مدیریت از دیدگاه مارگارت تاچر – بانوی آهنین

نظرات 12
6 دقیقه مطالعه

margaret-thatcher-6

مارگارت تاچر کیست؟

مارگارت تاچر “بانوی آهنین”، اولین نخست وزیر زن بریتانیا بود که از سال 1979 تا 1990 به مدت 11 سال این سمت را به عهده داشت و بسیاری او را یکی از تأثیرگذارترین شخصیت های سیاسی قرن بیستم می دانند.

دیدگاه های سیاسی و اقتصادی مارگارت تاچر این بانوی سیاستمدار باعث تغییرات زیادی در جهان شد و در مواردی شرایط را بهتر و در مواردی هم بدتر کرد.

چه از بانوی آهنین خوشمان بیاید و چه نه، او درس های خوب و جالبی در زمینه مدیریت به همه ما داده است. به ویژه در این باره که چگونه به صورت غیرمنطقی مدیریت کنیم.

خانم مارگارت تاچر در سال 2013 در سن 87 سالگی درگذشت.

گزارش پیش رو سخنان مارگارت تاچر از برخی دیدگاه های مدیریتی می باشد:

قدرت افراد غیرمنطقی

خانم مارگارت تاچر را از آن جهت “بانوی آهنین” می خوانند زیرا دارای اراده ای سخت قوی بود. وقتی تصمیم به انجام کاری می گرفت یا نیاز به وجود چیزی می دید، هیچ جنبنده و غیر جنبده ای جلودار و مانعش نبود.

مارگارت تاچر از آن دست رهبرانی بود که به قول جرج برنارد شاو معروف، با استفاده از قدرت بی منطقی به هر چه که می خواست می رسید.

نکته آموزنده: توجه داشته باشیم که افراد منطقی و احساسی کسانی هستند که خود را با جهان پیرامونشان تطبیق می دهند در حالیکه افراد غیرمنطقی کاری می کنند که جهان پیرامونشان هم نوای آنها شود.

گلوله های فولادی

برای تبدیل شدن به یک رهبر غیرمنطقی باید قدرت شخصی فوق العاده و اراده ای قوی برای خطر و ریسک کردن داشت. خانم مارگارت تاچر زمانی مسئولیت را در بریتانیا به عهده گرفت که ناامیدی گسترده ای درباره آینده بریتانیا وجود داشت و هم در داخل و خارج از کشور دیگر کسی بریتانیا را به عنوان یک ابر قدرت جهانی قبول نداشت.

مارگارت تاچر به چالش با مسائلی که در نظر عموم غیرممکن می نمود، پرداخت، از خصوصی سازی گرفته تا موضوع جزایر فالکلند.

این اراده استوار و فولادین برای یک زن باعث تعجب و شگفتی خیلی ها شد. این نوع رهبری خانم مارگارت تاچر الهام بخش است. خانم مارگارت تاچر به همه به ویژه به کسانی که از شرایط موجود قطع امید کرده بودند یا آنهایی که تنها خود را پایبند و متعهد به روش ها و آداب موجود می دانستند، نشان داد که هر کاری شدنی است.

نکته آموزنده: تنها تعداد بسیار کمی از افراد با انگیزه هستند که می توانند بر جمعیت زیادی از آدم های بی انگیزه و شکست خورده در برابر شرایط موجود را غلبه کنند.

گوشی از قلع

وقتی ما باور فعلی و جاری جامعه را به مبارزه بطلبیم، می توانیم تا حدی خود را به کر بودن بزنیم. در واقع هیچ سر و صدایی نمی تواند ما را از مسیرمان منحرف کند. البته باید توجه داشت که تا حدی کر بودن مدنظر است و نه ناشنوایی مطلق، چرا که ناشنوایی کامل می تواند رهبر گروه را از شنیدن بازخوردها و نظرات کارساز هم غافل کند.

به عنوان مثال خانم مارگارت تاچر آشکارا از قدرت شورشیانی که در میان طرفدارانش بودند و در نهایت پشتش را خالی کردند، شگفت زده شد. اگر مارگارت تاچر شنونده خوبی بود شاید می توانست خود را از میان آنها نجات دهد.

نکته آموزنده: درسی که خانم مارگارت تاچر به ما می دهد این است که داشتن گوشی از جنس قلع مفید است و می تواند به عنوان یک تاکتیک استفاده شود اما بسیار مهم تر آن است که به آنچه در اطرافمان رخ می دهد توجه نشان دهیم و در برابرشان خود را به ناشنوایی نزنیم.

FILE PHOTO:  Margaret Thatcher - October 13, 1925 - April 8, 2013

قلب سنگی

بسیاری از مردم در سراسر جهان خانم مارگارت تاچر را به عنوان فردی بی عاطفه و بی احساس می شناختند. اما کسانی که از نزدیک با او آشنایی داشتند، این باور را بدور از واقعیت می دانستند.

گواه این موضوع، همانطور که در فیلم مارگارت تاچر “بانوی آهنین” و با بازی مریل استریپ در نقش خانم مارگارت تاچر نشان داده می شود، نامه هایی است که وی شخصاً برای تشکر از خانواده های نیروهای نظامی کشته شده در مبارزات فالکلند و همدردی با آن ها می نوشت.

اما از طرفی در مواقع لزوم هم قلبی سنگی داشت و همین امر باعث می شد تا بسیاری از افراد جامعه از او خوششان نیاید.

ویژگی های مدیریتی مارگارت تاچر اولین نخست وزیر زن انگلیس می تواند بسیار الهام بخش باشد برای تمامی کسانی که مشتاق مدیریت در هر کجای جهان هستند.

2.5/5 - (2 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

12 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
12
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx