حمدی اولوکایا ماست فروشی که میلیاردر شد

نظرات 18
5 دقیقه زمان مطالعه

hamdi-ulukaya-1  

حمدی اولوکایا ماست فروش میلیاردر

حمدی اولوکایا، مؤسس و مدیرعامل شرکت «چُبانی» است که در طول شش سالی که از آغاز فعالیتش می‌ گذرد، حدود ۲۰ درصد از بازار ۵/۶ میلیارد دلاری ماست در آمریکا را در کنترل خود گرفته است.

نام آقای حمدی اولوکایا که کرد ترکیه است، در فهرست میلیاردرهای سال ۲۰۱۳ مجله فوربس قرار دارد.

فایننشیال تایمز در گزارشی که در مورد حمدی اولوکایا و شرکت تحت مدیریتش نوشته آورده است مؤسسه چُبانی در مجموع حدود ۴۰۰۰ کارمند در استخدام خود دارد و محصول خود را در دو کارخانه که بزرگ ترین مراکز تولید ماست در جهان هستند، تولید می کند. چُبانی پر فروش ترین ماستی است که در بازار آمریکا به فروش می رسد.

راز موفقیت حمدی اولوکایا مؤسسه چُبانی

حمدی اولوکایای ۴۱ ساله می گوید راز موفقیتش بازگشت به موضوعات اساسی و اولیه در شناخت بازار و پیروی از غریزه خود بوده است.

حمدی اولوکایا سال ۲۰۰۵ به این اندیشیده است که گرچه ماست های آمریکا، عمدتاً ماست میوه ای و ماست های شیرین آغشته به شکر هستند،اما ماست واقعی همان ماستی است که در مناطقی مثل کوهستان های مناطق کردنشین تولید و مصرف می شود و قاعدتاً باید چنین محصولی بسیار بهتر از ماست های شیرین به فروش برسد.

hamdi-ulukaya-3

الوکایا برای یادگیری زبان انگلیسی به آمریکا رفته بود و به پیشنهاد پدرش کارگاه تولید ماستی را خریداری کرد و کارش را با ۵ کارگر شروع آغاز نمود اما به مرور زمان و با گسترش و توسعه کسب و کارش اکنون بیش از ۴۰۰۰ کارمند در اختیار دارد.

حمدی اولوکایا با دریافت یک وام یک میلیون دلاری از اداره کمک به تجارت های خرد در آمریکا توانست اولین کارخانه خود را خریداری کند.

پس از آن حمدی اولوکایا، مصطفی دوئان، یک کارشناس با تجربه ماست بندی را از ترکیه به آمریکا آورد. آنها به مدت ۱۸ ماه انواع ماست های محصول آمریکا و ماست های وارداتی را آزمایش کرده و بالاخره روش ویژه ماست بندی خود را تثبیت کردند.

آنها می دانستند بازار آمریکا به ماست شیرین عادت کرده، ولی از خلال صحبت با مصرف کنندگان متوجه شدند بسیاری از آنها ماست های طبیعی را که در کشورهای اروپایی و خاورمیانه رایج است ترجیح می دهند.

حمدی اولوکایا در عین حال به این نکته نیز توجه کرد که الگوی مصرف مواد غذایی در آمریکا به سمت مواد طبیعی و کاستن از شکر و مواد مصنوعی گرایش پیدا کرده است. همین نکات ساده راز موفقیت بنای امپراتوری ماست بندی در آمریکا بود.

حمدی اولوکایا در حال حاضر در آمریکا صاحب دو کارخانه است؛ یکی کارخانه ای قدیمی در ایالت نیوجرسی که سابقاً به شرکت تولید کننده محصولات غذایی «کرَفت» تعلق داشت و دیگری کارخانه جدیدی که با هزینه ۴۵۰ میلیون دلار در ایالت آیداهو احداث شده است.

مؤسسه چُبانی سال ۲۰۱۱ یک کارخانه دیگر نیز در اتریش راه اندازی کرد و بسرعت به سومین تولید کننده ماست در آن کشور بدل شد. این مؤسسه در نظر دارد که امسال فعالیت های خود را در بریتانیا آغاز کند.

حمدی اولوکایا نمونه ای از مهاجرانی است که به آمریکا مهاجرت کرده و سرنوشتی موفق و برجسته برای خود رقم زده اند و به قول معروف «آرزوی آمریکایی» در مورد آنها محقق شده است.

hamdi-ulukaya-2

چوبانی نام یکی از پرفروش ترین ماست هایی است که در بازار های آمریکا به فروش میرسد.

حمدی اولوکایا حدود ۷۰۰ میلیون دلار برای راه اندازی کارخانه ها و تجهیزات و خط تولیدشان سرمایه گذاری کرده است.

حمدی اولوکایا در سال بیش از ۱ میلیارد دلار درآمد دارد .

حمدی اولوکایا اصالتاً اهل منطقه چیلیک در ۴۰۰ مایلی شرق آنکارا است و متولد ۲۶ اکتبر سال ۱۹۷۲ می باشد.

کارخانجات حمدی اولوکایا ۴۰۰۰ کارمند را به استخدام خود درآورده اند.

حمدی اولوکایا به عنوان یک کارآفرین موفق میگوید که از اول می دانستم چه می خواهم و دنبال چه چیزی هستم با طبقه بندی کاری خود آشنایی پیدا کردم  و می دانستم چه چیزی خوب و چه چیزی بد است و قبل از قدم های بزرگ تر بازار را خیلی زود شناختم.

حمدی اولوکایا در سال ۲۰۱۳ از طرف Ernst & Young به عنوان کارآفرین برتر سال انتخاب شد.

حمدی اولوکایا ۷۰۰ میلیون دلار به مهاجران کرد و جنگ زدگان سوریه کمک کرده است.

ارزش دارایی های خالص حمدی اولوکایا در سال ۲۰۱۶ طبق گزارش فوربز ۱.۸۹ میلیارد دلار برآورد شده است. 

۳.۶/۵ - (۱۰ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

18 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
18
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx