تکنیک های یادگیری عمیق، بهتر و سریع

نظرات 23
17 دقیقه مطالعه

 learning-styles

روش های یادگیری عمیق تر و یادگیری برتر 

گفته می‌ شود که انسان‌ ها تنها از 10 درصد قدرت فکر خود استفاده می کنند و تفاوت بین نوابغ و افراد معمولی تا حد زیادی به این مسئله برمی‌ گردد.

با به‌ کارگیری 64 روشی که در ذیل شرح داده شده می‌ توانیم میزان یادگیری خود را چند برابر کنیم.

“توصیه می‌ شود این روش‌ ها را با فونت بزرگ چاپ کرده و روی دیوار اتاقتان نصب کنید طوری که هر روز آن‌ را ببینید.”

این 64 روش در ده بخش ارائه می‌ شود شامل:

سلامت 

1- هنگام مطالعه پای خود را حرکت دهیم.

در طول مطالعه و نشستن در یک مکان برای مدت طولانی، پای خود را هر چند وقت یک‌ بار به سمت بالا و پایین تکان دهیم. این کار موجب افزایش جریان خون شده و یادگیری و تمرکز را افزایش می‌ دهد.

2- برای فکر کردن غذا بخوریم. خوردن صبحانه بسیار ضروری است زیرا پروتئین مغز را تأمین می‌ کند. کمبود پروتئین برای مغز باعث سردرد می‌ شود.

3- ناهار سبکی بخوریم. ناهار سنگین باعث خواب آلودگی می‌ شود اگر بعد از ناهار فرصت خوابیدن نداریم، سعی کنیم ناهار سبکی انتخاب کنیم.

4- از داروهای تقویت حافظه استفاده کنیم. داروی گیاهی ژینکگو بیلوبا – که باعث افزایش جریان خون در مغز می‌ شود – بدون عوارض جانبی در بازار موجود است.

lillypad_balancepatent_image1

تعادل 

5- از اضطراب و افسردگی به دور باشیم. استرس و ناراحتی باعث کاهش یادآوری اطلاعات می‌ شود و از این رو کاهش قدرت یادگیری می‌ شود. گاهی اتاق روشن‌ تر و خوردن غذاهای طبیعی بیش‌ تر باعث افزایش شادابی و آرامش می‌ شود.

6- برای ارائه‌ ی ایده‌ ی جدید بخوابیم!

7- بین مطالعه استراحت کنیم. تغییر وضعیت روحی و جسمی باعث مشخص شدن استرس‌ هایی می‌ شود که در حال مطالعه بر ما حکم‌ فرما شده‌ اند و ما از آنها بی‌ خبریم. مطالعه همراه با استراحت‌ های هرچند کوتاه بسیار مفیدتر از مطالعه‌ ی طولانی بی‌ وقفه است. برای این منظور، به ازای هر 90 دقیقه مطالعه، 20 دقیقه استراحت داشته باشیم.

8- حین مطالعه در فواصلی پیاده‌ روی هم داشته باشیم. پیاده‌ روی و قدم زدن هر چند کوتاه باعث تغییر تمرکز ذهن شده و به ذهن مجال بازآوری مطالب و خلاقیت را می‌ دهد.

9- موضوع مورد تمرکز خود را تغییر دهیم. گاهی که فرصت کافی برای استراحت و تجدید قوا نداریم، می‌ توانیم نقطه‌ ی تمرکز خود را از یک موضوع خاص به موضوعی که با آن آشناتر هستیم تغییر دهیم.

تمرکز و خط فکری

10- موضوع مورد تمرکز خود را تغییر دهیم (2).

3 راه مختلف برای یادگیری وجود دارد: دیداری، شنیداری و حرکتی. اگر در یکی از آنها موفق نیستیم، دیگر راه‌ ها را امتحان کنیم.

11- پیاده‌ روی همراه با مدیتیشن. پیاده‌ روی که در قسمت قبل توضیح داده شد، اگر همراه با مدیتیشن باشد بسیار مفید است.

12- تمرکز کنیم و خودمان را در مطالعه غرق کنیم. حین مطالعه، از تماشای تلویزیون و نگرانی در مورد کارهای دیگر پرهیز کنیم. نگرانی مانع دریافت اطلاعات و ایده‌ ها می‌ شود.

13- اگر علاقه‌ ای به انجام مدیتیشن نداریم، چراغ‌ ها رو خاموش کرده و وسط اتاق تاریک خود بنشینیم. این کار به تمرکز ما می‌ افزاید.

14- دوش بگیریم. دوش و حمام کردن به یادگیری کمک می‌ کند. این کارها ذهن ما رو برای دریافت ایده‌ های هوشمندانه آماده‌ تر می‌ کند.

15- به موسیقی گوش دهیم. اگر مطلبی را حین گوش کردن به قطعه‌ ای از موسیقی خاص یاد بگیریم،‌ بعدها، گوش‌ کردن و یا مرورکردن ذهنی آن قطعه به یادآوری مطلب کمک شایانی می‌ کند.

16- تندخوانی کنیم. خیلی‌ ها عقیده دارند که تندخوانی باعث از قلم افتادن مطالب مهم شود. واقعیت این است که تندخوانی باعث فیلتر شدن مطالب بی ربط و فرعی شده و به درک ایده‌ های اصلی نوشتار کمک می‌ کند. کندخوانی فقط برای مطالب جدید و تخصصی پیشنهاد می‌ شود.

17- از علامت‌ ها و نمادها برای حفظ‌ کردن مطالب استفاده کنیم. ترفندهای زیادی برای به خاطر سپردن اطلاعات حفظی وجود دارد. علامت‌ های اختصاری و شکل‌ های نمادین نمونه‌ هایی از این ترفند‌ها هستند.

branding-and-marketing

تکنیک دیداری

18- تصویری از مطلب مورد مطالعه داشته باشیم. هر تصویر می‌ تواند بیان‌ کننده‌ ی مطالبی است. طرحی از چیزی که می‌ خواهیم یاد بگیریم، داشته باشیم. این کار موجب داشتن هدفی مشخص در ذهن ما شده که خود باعث حرکت به سمت آن هدف می‌ گردد.

19- از درخت حافظه استفاده کنیم. استفاده از درخت حافظه هم به خلاصه کردن و هم به درک ارتباط درونی مطالب کمک می‌ کند.

20- از سمبل و نمادها استفاده کنیم. استفاده از سمبل و نمادها باعث خلاصه‌ برداری سریعتر و یادگیری مؤثرتر می‌ شود.

21- از نقشه‌ ی اطلاعاتی بهره ببریم. وقتی اطلاعات دارای طرح درونی (Information Design) است،‌ از آن استفاده کنیم طوری که اطلاعات را به وضوح بیان کند. نقشه‌ ی اطلاعاتی هنر و دانش آماده کردن اطلاعات است طوری که بیشترین بازدهی و کاربرد را داشته باشد.

22- از روش‌ های یادگیری دیداری استفاده کنیم.

23- مراحل یادگیری یک موضوع را مشخص کنیم. فراگیری یک مطلب نیاز به دریافت اطلاعات با ترتیبی مشخص دارد. سازمان‌ دهی تفکر بر روی آن چیزی که باید انجام شود روشی مؤثر برای آمادگی یادگیری مطالب جدید یا پاسخگویی به سؤالات است.

تکنیک گفتاری و شنیداری

24- از روش‌ های ایجاد انگیزه استفاده کنیم. از بازی‌ ها و کلمه‌ های بی‌ معنی موزون استفاده کنیم. این امر باعث انعطاف فضای یادگیری و یادگیری بیشتر می‌ شود .

25- با گوش کردن به نظرات دیگران در درون گروه مطالعه به دنبال فکر بکر باشیم.

26- در خواب به فایل صوتی گوش کنیم. سمتی از مطلبی که می‌ خواهیم فرا گیریم را ضبط و هنگام خواب زیر متکای خود قرار داده و به آن گوش دهیم. این روش برای یادگیری زبان خیلی مؤثر است.

27- بخندیم. خنده باعث آرامش می‌ شود و تن آرام مطالب را بهتر فرا می‌ گیرد.

تکنیک های حرکتی 

28- نوشتن از تایپ کردن مفیدتر است! نوشتن با قلم باعث تحریک ایده‌ های جدید می‌ شود. گرفتن و حرکت دادن قلم نقاط حساسی از دست را ماساژ داده و موجب ایده‌ های جدید می‌ شود.

29- همیشه یک دفتر یادداشت همراه داشته باشیم. بعضی ایده‌ ها و پاسخ‌ ها – که گاهی بسیار ارزشمند هستند در مواقعی به ذهن می‌ آیند که مشغول مطالعه نیستیم. تا حد امکان باید آنها را ثبت کرد زیرا معمولاً فقط یکبار به سراغ ما می‌ آیند.

30- مجله‌ ی شخصی برای خود درست کنیم. فرق مجله با دفتر یادداشت این است که ما می‌ توانیم با کمک ذهن خلاق خود، نقاشی، تصاویر، جداول و درخت حافظه را به مجله اضافه کنیم که کمکی است در جهت به خاطر سپردن بهتر اطلاعات.

31- از برچسب‌ های رنگی برای طبقه‌ بندی دفتر یادداشت و مجله‌ ی خود استفاده کنیم. استفاده از برچسب رنگی رجوع به مطالب را آسان‌ تر می‌ کند.

32- از یادداشت‌ های پایانی استفاده کنیم. بعد از پاراگراف‌ های کتاب، نظر شخصی خود را درج کنیم. تکنیک هایی برای انگیزه پیدا کردن

33- به خود نمره بدهیم. اگر ما ذهنمان را روی نتیجه‌‌ ی مورد نظر متمرکز کنیم ایده‌ های بهتر را شناسایی خواهیم کرد. یکی از معمول‌ ترین و قابل دسترس‌ ترین انگیزه‌ ها گرفتن نمره‌ ی بهتر است.

34- انگیزه‌ ی خودمان را مشخص کنیم. اگر ندانیم به چه علت می‌ خواهیم چیزی بیاموزیم، حواس پرتی به سراغمان خواهد آمد.

35- هدفمان را مشخص کنیم. طبق گفته‌ ا‌ی معروف: ذهن، هر آنچه را که درک کند می‌ تواند به دست ‌آورد. به هر چه فکر می‌ کنیم لازم است خود را مجهز کنیم.

36- مثبت اندیش باشیم. بعد از مشخص کردن اهداف خود باید امیدوار باشیم که توانایی لازم را داریم به آنچه می‌خواهیم دست یابیم.

37- برنامه‌ ریزی کنیم (2). یادگیری فقط یک جنبه از کارهای روزمره زندگی است. باید ساعاتی که امکان یادگیری وجود ندارد را شناسایی کرده تا بتوانیم کارهای دیگر را در آن زمان‌ ها انجام داد.

38- هر مهارتی را می‌ توان یاد گرفت. به استثنای بعضی محدودیت‌ های جسمی هر مهارتی را که افراد خبره آموخته‌ اند ما هم می‌ توانیم یاد بگیریم، فقط شاید وقت و انرژی بیشتری باید صرف کنیم.

39- خود را برای آموختن آماده کنیم. برای یادگیری فقط مثبت اندیشی کافی نیست. در زندگی امروزه با وجود موضوعات مختلف، هنگام یادگیری می‌ بایست بقیه‌ ی موضوعات را فراموش کرد و الا یادگیری تبدیل به تجربه‌ ای کسل کننده می‌ شود.

40- مواظب وقت مطالعه‌ ی خود باشیم. اگر ما دوستانی داریم که ممکن است خواسته یا نا خواسته ما را از پرداختن به مطالعه یا یادگیری باز دارند با به‌ کار بردن ترفند و سیاست (البته به طوری که از ما نرنجند) پیشنهاد آنها را مثلاً برای رفتن به سینما رد کنیم.

41- خود را محدود کنیم. گاهی آزادی و راحتی زیاد باعث هرج و مرج می‌ شود. برای یادگیری بهتر مطالب، فرجه‌ ی زمانی مشخص کنیم. داشتن چارچوب برای انجام کارها باعث نتیجه‌ گیری بهتر و سریعتر می‌ شود.

تکنیک های  تکمیلی

42- تا آنجا که می‌ توانیم مطالعه کنیم.

43- زبان خارجی بیاموزیم. یادگیری زبان‌ های بیشتر ما را با افق‌ های بیشتری آشنا کرده و بیان بعضی مفاهیم را برای ما آسان‌ تر می‌ کند. همچنین گاهی درک کامل یک مطلب فقط در زبان اصلی میسر است.

44- یاد بگیریم که چگونه یاد بگیریم. روش‌ های مختلف یادگیری را امتحان کنیم تا به آنچه مطلوب ماست برسیم.

45- بهتر است مشخص شود که چه چیزهایی را می‌ دانیم و چه چیزهایی را نمی‌ دانیم. در مورد یک موضوع ابتدا مشخص کنیم چه اطلاعاتی از قبل داریم؛ بعد مشخص کنیم چه مطالبی را نمی‌ دانیم و می‌ خواهیم بدانیم.

46- از ضمیر ناخودآگاه خود هم کار بکشیم!  آیا می‌ دانیم که می‌ توان دو مطلب را هم ‌زمان فرا گرفت!؟ ذهن بطور غیر ارادی می‌ تواند درگیر یادگیری باشد. مثلاً اگر قرار است مطالبی در مورد دو موضوع بنویسیم می‌ توانیم یک موضوع را در ذهن داشته باشیم و به سراغ موضوع دوم برویم. مادامی که مشغول نوشتن موضوع دوم هستیم، ذهن ما موضوع اول را پردازش می‌ کند.

47- کلی‌ فکر کنیم. یکی از روش‌های خوب یادگیری این است که مطالب را به طور کلی بیاموزیم.

48- مطالب را تکرار کنیم. برای درک کامل مطالب پیچیده باید آنها را مرور کرد. هم‌ چنین مرور دوباره‌ ی مطالب به ما دید عمیق‌ تری در مورد مطلب می‌ دهد. تکرار مفاهیم و تئوری‌ ها با به‌ کارگیری مثال‌ های مختلف، سرعت یادگیری آنها را چند برابر می‌ کند.

49- از روش یادگیری کوانتومی استفاده کنیم.

«روش یادگیری کوانتومی» (Quantum Learning Model) (QL) روشی است که بر اساس به کارگیری و مرتبط کردن دانسته‌ ها در زندگی روزمره‌ ی دانش‌ آموزان شکل گرفته است.

50- از ابزارهای لازم برای یادگیری استفاده کنیم (کامپیوتر،‌ ویدیو و …).

51- از «روش فکرکردن انتقادی» (Critical Thinking) استفاده کنیم.

«روش فکر‌کردن انتقادی» شامل دریافت اطلاعات، ارزیابی آن و نتیجه‌ گیری منطقی بر اساس آنها می‌ باشد.

تکنیک هایی برای معلمین و والدین

52- از دانش‌ آموزان سؤال بپرسید و آنها را در بحث وارد کنیم.

53- از هرم اطلاعات استفاده کنیم. یادگیری دارای لایه‌ هایی است و می‌ بایست مفاهیم پیشرفته‌ تر بعد از فرا‌گیری مفاهیم پایه صورت گیرد.

54- در کنار لذت بردن از بازی‌ های کامپیوتری روش حل مسأله و بسیاری از مفاهیم دیگر را بهتر می‌ توان آموخت.

55- از قانون 80 به 20 پیروی کنیم. طبق قانون 80 به 20، یادگیری 20 درصد از مفاهیم نیاز به صرف 80 درصد وقت و انرژی‌ ای دارد که برای مفاهیم دیگر اختصاص می‌ دهیم؛ لذا باید هنگام برنامه‌ ریزی به این نکته توجه داشت.

56- برای مفاهیم قصه‌ بافی کنیم! مثلاً اتم را منطقه‌ ای گانگستری در نظر بگیریم که در آن پروتون و نوترون همسایه‌ ی همدیگر بوده، با هم رقیب‌ اند و لذا هرگز در محدوده‌ ی هم وارد نمی‌ شوند.

57- فراتر از برنامه‌ ی درسی مدرسه و دانشگاه برویم. با ابزارهای یادگیری که امروزه موجود است حتی یک فرد 60 ساله هم می‌ تواند ریاضی را در حد دانشگاه فرا بگیرد. لذا هر مطلبی را که لازم می‌ دانیم یا علاقه داریم، بیاموزیم.

58- از دانسته‌ های خود عملاً استفاده کنیم. مثلاً در آموزش ریاضی بهتر است دانش‌ آموزان مفاهیم چهارگانه‌ ی ریاضی را برای اندازه‌ گیری مواد لازم برای پخت کیک به کار ببرند.

student-loans-faster-ts-1360x860

تکنیک هایی برای دانش آموزان  

59- همیشه درگیر یادگیری باشیم. اگر فکر می‌ کنیم از معلم‌ مان بیش‌ تر می‌ دانیم و مطالب کلاس برای‌ مان کسالت‌ آور است با معلم‌ مان وارد بحث شویم و از دانسته‌ های خود برای پیروز شدن در بحث استفاده کنیم.

60- خودمان بیاموزیم. در بسیاری از موارد، معلمان همه‌ ی مطالب را در بحث خود مطرح نمی‌کنند. ما باید بسیاری از مطالب را خود فرابگیریم، پس منتظر نباشیم همه‌ ی مطالب به ما آموخته شود.

61- اگر به تنهایی نمی‌ توانیم یاد بگیرید با دوستان‌ مان مطالعه کنیم.

62- به دیگران درس بدهیم. بهترین روش یادگیری این است که مطلبی را به دیگران آموزش دهیم. این ما را مجبور به یادگیری کامل آن مطلب می‌ کند.

63- محک زدن آنچه که یادگرفته‌ ایم یادگیری ما را تضمین می‌ کند. استفاده از فلش‌ کارت یکی از بهترین روش‌ ها برای محک زدن آن‌ چیزی است که یادگرفته‌ ایم.

64- در ابتدا مفاهیم اساسی را یاد بگیریم. یادگیری مطلب جدید باید شبیه یادگیری زبان توسط یک کودک باشد که به گرامر و املای کلمه‌ ها توجهی نمی‌ کند.

4/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

23 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
23
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx