چطور اوریجینال باشیم

نظرات 24
4 دقیقه مطالعه

mask

چگونه خودمان باشیم 

وقتی گفته می‌ شود «خودتان باشید» به این معنی‌ است که مطابق ویژگی‌ های شخصیتی و باورهای خودمان رفتار کنیم. اگر شناخت درست و علاقه‌ ی کافی نسبت به خودمان داشته باشیم، اوریجینال بودن اصلاً کار سختی نیست. همان‌ طور که اگر خودمان را دوست نداشته باشیم نمی‌ توانیم فرد دیگری را دوست داشته باشیم، اگر با خودمان صادق و روراست نباشیم هم نمی‌ توانیم با دیگران روراست باشیم.

سعی کنیم خودمان باشیم

با جرئت و شهامت خودمان را همان‌ طور که هستیم بپذیریم و اجازه ندهیم شخصیتمان مطابق با درکی که دیگران از ما دارند شکل بگیرد. صرفاً به‌ خاطر پذیرفته شدن توسط دیگران کاری را انجام ندهیم. تظاهر نکنیم فرد دیگری هستیم چراکه دود این آتش فقط توی چشم خودمان می‌ رود.

اگر خدا می‌ خواست این‌ گونه که هستم نباشم، مرا طور دیگری می‌ آفرید.       یوهان ولفگانگ گوته

چطوری خودمان باشیم 

شاید برخی از دوستان و اطرافیانمان را بشناسیم که حاضرند برای این که دیگران دوستشان داشته باشند کارهایی را انجام دهند که دوست ندارند و در حالت معمول انجام نمی‌ دهند. مثلاً با این که اهل الکل نیستند در مهمانی‌ ها مشروب بخورند یا وقتی خیلی گرسنه هستند لب به غذا نزنند. این آدم‌ ها باورهای خودشان، توصیه‌ های والدینشان و عرف پذیرفته شده‌ ی جامعه را زیر پا می‌ گذارند تا شاید در دل کسی جا باز کنند ولی نتیجه‌ ی کارشان چیزی جز به دردسر افتادن و عذاب نیست.

بیایید خودمان باشیم

تا به حال دقت کردید که وقتی کاری را انجام می‌ دهید که خلاف شخصیت و منش واقعی شماست، اغلب دچار ناراحتی و سردرگمی می‌ شوید؟ دلیل این حس این است که نمی‌ دانیم رضایت چه کسی را باید به دست بیاوریم: خودمان یا دیگران؟!

تنها در صورتی که رفتار و اعمالمان مستقیماً تحت تأثیر باورها و شخصیت خودمان باشد، می‌ توانیم برای خودمان به عنوان فردی مستقل احترام قائل باشیم و تنها در این حالت است که دیگران نیز برای ما احترام قائل خواهند بود. چرا که ما را فردی قوی، مستقل و با باورهایی مستحکم می‌ دانند.

همیشه خودتان باشید

تعاریف متعددی از شهامت ارائه شده ولی می‌ توان با اطمینان کامل گفت که داشتن شهامت نیازمند این موارد است:

  • درون‌ نگر باشیم: ما تنها کسی هستیم که می‌ تواند تمام ویژگی‌ های منحصر به فردمان را ببینیم و بشناسیم.
  • واقعی باشیم: صداقت داشته باشیم چراکه بدون صداقت هر آنچه می‌ بینیم، می‌ شنویم و یا انجام می‌ دهیم «خالص» نخواهد بود.
  • ذهنمان را باز کنیم و باز نگه داریم: قبل از اینکه درباره‌ ی چیزی دانشی کسب نکرده‌ ایم در موردش قضاوت نکنیم و ندانسته روی چیزی ارزش‌ گذاری نکنیم.
  • منصف باشیم: همان‌ طور که اشتباهات و ضعف‌ هایمان را می‌ بینیم، نقاط قوتمان را هم ببینیم.

جسارت و خلاقیت به ما این امکان را می‌ دهد که شخصیت بی‌ همتایی بسازیم که برخاسته از باورها و سلایق و دانسته‌ های خود خودمان است. انجام دادن این کار نه تنها از ما انسانی موفق می‌ سازد، بلکه افراد زیادی از این نگرش ما تأثیر خواهند پذیرفت.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

24 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
24
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx