حرکات مهم دست در هنگام گفتگو

نظرات 6
7 دقیقه مطالعه

hand-gestures-1

حالات تأثیرگذار دست‌ ها هنگام صحبت با دیگران

بسیاری از ما در حین صحبت‌ کردن از دستهای خود به صورت ناخود‌آگاه برای رساندن منظور استفاده می‌ کنیم، بعضی دیگر نیز به تکنیک‌ های زبان بدن آشنا هستند و در حین گفتگو از دست‌ های خود برای تفهیم بیشتر کلام استفاده می‌ کنند.

امروز قصد داریم به حالت‌ های قرارگیری دست بپردازیم که به‌ جای اینکه در گفتگو تأثیر مثبت بر دیگران دارند ممکن است بر طرف مقابل حتی تأثیر منفی نیز بگذارند.

تاکنون آموزش‌ های زیادی برای استفاده مناسب از تکنیک‌ های زبان بدن در حین گفتگو منتشر شده است این آموزش‌ ها بیشتر بر حرکاتی که باعث می‌ شود قدرت نفوذ کلام بیشتر شود تأکید دارند اما نکاتی که امروز با هم مرور می‌ کنیم را در حین گفتگو انجام ندهید چرا که ممکن است به جای تأثیر مثبت تأثیر منفی داشته باشد.

لازم به ذکر است که این نکات بسته به تأثیر منفی که دارند از یک تا ده امتیاز بندی شده‌ اند تا در به کار بردن این حرکات منفی در حین گفتگو دقت لازم را داشته باشید.

Labour annual conference 2014

۱- به هیچ وجه از انگشت وسط استفاده نکنیم

به هیچ وجه در حین اشاره به تصاویر و اسلاید‌ها در حین ارائه بر روی پرده نمایش از انگشت وسط استفاده نکنیم. انجام این کار حتی اگر ما منظوری نداشته باشیم ممکن است در نظر فرد یا افراد کنار ما توهین تلقی شود.

توصیه می‌ کنیم حتی برای نشان دادن و جلب توجه به یک موضوع از انگشت اشاره خود استفاده نکنیم و در عوض با دست باز مطلب را نشان دهیم. به این عملکرد از لحاظ تأثیر منفی بر طرف مقابل امتیاز نه داده‌ ایم بنابراین حتماً‌ از این کار پرهیز کنیم.

۲- دست‌ های خود را در پشت بدن قلاب نکنیم

صحبت‌ کردن در این حالت باعث می‌ شود شنونده فکر کند ما آمادگی لازم را برای مطالبی که قصد داریم بیان کنیم نداریم. همان‌ گونه که ذکر شد بیشتر ما عادت داریم در حین صحبت‌ کردن از دست‌ های خود برای تفهیم بیشتر موضوع کمک‌ بگیریم.

به این ترتیب اگر دست‌ ها در پشت بدن قلاب شده باشد باعث می‌ شود به نوعی در حین صحبت‌ کردن امکان استفاده از حرکات دست ممکن نباشد.

جالب است بدانید پروفسور ویلیام مک‌ نیل در آزمایشی دست‌ های چند نفر را از پشت بست و از آنها خواست تا صحبت کنند.

در کمال تعجب این افراد که سخنوران قابلی بودند با دست‌ های بسته در پشت، حین صحبت دچار مشکل می‌ شدند و رشته کلام از دستشان در می‌ رفت، از طرف دیگر شنوندگان نیز به راحتی قادر به درک مطالب گفته شده نبودند. میزان آسیب قلاب کردن دست‌ ها در حین گفتگو چهار امتیاز منفی است.

۳- دست‌ ها را در زمان صحبت کردن دائم در جلوی بدن نگه نداریم

نگه داشتن دست‌ ها در جلو بدن زمانی که صحبت می‌ کنیم باعث می‌ شود تا شنونده احساس عدم اطمینان نسبت به صحبت‌ های ما داشته باشد.

از طرف دیگر اگر حین صحبت کردن عادت داریم برای زمان طولانی دست‌ ها را در جلوی بدن نگه‌ داریم این حرکت باعث می‌ شود اینگونه جلوه کند که ما نگران چیزی هستیم و قصد داریم با این حرکت از خود دفاع کنیم یا اینکه قصد داریم ادای بچه مثبت‌ ها را درآوریم.

دکتر دیوید دستینو در آزمایشی نشان داد که نگه‌ داشتن دست‌ ها در جلو بدن باعث می‌ شود این حس در مخاطب تداعی شود که نمی‌ شود به فردی که در حال صحبت است اطمینان کرد. به میزان تأثیر منفی و آسیب این حرکت هفت امتیاز داده‌ ایم.

۴- در حین صحبت، صورت، موها و بینی خود را با دست لمس نکنیم

اگر عادت داریم در حین گفتگو دائم با دست‌ ها صورت خود را لمس کنیم یا موهای خود را مرتب نماییم توصیه می‌ شود از این کار دست بکشید، لمس صورت و بازی کردن با موها در حین گفتگو باعث می‌ شود حواس شنونده از مطلب مورد گفتگو پرت شود.

برای اثبات این ادعا کافی است به حرکات دست سخنوران معروف در حین صحبت کردن توجه کنید، به شما قول می‌ دهیم فردی را نخواهید یافت که با وجود تسلط به نکات زبان بدن در حین گفتگو با مو‌های خود بازی کند یا با دست صورت خود را لمس کند.

جلب توجه فرد شنونده در حین گفتگو بسیار سخت است و به همین منظور باید حرکات دست ما با صحبت‌ هایی که گفته می‌ شود سازگار باشد. حتی اگر در حین صحبت کردن احساس کردیم قسمتی از صورت ما به خارش افتاده است تا جایی که ممکن است از دست برای برطرف نمودن خارش جلوگیری کنیم.

لمس نقاط مختلف صورت و درست کردن مو در حین صحبت کردن از لحاظ امتیاز بندی در رتبه سوم تأثیر منفی بر گفتگو قرار دارد.

۵- در حین صحبت دست‌ های خود را از مچ در قسمت جلو بدن آویزان نکنیم

اگر به حرکات سنجاب‌ ها دقت کنیم خواهیم دید که این موجودات دوست‌ داشتنی گاهی اوقات روی دوپا می‌ ایستند و دست‌ های خود را از مچ در قسمت جلو بدن آویزان می‌ کنند، جالب اینجاست که بعضی افراد نیز عادت دارند در حین صحبت همین حرکت را انجام دهند.

آویزان بودن دست‌ ها در قسمت جلو بدن اصلاً صورت خوشی ندارد و شنونده احساس می‌ کند فرد سخنران خسته‌ است یا اینکه با بی‌ حوصلگی حرف می‌ زند.

بنابر این سعی کنیم در حین صحبت‌ کردن به جای آویزان و راکد نگه‌ داشتن دست‌ ها، به آنها انرژی بخشید و با انجام حرکات گرم و پرانرژی به گفتگوی خود حلاوت بخشیده و نظر مخاطبان را به خود جلب کنیم. به آویزان نگه‌ داشتن دست‌ ها در قسمت جلو بدن از لحاظ القا حس منفی به مخاطب امتیاز پنج می‌ دهیم.

5/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

6 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
6
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx