چند جمله انگیزشی که زندگی شما را دگرگون می کنند

نظرات 3
9 دقیقه مطالعه

 

چگونه از یک جمله انگیزشی به جای جمله های منفی استفاده کنیم

دوستان عزیز سایت پرورش افکار ما در این مقاله می خواهیم به شما بگوییم که تغییرات کوچک در صحبت کردنتان باعث می شود شما بتوانید وزن کم کنید، استرس تان را کاهش دهید و بتوانید رابطه تان را بهتر کنید. بله درست است؛ بر اساس قانون جذب انتخاب درست کلمه و جمله انگیزشی می تواند تاثیر خارق العاده ای روی زندگی شما داشته باشد.

1 – «نمی خورم» را جایگزین «نمی توانم» کنید

بیشتر افراد وقتی رژیم می گیرند از کلمات و جملات محدود کننده استفاده می کنند. این کار باعث می شود ذهن همان موردی که بدن نمی تواند بخورد را بخواهد. مثلا من نمی توانم پاستیل بخورم، زیرا رژیم هستم این کار باعث می شود ما ذهن خود را در حسرت چیزی که نمی خواهیم بخوریم بگذاریم. البته می شود به جای کلمه «نمی توانم»، کاری کنیم که به نخوردن غذاهای مضر عادت بکنیم.

محققان در مورد کلمه و جمله انگیزشی به این نتیجه رسیده اند که به جای کلمه «نمی توانم» کلمه «نمی خورم» را استفاده کنیم. با این تغییر ساده می توانیم مقاومت ذهن خود را بالا ببریم. مثلا به جای این که بگویید «من نمی توانم برای دسر بستنی بخورم» باید بگویید «من برای دسر بستنی نمی خورم».

محققان در مورد جمله انگیزشی این نظر را دارند که اگر ما درک کنیم که پاستیل نمی خوریم، یعنی این که داریم درک می کنیم که تغذیه ی سالمی باید داشته باشیم. این به این معنی است که ما تصمیم می گیریم به فکر سلامتی مان باشیم. ولی زمانی که از کلمه «نمی توانم» استفاده کنیم، به مغزتان فرمان می دهید که نخوردنتان به معنی خوب شدن نیست. پس استفاده درست از کلمات و جملات را جدی بگیرید.

2 – «بعضی چیزها» و «بعضی اوقات» را به جای «هیچ چیز»، «همیشه» و یا «هرگز» استفاده کنید

مسلما جملاتی مثل هیچ چیزی درست نمی شود و یا همه چیز از کنترل من خارج شده است را بارها و بارها شنیده اید. آیا شما هم زمانی که عصبانی و یا ناراحت هستید، خیلی راحت ذهنتان دچار مسائل منفی می شود و همه چیز را تیره و تار می بینید؟! مطمئن باشید این کارها شما را افسرده تر می کند.

در این مواقع می توانید از چند کلمه و جمله انگیزشی استفاده کنید. مثلا به جای «همیشه» از «بعضی» استفاده کنید. یا به زبان دیگر از جمله انگیزشی «بعضی چیزها در حال بهتر شدن است و بعضی چیزها نه» استفاده کنید، مطمئن باشید با این جمله در این شرایط، واقع بین تر می شوید.

پس همیشه یا هرگز را باید با «بعضی وقت ها» جابه جا کنید. این کلمه شگفت انگیز باعث می شود تحمل شما بالا برود. یک مثالی دیگر می زنم تا این موضوع را بهتر درک کنید. مثلا شما می توانید به جای این که بگویید «تو هرگز به قول هایی که به من دادی عمل نکردی» بگویید «تو گاهی اوقات بدقولی می شوی» در واقع شما به خودتان ثابت می کنید که انسان می تواند جایز الخطا باشد.

«عادت می کنم» را جایگزین «مجبورم» کنید

«عادت می کنم» را جایگزین «مجبورم» کنید

خیلی بیشتر از ما انسان ها صبح را با کلمه «مجبورم» آغاز می کنیم. مثلا «من مجبورم مسیر زیادی تا محل کارم را پیاده بیایم» و یا «الان خیلی خسته ام ولی مجبورم ادامه بدهم» جابه جا کردن جمله منفی با جمله انگیزشی باعث می شود نحوه انجام کارتان را تغییر بدهید و تحمل خود را افزایش دهید.

اگر جمله «من مجبورم هر روز ناهار درست کنم» را به جای جمله انگیزشی «عادت دارم هر روز ناهار درست کنم» تغییر دهید، باعث می شود بیشتر روی جملات مثبت تمرکز پیدا کنید. پس به جای گفتن «من مجبورم حرف های بیهوده همسرم را تحمل کنم» بهتر است بگویید «من خیلی زود عادت می کنم که حرف های بیهوده همسرم را به حرف های مثبت تبدیل کنم». همین تغییر جمله منفی به یک جمله انگیزشی براساس قانون جذب تاثیر فوق العاده ای روی زندگی شما خواهد گذاشت.

گاهی به جای بیان جملات بیهوده بهتر است خیلی ساده عذرخواهی کنید

معذرت خواهی برای بیشتر افراد سخت است. به همین خاطر است که بعضی اوقات انسان ها نسبت به جمله «کوتاه بیا» خیلی مقاومت می کنند و آن را سخت ترین کار دنیا می دانند. البته گاهی اوقات جمله ای که برای معذرت خواهی استفاده می کنیم، جالب نیست و اثر خود را نمی تواند بگذارد.

اگر شما ندانید برای معذرت خواهی دقیقا چه باید بگویید، ممکن است ماجرا را بدتر کنید و نتوانید عذرخواهی خود را به طرف مقابل انتقال دهید. یادتان باشد یک معذرت خواهی عمیق و از صمیم قلب، به مراتب اثر بیشتری نسبت به یک معذرت خواهی سطحی دارد. پس از یک جمله انگیزشی زیبا برای عذرخواهی استفاده کنید.

به جای اما و اگرها بگویید ممنونم

تحقیقات زیادی راجع به این قضیه انجام شده است که چرا اکثر خانم ها تعریف و تمجید را قبول نمی کنند. آمار نشان داده است که فقط   40% خانم ها تعریف و تمجید را راحت قبول می کنند. البته 70% افراد با خجالت تمجید را می پذیرند. مثلا چه شلوار قشنگی! آن را دوست دارم. و شما در جوابش می گویید که «من زیاد از آن خوشم نمیاد و یا این شلوار خیلی سالیه که دارم». بیشتر افراد دوست دارند این قبیل تعریف و تمجیدها را بی ارزش کنند؛ البته یک راه دیگر هم هست که می توانیم در برابر اینجور تعریف ها فقط بگوییم «ممنون».

«نه» گفتن به جای «بله» گفتن زورکی

وقتی بخواهید همه را راضی نگه دارید در نتیجه خودتان حس بد و ناراضی پیدا می کنید. وقتی کسی از شما به هر دلیلی درخواست کرد و قبول کردن آن برای تان سخت است؛ لطفا بگویید «نه»! شما فردی هستید که به بلوغ رسیده اید و باید بدانید کجا باید بله و کجا باید نه بگویید. وقتی می گویید نه اصلا نیازی نیست که دروغ بگویید. معذرت خواهی کنید و بعد درخواست طرف مقابل را قبول نکنید. این کار باید خیلی مودبانه باشد که تاثیر خود را داشته باشد.

اضافه کردن کلمه «هنوز» به جای کلمه منفی

اضافه کردن «هنوز» به جملاتی که می گویید مخصوصا زمانی که راجع به قدرت و اهداف خود صحبت می کنید، بسیار موثر است. این کلمه برای افرادی خوب است که مدام در صحبت هایشان کلمه «نمی توانم»، «نمی دانم» و یا «نمی شود» را استفاده می کنند. مثلا به جای «بلد نیستم یوگا کار کنم» بگویید «هنوز بلد نیستم یوگا کار کنم». مطمئن باشید این کار به مرور زمان باعث می شود ذهنتان مثبت شود. این ترفند را می توانید در همه مواقع استفاده کنید.

«من به کمک شما نیاز دارم» را به جای «ممنون، به کمک نیاز ندارم» استفاده کنید

«من به کمک شما نیاز دارم» را به جای «ممنون، به کمک نیاز ندارم» استفاده کنید

زمانی که به کمک احتیاج دارید باید کمک دیگران را بپذیرید و بگویید که به آن احتیاج داشتید. فرضا شما به تازگی مادر شده اید و شرایط برایتان سخت است؛ مشخص است که شما احتیاج به کمک دارید. بعضی وقت ها انکار کردن احتیاج به کمک، می تواند مشکل تان را از کنترل خارج کند.

ولی یادتان باشد که بعد از کمک حتما قدردان اطرافیانتان باشید. حتی اگر بعدها هم فرد مورد نظر را دیدید دوباره تشکر کنید. این کار هم باعث می شود که شما به آن شخص احترام بگذارید، هم اینکه در آینده دوباره احتیاج به کمک داشتید، آن شخص حتما به شما کمک می کند.

3.5/5 - (2 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

3 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
3
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx