا نمی توانیم تمام کارهایی که در لیست زیر آمده، را همیشه انجام دهیم. اگر هم این کارها را انجام دهیم در واقع برای به دست آوردن انرژی بیشتر فقط خودمان را خسته کرده ایم. اما می توانیم همه آنها را امتحان کنیم و ببینیم کدام مورد برای ما و برنامه ای که داریم سودمند است. چند تا از این نکات را به روال روزانه مان اضافه کنیم یا می توانیم برای اینکه بعضی کارها را برای خودمان جالب تر کنیم، آنها را با یکدیگر بیامیزیم یا تغییرشان دهیم.

برای داشتن حس تازگی جوراب های مان را عوض کنیم

این روش حقه زیرکانه ای است. با خودمان یک جفت جوراب به سر کار ببریم و وسط روز آنها را تعویض کنیم (ترجیحا بعد از ناهار)، با انجام این کار خواهیم دید چقدر احساس سرزندگی می کنیم. این ترفند به ویژه در روزهایی که زیاد پیاده روی می کنیم (مانند روزهایی که برای پیاده روی بیرون می رویم یا قرار است با خانواده به مکان تفریحی برویم) بسیار مفید است.

energy1

بلند آواز بخوانیم

اگر در محل کارمان در اتاقی با سایر همکارانمان هستیم و لازم است خودمان را کمی تخلیه کنیم، پس بهتر است سریع به گوشه ای دنج و خلوت برویم و بلند آواز بخوانیم. اگر هم با همکاران مان صمیمی هستیم، همه با هم آواز بخوانیم. پس باید آهنگی را انتخاب کنیم که همه بلد باشند و میبینیم که پر انرژی ترین جملات خواندن  همان آواز دسته جمعیست.

تکان دادن سرمان با ریتم آهنگ و تکرار کردن آهنگ با صدای بلند، انرژی مورد نیاز را به ما می دهد. هر آهنگ حدودا سه تا چهار دقیقه است. این روش شیوه سریعی برای تولید آدرنالین در بدن میباشد که کمی هم طول میکشد. همچنین شب های تحویل پروژه، آواز بخوانیم تا خستگی مان درشود.

خود را از گرفتگی بینی خلاص کنیم

با داشتن آلرژی مسیر سینوس های ما مسدود میشود، حتما احساس خستگی بیشتری خواهیم کرد و بداخلاق می شویم. با مصرف داروهای ضد آلرژی، سینوس ها و همچنین ذهن مان را پاکیزه و تازه کنیم.

businessman showing clock in suit

بر اساس ساعت بدن مان کار کنیم

بدن ما در طول روز افت و اوج و جریان های متفاوتی از انرژی دارد. صبح پس از ۸ ساعت خواب کامل روزمان را با حس تنبلی آغاز می کنیم. انرژی بدن مان در اواسط روز به اوج خود خواهد رسید و طبیعی است که بخواهیم بعدازظهر کمی خواب نیم روزی داشته باشیم. اوایل شب دوباره انرژی زیادی در بدن مان حس میشود و پس از آن قبل از رفتن به رختخواب این انرژی به پایین ترین سطح خود می رسد. هنگامی که ریتم طبیعی انرژی که بدن مان در طول روز دارد را درک کردیم، می توانیم برای انجام کارهای روزانه مان برنامه ریزی کنیم. وظایف مهم و حیاتی را در ساعات اوج انرژی روزانه خود انجام دهیم و بعدازظهرها هم از گذاشتن قرار ملاقات های کسل کننده اجتناب کنیم.

افزایش سطح انرژی

یک تکه شکلات بخوریم

نباید زیاد شکلات بخوریم اما اگر خواستیم شیرینی بخوریم، بهترین شیرینی که می تواند به انرژی گرفتن مان هم کمک کند شکلات است. ما از شکلات مقدار کمی اندروفین دریافت می کنیم (همچنین لازم به ذکر نیست که حتی مقدار کمی کافئین که در شکلات است انرژی ما را تقویت میکند) شکلات تلخ در مقایسه با شکلات شیری میزان کافئین بیشتری دارد.

یک میان وعده مقوی بخوریم

چند ساعت بعد از ناهار، میان وعده سالم کوچکی که میزان قند کمی داشته و پروتئین و یا فیبر دارد بخوریم. خوردن این میان وعده به ما کمک میکند با نیروی بیشتری روزمان را به پایان برسانیم. بعضی از پیشنهادهایی که می توانیم برای میان وعده بگویم عبارتند از مخلوط انواع آجیل ها، ماست بدون چربی، کره بادام زمینی و سیب و …

تمشک زیاد بخوریم

مخصوصا تمشک هایی که رنگ آبی، قرمز یا بنفش دارند. این رنگ ها از آنتوسیانین ها به وجود می آیند. آنتوسیانین یک آنتی اکسیدان قدرتمند است که انرژی بدن را افزایش می دهد. هر نوعی از تشمک ها دربردارنده مقدار زیادی از این ماده است. همه انواع تمشک ها به مبارزه با خستگی کمک می کنند و همچنین لذیذ هستند.

لباس های رنگ روشن بپوشیم که پر انرژی ترین رنگها هستند

این حیله به تاثیر حالتی مربوط است که ما بر دیگران می گذاریم و واکنش آنها را نسبت به خود دریافت می کنیم. اگر لباس های تیره با رنگ های غم انگیز بپوشیم همین تیرگی و غم انگیزی را به دیگران منتقل می کنیم و مردم نیز با رفتار سرد به ما پاسخ می دهند اما اگر لباس های با رنگ روشن و شاد بپوشیم، هم حال و حوصله خودمان بهتر میشود و هم رفتاری که از دیگران دریافت می کنیم رنگ شادی و محبت دارد و همین موضوع حال ما را بهتر کرده و به ما انرژی مثبت می بخشد.

Fatigue businessman

چرت بزنیم

اما این کار را روی صندلی مان انجام دهیم. روی مبل دراز نکشیم چون در این صورت بلند شدن از جایمان بسیار سخت می شود. سعی کنیم تا آنجا که می توانیم مدت چرت مان را کم کنیم. حداکثر ۵ تا ۱۰ دقیقه. اگر مدت زمانی که چرت می زنیم از این بیشتر باشد تاثیر معکوسی بر ما خواهد داشت و برای باقی روز گیج و پرت خواهیم بود.

آروماتراپی با اسطوخودوس

نتایج تحقیقی که در این خصوص انجام شد نشان داده که عطر اسطوخودوس میزان هوشیاری فرد را افزایش می دهد. در این آزمایش به شرکت کنندگان تست های ریاضی دادند. آنها ۳ دقیقه قبل و بعد از آروماتراپی یا رایحه درمانی با اسطوخودوس آن تست ها را حل کردند. افراد مورد آزمایش پس از رایح درمانی با سرعت و دقت بیشتری به تست ها پاسخ دادند.

هر روز در زمان معینی بیدار شویم

خودمان را عادت دهیم که هر روز سر ساعت معینی از خواب بیدار شویم، حتی آخر هفته ها. این کار ساعت بدن ما را تنظیم می کند. در غیر این صورت، زمانی که به خواب نیاز داریم بیدار می مانیم یا حتی بدتر از آن! زمانی که باید بیدار باشیم می خوابیم. واقعا شرم آور است که در یک جلسه مهم کاری خمیازه بکشیم یا چرت بزنیم. مهمترین روش حل این مسئله این است که هر شب سر ساعت معینی به رختخواب برویم. اگر می خواهیم یک روزه چرخه خواب مان را تنظیم کنیم، چند ساعت قبل از زمانی که می خواهیم به خواب برومد چیزی نخوریم.

افزایش سطح انرژی با نوشیدن اب

آب زیاد بخوریم

کم آبی بدن یکی از علل تاثیرگذار بر خستگی بدن است. اگر به طور مداوم کمتر از ۸ لیوان آب در روز بنوشیم، کم کم همیشه کند و تنبل خواهیم بود. یک بطری یک لیتری آب را در نظر بگیریم. برای خودمان هدف بگذاریم و مقرر کنیم که روزانه ۲ بطری آب را تمام کنیم. برای یک هفته این کار را امتحان کنیم و ببینیم میزان کلی انرژی مان چقدر افزایش می یابد.

کافئین را به میزان عاقلانه ای مصرف کنیم

قهوه و نوشابه های گازدار می توانند هوشیاری ما را تقویت کنند اما مراقب باشیم که این نوشیدنی ها به عادت های افراطی و غیرقابل ترک ما تبدیل نشوند. احتمال اینکه برای داشتن انرژی بیشتر، وسوسه شوید که نوشیدنی های کافئین دار بیشتری بنوشیم بسیار زیاد است. اگر این روند افراطی ادامه پیدا کند، در نهایت تنها با خوردن دو فنجان اسپرسوی قوی و فشرده قادر خواهیم بود در طی روز عملکرد معمولی خود را داشته باشیم.

برای رفع بی خوابی مان قهوه را صبح اول وقت بنوشیم

سعی کنیم به میزان متعادلی کافئین مصرف کنیم. کافئین میزان بخصوصی انرژی برای ما به ارمغان می آورد اما همچنین می تواند وابستگی معکوسی هم با خود داشته باشد.

4.4/5 - (45 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

11 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
11
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx