قانون جذب در قرآن

نظرات 10
17 دقیقه زمان مطالعه

قانون جذب در قرآن کریم

قانون جذب در قرآن

نوع تفکر و اندیشه ی انسان ها نقش بسیار مهمی در نحوه ی زندگی آن ها دارد، به گونه ای که حتی تفاوت و تمایز انسان ها با تفاوت در نگرش آن ها مشخص می شود. افراد مثبت اندیش هیچ رخدادی را شر نمی پندارند و از تمامی لحظات خود به بهترین شکل ممکن استفاده کرده و آن را تحت کنترل عالم بالا می دانند.

در دین ما انسجام هستی به زیبایی هر چه بیشتر توصیف شده است و از ذرات کهکشان ها گرفته تا کوچکترین ذرات اتم ها، همه با نظم به دست پروردگار یکتا چیده شده اند. اگر چه قانون جذب در قرآن به صراحت بیان نشده است اما با تفکر و دقت در متن آیات می توان به اصل قانون جذب دست یافت. با کمی تفسیر و جزئی نگری در آیات، می توان به ارتباط نوع تفکر با جذب افکار مثبت پی برد.

همانطور که می دانید قانون جذب در واقع از قوانین فیزیک، شیمی، روانشناسی و دیگر علوم پیروی کرده و در واقع می تواند مکمل علوم مختلف در بطن زندگی باشد. در متن قرآن کریم نیز این موضوعات بررسی شده و در سوره های مختلف به آن اشاره شده است. پس اگر ما بخواهیم به کمک قانون جذب زندگی خوبی را برای خود رقم بزنیم باید ابتدا به نظم در آفرینش ایمان بیاوریم. به طور مثال در آیه ی ۲ سوره ی فرقان چنین آمده است که … وَ خَلَقَ کُلَّ شَیْءٍ فَقَدَّرَهُ تَقْدِیرًا یعنی … و همه چیز را آفرید و برای آن اندازه ‌ای معین تعیین نمود. همچنین در آیه ی ۸ سوره ی رعد نیز چنین آمده است که … وَ کُلُّ شَیْءٍ عِندَهُ بِمِقْدَارٍ … هر چیزی نزد او مقدار معینی دارد.

در آیه ی ۷ سوره الرحمن آمده است … وَ السَّمَاء رَفَعَهَا وَ وَضَعَ الْمِیزَانَ … و آسمان را برافراشت و عدل و نظم را در عالم وضع نمود.

از مفهوم این آیات می توان چنین نتیجه گرفت که جهان بدون نظم نیست و انسجام طبیعت یکی از مسائل عمده ای است که به آن پرداخته شده است.

آیا قانون جذب با دین در تضاد است؟

پس از آن که نظم جهان هستی را باور کردیم بایستی در این کتاب روشنی بخش به دنبال پیدا کردن شیوه های زندگی و داشتن حال خوب که در قانون جذب نیز به آن تاکید می شود، بگردیم. در واقع چنین بیان می کنیم که انسان نباید حزن و اندوه داشته باشد. در آیه ی ۶۲ سوره یونس اینگونه بیان شده است که أَلَا إِنَّ أَوْلِیَاءَ اللَّهِ لَا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لَا هُمْ یَحْزَنُونَ یعنی آگاه باشید که بر دوستان خدا نه ترسی است و نه اندوهگین مى ‏شوند. در این آیه علاوه بر این که دوستی با خدا مد نظر قرار داده شده است، بلکه با استفاده از فعل مضارع یحزنون، خداوند اندوهگین نبودن مداوم را برای دوستان خدا ذکر کرده است.

همچنین مطابق با آیه ی ۷ سوره ی ابراهیم اینگونه داریم که وَ إِذْ تَأَذَّنَ رَبُّکُمْ لَئِنْ شَکَرْتُمْ لَأَزِیدَنَّکُمْ وَلَئِنْ کَفَرْتُمْ إِنَّ عَذَابِی لَشَدِیدٌ و به خاطر آورید هنگامی که خدا اعلام فرمود که شما بندگان اگر شکر نعمت به جای آرید و شکرگزاری کنید، بر نعمت شما می‌افزایم و اگر کفران و ناسپاسی کنید عذاب من بسیار سخت است.

طبق این آیه از قرآن نیز که با قوانین جذب همسو می باشد چنین بیان شده که انسان بر روی هر موضوعی تمرکز کند، آن موضوع در زندگی او گسترش می یابد.

بنابراین قانون جذب به لحاظ دینی مشکلی با آموزه های دین ما نداشته و مادامی که افکار پلید و شیطانی در ذهن راه پیدا نکنند، حتی به کمک آن می توان بهتر و بیشتر دین و سرچشمه ی خلقت را درک کرد و به خدای باری تعالی نزدیک تر شد. قانون جذب هیچ گاه قصد ندارد تا قدرت ذهن انسان را جایگزین اراده ی پروردگار یکتا نماید، چرا که قطعا همه ی ما می دانیم که سر منشا همه ی این نظام در آفرینش و طبیعت و حتی ذهن ما، خداوند است که هیچ چیز نمی تواند مانع از اراده ی الهی شده و خواست پروردگار همیشه بر همه چیز حاکم است.

قانون جذب در روایات و سنت اهل بیت

در سخنان امام علی علیه السلام چنین آمده است که هر فردی به دنبال هر چیزی که باشد به همه و یا بخشی از آن دست می یابد. در توضیح این روایت و ارتباط آن با قانون جذب بایستی بدانیم که در تمام ایده ها و نظریات علمی نقاط قوت و ضعف و یا درستی و نادرستی وجود دارد.

در روایت دیگری از امام علی چنین ذکر شده که یقین چه خوب اندوه را می راند. یقین به قدرت پروردگار می تواند سرچشمه ی شادمانی ها بوده و در نتیجه با تفکر و تمرکز در آن، می توان بدان دست یافت. همچنین در روایتی از امام کاظم این گونه آمده است که کسی که خود را به اندوه می زند، اهل اندوه می شود. این روایت از امام صادق نیز به روشنی بیان می کند که فکر کردن به حزن و اندوه می تواند انسان را اندوهگین ساخته و آدمی بایستی با تلاش به ریسمان الهی چنگ زده و افکار منفی را از خود دور سازد.

امیر شریفی در خصوص قانون جذب می گوید تنها نیروی جهان هستی خداوند است که خیر مطلق بوده و شر چیزی جز نبود خدا نیست. هیچ دکمه ای را نمی توان در دنیا یافت که بتوان به وسیله ی آن محیط را تاریک نمود، چرا که تاریکی به وجود نمی آید و تنها بر اثر عدم حضور نور به وجود می آید. وی همچنین اذعان می دارد که قانون جذب برخلاف آموزه های دینی نبوده و خداوندی که به انسان توان و قدرت درخواست را اعطا نموده است، برآورده کردن آن را نیز بر عهده گرفته و تا زمانی که انسان ها به شادی و موضوعات خوب فکر کنند می توانند آن را به این طریق جذب کرده و هنگامی که به مسائل پوچ و نا امید کننده و اندوهناک فکر کنند نیز به آن دست می یابند.

این تصمیم و خواست شماست که قانون جذب را چگونه در کنار باورهای دینی و مذهبی خود بکار بگیرید که در باورها و اعتقادات دینی شما خدشه ای وارد نشود. همیشه هم یادتان باشد شما هر پیامی را مختارید تحلیل کنید و بپذیرید و یا آنطور که می شود هم سویی کرد، تا بهترین ها را در کنار هم داشت و از قانون جذب هم سود کافی را برد.

در انتها خاطر نشان می کنیم که این تصمیم شماست که چگونه بتوانید قانون جذب را در کنار دیگر باور های دینی خود گذاشته و از ان ها  در جهت کمال استفاده نمایید تا نه تنها بر اعتقادات شما خدشه ای وارد نکند بلکه بتواند شما را در مسیر خداوند قرار دهد. همچنین همواره به یاد داشته باشید که از هر علمی می توان خوب یا بد آن را فرا گرفت و بنابراین در خصوص قانون جذب نیز همین قانون مصداق دارد. چرا که شما و ذهن تان مختارید تا تمام ذرات و علوم جهان را همانند پازل طوری کنار هم بچینید که بتوانید به کمک آن ها راه صعود به پیشگاه خداوند را پیدا کرده و در مسیر رشد و تعالی قدم بردارید و یا در جهت مخالف رفته و پای افکار موهوم را به ذهن خود باز کنید.

بر اساس قران عده ای مخالف این قانون هستند و می گویند قانون جذب با باورها و اعتقادات دین اسلام فرق دارد و این قانون ضد دین اسلام است.

به نظر شما آیا مسلمانان حق استفاده از قانون جذب را ندارند؟

درکتاب مقدس قرآن و در داستان های پیامبران و اقوام آن ها به قانون جذب اشاره شده است. البته در قرآن به طور مستقیم به این قانون اشاره نشده است و هرکس می تواند برداشتی از آیه ها داشته باشد و نیز طبق عقیده ای که دارد، پیش برود.

قانون جذب را نباید به کسانی که آن را باور ندارند تحمیل کرد و فرد باید حتما اعتقادی قوی به این قانون داشته باشد و اینکه اگر کسی از قانون جذب استفاده نکرده باشد یا استفاده کرده باشد اما اعتقادی نداشته باشد و بگوید نه این قانون وجود ندارد، اشتباه است. چون کسانی نیز هستند که به قانون جذب اعتقاد داشته اند و از آن جواب گرفته اند و می گویند که قانون جذب وجود دارد.

قانون جذب در کتاب های انجیل و تورات و …آمده است، اما در اینجا ما با قانون جذب در قرآن کار داریم.

در اینجا آیاتی از قرآن را مورد بررسی قرار می دهیم که باز هم می گویم هر کسی عقیده ای دارد و بررسی این آیات ممکن است از دید شخصی دیگر، چیز دیگری باشد.

قانون جذب در قران

*آیه ی ۲۰۰ سوره ی اعراف

و اما ینزغنک من الشیطان نزع فستعذ با الله

هر گاه وسوسه ای از شیطان به تو رسید سریعا به خدا پناه ببر.

قانون جذب در این آیه همان احساس خوب و احساس بد است . شیطان با بزرگنمایی و بهتر نشان دادن افکار منفی در ذهن ما رخنه می کند و که هر فکر منفی ای فکر منفی دیگری به دنبال دارد، این افکار به دل ما نفوذ می کنند و احساس ما را شکل می دهند و این احساس روی رفتار ما تاثیر می گذارد و مجموعه ی این احساسات و افکار، ما را شکل می دهند و نتیجه ای بد برای ما و زندگیمان در پی دارند.یعنی زنجیره ای از شر های مختلف که در اثر یک فکر منفی و یک حس منفی پشت سر هم برای ما رخ می دهند و زندگی ما را شکل می دهد.

در جای دیگر خداوند اشاره کرده است که شیطان شما را به فقر و فحشا دعوت می کند و ما این نمونه ها را در جامعه زیاد می بینیم.

بدی، بدی های بیشتری را جذب می کند.

و خداوند بلافاصله فرموده است :سریعا به خدا پناه ببر یعنی سریعا احساست رو به منبع خیر محض که خداوند است معطوف کن و احساست را خوب کن. خداوند برای تو منبع خیر و برکت است و هم خیر و هم شر از جانب خود ماست.

در قانون جذب نیز اشاره به این موضوع دارد که احساس خوبت را حفظ کن تا به آنچه میخواهی برسی یعنی امیدوار بمان.

*سوره نوح

آیات ابتدایی این سوره بیان می کند که اگر توبه کنید نعمت های بیشماری را برای شما جاری می کنیم که این موضوع با هم با مبحث پاکسازی و ایجاد خلا و ورود نعمت به زندگی رابطه ی تنگاتنگی دارد .

*حدیثی از حضرت علی

از نشستن در گذرگاه های عمومی و بازار پرهیز کن که جای حاضر شدن شیطان و برانگیخته شدن فتنه هاست. این حدیث نیز اشاره دارد به ارتعاشات منفی ای که وجود دارد و در طول روز احساسات ما را تحت تاثیر قرار می دهد .

*حدیثی دیگر از حضرت علی

حضرت می فرمایند اگر از کسی انتظار داری خیری به تو برساند، در دلت نسبت به او بد فکر نکن.

این حدیث تایید راستی و درستی نیروی ذهن و جاذبه را تایید می کند.

باز هم می گویم که هر کسی با هر عقیده ای که دارد می تواند آیات قرآن و احادیث آن را تفسیر کند و ممکن است از دید یکی غلط و از دید شخصی دیگر درست باشد.

*حدیثی از امام صادق

وقتی چیزی می خواهی و خواسته ای داری پس اینگونه بپندار که خواسته تو دم در است.

قانون جذب نیز می گوید اگر باوری عمیق برای رسیدن به خواسته هایتان داشته باشید به آن ها می رسید و باید با باور و اعتقاد قوی به چیزی که می خواهی فکر کنی و آن را تصور کنی تا به آن برسی و سخن امام صادق نیز دقیقا همین موضوع را بیان می کند.

پس می توان گفت که قانون جذب قانونی نیست که از غرب آمده باشد و با دقت در آیات و روایات قرآن می توان به وجود قانون جذب پی برد.

*داستان حضرت یوسف

می توان گفت که این داستان نیز وجود قانون جذب را بیان می کند. به گونه ای که زلیخا به دلیل علاقه ای که به حضرت یوسف داشته و تنهای خواسته ای بود که از ته قلب و با باور عمیق آن را می خواست و سرانجام در پیری و شرایط بد خدا خواسته ی او را برآورده کرد و به آرزویش رساند.

یا خواسته و انتظار حضرت ایوب برای پسرش حضرت یوسف، با اینکه سال ها انتظار کشید اما به آرزویش که رسیدن به پسرش بود رسید.

*سوره ی غافر آیه ی ۶۰

و پروردگارتان فرمود مرا بخوانید تا شما را اجابت کنم.

اگر شکر گذاری کنید نعمت خود را بر شما خواهم افزود.

در قانون جذب ما باید به نیروی خلاق خدوند یکتا تکیه کنیم زیرا هم قدرت تجسم و هم آن چیزی که ما جذب می کنیم همه به اذن خداوند است. هیچ چیزی در این دنیا انجام نمی شود مگر اینکه با اذن الهی صورت گیرد و خداوند به عملی شدن آن کار راضی باشد.

*سوره طه آیه ی ۱۵

هرکس به موجب آنچه می کوشد، جزا داده می شود.

برای اینکه خواسته های خود را برآورده کنیم؛ نباید فقط به قانون جذب تکیه کنیم، قانون جذب را با تکیه بر قدرت و توکل به خداوند به کار می گیریم. زیرا قانون جذب و یا هرچیز دیگری که در جهان وجود دارد به اذن و اراده ی پروردگار یکتاست و در صورتی که قانون جذب مغایرتی با احکام الهی نداشته باشد می توان از آن استفاده کرد .

https://www.spiritualexcellence.com/blog/islam-and-the-law-attraction/

۵/۵ - (۴ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

10 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
10
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx