10 حقیقت فراموش شده برای شاد بودن

نظرات 19
7 دقیقه مطالعه

10 حقیقت فراموش شده برای شاد بودن

همه ما دوست داریم شاد باشیم، و در هر کاری که در زندگیمان هر روز انجام می دهیم لذت، رضایت و شعف را احساس کنیم. در دنیای پیچیده و دیوانه وار امروز، خیلی از ما انگار فراموش کرده ایم که جملات شاد بودن کدامند و انتخاب دائمی شاد بودن چقدر ساده است. برای یادآوری این آرزو و حسرت در قرن بیست و یکم، ده حقیقت فراموش شده درباره شادی را برایتان می گوییم.

happy-people-in-india

1-قدرشناسی بابت این که برخلاف چالش هایی که داریم چقدر خوش شانسیم، کلید رسیدن به شادی حقیقی است.

در سالهای گذشته، یکی از دوستانم کمپین مدیریتی را برای بچه های یتیم خانه ای در محل سکونتش در هند راه انداخت. از این شگفت زده شده بود که این بچه ها با وجود اینکه هرگز پدر و مادرشان را ندیده اند و بیشتر از چهل تایشان، یک اتاق مشترک برای سکونت و زندگی دارند، چقدر شاد و سرحالند. خوش بینی و بزرگواری آنها به ما این امید را میداد که موانع موجود در زندگی مان، هر چقدر هم که هراس انگیز باشند کوچک و بی تاثیرند اگر ما شهامت قدردان بودن بابت چیزهایی که داریم را داشته باشیم. این حقیقت که ما برای زمان حال زندگی می کنیم و توجه و حسی خاص برای خواندن همین مقاله داریم، گواه بر این است که ما چه امتیازات عظیم و شگرفی داریم که باید بابت آنها سپاسگزار باشیم. قدردانی و سپاس، حتما شادی آور و از ویژگیهای افراد شاد می باشد.

2-شادی پایدار معمولاً برآمده از تجربیات و خاطرات ماست نه چیزهای مادی.

اتومبیل، لباس، خوراک، خانه مجلل و تمام تجملات مادی که پول می تواند برای ما بخرد اغلب به عنوان مسکنی فقط جهت تسکین هوس ما برای شادی واقعی است.

برای واقعاً شاد بودن در زندگی باید روی تجربیات مان سرمایه گذاری کنیم، با انجام کارهایی که سرحال مان می کنند و با افرادی که بیشترین عشق و علاقه مان را با آنها به اشتراک می گذاریم، خاطرات مان را بسازیم.

relax-in-life

3-شادی می تواند در آرامش، گوش دادن به دیگران و ارتباط دوباره با طبیعت (خداوند) باشد.

در دنیای کاملاً شلوغ و دیوانه وار امروز، ما اغلب از تفریحات ساده پیرامونمان که در اختیار داریم، غافلیم. این تفریحات می تواند رایحه خوش گلها در کنار خیابان، یک کودک خندان در همسایگی، مدیتیشن عمیق، این ور و آن ور رفتن و یا عبادت به درگاه خداوند باشد. همه ما برای هماهنگ کردن خود درونمان و استراحت دادن به خودمان راههای متفاوتی داریم. پیدا کردن این راه و انجامش، کلید یافتن شادی منحصر بفرد ماست.

love-and-happiness

4-آرامش + عشق = شادی.

وقتی انتخاب می کنیم که مراقب و متوجه تعداد بیشتری از افراد اطرافمان هستیم، ظرفیت عشق ورزی ما بیشتر می شود، چون همیشه چیزهای بیشتری برای دادن خواهیم داشت. اغلب، دوست داشتن دیگران کلید دوست داشته شدن است و این چرخه معمولاً تأثیری متناوب روی لذت دادن به ما دارد. آرامش برگرفته از پیگیری چیزی که دوستش داریم، و عشقی که از توجه به دیگران کسب می کنیم، شادی تضمین شده ما را بیشتر می کند.

5-خیلی از ما در آخرین لحظات زندگی، آرزو میکنیم که کاش شادتر بودیم.

بر اساس مقاله ای منتشر شده در The Mind Unleashed، یکی از چند حسرت بزرگی که افراد در واپسین لحظات زندگی شان دارند، این است که شادتر بودن را انتخاب نکردند. بنابر این به خودمان اجازه دهیم شادتر باشیم. راههای همیشه شاد بودن را پیدا کرده آنها را انجام دهیم که ما را به شادی بیشتر برساند.

sad-and-happy

6-وقتی همه چیز ظاهراً غم انگیز است رو کردن به رسانه ها یا واسطه های شادی بخش و سرحال کننده، راهی خوب برای کشف دوباره شادی است.

ترحم جویی نمی تواند به التیام دلمردگی ما کمکی بکند. دنبال منابعی از امید و خوش ‎‌بینی باشیم، مثل آهنگ های شاد، کتاب های خوش بینانه، فیلم های رمانتیک، کمدی، …. این واسطه ها در اوقات اندوه و افسردگی می توانند در کشف دوباره شیوه لذت بردن، خیلی بیشتر به ما کمک کنند تا اینکه خودمان را در اعماق تراژدی غرق کنیم.

7-پیروی از آرمان سیندرلا، شهامت داشتن و مهربان بودن که راهی مطمئن برای احساس شادی است.

یکی از راههای همیشه شاد بودن این است که در هر شرایطی، شهامت داشته باشیم و با دیگران و حتی مهمتر از آن، با خودمان مهربان باشیم. ما کامل نیستیم و زندگی هم کامل نیست. خدمت به دیگران و ورزش منظم، کلیدهای تمام و کمال برای احساس شادی و خوبی در مورد خودمان است.

pity-and-regret

8-هرگز اجازه ندهیم زمان هایی که می توانیم شاد باشیم، افسوس و حسرت این اوقات با ارزش را ببلعد.

خودمان را سرزنش نکنیم و کلام منفی با خود نداشته باشیم، یادمان باشد ما فقط یک انسانیم و ایرادی ندارد اگر اشتباه کنیم، فقط یاد بگیریم که خودمان را ببخشیم و از اشتباهاتمان عبرت بگیریم و به جلو حرکت کنیم.

smile

9-از عادتهای شاد بودن این است که لبخند بزنیم.

یک لبخند بی ریا و بی غل و غش بزنیم و دو دقیقه حفظش کنیم، طبق تحقیقی که نتایجش در psychology today منتشر شده، این کار باعث می شود شادی بیشتری احساس کنیم چون میزان هورمون های شادی را افزایش می دهد، هورمونی مانند سروتونین.

10-شادی، تصادفی نیست، بلکه انتخابی پیوسته است که ما باید در هر لحظه از هر روزمان انجامش دهیم.

هر وقت که احساس شادی می کنیم، اول به این دلیل است که انتخابش می کنیم، نه به خاطر اتفاقاتی که در اطرافمان رخ می دهد. اگر این اراده را داشته باشیم که در هر لحظه شاد باشیم، بدون توجه به شرایط‌مان، روش شاد بودن در زندگی و برای همیشه شاد ماندن را پیدا خواهیم کرد.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

19 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
19
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx