خوب یا بد بودن بلندپروازی، شما انتخاب کنید

یک نظر اضافه کنید
20 دقیقه مطالعه

بلندپروازی، معمولا به این صورت تعریف می شود که فرد به صورت جاه طلبانه ای دنبال کسب موفقیت و متمایز شدن از بقیه افراد است. خوب یا بد بودن بلندپروازی، کاملا به ما وابسته است.

این که حد اعتدال را رعایت می کنید یا خیر. دور شدن از واقعیت های دنیای ما، می تواند ضربه سنگینی را به ما وارد کند.

پس بلندپرواز بودن را باید تا حدی کنترل کرد که شبیه به رویاهای دست نیافتنی نشود.

در ادامه به بررسی این احساس قوی می پردازیم و تمام نکات آن را با دقت بررسی خواهیم کرد. سپس ما تصمیم بگیرید که آیا می توانید فردی بلندپرواز باشید یا خیر و اصلا بلندپرواز بودن به نفع شما خواهد بود یا نه.

با ادامه این مطلب همراه ما باشید.

خوب یا بد بودن بلندپروازی چگونه مشخص می شود؟!

در ابتدای کار لازم است این نکته را بگوییم که بلندپروازی معمولا با آرزو اشتباه گرفته می شود. برخلاف آرزو داشتن که فرد به دنبال هدفی خاص است، بلندپروازی صفت و مشخصه ای است که باثبات و فراگیر است؛ این مشخصه تبدیل به تمایلی در فرد می شود که نمی تواند از آن دست بکشد.

فرد بلندپرواز، قادر نیست این ویژگی خود را بیشتر از دیگر صفات و مشخصات خود تغییر دهد و آن را دگرگون کند. شخص بلندپرواز، بلافاصله بعد از رسیدن به هدف خود، تلا برای رسیدن به هدفی دیگر را آغاز می کند و حتی لحظه ای از حرکت، نمی ایستد.

بلندپروازی در واقع در دل خود امید و جاه طلبی را به همراه دارد. امید همان تمایل داشتن به رخ دادن اتفاقی که پیش بینی رخ دادن آن را هم می کنید. جاه طلبی هم همان تمایل به دستیابی به هدف و تمایل به متمایز بودن همراه با تلاش فراوان برای دست یابی به آن است.

این حالت و صفت انسان، کاملا ترجیحی است و نمی توان فقدان آن را نکته منفی قلمداد کرد. حتی در برخی فرهنگ ها و سنت های شرقی، بلندپروازی به دلیل دور کردن انسان از معنویات و دل بستن او به مادیات و امور دنیوی، امری کاملا منفی حساب می شود و به افراد توصیه می شود که از آن برای آرامش خود، دوری کنند.

اما به هرحال، نمی توان از برخی نکات مثبت آن هم در صورت استفاده صحیح چشم پوشی کرد.

در ادامه جنبه های مختلف بلندپروازی را بررسی می کنیم و شما باید خوب یا بد بودن بلندپروازی را بر اساس شرایط و شخصیت خود، برای خودتان تشخیص دهید.

آیا بلندپروازی بدون خودخواهی ممکن است؟

بلندپروازی، انگیزه ای برای رسیدن به اهداف مختلف در زندگی شما است. این انگیزه ها، منابع متفاوتی دارند.

این انگیزه ممکن است خلاقیت باشد؛ مثلا نویسنده ای خلاق و بلندپرواز، سعی بر نوشتن داستانی حماسی دارد که بینش او را افزایش می دهد و او را تبدیل به نویسنده ای حرفه ای می کند.

هم چنین انگیزه ممکن است تبدیل کردن جهان به مکان بهتری باشد. یک مخترع خلاق و بلندپرواز، ممکن است منبع انرژی جدید، روش های حمل ونقل جدید یا دستگاهی کوچک و کاربردی را بسازد؛ زیرا او خواهان این موضوع است که دنیایی را که در آن زندگی می کند، تبدیل به مکان بهتری کند.

هم چنین انگیزه های فردی مثل پولدار شدن، معروف شدن و مورد تحسین و احترام واقع شدن هم، می تواند شما را فردی بلندپرواز کند.

برخی معتقد هستند که این انگیزه های بلندپروازانه، کاملا خودخواهانه هستند. آن ها می گویند برخی پشت نقاب مردم دوستی و اجتماع دوستی قایم می شوند که به مقاصد خودخواهانه خود برسند. طبق نظر این افراد، بلندپروازی همیشه همراه خودخواهی است و درواقع جز جدانشدنی آن است!

برخی دیگر اعتقاد دارند با اینکه بیشتر اهداف بلندپروازانه مربوط به خود فرد است، اما مواردی هم وجود دارد که فرد بلندپرواز، همه چیز را برای خود نمی خواهد. نادیده گرفتن هوس های خود، می تواند منجر به بلندپروازی های  همگانی شود.

پس امکان بلندپروازی برای بهتر شدن شرایط دیگران هم وجود دارد که در این موارد دیگر فرد خود را سرزنش نخواهد کرد که چرا دائم به فکر خود بوده است.

خوب یا بد بودن بلندپروازی اما، نیاز به بررسی بیشتری دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

خوب یا بد بودن بلندپروازی

تشخیص خوب یا بد بودن بلندپروازی

بلندپروازی خوب به شما انگیزه می دهد!

فرض کنید شما دانشجوی دانشگاه پزشکی هستید و هدف شما کمک به بهبود بیماری افراد دارای مشکلات مختلف است. قطعا برخی اوقات خسته خواهید شد و استرس زیادی را تحمل خواهید کرد؛ اما این هدف شما است که به شما انگیزه لازم را برای موفقیت خواهد داد.

شما در حوزه خود فردی متخصص و با مهارت هستید و هنگامی که از مهارت های خود برای کمک به بهبود شرایط دیگران استفاده می کنید، احساس شادی و رضایت بسیار زیادی شما را دربر خواهد گرفت.

در مقابل مثال دیگری وجود دارد؛ تصور کنید شما در حال گذراندن دوره دکتری برای اثبات شایستگی و توانایی خود به دیگران هستید.

 شاید شما درخانواده ای کاملا خودشیفته بزرگ شده اید و اکنون تلاش شما این است که به آن ها ثابت کنید فردی باهوش و بااستعداد هستید که شایسته احترام و ستایش است!

شاید هم خانواده شما، شما را تحت فشار می گذارند که تبدیل به فردی شوید که خودتان هم آن را نمی خواهید. ترجیح شما طراح شدن یا ورزشکار شدن است؛ اما آن ها اصرار به ورود شما به دانشکده حقوق دارند. شما با خانواده خود موافقت می کنید؛ زیرا می خواهید آن ها را سربلند کنید و خودتات را ثابت کنید و حتی ممکن است فردی حرفه ای در حقوق هم نباشید!

در موقعیت اول، بلندپروازی شما کاملا خوب و مناسب است و داشتن حس خوب، جذب موفقیت را هم برای شما درپی خواهد داشت.

اما در موقعیت دیگر، منافع شما نادیده گرفته شده است و شما برای دیگران مشغول بلندپروازی هستید! این کار شما را فردی افسرده و دلسرد خواهد کرد.

خوب یا بد بودن بلندپروازی، در همین مسائل جزئی خود را به نمایش خواهد گذاشت.

با بلندپروازی خود را بهبود دهید!

بگذارید با مثالی ساده مسئله را برای شما روشن کنیم. فرض کنید مدتی است به دنبال تناسب اندام خود هستید و برنامه تمرینی و تغذیه ای خود را هم آماده کرده اید.

حالا تصور کنید که شما تبدیل به آدمی وسواسی می شوید. می خواهید تمام قندهای مضر را ار برنامه غذایی خود حذف کنید. از همان لحظه در مورد هرچیزی که می خورید شک خواهید داشت که آیا قند مضری دارد یا خیر؟!

بعد از مدتی که از نتایج خود راضی نشدید، شروع به رژیم گرفتن سخت می کنید و تمرینات پرفشار را شروع می کنید؛ حتی اگر برای سلامتی شما پرخطر باشد!

شما سپس حرف ها و سخن های دیگران را نیز نادیده می گیرید. هم چنین شروع به سرزنش کردن آن ها می کنید که چرا به تناسب اندام خود اهمیت نمی دهند. بلندپروازی شما این اجازه را به شما نمی دهد که به چیزی جز کامل بودن فکر کنید! بهبودی و پیشرفت پله به پله را کنار می گذارید و سعی در کامل شدن از همان ابتدا دارید!

خوب یا بد بودن بلندپروازی برای شما اهمیتی ندارد و کار خود را ادامه می دهید.

باید گفت برای انسان چیزی به اسم کامل بودن و کمال وجود ندارد. همه ما همواره در حال پیشرفت هستیم و باید بهترین کاری که از دستمان بر می آید را انجام دهیم. این کار باید در اعتدال کامل انجام شود نه این که یک شبه انتظار تبدیل شدن به کامل ترین انسان جهان را داشته باشیم.

در راه رسیدن به کمال مطلق، به خود آسیب می زنیم. در میانه راه ممکن است ناامید شویم و ادامه مسیر را هم از دست بدهیم.

پس چه بهتر که اهداف بلندپروازانه خود را تقسیم بندی کنیم و قدم به قدم جلو برویم.

خوب یا بد بودن بلندپروازی

انتخاب خوب یا بد بودن بلندپروازی

اهدافی واقعی را برای داشتن بلندپروازی خوب، در سر بپرورانید

اگر هدف شما قابل دستیابی باشد، واقعی قلمداد می شود. این یعنی شما می توانید به کمک از بسیاری روش ها، برای اهداف خود برنامه ریزی کنید و به آن برسید.

اگر شما بخواهید زبان جدید را بیاموزید، کل هدف، هدفی واقع بینانه ای به حساب می آید؛ اما آیا فراگیری کامل زبان جدید در کمتر از یک ماه هم واقعی به نظر می رسد؟! قطعا خیر.

حتی اگر مشغله کاری نداشته باشید و تمام وقت خود را صرف یادگیری کنید، در بهترین حالت 6 هفته بعد از آغاز می توانید به سطح خوبی برسید. اما برای تسلط بیشتر، زمان زیادی روبروی شما است.

وقتی هدفی غیرواقعی را برمی  گزینید، درواقع خود را برای ناامید شدن آماده می کنید. اعتماد به نفس شما، به این دلیل که برای هدف خود تلاش کرده اید، اما به آنچه که در ذهن داشتید نرسیده اید به شدت افت خواهد کرد.

شما تجربه شکست بدی را بعد از این اتفاق خواهید داشت. خوب یا بد بودن بلندپروازی کاملا دست شما است!

برخی از عمد اهدافی غیرواقعی را برای خود ترسیم می کنند؛ زیرا می دانند که رسیدن به آن ها محال است. سپس بعد از عدم موفقیت، شروع به نقد کردن تلاش و کوشش و بیهوده  دانستن آن می کنند.

اگر واقعا می خواهیدبه هدفی برسید، آن را کاملا بررسی کنید. با برنامه ریزی، پیشرفت خود را اندازه گیری کنید و از رسیدن به هدف های کوچک در طی مسیر، به عنوان انگیزه برای رسیدن به هدف اصلی استفاده کنید.

کاری که قانون جذب انجام می دهد همین است؛ به هدف خود فکر کنید، برای آن تلاش کنید و قدم به قدم به آن نزدیک شوید!

خوب یا بد بودن بلندپروازی

بلندپروازی چه نقشی در زندگی ما دارد؟

منبع الهام بخشی دیگران باشید!

برخی افراد در راه رسیدن به اهداف خود، فقط به خود فکر می کنند و حتی به دیگران نیز آسیب هایی می رسانند.

آیا دیگران شما را در راه خود تشویق می کنند و شما نیز احترام زیادی به آن ها می گذارید و قدردان حمایت های آن ها هستید؟

اگر پاسخ سوالات مثبت است، شما در حال بلندپروازی مثبت هستید و از دیگران برای رسیدن به اهداف خود به خوبی بهره می گیرید.

اما در مقابل، اگر دوستان و خانواده و اطرافیان خود را در جهت منفی برای رسیدن به اهداف خود در اختیار خود دارید، شما در حال بلندپروازی منفی هستید.

آیا در صورت شکست، دیگران را مقصر می دانید و باعث جریمه شدن شریکان و همکاران خود می شوید و خود را تبرئه می کنید؟

آیا نسبت به ناراحتی ها و نگرانی های شریک زندگی خود بی تفاوت هستید و آن ها را نادیده می گیرید؟ خوب یا بد بودن بلندپروازی برای شما باید واضح و روشن باشد.

نکته مهم دیگر این است که آیا برای رسیدن به هدفی مشترک، با دیگران همکاری می کنید یا برای رسیدن به هدف خود از آن ها استفاده کرده و آن ها را تحت سلطه خود دارید؟ تشویق کردن دیگران در رسیدن به هدف، کار بسیاری مثبتی است؛ به همان قدر، کنترل و سواستفاده از آن ها، بی احترامی بسیار بدی تلقی می شود.

چند دقیقه برای خود وقت بگذارید. ببینید رفتار و تعامل شما با دیگران چگونه است؟ برای بلندپروازی های خود با دیگران چگونه ارتباط می گیرید؟ آیا ارتباط شما مثبت است یا منفی؟ این به شما در ادامه راه کمک زیادی خواهد کرد.

خوب یا بد بودن بلندپروازی

چگونگی تعیین خوب یا بد بودن بلندپروازی

با بلندپروازی زندگی خود را بهتر کنید نه بدتر!

آیا زمانی در زندگی برای خود اختصاص داده اید که کمی استراحت کنید؟ زمانی برای تفریح، استراحت، گردش، وقت گذراندن با دوستان و خانواده. آیا به علاقه های خود توجه می کنید؟ به کارهایی که از آن ها لذت می برید چطور؟ یا شاید شما دائما در حال کار هستید!

بگذارید صادقانه بگوییم. وقت گذراندن با دوستان و آشنایان شما، جهت علاقه به آن ها است و این که چندین ساعت دور از هرچیزی از کنار هم بودن لذت ببرید، یا به جهت قراردادن آن ها به عنوان وسیله ای جهت رسیدن به اهداف بلندپروازانه خود؟!

آیا شما حتی در تفریح هم دست از بلندپروازی خود برنمی دارید؟ باید جواب این سوالات را برای خود تعیین کنید.

آیا انقدر خود را غرق در پیشرفت و بلندپروازی کرده اید که راه ارتباطی برای تماس با شما وجود ندارد؟ شبکه های اجتماعی شما همگی به حالت سکون درآمده اند؟

اگر شما تمام وقت خود را صرف کار و بلند پروازی کنید، در آینده ای نه چندان دور فرسودگی ذهنی و کاری انتظار شما را خواهد کشید. شما باید وقتی را برای ریکاوری خود اختصاص دهید. بلندپروازی خوب است به شرطی که زندگی عادی شما را مختل نکند.

اهداف خود را پشت زمان های تفریح خود جا بگذارید و در زمان تفریح فقط از زمان لذت ببرید و کارها و اهداف خود را وارد تفریح خود نکنید.

کنار هم بودن با دوستان و خانواده شما، انرژی زیادی را به شما منتقل خواهد کرد که بتوانید برای روزهای سخت تر آینده آماده شوید.

شما همیشه نیروی روزهای اولیه خود را نخواهید داشت و نیاز دارید انرژی خود را ذخیره کنید که در زمان های مناسب از آن استفاده کنید.

تشخیص خوب یا بد بودن بلندپروازی

بعد از آشنا شدن با نکات بالا، وقت آن رسیده که خوب یا بد بودن بلندپروازی خود را تشخیص دهید. اما قبول داریم که این مسئله و تشخیص آن،کار ساده ای نخواهد بود.

شاید شما مطمئن نباشید که بلندپروازی شما در کدام دسته قرار می گیرد. آیا خوب است و مثبت؟ یا منفی است و آسیب زا؟ باید لحظه ای با خود بشینید و از خودتان سوال کنید. باید ابعاد مختلف خود را شناسایی کنید و به آن ها مسلط باشید.

اگر شما هنوز هم برای شروع هدفی جدید و بلندپروازانه، شور و شوق زیادی دارید و آماده خرج انرژی زیادی در این راه هستید، احتمالا زیاد شما در وضعیت خوب و مثبتی از بلندپروازی فرار دارید.

با اطرافیان خود در تماس باشید. نگذارید آن ها فکر کنند احترام و توجه شما را از دست داده اند. ممکن است در این راه متوجه شوید که نیاز به تفریح دارید و به جای اینکه کل وقت خود را صرف کار کنید، کمی هم استراحت نیاز خواهید داشت.

در مقابل، اگر بلندپروازی های شما باعث بروز بیماری ها و مشکلات روحی و جسمی در شما یا اطرافیان شما شده است، احتمالا وقت آن رسیده که آن را بررسی کنید و حتی روند فعلی خود را تغییر دهید که از مشکلات به وجود آمده فاصله بگیرید. در مورد احساس خود و دیگران، با خود صادق باشید. این به شما اجازه می دهد با کیفیت بهتری به سمت اهداف خود حرکت کنید.

تماس و مشورت گرفتن با نزدیکانتان هم روشی بسیار مناسب است. آن ها ممکن است به دلیل حفظ ارتباطات از شما تعریف کنند و حتی به دروغ مطالبی را بیان کنند. به همین دلیل همواره در ابتدا بخواهید که با شما صادق و روراست باشند و حقایق را بازگو کنند.

اگر بلندپروازی شما باعث بروز رفتارهای نامناسب در شما شده باشد، صادق بودن با شما، بهترین کاری است که می توانند در حق شما انجام دهند.

خوب یا بد بودن بلندپروازی

خوب یا بد بودن بلندپروازی را چه چیزی مشخص می کند؟

کلام پایانی

همان طور که متوجه شدید، خوب یا بد بودن بلندپروازی، کاملا به شما و نحوه دید شما بستگی دارد.

شما می توانید بلندپروازی هایی واقع گرایانه را سرلوحه خود قرار دهید و آهسته و گام به گام به سمت اهداف خود، حرکت کنید.

اگر بتوانید اعتدال و کنترل مناسب را رعایت کنید، می توانید از این احساس روحیه ساز به نحو احسن استفاده کنید.

چیزی که شما را از حرکت باز می دارد، ناامیدی و دلسرد شدن است. می توانید با بلندپروازی مناسب، از این نکات منفی دوری کنید. فراموش نکنید در بلندپروازی های خود منافع خود را طوری درنظر نگیرید که آسایش و رفاه دیگران به خطر بیفتید. در این صورت دور شما به آرامی خالی از افراد مختلف خواهد شد و شما با دنیای خیالی خود تنها خواهید ماند.

بدون برنامه ریزی و واقع بینی، هیچ گاه شروع به بلندپروازی نکنید که در اواسط راه، با مشکلات زیادی برخورد خواهید کرد.

: منبع h://www.scotthyoung.com/blog/2019/02/19/ambition-without-ego/

www.quora.com/Is-it-a-good-thing-to-be-ambitious

/www.aconsciousrethink.com/16291/good-ambition-vs-bad-ambition/

://www.createdebate.com/debate/show/Is_Ambition_Good_or_Bad

://www.theologyofwork.org/the-high-calling/blog/ambition-good-bad-and-three-ways-keep-it-getting-ugly

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx