مهارت‌ های ضروری زندگی برای رسیدن به موفقیت

نظرات 12
7 دقیقه مطالعه

life-skills-necessary-success-2

مهارت‌ های مختلف در جنبه‌ های مختلف زندگی نیاز است تا ما یک انسان نرمال باشیم و بتوانیم در این دنیای مدرن اهداف خود را پیش ببریم، وقتی که صحبت از ساختن یک زندگی خوب و موفق می‌ شود، اغلب ما چند مهارت که به صورت متداول گفته می‌ شود که ما را به این هدف می‌ رساند در ذهن داریم. عاداتی چون مدیریت زمان، تفکر خلاق و انضباط فردی، بیش از همه به عنوان کلید موفقیت مطرح می‌ شوند.

ما یاد گرفته‌ ایم که قابل اتکا بودن و برقراری ارتباط به شکل مؤثر مهم هستند. و همه از اهمیت حیاتی مصمم بودن و مدیریت مؤثر پول مطلع هستند.

مسلماً این‌ ها و دیگر عادات خوبی که به صورت معمول توصیه می‌ شوند، همه در یافتن رسیدن به زندگی خوب به ما کمک می‌ کنند. اما مهارتهای دیگری هم هست که به همین میزان در رسیدن به زندگی خوب و شیرین مؤثر است.

در زیر با ۹ مهارت برای رسیدن به موفقیت آشنا می‌ شوید که هر چند شاید خیلی به گوشتان نخورده باشند، اما بسیار در رسیدن به زندگی خوب مؤثر هستند.

۱- چگونه “نه” گفتن

اکثر ما طوری تعلیم دیده‌ ایم که بیش از آنکه به تمایلات شخصی خود اهمیت دهیم به سعی در راضی نگاه داشتن دیگران داشته باشیم. حتی وقتی که موفق می‌ شویم خود را از انجام کاری که به آن تمایل نداریم خلاص کنیم، باز هم پیش می‌ آید که نسبت به رد درخواست طرفمان احساس گناه می‌ کنیم. اما اشتباه نکنید، آموختن نه گفتن و اینکه نسبت به نه گفتن احساس بدی نداشته باشیم، مهارتی ضروری برای داشتن یک زندگی موفق است.

چگونه نه گفتن را یاد بگیریم؟

۲- چگونه پاسخ رد را بپذیریم

از همان آغاز کودکی که برای زندگی به دیگران وابسته بودیم، به ما یاد داده‌ اند تا مقبولیت در بین دیگران و تأیید آنها برایمان ارزشمند باشد. این امر باعث می‌ شود که زمانی که تأیید دیگران را دریافت نمی‌ کنیم، دچار ترس شدید شویم. از طرفی ترس از پاسخ رد شنیدن و پس زده شدن بسیاری از ما را از رفتن به دنبال بزرگترین رویاهایمان باز می‌ دارد. آموختن اینکه حتی اگر دیگران با ما موافق نباشند نیز مشکلی نیست، کلید خوشبختی است.

life-skills-necessary-success-1

۳- چگونگی فهمیدن اینکه چه می‌ خواهیم

هنگامی که با جهان آشنا می‌ شویم، بسیاری از ما برای جلب محبت و تأیید دیگران، در تشخیص اینکه دیگران چه می‌ خواهند و اولویت بخشیدن به خواسته‌ های آنان متخصص می‌ شویم. این عادتی نیست که بتواند ما را به شکوفایی شخصی رهنمون سازد. آموختن اینکه چگونه آنچه را حقیقتاً می‌ خواهیم را شناسایی کنیم و همچنین جرأت افتخار کردن به آن را داشته باشیم، چیزی نیست که به ما یاد دهند، اما مسلماً برای رسیدن به موفقیت حیاتی است.

۴- چگونه به راهنمایی‌ های درونی گوش کنیم

آموختن توجه کردن به راهنمایی‌ های درونی می‌ تواند نقش بزرگی در داشتن یک زندگی شاد ایفا کند. با آموختن اینکه خرد خود را به رسمیت بشناسیم و از آن پیروی کنیم می‌ توانیم فواید بسیاری را برای خود به همراه بیاوریم.

۵- چگونه لذت خود را در اولویت قرار دهیم

در بیشتر فرهنگها، داستان این است که اول کار، بعداً پاداش، تازه اگر خوش شانس باشیم! ما پیش پیش زحمتمان را می‌ کشیم و به امید پاداش می‌ نشینیم. اما در اغلب موارد نتیجۀ این رویکرد به زندگی، استرس و بدبختی است. داشتن ارادۀ این که شادی و لذت را مستقلاً به زندگیمان بیافزاییم، راه خردمندانه‌ ای برای رسیدن به موفقیت حقیقی است.

۶- چگونه خود را در اولویت قرار دهیم

معمولاً در جامعۀ ما، خودخواهی مورد سرزنش قرار می‌ گیرد و بی‌ توجهی به خود مورد ستایش. با این وجود، اگر قبل از همه به فکر خودمان نباشیم به شخصی بی‌ فایده در دنیا بدل خواهیم شد. آموختن اینکه به شکلی مؤثر به خود توجه کنیم، به ما امکان می‌ دهد تا به بهترین شکل در خدمت اهدافی که مشتاقانه در قلبمان داریم باشیم و بدین ترتیب انسانهای بهتری برای دنیا باشیم.

۷- چه وقت تسلیم شویم

به بیشتر ما یاد داده‌ اند که فارغ از رنج و هزینه‌ ها همواره مقاومت و پایداری کنیم، چرا که هر چه بخواهیم ارزش سخت کار کردن را دارد. اما بعضی وقتها ایثار و مشقتهایمان به چیزی جز نتایج بی‌ خاصیت نمی‌ انجامد و نهایتاً خسته و درمانده می‌ شویم. کسانی که تجربۀ این موارد را داشته‌ اند، درک می‌ کنند که مسیرهای پررنج و غم، پایانهای شاد ندارند. این امر اهمیت اینکه بدانیم چه زمانی تسلیم شویم و چگونه، دو چندان می‌ کند.

۸- چگونه آنچه را که هست بپذیریم و از آن لذت ببریم

بیشتر، بزرگتر، بهتر و سریعتر، دغدغۀ بسیار از آدمهای در جست‌ و جوی خوشبختی است. اما اگر یاد نگیریم که لحظۀ اکنون را در آغوش گیریم و از آنچه که زندگی به اکنون به ما داده لذت ببریم، نباید امیدی داشته باشیم که در آینده نیز هر چه که رقم خورد ما را خوشحال کند.

۹- چگونه تقاضای کمک کنیم

ترس از نه شنیدن و سربار دیگران شدن “یا شاید تمایل ما به مستقل بودن”، اغلب ما را از تقاضای کمکی که برای رسیدن به چیز دلخواه مان بدان نیازمندیم باز می‌ دارد. بهتر است این مسائل برای خودمان حل کنیم، چرا که انجام بسیاری از کارهای بزرگ بدون همکاری دیگران ممکن نیست. تقاضای کمک و حمایت کردن، بی‌ شک یکی از مهمترین نکات مهم برای رسیدن به موفقیت است.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

12 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
12
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx