راههای رسیدن به اعتماد به نفس بالا

نظرات 9
7 دقیقه مطالعه

635921955460014077-654568982_confidence-2 

چهار قدم تا رسیدن به اعتماد به نفس

بپذیریم درحال‌ حاضر در بیم و هراس هستیم و احساس می‌ کنیم انگیزه یا شوقی برای حرفه‌ مان نداریم. با دلایل منطقی خودمان را توجیه می‌ کنیم که شغل‌ مان چندان بد نیست.

به خودمان می‌ گوییم برای رسیدن به جایگاهی که خواستار آن هستیم، باید دشواری‌ ها را تحمل کنیم.

هنگامی که احساس می‌ کنیم اوضاع از کنترل‌ مان خارج است، آسان است که به سادگی مشکل را نادیده بگیریم و سعی کنیم روی فوتبال تمرکز کنیم یا خودمان را با طرح‌ های تفریحی به همراه دوستان‌ مان مشغول کنیم.

اگر با خودمان روراست باشیم، پی‌ می‌ بریم تفریح مداوم و نادیده گرفتن مسیری که برای زندگیمان در پیش گرفته‌ ایم برای مان واقعاً رضایت‌ بخش نیست.

راهی وجود دارد که می‌ توانیم بدون اینکه منتظر باشیم اوضاع به‌ طور معجزه‌ آسایی روبه‌ راه شود، از این گودال خلاص شویم و اعتماد به‌ نفس‌ مان را بالا ببریم.

inner-motivation_19918

قدرت پیشرفت

مجله‌ ی هاروارد بیزینس ریویو پژوهشی انجام داده‌ است که نشان می‌ دهد آدم‌ ها با فشار زیاد و ترس به کار انگیخته نمی‌ شوند. آدم‌ ها وقتی مولدتر هستند که درون‌ شان احساس مثبتی به زندگی کاری‌ شان دارند.

آنها وقتی عملکرد بیش‌ تری دارند که خوش‌ حال هستند، خود کار به آنها انگیزه‌ ی ذاتی می‌ دهد و برداشت مثبتی از هم‌ کاران و شرکت‌ شان دارند.

ما چگونه می‌ خواهیم این احساس درونی مثبتی را نسبت به زندگی کاری‌ مان ایجاد کنیم؟ این ما را به اصل “قدرت پیش‌ رفت” می‌ رساند.

در پژوهش هاروارد بیزینس ریویو، پژوهش‌ گران پی‌ بردند آدم‌ ها هنگامی‌ که چند پله‌ ی کوچک را به سوی یک هدف طی می‌ کنند، روحیه‌ ی خیلی بهتری دارند.

از طرف دیگر، آنها که روزی سخت و روحیه‌ ای ضعیف را تجربه می‌ کنند، در مسیر اهداف‌ شان با مشکل مواجه می‌ شوند.

سیم‌ کشی مغز ما طوری طراحی شده‌ است که تشنه‌ ی جایزه و بردهای سریع هستیم. هنگامی‌ که در یک مسیر پیش‌ رفتی نمی‌ بینیم، احساس شکست می‌ کنیم. هیچ‌ چیز بدتر از احساس راکد بودن نیست.

شیوه‌ ی انیگزه‌ بخشی از طریق موفقیت‌ های جزئی

گاهی هنگامی‌ که به اهداف‌ مان فکر می‌ کنیم، تصور می‌ کنیم اگر به هدف بلندمدتی دست پیدا کنیم که رویایش را در سر داریم، چه‌ قدر خوب می‌ شود. این بردهای بزرگ فوق‌ العاده هستند، ولی اغلب اوقات اتفاق نمی‌ افتند.

حقیقت این است که با رسیدن به موفقیت‌ های کوچک که بخشی از اهداف بزرگتر هستند، می‌ توانیم روحیه‌ مان را بالا ببریم. اینها حرکت‌ هایی کوچک هستند که شاید به چشم نیایند، اما باز هم برای اینکه به جایزه‌ ی بزرگ نزدیکتر شویم ضروری هستند.

برای اینکه اصل پیشرفت در بالابردن اعتماد به‌ نفس و انگیزه‌ مان مؤثر باشد، باید یک قاعده را رعایت کنیم. باید معنی کاری را که می‌ خواهیم در آن پیشرفت کنیم، را پیدا کنیم.

مثلاً، اگر کارمان بسته‌ بندی خوارابار است، و برای پیشرفت، سرعت بسته‌ بندی‌ مان را افزایش می‌ دهیم، در این صورت فقط خواربار بیشتری برای بسته‌ بندی می‌ بینیم.

این چندان انگیزه‌ بخش نیست، هست؟

نخستین قدم برای اثربخشی این اصل این است: باید پی‌ ببریم چه هدفی بامعنی‌ مان خواهد بود. هدف کلی باید چیزی باشد که ما را به شوق بیاورد. از اندیشه‌ های بزرگ نترسیم.

قدرت بزرگ‌ اندیشی

برای بعضی از ما، بزرگ‌ اندیشی دشوار است. یک منتقد درونی داریم که همیشه شک دارد بتوانیم موفقیت چشم‌ گیری به‌ دست بیاوریم.

وقتی اهداف بزرگی برای خودمان تعیین می‌ کنیم، نکته‌ ی کلیدی این است که درباره‌ ی نحوه‌ ی محقق کردن آنها نگران نباشیم. شما باید به هدفی پایبند باشیم برای‌ مان بامعنی و اشتیاق‌ آور است.

بیاییم فرض کنیم می‌ خواهید سرمایه‌ گذار املاک و مستغلات باشیم. حتی شاید درحال‌ حاضر پروانه‌ ی بنگاه املاک یا سرمایه‌ ای برای سرمایه‌ گذاری نداشته‌ باشید. هیچ اشکالی ندارد.

امروز یک قدم برداریم:

  • یک کتاب بخریم

  • درمورد فرآیند گرفتن پروانه تحقیق کنیم

  • دوستی پیدا کنیم که در حوزه‌ ی املاک و مستغلات باشد

لازم نیست این یک جهش عظیم باشد، فقط یک گام کوچک کافی است تا ما را جلو ببرد. وقتی هرروز یک قدم برداریم، قدرت اراده را حس می‌ کنیم.

این اراده اعتماد به‌ نفس‌ مان را می‌ سازد، چون حالا، به جای اینکه روی گیر کردن در یک گودال تمرکز کنیم، می‌ توانیم ببینیم به کجا می‌ رویم. داریم روی رشد تمرکز می‌ کنیم.

چیزی که نهایتاً اعتماد به‌ نفس‌ مان را بالا می‌ برد، رشد به سوی اهداف بامعنی است. مهم نیست یک مدیر اجرایی هستیم یا به تازگی از دانشگاه فارغ‌ التحصیل شده‌ ایم. اصل پیشرفت درمورد همه صدق می‌ کند.

تحقق‌ بخشی

اگر احساس کنیم در کارمان درجا می‌ زنیم یا راکد هستیم، اعتماد به‌ نفس‌ مان پایین می‌ آید. کلیدش این است که به یاد داشته‌ باشیم می‌ توانیم با اعمال‌ مان احساس‌ مان را کنترل کنیم.

منتظر نباشیم رییس‌ مان یا شرکت‌ مان ما را از این گودال بیرون بکشد. همین امروز اقدام کنیم، و بفهمیم کدام هدف بزرگ ما را برمی‌ انگیزد.

اگر چشم‌ اندازی داشته‌ باشیم که به سوی آن حرکت کنیم، اعتماد به‌ نفس و انگیزه‌ ی هرروزمان کاملاً دگرگون خواهد شد. اجازه ندهیم بی‌ اعتمادی به خودمان، ما را از رسیدن به اعتماد به‌ نفسی بازدارد که شایسته‌ اش هستیم.

هنگامیکه فهمیدیم کدام هدف بزرگ بیش‌ ترین معنی را برای ما دارد، همان روز اقدام کنیم. یک قدم به جلو برداریم و ببینیم آن هدف چه حسی به ما می‌ دهد. قول می‌ دهم قدرت پیشرفت را احساس خواهید کرد.

قدرت واقعی اصل پیشرفت ربطی به میزان پیشرفت ندارد. لزومی ندارد هرروز جهش‌ های رو به جلو داشته‌ باشیم.

فقط یک موفقیت جزیی در هر روز کافی است.

با مرور زمان، روزی به پشت سر نگاه می‌ کنیم و از عظمت موفقیت‌ مان حیرت می‌ کنیم.

4/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

9 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
9
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx