چگونه میتوانیم جذاب صحبت کنیم

نظرات 4
8 دقیقه مطالعه

چگونه میتوانیم جذاب صحبت کنیم

چگونه زیبا و جذاب صحبت کنیم، نکاتی برای اینکه دیگران را مبهوت خود کنیم

بعضی افراد اینقدر جذاب، حرف می زنند که از شنیدن حرف های آنها، احساس خستگی نمی کنید. شاید شما هم بخواهید از آن دسته افراد باشید که اینگونه حرف می زنند و جذاب تر به نظر می رسند.
اما اینکه بتوانیم در این امر موفق شویم، در خور آموزش ها و توجه به نکاتی است که می تواند طوری، عمل کند که شنونده از نشستن پای سخنان ما به هیچ وجه احساس خستگی نکند.
باید دانست افرادی که جذاب حرف می زنند، بخش اعظمی از موفقیت خود را در این زمینه، مدیون صدای زیبای خود هستند که همان را هم، با آموزش به دست آورده اند. به طور مثال، می توان گفت، این افراد صدای خود را طوری تنظیم می کنند که مخاطب را جذب سخنوری خود نمایند.
هرکسی می تواند با اندکی وقت گذاشتن و رعایت قوانین خیلی کوچک، توانایی خود را در امر سخنوری بالا ببرد. و صدای خود را طوری تنظیم کند، که دلنشین تر به گوش برسد.
ما شما را راهنمایی خواهیم کرد که در این زمینه اطلاعات مفیدی کسب کنید.

عادات صحبت کردن در جمع

چگونه میتوانیم جذاب صحبت کنیم

به اندازه ی کافی بلند صحبت کنید

باید بدانید، آرام حرف زدن شما و اینکه صدایتان در حد پچ پچ، به گوش شنونده برسد، فقط این موقعیت را برای دیگر افراد ایجاد خواهید کرد که، به خود اجازه دهند سخنان شما را قطع کرده و حرف های شما نادیده بگیرند.
این نکته به معنای تشویق به داد زدن شما به هنگام حرف زدن، نیست بلکه طوری باید صدایتان را تنظیم نمایید که اگر تعداد مخاطبانتان بالا هستند، صدای شما به گوش همه برسد، اما در شرایط عادی و مکالمات روزمره، نیازی نیست خیلی بلند حرف بزنید، چراکه ممکن است، باعث تاثیر منفی روی شنونده و مخاطبین شما شود.

شمرده صحبت کنید

چگونه میتوانیم جذاب صحبت کنیم

پشت سرهم و بدون وقفه حرف زدن، عادت زشتی هست که تاثیر عکس روی شنونده می گذارد و موجب، از دست دادن تعداد مخاطبین شما می شود. حتی در اکثر مواقع، باعث این امر می شود که طرف مقابل منظور شما را نیز، متوجه نشود و از گوش دادن به بقیه مکالمه شما پرهیز کرده و دست بکشد.
آهسته و شمرده حرف زدن، باعث آرامش در لحن سخنان شما و همچنین دلنشین تر کردنش می شود و می توانید روی نکاتی که برای شما از اهمیت بالاتری برخوردار هست تاکید بیشتری داشته باشید و این فرصت را دارید که در بین جملات خود نفسی هم تازه کنید.
اما باید دقت کنید که بیش از حد آهسته حرف زدن و مکث بین کلمات، شما را به سوی شکستی که در نکته ی اول برایتان توضیح داده شد میکشد پس سعی کنید تعادل را رعایت کنید.
سرعت ایده آل در حرف زدن بین ۱۲۰ تا ۱۶۰ واژه در دقیقه است.
اما اگر در جایی، سخنرانی درپیش دارید، بهتر است هنگام ادای جملات و کلماتی که برای شما از اهمیت بالاتری برخوردارند، با سرعت متغیر، سخن بگویید.

واضح صحبت کنید

برای اینکه، در حرف زدن، جذاب تر به نظر برسید، باید بدون شک واضح کلمات را ادا کنید.
تلفظ صحیح کلمات، همان چیزی است که باید بسیار روی آن دقت کنید. لب ها را شل و دهان را به اندازه ی کافی باز کردن نیز از اوامر مهم در حرف زدن، می باشد. سعی کنید دندان ها و زبان خویش را، در موقعیت مناسب قرار دهید و اینگونه خواهید توانست، از شل حرف زدن و ادا کردن کلمات به صورت سرزبانی، جلوگیری کنید. شاید ابتدا این شیوه برایتان، مشکل و امری انجام نشدنی به نظر برسد ولی با اندکی تمرین، خواهید توانست.

نفس عمیق بکشید

چگونه میتوانیم جذاب صحبت کنیم

از عوامل مهم در بیشتر جذب کردن شنونده به هنگام حرف زدن، تنفس است که لحن شما را جذاب تر، خواهد کرد.
بیشتر افراد به هنگام حرف زدن سریع، پشت سرهم و کم عمق نفس می کشند، این امر باعث خواهد شد که صدایشان، تو دماغی و یا غیرطبیعی به گوش شنونده برسد.
نباید از قفسه ی سینه نفس کشید، بلکه استفاده از تنفس دیافراگمی در زمان حرف زدن بسیار بهتر خواهد بود.
برای اینکه بدانید درست تنفس می کنید یا نه شما را به انجام آزمایش زیر توصیه می کنیم؛
یک دست خود را روی شکمتان گذاشته، درست زیر آخرین دنده ی خود، و نفس بکشید، در این حالت شانه ها، با همزمان (دم کشیدن) به سمت بالا حرکت کرده و با (بازدم) به پایین می افتند. همچنین در این حالت، باید بتوانید انبساط شکم خود را حس کنید.
برای تمرین بالا، با ۵ شماره هوا را در سینه ی خود حبس کنید و سپس با ۵ شماره، آن را تخلیه نمایید، این تمرین شمارا برای بهتر تنفس کردن، کمک خواهد کرد.
بعد از تسلط به این نحوه ی نفس کشیدن، در هنگام حرف زدن هایتان، از این شیوه استفاده کنید.

و اما دو نکته:

اول اینکه زمان حرف زدن چه در حالت ایستاده، و چه در حالت نشسته، کمر خود را خم نکنید یا به قول رایج، قوز نکنید، سر را به سمت بالا و شانه ها را به سمت عقب نگه دارید و سخن بگویید این حرکات، اعتماد به نفس شما را بسیار بالا خواهد برد. همچنین به درست ادا کردن تنفس و تلفظ کلمات به شما کمک خواهد کرد.
دوم این که، نفس کشیدن خود را طوری تنظیم نمایید که بتوانید در انتهای هر جمله دم بگیرید. به این منوال مخاطب شما بهتر حرف هایتان را متوجه خواهد شد.
اگر به روش تنفس عمیق تسلط پیدا کنید دیگر بدون مجبور شدن از دم گرفتن بعد از هر جمله می توانید به راحتی و مستقیم به جمله ی بعدی رجوع کنید.

با گام متغیر صحبت کنید

داشتن گام عادی در حرف زدن و لحن صدای شما کمک خواهد کرد که حرف زدنتان جذاب تر و زیباتر به نظر برسد. اگر شما در هنگام حرف زدن صدایتان دارای لرزش باشد این حس را به مخاطب و شنونده ی خود القا خواهی کرد که هنگام حرف زدن استرس دارید و این می تواند نشانگر ضعف شما در حرف زدن باشد. باید لحن و گام صدای خود را طوری تنظیم نمایید که تسلط کافی داشته باشید، زیرا این تمرینات باعث القای حس آرامش در شنونده هنگام گوش دادن به حرف های شما، خواهد شد و این زمینه را برای خود فراهم خواهید نمود، که مخاطب شما جذب حرف هایتان شود و به راحتی منظور خویش را منتقل کنید و دو طرف از حرف زدن و گوش دادن لذت و بهره ببرند.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

4 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
4
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx