۳ روش ساده که باعث افزایش نشاط و شادابی در زندگی می شوند

نظرات 4
9 دقیقه زمان مطالعه

۳ روش ساده که باعث افزایش نشاط و شادابی در زندگی می شوند

نشاط و شادابی در زندگی از نگاه اِما سپالا

روانشناسی به نام اِما سپالا در مطالعات خودش به سه روش ساده دست یافته است که انجام آنها باعث میشود میزان استرس و اضطراب ناشی از فعالیتهای روزمره کاهش یابد.
شادابی، موضوعی است که در سال ۲۰۱۶ شاهد انتشار مقالات بسیاری در مورد آن بودیم و آنطور که به نظر میرسد، سال ۲۰۱۷ نیز این‌ چنین خواهد بود. طبق مطالعات روانشناسان مطرح، داشتن ذهنیت مثبت باعث میشود میزان خلاقیت ما و افزایش بازده مفیدمان افزایش یابد و بتوانیم به کسب‌ و کارمان کمک کنیم.

البته باید بدانیم که هر یک از ویژگی های ما، مانند کفه های ترازو به یکدیگر متصل هستند. میزان خلاقیت بالا به معنی بیشتر کار کردن و کمتر شدن تفریح و سرگرمی است؛ اما سؤال اصلی این است که آیا خلاقیت بیش از حد، چیز خوبی است؟

روانشناسی به نام اِما سپالا، در کتاب جدید خود می گوید افرادی که بیش از حد کار می کنند و سعی دارند میزان خلاقیتشان افزایش یابد، نه تنها در کار به مشکل برمی خورند و خطر ابتلا به افسردگی و اضطراب در آنها دو برابر میشود؛ بلکه از میزان خلاقیت آنها نیز کاسته میشود و با کاهش بازده مفید عملکردشان روبه‌ رو خواهند شد.
در نظر داشته باشیم که این گفته ها تنها بخش کوچکی از مشکل اصلی است که زیر ذره‌ بین قرار دارد؛ برای رسیدن به درک جامع تری از آنچه اِما سپالا گفته است، یک محیط کاری را فرض کنیم که کارکنان در آن با مشکلاتی مانند فشار و استرس کاری، اضطراب و افسردگی دست و پنجه نرم می کنند.

در چنین شرایطی، کمپانی یا شرکت با خطراتی مواجه خواهد شد که ناشی از اتفاقات مرتبط با استرس، خلاقیت کم و غیبت کارمندان هستند. افزایش هزینه‌ ی درمان و بالا رفتن میزان استعفای کارمندان، از دیگر آسیب‌ هایی هستند که می توانند خسارت های مالی زیادی به کمپانی وارد کنند.
باید درک کرد که این مشکلات، فراتر از چالش های کاری هستند و در صورتی که مدیریت نادرست در کسب‌ و کارمان داشته باشیم، به فرهنگ اشتباهِ کاری تبدیل خواهند شد؛ فرهنگی که عبارت است از اضطراب و استرسی که کارمندانی با میزان عملکرد مفید و خلاقیت کم پرورش میدهد.
سپالا می‌گوید منبع این مشکلات از تفکری سرچشمه می گیرد که طبق آن باید به‌ سختی کار کرد تا آینده‌ ی خوبی ساخت. این کار دقیقاً مانند حالتی است که خود را تشنه نگه داریم تا در آینده‌ ای که زمان آن مشخص نیست، آب بنوشیم. از طرفی به‌ سختی کار می کنیم تا آینده‌ ای شاداب داشته باشیم و از طرف دیگر در حال لطمه زدن به شادابی دوران جوانی هستیم؛ این شرایط روحی و جسمی به آینده‌ ی ما نیز منتقل خواهد شد.

درنهایت این راهی که ما برای خود انتخاب کرده ایم، تنها سبک زندگی پر از استرس، بی خوابی، اضطراب و کمبود شادابی به همراه دارد و باید بدانیم که در انتهای این راه نیز شرایط تغییر نخواهد کرد. اِما سپالا پس از تحقیقاتی که داشته است، توصیه هایی برای کسانی که زندگی پر از استرسی دارند در نظر گرفته است تا با عمل به این توصیه‌ ها و اعمال تغییرات کوچکی در سبک زندگی‌، به شادابی برسند.

۱- از کارمان فاصله بگیریم

۳ روش ساده که باعث افزایش نشاط و شادابی در زندگی می شوند

محققان در مطالعات اخیر خود به این نتیجه رسیده‌ اند؛ افرادی که در اوقات فراغت از کارشان فاصله می گیرند، می توانند در مدت زمان کمتری استرس خود را کاهش دهند و به افزایش میزان خلاقیت خود کمک کنند. محققان برای افرادی که نمی توانند از کارشان فاصله بگیرند، پیشنهاد داده اند که فعالیت هایی مانند تمرینات ورزشی، قدم زدن در محیط سبز و سرگرمی مفیدی که به کارشان ارتباطی ندارد، انجام دهند.

برای اشخاصی که فاصله گرفتن از محیط کارشان دشوار است نیز راه‌ حل‌ های مناسبی وجود دارد. این افراد می‌ توانند با تفکر در مورد اتفاقات مثبتی که در محل کارشان افتاده است، میزان شادابی خود را افزایش دهند.

۲- میزان مصرف کافئین را کاهش دهیم

۳ روش ساده که باعث افزایش نشاط و شادابی در زندگی می شوند

در حالی که نوشیدن قهوه میتواند به افزایش هشیاری و میزان خلاقیت کمک کند، مصرف روتین آن روی بدن اثرات مخربی به همراه خواهد داشت. سپالا در مطالعات خود متوجه آسیب هایی شده است که ناشی از مصرف بیش از حد قهوه هستند؛ در ادامه نگاهی به این آسیبها خواهیم انداخت:

  • کافئین می تواند باعث افزایش میزان کلسترول خون شود.
  • مصرف بیش از حد کافئین باعث میشود میزان استرس ما افزایش یابد.
  • فردی که مقدار زیادی کافئین مصرف کرده است، پس از پایان روز کاری، نمی تواند بخوابد؛ به همین دلیل به سمت مصرف قرص‌ های خواب‌ آور یا داروهای ضد اضطراب میرود تا به تعادل برسد.
  • قرار گرفتن مکرر در وضعیتی‌ هایی مانند تنش‌ های ناشی از اضطراب و خواب‌ آلودگی ناشی از افسردگی، باعث میشود به سیستم عصبی که در واقع با مشکل خستگی بیش از حد دست و پنجه نرم میکند، چالش های جدیدی اضافه شود.

برای برخورد بهتر با چنین شرایطی، سپالا توصیه کرده است که با فعالیت هایی مانند یوگا و پیاده روی در فضای سبز، از میزان استرس خود کاهش دهیم.
در نظر داشته باشیم که ما هر روز نیاز به قهوه یا نوشیدنی‌ های انرژی زایی که به بدن ما میزان زیادی شکر و کافئین تزریق می کنند، نداریم. اگر روز خوبی را شروع کرده‌ ایم؛ به جای قهوه، آبمیوه میل کنیم. باید در نظر داشته باشیم که اگر نمی‌ توانیم روزی را بدون نوشیدن قهوه شروع کنیم به دلیل نیاز بدنمان به قهوه نیست بلکه نیاز به نوشیدن قهوه را به خود تلقین کرده ایم.

۳- تنفس

۳ روش ساده که باعث افزایش نشاط و شادابی در زندگی می شوند

یکی از حرکاتی که در یوگا آموزش داده میشود، تنفس آگاهانه است که در واقع بخشی از تنفس درمانی محسوب می شود. سپالا در مورد تأثیرات تنفس آگاهانه روی سربازانی که از جنگ بازگشته‌ اند، تحقیق کرده و متوجه شده است که این روش می تواند به کاهش میزان استرس و اضطراب کمک شایانی کند.

در مطالعه‌ ی دیگری نیز گفته شده است که تنفس‌ های عمیق و بازدم های طولانی باعث می شود ما به آرامش برسیم و انرژی بیشتری در طول روز داشته باشیم. علت این موضوع بسیار ساده است؛ ما در تنفس های عمیق و بازدم های طولانی تنها به انجام دادن آنها فکر می‌ کنیم و با ادامه دادن به این فعالیت‌ ها، برای دقایقی از آنچه تفکر به آن باعث ایجاد استرس در ما میشد، دور می‌ شویم. همین امر باعث میشود به آرامش برسیم.

بدن ما در فاصله‌ ی زمانی که به علل ایجاد استرس فکر نمی‌ کردیم، اطلاعات جدیدی مانند کنترل زمان تنفس و بازدم را بررسی میکند و وقتی که پس از مدتی به انجام این کار خاتمه دهیم، به دنبال یافتن پاسخ این سؤال خواهد بود که چه چیزی باعث ایجاد استرس شده بود و آیا تفکر یا فعالیت بعدی ما ارتباطی با آن دارد؟
به دلیل اینکه اکثر کارهای ما ارتباطی با آنچه باعث ایجاد استرس میشود، ندارند، فعالیت بعدی که پس از تنفس های عمیق و بازدم‌ های طولانی انجام می دهیم باعث میشود فکرمان از علل ایجاد استرس دور شود و میزان استرس کاهش یابد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

4 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
4
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx