راهکارهای مهم افزایش عزت نفس نوجوانان

نظرات 4
10 دقیقه مطالعه

راهکارهای مهم افزایش عزت نفس نوجوانان

افزایش عزت نفس در نوجوانان توسط قانون جذب

معمولاً نوجوانان در این دوره زندگی خود از عزت نفس پایینی برخوردارند, در ادامه راهکارهای بسیار مفید و کاربردی برای افزایش عزت نفس نوجوانان را به شما معرفی می کنیم.

عزت نفس نوجوانان را چگونه بالا ببریم؟

نوجوانی، حساس ترین فصل زندگی انسان می باشد. حساسیت آن به قدری زیاد است که می گویند می تواند از مو باریک تر و از لبه تیغ برنده تر باشد! و اگر نوجوان بتواند از این مرحله به سلامت عبور کند بقیه مسیر زندگی را نیز سلامت طی خواهد کرد.

در این مقاله سعی بر آن شده است تا چکیده ای از نظرات مفید چند تن از کارشناسان روانشناسی را در مورد دختران نوجوان و پرورش اعتماد به نفس در آنها بیان نماییم. دختران نوجوان معمولاً روحیه حساس و شکننده ای دارند و تحت تأثیر نظرات افراد در مورد خودشان قرار می گیرند.

آنها همانند پسرهای همسن و سال خود مشغول تحصیل هستند و در آینده هم پا به پای آنها در موقعیت های شغلی مشغول به کارند.

والدین با شناساندن ارزش ها و قابلیت های دخترانشان به آنها و اینکه چه چیزی از اهمیت بیشتری برای آنها برخوردار است، نقش بسیار مهمی در ایجاد اعتماد به نفس در دختران خواهند داشت. در این گفتار سعی بر آن داریم تا خلاصه ای از نظرات مفید چند تن از کارشناسان روانشناسی را در مورد دختران نوجوان و پرورش اعتماد به نفس در آنها بیان کنیم.

کیفیت کارهایش را مورد تحسین قرار دهیم

صفات مثبت آنها ازجمله ارزش والای حس اعتماد، صداقت و مهربانی را تشویق کنیم تا ارزش های مثبت را خوب بدانند و تشخیص دهند چه چیزهایی را در خود تقویت کنند. مثلاً زمان هایی که دوست خوبی هستند و یا به اطرافیان خود کمک می کنند باید مورد تشویق قرار بگیرند تا متوجه شوند چه نکته مثبت و ارزشمندی در خود دارند.

روی ظاهر تمرکز نکنیم

در این دنیای تکنولوژی و ارتباطات اجتماعی که اهمیت زیادی به افراد مشهور و هنرپیشه ها می دهند به دختران مان آموزش دهیم ظاهر آنها چیزی نیست که شخصیت آنها را بیان میکند و به آن افتخار میکنند بلکه نقاط برجسته رفتاری و اخلاقی آنها ارزشمند تر است. اینکه زیبا یا برنزه و سفید یا به اشکال دیگر هستند مهم نیست اینکه رفتار آنها چگونه است اهمیت دارد و باعث جذب اطرافیان به آنها میشود. روی خصایصی که دخترمان در آنها برجسته و مطرح است تمرکز نماییم و آنها را به وی گوشزد نماییم. به آنها یادآوری کنیم درون شان ارزش دارد، نه آنچه دیگران از ظاهرشان برداشت می کنند.

به گفته کارشناسان، نوجوانان به خصوص دخترها، به دنبال پذیرفته شدن و تشویق می باشند. پس ارزش های درونی را برای تشویق شدن در آنها برجسته تر کنیم.

راهکارهای مهم افزایش عزت نفس نوجوانان

تلاش هایش را تحسین کنیم

سعی کنیم تلاش های دخترمان را برای انجام کاری تشویق کنیم، نه برای اینکه به نتیجه رسیده یا نه. مهم انجام دادن خود کار نیست. به عنوان مثال دختر عزیز ما تمام سعی خود را در مطالعه موضوعات امتحانی انجام میدهد، ممکن است نتیجه عالی بگیرد، اما ممکن هم هست که نتایج خوب نباشد. ما به عنوان والدین تلاشی را که انجام داده است ستایش کنیم، نه نمره ای که به دست آورده، در این صورت است که احساس شکست نمیکند، بلکه خود را قوی میبینم و در مراحل بعدی سعی و تلاش بیشتری هم از خودش نشان خواهد داد.

الگوی خوبی برای دختر خود باشیم

بچه ها بخصوص در سنین نوجوانی الگو برداری خوبی از رفتارهای والدین خود دارند. اگر ما همواره از بالاتنه گلابی شکل خود یا از مچ پای چاق خود در حال شکوه هستیم، همه این گفتارها به صورت پیامی مستقیم به نوجوان ما انتقال می یابد که این مشکلات را در اندام خود تصور کند.

حتی اگر هم والدین چنین مشکلاتی دارند، نباید به زبان آورند، بلکه با انجام تمرین های ورزشی و رعایت رژیم غذایی مناسب و سالم خوری عملاً نه تنها چاره جویی را به آنها آموزش دهند، بلکه از بیان جملات منفی در مورد خود دست بکشند تا در ذهن بچه ها هم کپی برداری از این کار آنها و غر زدن به اندام خودشان انجام نشود.

راهکارهای مهم افزایش عزت نفس نوجوانان

او را به دوستی های حضوری تشویق کنیم

دختر خود را به دوستی های حضوری و رفت و آمد با دوستانی که باعث ایجاد احساس خوب در وی می شوند، تشویق نماییم. شاید او بیش از صدها دوست مجازی داشته باشد، اما هیچ کدام از آنها احساس خوبی که یک دوست خوب واقعی و کنار او بودن و انرژی گرفتن از وی می تواند به دختر ما بدهد را منتقل نمیکند. پس به او روش ها را آموزش دهیم. آنها را تشویق کنیم پا به دنیای واقعی بگذارند.

نقش رسانه ها

رسانه های اجتماعی و دیجیتالی نقش مهمی در زندگی هر روزه بچه ها و بویژه نوجوانان دارند. عکس های زیبا و زیباتری از ظاهر هنرپیشه ها و افراد مشهور به نمایش می گذارند که می تواند این حس را به خصوص در نوجوانان بوجود آورد که چرا وی چنین اندام یا صورت و پوست زیبایی ندارد.
باید به آنها نشان دهیم که این چهره ها واقعی نیستند و با انجام برنامه های مختلف کامپیوتری و فیلترها به این صورت در آمده اند. کار بسیار سختی است که به آنها نشان دهیم آنچه در رسانه ها می بینند واقعیت زندگی آن هنر پیشه ها یا افراد معروف نیست.

آنچه امروزه برای آنها اهمیت فراوانی پیدا کرده است، پذیرش آنها از سوی دوستان مجازی شان یا افزوده شدن لایک های عکس ها و تغییر عکس پروفایل آنها است. نقش ما در تغییر این نگرش بسیار مهم است. به آنها بگوییم استقبال از عکس آنها به معنای انعکاسی از شخصیت آنها نیست.

مهربان بودن را به آنان بیاموزیم

کارشناسان می گویند معمولاً افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند یا به سمت تضعیف عزت نفس پیش می روند سعی بر پایین بردن افراد دیگر به منظور بالاتر نشان دادن خود را دارند. مراقب باشیم و به کودکان آموزش دهیم برای تقویت اراده و اعتماد به نفس خود لزومی ندارد افراد دیگر را تحت فشار قرار دهند. با بقیه افراد با ملاطفت و مهربانی رفتار کنند.

راهکارهای مهم افزایش عزت نفس نوجوانان

توانایی های دختر خود را باور داشته باشیم

مهارت ها و توانایی های دختر خودمان را باور کنیم. اگر مشکلی دارد با او صحبت کنیم. پای حرف هایش بنشینیم، اما سعی نکنیم راه حل مشکل را برایش بیان کنیم. اجازه دهیم تا خودش راه حل را پیدا کند. کارشناسان معتقدند همدلی با دخترمان وی را آرام کرده و از سویی دیگر تشویق او به پیدا کردن راه حل برای مشکلش اعتماد به نفس او را قوی تر می سازد. به او فرصت رویارویی با مشکلات و موقعیت های مختلف زندگی را بدهم تا قوی تر شود.

دخترمان را به انجام تمرین های ورزشی تشویق کنیم ورزش و تمرین های ورزشی نه تنها موجب سلامت جسمانی بلکه باعث ایجاد نشاط و شادمانی در بچه ها می شوند، بلکه آنها را شادتر و سالم تر می کنند و باعث نظم در ترشح هورمون های آنها و احساس بهتر بودن می شوند.

ورزش در گروه های ورزشی می تواند حس بهتری به آنها ببخشد، چرا که خود را عضوی از یک گروه می دانند که با هم هدفمند هستند و این به آنها اعتماد به نفس میدهد.

به خاطر خشنود کردن مردم صرفا کاری را انجام ندهند

به دختر خود بیاموزیم خودش باشد برای خودش و کارها را به خاطر خودش انجام دهد.

مثلاً اگر به مهمانی دعوت میشود اما بیمار است و به سختی می تواند سر حال باشد، اما بخاطر خوشحال کردن صاحبخانه به آن مهمانی برود نه خود لذتی از آن محفل خواهد برد نه اطرافیانش.

یا مثلاً اگر می خواهد با دوست خود به سینما برود، اما فیلم را دوست ندارد و به خاطر دوستش می خواهد به سینما برود، با این کار نه خودش خوشحال میشود و نه می تواند انرژی مثبتی به دوست خود منتقل کند که شاد باشد.

سعی کنیم همیشه نفر اول برای در کنار دختر خود بودن و وقت گذرانی هایش باشیم و در دسترس او باشیم. اگر او را باور کنیم او نیز ما را باور خواهد کرد.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

4 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
4
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx