چرا قانون جذب برای عده ای اثر نمیکند

نظرات 18
9 دقیقه مطالعه

چرا قانون جذب برای عده ای اثر نمیکند

قانون جذب چیست و چرا این قانون برای برخی اثرگذار نیست؟

قانون جذب یک قانون انتزاعی است و به طور خلاصه بیان میکند که هر آنچه در ذهن افراد تصور شود اعم از خوب یا بد، زشت یا زیبا در دنیای واقعی نمود پیدا خواهد کرد. سرعت و شدت به واقعیت پیوستن این تصویر ذهنی به شدت تمرکز روی آن موضوع و وضوح تصویر آن در ذهن بستگی خواهد داشت. در واقع خواسته هایی که تصور می شوند باید به گونه ای باشند که بتوان آنها را در ذهن حس و باور کرد. قانون جذب می گوید هر چه فکر کنی همان خواهد شد.

تا به حال شده از خواندن کتاب های روانشناسی و تکرار عبارات تاکیدی خسته و دلزده شویم و با غرولند به خود بگویم:«دیگر جواب نمیدهد» یا گاهی اوقات وقتی همه تلاشمان را برای رسیدن به کاری انجام میدهیم و نتیجه ای نمی گیریم، زیر لب زمزمه کنیم:”قانون جذب یک دروغ بزرگ بیش نیست”! اما بگذار همین الان خیال همه را راحت کنم که این تنها مشکل ما نیست و میلیون ها افراد دیگر مانند خودمان نمی توانند به درستی از قانون جذب استفاده نمایند. اما ما به شما با دلیل و مدرک ثابت می کنیم مشکل فقط خود ما هستیم نه قانون جذب!

چرا قانون جذب برای عده ای اثر نمیکند

هیچ کس بدشانس نیست

کمتر کسی را می توان پیدا کرد که از ثروتمند شدن خوشش نیاید. زمانی که قانون جذب برای اولین بار مطرح گردید و میلیونرهای موفق پرده از این راز بزرگ برداشتند، هرکس وسوسه شد تا برای یکبار هم شده این قانون را در زندگی شخصی اش به کار گیرد. حتی آنهایی که در ظاهر مخالف این موضوع بودند در خلوت خودشان عبارات تاکیدی را مثل یک اکسیر جادویی به زبان می آوردند تا با چشم های خودشان از صحت این موضوع باخبر شوند.

بر اساس قانون جذب، ما می توانستیم هرچیزی را در زندگی مان جذب کنیم و برای این کار تنها کافی بود چشم هایمان را ببندیم و جذب نماییم. جذب کردن با تکرار عبارات تاکیدی مثبت و تجسم کردن راهی میانبر رسیدن به رویاهایی بود که همیشه سرکوبش می کردیم. حتماً ما هم برای یک بار هم شده این کار را انجام داده ایم اما جز موارد جزئی نتوانستیم نتیجه شگفت انگیزی که قانون جذب از آن صحبت میکرد را به دست بیاوریم و نتیجه این شد که دیگر خودمان را از گروه دوستداران قانون جذب کنار کشیدیم و باز هم با کسالت و از سر ناامیدی گفتیم:” آدم باید کمی شانس داشته باشد” این جمله ما و خیلی از افرادی است که دیگر اعتقادی به قانون جذب ندارند. اما نتیجه مطالعات دکتر “بروس لیپتون” روانشناس، نشان داده هیچ اشتباهی در قانون جذب اتفاق نیفتاده است بلکه گره اصلی این معمای پیچیده ذهن ناخودآگاه ماست.

رازی که میخکوب مان میکند

من عاشق میلیونر شدن هستم و شب و روز به این موضوع فکر کردم، میکنم و خواهم کرد. قانون جذب به من یاد داده که خودم را در خانه زیبا و اتومبیل های مجلل تصور کنم و با تکرار عبارات تاکیدی مثبت رویای میلیونر شدن را سوی خودم جذب نمایم. کمی بعد، ناگهان در محیط کاری من اتفاقی جدید می افتد. رئیس بخشی که در آن کار می کنم، سمت من را به سمتی بالاتر تغییر خواهد داد و حقوق من به همین اندازه افزایش پیدا میکند. اما بعد از اینکه در سمت جدیدم مشغول به کار شدم آنچنان از این وضعیت متعجب و شگفت زده هستم که بیشتر از اینکه به تثبیت کارم فکر کنم، ترس از دست دادن سمت جدیدم جایگزین همه افکار مثبت من میشود تا جایی که حتی خودم را لایق درآمد بیشتر نمی دانم و به همین دلیل بعد از مدتی سمت جدیدم را به راحتی از دست خواهم داد. این مثالی است که دکتر لیپتون میزند. در واقع ۹۹% (به این رقم دقت کنید) زندگی ما در دست ذهن ناخودآگاه ماست و حققیت تلخ این است که بخش عمده ای از ذهن ناهوشیار ما توسط افکار منفی پر شده است که تنها با تصویرسازی رویاها و تکرار عبارات تاکیدی نمی توانیم آنها را از ذهنمان پاک کنیم. مثل این می ماند که هوا کاملاً تاریک است و ما مدام تکرار می کنیم “هوا روشن است.” در این شرایط تکرار عبارات تاکیدی در مورد روشن بودن هوا نخواهد توانست اصل موضوع را تغییر دهد پس کمی به آن فکر کنیم.

فرمول جادویی رویاها

دکتر بروس لیپتون می گوید:”ذهن ناهشیار میلیون ها برابر قوی تر از ذهن هوشیار است. اگر ذهن ناهوشیار با خواسته های ذهن هوشیار ناهماهنگی نداشته باشد هیچ مسئله ای نیست، چون در این شرایط قانون جذب به صورت خودکار عمل کرده و هیچ نیازی نیست کاری کنیم که قانون جذب را در زندگیمان خلق کنیم اما اگر این ۲ ضمیر ناخودآگاه و خودآگاه ما با یکدیگر هماهنگ نباشد، قانون جذب هیچ تأثیری ندارد. برای مثال شما آگاهانه می خواهید که حسابتان پر از پول باشد و با تکرار عبارات تاکیدی سعی می کنید این حس را به وجود بیاورید اما اگر در ذهن ناخودآگاه شما این عقیده وجود داشته باشد که شما لایق آن همه پول نیستید، هرگز ثروتمند نمی شوید. ذهن ناخودآگاه شما شبیه یک ضبط صوت عمل می کند و همیشه تمایل دارد که موزیک های قدیمی تان را پخش کند؛ به خصوص همان ترانه هایی که از دوران کودکی والدین بارها و بارها برایتان تکرار کرده اند. شما ترانه های ضبظ صوت ذهنی تان را در ۶ سال اول زندگی با جملات منفی پر کرده اید.

چرا قانون جذب برای عده ای اثر نمیکند

جملاتی مانند: “تو به اندازه کافی خوب نیستی” و “تو لیاقتش را نداری” یا “آدم های دیگر بهتر از تو هستند و تو مجبوری بهتر از دیگران باشی” و… چه این پیام ها مستقیم به ما رسیده باشد چه غیرمستقیم، بعد از سالها که در چنین موقعیت های مشابهی قرار می گیرید آن نوارها دوباره تکرار میشود و مشکل اینجاست، ما روی نواری که در حال پخش است عباراتی دقیقاً مخالف را به زبان می آوریم و در این حالت هیچ نتیجه ای دریافت نخواهیم کرد. ما خودمان را فریب داده ایم که فرد مثبتی هستیم، چون در تمام لحظاتی که در حال تکرار جملات مثبت و تصویرسازی برای رویاهایمان هستیم، نوار منفی ضبط صوت ذهن ناهوشیارمان درحال پخش ترانه های نا امید کننده و دلسردکننده است.

فوت آخر

به عقیده دکتر لیپتون تنها راه حل استفاده از قانون جذب آن هم به صورتی مفید و نتیجه بخش، قبل از هرچیز خاموش کردن افکار منفی است و این کار تا زمانی که افکار منفی مان همچنان در ذهن ناهوشیارمان در حال تکرار است، نتیجه بخش نیست، زیرا عبارات تاکیدی که آگاهانه از سمت ما تکرار می شود جزو ذهن هوشیارمان است و ذهن خودآگاه ما تنها یک درصد روی زندگی ما تأثیر می گذارد. اما این موضوع انکار تأثیر تکرار عبارات تاکیدی نیست بلکه مشکل اصلی بیشتر افراد این است که هیچ شناختی از افکار خود ندارند. برای اینکار بهتر است قبل از هرچیز جای آرامی را در نظر بگیریم و بدون اینکه در مورد خودمان و افکارمان فکر و قضاوتی کنیم، اجازه بدهیم افکار منفی مان خودش را آشکار کند. بعد از اینکه به ذهن ناخودآگاه مان و جملات منفی این ضبظ صوت مجازی دست پیدا کردیم سعی کنیم دکمه خاموش آن را برای همیشه بزنیم و اگر باز هم با جملات منفی مواجه شدیم تنها به عنوان یک تماشاچی به آن نگاه کنیم نه یک تحلیل گر! بعد از این کار حالا نوبت جایگزین کردن عبارات تاکیدی مثبت و تصویرسازی است.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

18 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
18
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx