شاخص های رضایت از زندگی را بالا ببریم

نظرات 6
7 دقیقه مطالعه

family-shot

شاخص رضایت از زندگی را بالا ببریم

در چند سال اخیر‌، روان‌ شناسان و جامعه‌ شناسان به بررسی اطلاعات درباره پرسشی پرداخته‌ اند که قبلاً‌ برای فلاسفه مهم بود: چه چیزی باعث احساس رضایت از زندگی ما می‌ شود؟

پژوهشگران به این منظور تحقیقات گسترده‌ ای در سراسر جهان انجام داده‌ اند تا ببینند چگونه چیزهایی مانند پول، نگرش، فرهنگ، حافظه، تندرستی، نوع‌ دوستی و عادات روزانه بر احساس بهروزی ما تأثیر می‌ گذارد. حوزه جدید روان‌ شناسی مثبت پر از یافته‌ های جدیدی حاکی از آن است که اعمال ما تأثیر چشمگیری بر احساس خوشبختی و رضایت ما از زندگی دارد.

10 راهبرد ثابت‌ شده برای افزایش رضایتمندی از زندگی عبارتند از:

20160413223907-gettyimages-465353391

1- لحظات روزانه زندگی را درک کنیم

هر از چندی مکث کنیم تا گل سرخی را ببوییم یا کودکان را حین بازی تماشا کنیم. کسانی که درنگ می‌ کنند تا وقایعی را که به‌ طور عادی با عجله پشت سر می‌  گذارند، ببینند یا در طول روز به وقایع خوشایند روزانه فکر می‌ کنند، افزایش قابل توجهی را از نظر رضایت و کاهش افسردگی گزارش می‌ کنند.

2- از مقایسه بپرهیزیم

چشم و هم‌ چشمی جزئی از بسیاری از فرهنگ‌ هاست اما مقایسه خودمان با سایرین می‌ تواند به رضایت و عزت نفس لطمه وارد کند. به جای مقایسه کردن با دیگران، توجه خود را به دستاوردهای شخصی معطوف کنیم تا به رضایت بیشتری دست یابیم.

3- بیش از اندازه به پول توجه نکنیم

کسانی که پول را در رأس فهرست اولویت‌ های خود قرار می‌ دهند، بیشتر در معرض افسردگی، اضطراب و عزت نفس پایین هستند. این امر در ملل و فرهنگ‌ های گوناگون یکسان است. هر چقدر بیشتر رضایت را در کالاهای مادی بجوییم، کمتر آن را می‌ یابیم. رضایت، عمر کوتاهی دارد و گذراست. پول‌ دوستان نیز در آزمون پویایی و خودشکوفایی نمره اندکی می‌ گیرند.

4- اهداف معنادار داشته باشیم

کسانی که برای تحقق چیزی ارزشمند تلاش می‌ کنند، بسیار راضی‌ تر از کسانی هستند که رؤیاها یا آرزویی ندارند. این اهداف می‌ تواند به سادگی یاد‌گرفتن مهارتی جدید یا بار آوردن بچه‌ ها به شیوه‌ ای اخلاقی باشد. انسان همواره برای رشد به نوعی معنا نیاز دارد. به گفته دانشمندان، رضایت و خوشبختی در محل تلاقی لذت و معنا قرار دارد. هدف چه در محل کار و چه در خانه آن است که فعالیت‌ هایی انجام دهیم که از نظر شخصی هم لذت‌ بخش و هم مهم باشد.

5- در کار ابتکار به خرج دهیم

میزان رضایت ما از شغل تا حدی به ابتکاری که به خرج می‌ دهیم، بستگی دارد. محققان معتقدند هنگامی که خلاقیت به خرج می‌ دهیم، به دیگران کمک می‌ کنیم و راه‌ های بهبود در امور را پیشنهاد می‌ کنیم یا کارهای اضافی انجام می‌ دهیم، از کارمان بیشتر احساس اغنا می‌ کنیم.

6- دوست پیدا کنیم و به خانواده اهمیت دهیم

افراد راضی معمولاً‌ خانواده دوست و روابط بهتری دارند. اما صرف کمیت رابطه با افراد کافی نیست، بلکه کیفیت آن نیز اهمیت دارد. انسان به رابطه نزدیک نیاز دارد؛ رابطه‌ ای که در برگیرنده تفاهم و توجه باشد.

090708184544_1_900x600

7- لبخند بزنیم، حتی زمانی که حالش را نداریم

به‌ نظر ساده می‌ رسد اما بسیار مؤثر است. افراد راضی امکانات موجود، فرصت‌ ها و موفقیت را می‌ بینند. وقتی آنان به آینده نگاه می‌ کنند، خوشبین هستند و وقتی گذشته را مرور می‌ کنند، معمولاً گزینه‌ های مثبت را می‌ بینند. حتی اگر از بچگی اینگونه بزرگ نشده‌ ایم که نیمه پر لیوان را ببینیم، با تمرین نگرش مثبت به عادت تبدیل می‌ شود.

8- طوری تشکر کنیم که گویی واقعاً قدردان هستیم

کسانی که عادت به سپاسگزاری دارند، معمولاً‌ سالم‌ تر و‌ خوشبین‌ تر هستند و بیشتر به سوی تحقق اهداف پیشرفت می‌ کنند. تحقیقات نشان می‌ دهد افرادی که به کسانی که به آنان کمک کرده‌ اند، نامه تشکر آمیز می‌ نویسند، از نظر رضایت در سطح بالا و از نظر افسردگی در سطح پایینی قرار دارند. به علاوه اثر یک نامه تشکرآمیز تا هفته‌ ها طول می‌ کشد.

9- از خانه بیرون برویم و ورزش کنیم

تحقیقات نشان می‌ دهد که ورزش می‌ تواند به اندازه داروها در درمان افسردگی مؤثر باشد و در عین حال هیچ‌ گونه عوارض جانبی نیز نداشته باشد. به علاوه، هزینه آن نیز به‌ مراتب کمتر است. ورزش منظم حس تحقق چیزی را به انسان می‌ دهد، امکان تعامل با دیگران را فراهم می‌ کند، هورمون‌ های عامل احساس خوب را در بدن آزاد می‌ کند و عزت نفس را افزایش می‌ دهد.

10- بخشش را فراموش نکنیم

نوع‌ دوستی و بخشش را به جزئی از زندگی خود تبدیل کنیم و از این کار مقصودی را بجوییم. محققان می‌ گویند کمک به همسایه، داوطلب‌ شدن برای انجام کارهای عام‌ المنفعه یا اهدای کالا و خدمات باعث ایجاد احساس خوبی در شخص می‌ شود که مزایای زیادی از نظر تندرستی به همراه دارد که از ورزش کردن یا ترک کردن سیگار هم بیشتر است. گوش کردن به درد دل دوست، یاد دادن مهارت‌ ها، توجه به موفقیت‌ های دیگران و روحیه گذشت نیز به رضایت می‌ افزاید. محققان می‌ گویند کسانی که برای دیگران خرج می‌ کنند، بیشتر از کسانی که برای خودشان خرج می‌ کنند، احساس رضایت می‌ کنند.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

6 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
6
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx