5 روش برای ارتقاء شغلی در محیط کار

یک نظر اضافه کنید
12 دقیقه مطالعه

آیا تابحال از ارتقاء شغلی همکاران خود تعجب کرده اید ؟ آیا این سوال را از خود پرسیده اید که چرا من از همکاران خود عقب مانده ام؟ امنیت شغلی آرزوی هر شخصی می باشد. اگر موقعیت کارمند یا هر فرد شاغل در سازمان و شرکت ارتقاء پیدا کند، رفته رفته این ارتقاء باعث تضمین موقعیت شغلی او می شود. اگر بتوانید استعداد ها و مهارت های خود را توسعه بدهید می توانید با استفاده از این روش، حقوق خود را نیز افزایش دهید.

بسیاری از کارمندان به طور بی انگیزه و بدون آینده نگری، کارهای عادی خود را انجام می دهند و به شغل فعلی و موقعیت شغلی که می خواهند ارتقاء پیدا کنند، فکر نمی کنند. آنها باید به تفکرات کوتاه مدت خود ادامه دهند تا از این طریق بتوانند مهارت ها و تجربه های خود را توسعه بدهند و ارزش کارهای خود را بالا ببرند و در نهایت، موقعیت شغلی آنها ارتقاء پیدا کند.

بالا رفتن از نردبان شغلی برای یک زندگی حرفه ای  و موفق، بسیار ضروری می باشد. اولین و مهم ترین چیزی که باید به آن توجه داشته باشید، این می باشد که زمان ارتقاء شغلی از قبل مشخص و معین نیست. شاید بعضی وقت ها این تصور را داشته باشید که اگر برای مدتی در یک شرکت و سازمان کار کنید، ارتقاء پیدا خواهید کرد یا فرض کنید که هوش و سرعت عملکرد شما منجر به ارتقاء می شود. اگر به صورت افراطی برای تبلیغ مهارت و توانایی های خود تلاش کنید، فقط زمینه ی لازم برای عقب ماندن خود را فراهم می کنید.

برای ارتقاع شغلی ابتدا مسیر حرکت خود را مشخص کنید

شما ابتدا باید مسیر شغلی خود را ایجاد و مدیریت کنید و به یاد داشته باشید که این مسیر همیشه صعودی نیست. برای قدم گذاشتن و پیمودن این مسیر، ممکن است نیاز به حرکات جانبی داشته باشید تا به سمت جلو حرکت کنید. قدم گذاشتن در این مسیر و جلو رفتن، نیاز به تلاش مداوم دارد و فقط فکر کردن به آن باعث پیشرفت شما نمی شود.

شما می توانید با استفاده از 5 روشی که در ادامه مورد بررسی قرار می گیرند، موقعیت شغلی خود را در محیط کارتان ارتقاء بدهید و با پیشرفت های خود، آینده ی خود را زیباتر بسازید:

به کار خود ارزش بیشتری بدهید.

همه ی افراد شاغل خواهان ارتقاء هستند، اما فقط تعدادی از آنها در مورد چیزی که شرکت از آنها می خواهد، به طور جدی فکر می کنند. راز چیزی که شما می خواهید بسیار راحت است – برای کار خود ارزش قائل شوید.

برای ارتقاء شغلی مهارت های خود را تقویت کنید.

یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای ارتقاء شغلی خود انجام دهید این است که با تمام قدرت، برای پیشرفت مهارت های خود تلاش کنید. هر چه قدر که در کار خود ماهرتر شوید نتایج حاصل از کار شما با کیفیت تر می شود و رئیس هم به نتایج کار شما اهمیت می دهد.

ارتقاء شغلی با بر عهده گرفتن نقش های جانبی میسر می شود 

اگر بتوانید از عهده ی کارهای مختلف شرکت و سازمان بربیایید و آنها را به نحو احسن انجام دهید، زمینه لازم برای ارتقاء خودتان را فراهم می کنید. شرکت ها معمولاً به کارمندان خود فرصت می دهند که در فعالیت های جدیدی مانند طراحی مجدد وب سایت و جمع آوری کمک های مالی عضو شوند.

انجام کارهای مختلف به شما کمک می کند که مهارت های جدیدی یاد بگیرید، با افراد مهم ارتباط برقرار کنید و فرصت های جدیدی برای رشد خود پیدا کنید.

توجه کنید که چه کسانی ارتقاء شغلی پیدا می کنند. 

شناخت رفتار و فعالیت های همکارانی که از ارتقاء شغلی بهره مند شده اند به شما کمک می کند که خود را برای دریافت ارتقاء شغلی آماده کنید. به دنبال زمینه های مشترک با آنها باشید. ویژگی های شخصیتی مشترک، عادت ها و موفقیت های افرادی که قبل از شما ارتقاء پیدا کرده اند را بررسی کنید. با این کار، نشانه های واضحی دریافت می کنید که با کمک آنها متوجه می شوید که چه کاری باید انجام دهید.

ارتقا شغلی

به عنوان مثال، بعضی از رئیسان، کارمندانی را ارتقاء می دهند که روابط اجتماعی خوبی دارند و در تمامی جلسات و مراسم های سازمان، شرکت می کنند. در چنین حالتی، اگر شخصیت منزوی و درونگرایی داشته باشید هم باز برای معاشرت با همکاران و مشتریان تلاش کنید. بعضی از رئیسان می خواهد که کارمندانشان روحیه ی تیمی داشته باشند در این حالت، زمانی که یک پروژه ی تیمی وجود داشته باشد همیشه آماده ی کمک و همکاری با دیگران باشید تا بتوانید به عنوان یک هم تیمی فعال، نقش خود را به نحو احسن ایفا کنید.

در مورد بازخورد خود از رئیس سوال بپرسید. 

پیشرفت خود را ارائه دهید. زندگی خیلی ساده تر از آن است که فکرش را می کنید. اگر در مورد ارتقاء پیدا کردن خود شک دارید بهتر است در این مورد از رئیس خود سوال بپرسید تا از نظر او در مورد شما باخبر شوید. نمونه کارها و پرونده خود را به صورت حرفه ای به رئیس ارائه دهید و در صورت نیاز می توانید نامه ای بنویسید و آن را نیز همراه پرونده ارائه دهید. در این نامه، لیستی از مسئولیت ها و دستاورد های خود ایجاد کنید و مهارت ها و تجربه هایی که تاکنون به دست آورده اید را بنویسید. در آخر می توانید تاثیراتی که نحوه کار شما روی عملکرد شرکت گذاشته است را نیز در این نامه ثبت کنید.

درخواست خود را به صورت واضح مطرح کنید. این اطلاعات را به صورت کتبی ارائه دهید و از رئیس خود بپرسید که ” عملکرد من چه مزیت هایی را برای ارتقاء در اختیار شما قرار می دهد؟” . شما زمانی می توانید از این روش استفاده کنید که می خواهید از رئیس خود درخواست ارتقاء بکنید. از رئیس خود بخواهید که به شما پاسخ بدهد و سپس از جوابی که به شما می دهد استفاده کنید و تمام کارهایی که از شما می خواهد را انجام بدهید تا شانس شما برای ارتقاء پیدا کردن افزایش پیدا کند.

سوال کردن مستقیم از رئیس به شما کمک می کند که از نحوه عملکرد خود با خبر شوید همچنین با این کار به رئیس خود نشان می دهید که در کار خود جدی هستید و توجه او را به خود جلب می کنید.

توجه رئیس را به خود جلب کنید (برای دلایل مناسب).

سخت کار کردن بسیار مهم است، اما اگر زیر رادار پرواز کنید و به خاطر هر چیز عادی خود را برجسته کنید، در صورت زیاد کارکردن هم، همکاران و رئیس به شما توجهی نمی کنند.

در اینجا روش هایی وجود دارد که می توانید خود را تبلیغ کنید و مورد توجه قرار بگیرید:

  • در جلسات کارمندان صحبت کنید و دانش خود را به رئیس نشان بدهید. اگر درونگرا و منزوی هستید، قبل از تشکیل جلسه تمرین کنید و برای صحبت ها و پیشنهادات خود آماده شوید. از فرصت هایی که برای نشان دادن مهارت و استعداد شما است، استفاده کنید.
  • برای کار در کمیسیون کارمندان و پروژه ی دیگر بخش های شرکت، داوطلب باشید تا بتوانید مهارت های خود را گسترش دهید و وسعت دید خود را افزایش دهید.
  • از راه هایی مانند ورود به سیستم و ارائه پیشنهادات در مورد پروژه های مهم ، درخواست مشاوره یا ارسال ایمیل به هنگام تکمیل یک مرحله ی مهم، با رئیس خود ارتباط برقرار کنید.
  • برای موفقیت خود آماده شوید. برای شغلی که می خواهید تلاش کنید نه شغلی که الان دارید.

اجازه بدهید که اخلاق کاری شما در محیط کار خودش را نشان دهد. 

به هدف خود تسلط داشته باشید. به عنوان عضو سختکوش شرکت یا سازمان برای انجام هر کار لازم، آماده باشید. مصاحبه یا مشاوره رو در رو با رئیس از جمله کارهایی است که شما را با انگیزه نشان می دهد.

نسبت به مهلت انجام کارها دقیق و محتاط باشید. تنها راه برای دستیابی به ارتقاء این است که با کارها و دقت خود ثابت کنید که ارزش دریافت آن را دارید. اگر بتوانید کار و مسئولیت های فعلی خودتان را به نحو احسن انجام بدهید تاثیری که روی عملکرد شرکت یا سازمان می گذارید، غیرقابل انکار خواهد بود.

به یاد داشته باشید که تلاش شما باید نشاندهنده تسلطتان بر نقش فعلی باشد. اگر به فکر ارتقاء، حقوق و درجه های بالاتر باشید و به کارهای خود توجهی نکنید، در واقع در عمل حرفی برای گفتن نداشته باشید نمی توانید در نقشی که پس از ارتقاء به آن دست خواهید یافت، عملکرد خوبی از خود نشان دهید چون ریشه ی شما ضعیف است و نمی توانید از عهده ی مسئولیت های سنگین تر بربیایید.

دانستن “چرا؟” از موقعیت شما مراقبت می کند. اگر بتوانید سوالاتی در قالب “چرا؟” از خود بپرسید ( مانند، چرا من نیاز به ارتقاء شغلی دارم؟)، جواب شما به خودتان باعث می شود که حداکثر تلاش خود را بکنید. با دلیل آوردن برای خواسته های خود می توانید در مسیر موفقیت قدم بگذارید. معنی تلاش های خود را پیدا کنید. آیا کار در شرکت برای شما مهم است؟ آیا می خواهید خودتان را ثابت کنید؟ آیا به خاطر رفع نیازهای خانواده باید ارتقاء پیدا کنید؟ وقتی به کار خود اهمیت دهید قطعاً سخت کار کردن برای شما آسان تر می شود.

سخن آخر

الان می دانید که چه کاری باید انجام بدهید تا لیاقت دریافت ارتقاء شغلی را داشته باشید. پس وقت آن است که وارد عمل بشوید! این مراحل را شروع کنید و به این نکته نیز توجه داشته باشید که خودنمایی کزدن بیش از حد باعث زده شدن اطرافیان از شما می شود. مطمئن باشید که اگر از روش های مطرح شده استفاده کنید، به زودی به هدف خود خواهید رسید. رویاها زمانی محقق می شوند که برای عملی شدن آنها، تلاش کنید.

3.2/5 - (4 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx