چگونه امیدمان را در لحظات سخت از دست ندهیم

5 comments
5 Min Read

چگونه امیدمان را در لحظات سخت از دست ندهیم

از دست دادن امید به زندگی در لحظات سخت

چه بخواهیم چه نخواهیم، لحظات سخت نیز بخشی از زندگی ما می باشند. موقعیت‌هایی مانند از دست دادن کار، ورشکستگی، بیماری و …، اما امید داشتن در زندگی در این لحظات بسیار مهم است. تنها با امید است که خواهیم توانست از سختی این لحظات کم کرده و موقعیت خود را بهبود بخشیم، در غیر اینصورت، تنها بیشتر عقب می‌ افتیم و در یک چرخه منفی در وضع بدتری قرار خواهیم گرفت.

باید همواره برای لحظات ناخوشایند آماده باشیم. برای اینکه امید خود را در چنین شرایطی از دست ندهیم، موارد زیر می‌ تواند به ما کمک شایانی کند:

چگونه امیدمان را در لحظات سخت از دست ندهیم

۱- ایمان داشته باشیم

پایه و اساس از دست ندادن امید، داشتن ایمان می باشد. ما باید به کاری که می‌ کنیم ایمان داشته باشیم (قانون جذب). برای مثال، من به خدا و قدرتی که روی کنترل زندگی‌ ام دارد معتقدم. مهم نیست که شرایط چقدر بد به نظر برسد، من فقط سعی کرده‌ ام یاد بگیرم که به او اطمینان داشته باشم. حتی اگر نتوانم کارکرد امور مختلف را درک نمایم زمان و شرایط همیشه بدون اینکه حتی متوجه شوم، تغییر می‌ کنند. ما هم می‌ توانیم به خودمان، کاری که انجام می‌ دهیم و هر چیزی که فکر می‌ کنیم می‌ توانیم به آن اعتقاد واقعی داشته باشیم تکیه کنیم. بدین ترتیب همیشه امیدوار خواهیم بود.

ممکن است ما هم تجربیات بدی را پشت سر گذاشته باشیم که در حال حاضر تمام شده‌ اند. اما نکته مهم آنجاست که بدانیم آن تجربه بد، ما را نیرومندتر و ایمان‌ مان را قوی تر کرده است و می‌ تواند ما را در لحظات بدتر هم محافظت کند.

۲- همیشه “چرا”ها را به خاطر داشته باشیم

به گفته ویکتور فرانکل آنها که همیشه یک “چرا” برای زندگی خودشان دارند، “چگونه”ها را برای خود حل می‌ کنند.

دو نقطه‌ نظر در اینجا اهمیت دارد:

همیشه دلیلی برای آنچه انجامش می دهیم داشته باشیم. برای سادگی درک این نکته، اگر نتوانستیم یک “چرا” برای انجام کاری پیدا نماییم، از انجامش صرف نظر کنیم.

همیشه به یاد داشته باشیم که علت انجام هر کاری چیست و آن را پس ذهنمان نگه داریم تا از مسیر اصلی خارج نشویم.

برای گرفتن نتیجه مناسب، سعی نماییم چیزی بزرگتر از آنچه در توان‌ مان هست را انتخاب کنیم. چیزی که از سطح ما پایین تر باشد حتی اگر به انجام رسد هیجان و رضایتمندی درونی برای ما ایجاد نخواهد کرد و رشدی هم برای ما نخواهد داشت.

چگونه امیدمان را در لحظات سخت از دست ندهیم

۳- با افراد مثبت دمخور شویم

ماندن در شرایط و لحظات سخت بسیار مشکل است، اما تنها ماندن در چنین شرایطی، وضع را به مراتب مشکل‌ تر و سخت‌ تر میکند. بهتر است به گروه‌ ها و تیم‌ هایی ملحق شویم که اعضای آنها به یکدیگر اهمیت می‌ دهند. اگر چنین افرادی را اطراف خودمان نداریم، توصیه می‌ کنیم از همین امروز به دنبال حداقل یک نفر باشیم. منتظر روز نیاز نمانیم که دیر است. ما پیش از بروز وضعیت‌ های سخت نیازمند چنین افرادی هستیم. آنها می‌ توانند به انحای گوناگون ما را در گذر از شرایط کمک نمایند.

۴- به دیگران کمک کنیم

از مزایای بودن با گروه‌ ها و افراد مثبت، کمک به بقیه است. این مساله را وقت تلف کردن نبینیم. کمک به دیگران به ما نیز کمک میکند. می‌ توانیم برای مدتی کوتاه هم که شده تمرکز را از خودمان برداریم. در نتیجه شرایط ناخوشایند خودمان را در مقایسه با شرایط دیگران هیچ می‌ بینیم. اغلب موقعیت‌ ها خیلی بدتر از چیزی که هستند به نظر می‌ رسند. سعی نماییم حتی در شرایط بد، توجه‌ مان را به موارد دیگر (توجه به شرایط دیگران و کمک به آنها) متمرکز کنیم. این مساله دید خوبی در پیداکردن راه حل به خود ما نیز خواهد داد.

نهایتاً به یاد داشته باشیم که شرایط سخت و ناخوشایند، نیازمند داشتن امید هستند. داشتن امید ضرورت دارد. به محض اینکه امیدمان را از دست بدهیم، بازی را هم باخته‌ ایم. از این گذشته، از دست ندادن امید، مهمترین مسئولیتی‌ است که بر دوش ماست. سعی کنیم بیشتر از آنکه به از دست دادن امید فکر کنیم، به ساختنش بیاندیشیم.

۳.۹/۵ - (۹ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

5 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
5
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx