مدیتیشن برای خودآگاهی چیست؟

1 نظر
16 دقیقه مطالعه

مدیتیشن برای خودآگاهی چیست؟ آیا با مدیتیشن می توان خودآگاهی را افزایش داد؟

مدیتیشن یکی از حرکات عالی برای تمرین خودآگاهی است. اما خودآگاهی به چه معناست؟ و مدیتیشن برای خودآگاهی چیست؟ دانستن آگاهی از خود کار راحتی نیست و افراد برای پاسخ به این سؤال نیاز به تفکری عمیق دارند چون ذهن های تمرین نکرده تمایل دارند که خود را به هر شیء یا منظره ای که آن را می بینند یا به هر احساس، تفکر و حسی که در آن ها برانگیخته می شود، یا به بیان ساده تر هرآن چیزی را که درک می کنیم، بچسبانند.

مدیتیشن برای خودآگاهی

مدیتیشن برای خودآگاهی چیست؟

هنگامی شما در فضای خودآگاهی قرار می گیرید که از تمام این نظرات، قضاوت ها، گفتگوهای دورنی و نیاز به توضیح دور باشید. در این لحظه است که ما مشاهده می کنیم که ذهن چگونه رفتار می کند و لحظه ای است که بدون فکر و پرش افکار، لحظه حال را درمی یابیم.

اما مدیتیشن را انجام می دهیم که آگاهی پایدار را در طول زمان توسعه دهیم. این تا جایی پیش می رود که تحت تأثیر یا به دام افتاده افکار و احساسات نباشیم. یکی از محققین در این رابطه می گوید که احتمالاً به آگاهی و ناآگاهی یا تمرکز داشتن و حواس پرت بودن مربوط می شود.

هنگامی که ما در سطحی از آگاهی هستیم، قادر خواهیم بود که بر موضوعات زوم کرده و تمرکز کنیم و برای ذهن گزارش دهیم، مانند نگاه کسی که از ماه به زمین نگاه می کند. یکی از محققین پیشتاز در این زمینه می گوید: خودآگاهی برای ما یک دیدگاه جدید به ارمغان می آورد که به وسیله این دیدگاه قادر خواهیم بود اطلاعات جدیدی به دست آوریم.

یکی از کاربرد های مدیتیشن برای خودآگاهی این است که با تمرین و ممارست در آن قادر خواهیم بود که از بند خودآگاهی به وسیله شناسایی آنچه که فکر می کنیم، احساس می کنیم و آنچه که باور داریم و می دانیم خلاص شویم. همچنین این امکان را به ما می دهد که فضای ذهنی خود را از تأثیر افکار و احساسات رها کنیم.

تمرین خودآگاهی این اجازه را به ما می دهد که با آشکار کردن لحظه به لحظه، زندگی راحت تری داشته باشیم.

به صورت کلی می توان از دید دکتر دیوید کاکس، عضو سرویس سلامت جهانی در مورد خودآگاهی و ناخودآگاهی گفت: فرض کنید که در خانه به تنهایی مشغول تماشای یک فیلم ترسناک با چراغ های خاموش هستید، این فیلم شما را تصاحب می کند و شما را به وحشت می اندازد. این تمام چیزی است که بر آن کنترل کامل دارید و احساسات شما را به صورت کامل کنترل می کند. مشابه این اتفاق زمانی می افتد که افکار و احساساتتان را در سطحی از ناآگاهی تجربه می کنید که می تواند ترسناک و همه جانبه باشد.

مدیتیشن برای خودآگاهی

در مقابل در مورد آگاهی می توان گفت شبیه دیدن همان فیلم ترسناک است، اما این بار در فضایی که چراغ ها روشن هستند. دکتر کاکس می گوید تماشای فیلم با چراغ های روشن دید بیشتری به شما می دهد. شما می توانید ببینید که فیلم، یک فیلم ساده است که در تلویزیون پخش می شود و در اطراف شما وسیله هایی مثل بالشت مورد علاقه شما وجود دارد و همچنین سگ شما در کنارتان است. این فیلم هنوز هم ترسناک است، اما نه به اندازه ای که با چراغ های خاموش نگاه می کردید، زیرا به شما دید بیشتری می دهد.

راه دیگر تشخیص چارچوب مدیتیشن برای خودآگاهی در این مقاله این است که به ذهن کوچک و به ذهن بزرگ فکر کنیم. ذهن کوچک، ذهن متفکر، عقل ما، تجزیه تحلیل ها و تصمیمات ما را توضیح می دهد که همین ذهن بسیار مستعد است که تحت فشار و تحت تأثیر قرار بگیرد. از سوی دیگر ذهن بزرگ، فضایی را ایجاد می کند که می بیند و اطلاع به دست می آورد و به افکار، احساسات و عواطف بدون درگیری، اجازه می دهد که بروند.

چگونه مدیتیشن برای خودآگاهی را تمرین کنیم؟

مدیتیشن برای خودآگاهی

تمرین های مدیتیشن به ما کک می کنند که به دو صورت خودآگاهی را تمرین کنیم. خودآگاهی به وسیله یک شیء متمرکز و خودآگاهی بدون وجود شیء. هنگامی که ما بر تنفس عمیق تمرکز می کنیم در حقیقت به تمرین خودآگاهی شیء متمرکز می پردازیم. هنگامی که ذهن سرگردان می شود ما براحتی می توانی به وسیله نفس عمیق آن را بازیابی کنیم و تمرکز خود را برگردانیم. نفس کشیدن نقط اتکا ما برای ماندن در شرایط حال است.

مدیتیشن با شیء کمی پیچیده تر است و برای کسانی که در انجام مدیتیشن با تجربه تر هستند، مناسب است زیرا از ذهن خود می خواهید که در خودآگاهی خود استراحت کند، بدون اینکه به چیزی دیگری فکر کند یا تمرکز داشته باشد. ما فقط می توانیم با سکوت و کیفیت وسعت به انجام این تمرین کمک کنیم.

شما در حالی که تمرین های مدیتیشن را انجام می دهید، قادر خواهید بود که ذهن خود را برای افزایش مدت زمانی که می تواند در خودآگاهی خود استراحت کند، تمرین دهید. اما باید ارزیابی کنیم که آیا این همه تلاش ارزش آن را دارد؟ پاسخ ما مثبت است زیرا خودآگاهی از افکار و احساسات و درک بهتر از اینکه چرا در مسیری که احساس و فکر می کنیم، عمل نیز می کنیم به شما گزینه های بیشتری برای پاسخ و عمل می دهد.

که از مزایای مدیتیشن برای خودآگاهی این است که باعث کاهش استرس، افزایش شادی و بهبود روابط، رشد فردی، وجودی غنی تر و موفقیت می شود.

مدیتیشن برای خودآگاهی چگونه است؟

مدیتیشن برای خودآگاهی

هنگامی که ما از مدیتیشن برای آزاد شدن از افکار و نگاه کردن به دورن خود و به دست آوردن دیدی بیشتر نسبت به الگوهای فکری خود استفاده می کنیم، در حقیقت مدیتیشن برای خودآگاهی را تمرین کرده ایم.

روانشناسان و همچنین نویسندگان خودآگاهی را اینگونه تعریف کرده اند: توانایی دیدن خود به وضوح برای اینکه متوجه بشویم چه کسی هستیم، چقدر دیگران ما را می بینند و اینکه چقدر با دنیای اطرف خود سازگار هستیم.

یکی دیگر از مزایای مدیتیشن برای خودآگاهی این است که در طی این فرآیند ما می توانیم خودمان را به وضوح ببینیم. در طول این فرآیند و مشاهده افکار خود در سکوت، بدون قضاوت یا تفسیر درونی ما می توانیم با خودمان، نیازهایمان، خواسته ها و محدودیت هایمان صمیمی تر شویم.

با خود آگاهی شما قابلیتی به دست خواهید آورد که تصمیم هایی با دقت و هوش بالا بگیرید که بر زندگی شما اثر می گذارد و سبب جذب موفقیت و جذب ثروت برای شما خواهد شد. به گفته یوریش، کسانی که خود را بخوبی می شناسند و می دانند دیگران نسبت به آن ها چه حسی دارند، در زندگی شادتر هستند.

چندین راهکار برای افزایش خودآگاهی توسط مدیتیشن

توسعه خودآگاهی باعث می شود که شما متوجه شوید عاملی که منجر به اضطراب و اندوه شما و در موارد بالاتر مصرف مواد می شود، از کجا نشئت می گیرد. بنابراین زمانی که شما در این مسائل مربوط به خود غرق هستید، می توانید با یک ذهنیت آگاهانه به مشکل خود نزدیک شوید و خود را فراتر از آن ببینید و برایش راهکار داشته باشید.

انجام تمرین های خودآگاهی نیازمند صرف وقت و انرژی است. یکی از بهترین این راه ها تمرکز حواس است که با استفاده از آن در زمان حال متمرکز هستید، بدون اینکه بخواهید به گذشته فکر کنید و از آینده ترس داشته باشید و قادر خواهید بود احساسات و افکار خود را کنترل کنید و متوجه هستید در اطرافتان چه می گذرد.

زمانی که شما حضور دارید، می توانید ارتباطات بیشتری را بر قرار کنید و این برای فرآیند بهبود شما بسیار مؤثر است. به عنوان مثال یک روز صبح ماشین خود را روشن می کنید که به سر کار بروید ناخودآگاه این جمله در ذهن شما می آید که تو به هیچ چیز نخواهی رسید. این جمله برای شما آشنا است زیرا بارها و بارها والدین و یا حتی اطرافیانتان به شما گفته اند و اکنون در ذهن شما می آید.

اما این بار شما متمرکز هستید و به خود می گویید که این فقط یک جمله در زمان کودکی من بوده است، برایم مهم نیست و به آن توجه نمی کنم و باور ندارم. این جمله فقط در ذهن شما ظهور پیدا کرده و بازتاب شده است و در فرآیند شنیدن خود نسبت به آن بی اعتنا هستید. در فرآیند درمان شما باید از این جملات منفی دوری کنید و حتی سعی کنید این جملات منفی را به مثبت تبدیل کنید.

هر چقدر که خودآگاهی شما نسبت به خودتان بیشتر شود، راحت تر از مصرف مواد و دیگر بیماری های روانی نجات پیدا خواهید کرد. برای به دست آوردن خودآگاهی بیشتر لازم است که سرعت زندگی خود را کم کنید و آرام باشید. این به شما کمک می کند که زمان بیشتری را برای بازتاب و بازنگری افکار خود داشته باشید که از جمله این کارها می توان به مدیتیشن برای خودآگاهی اشاره کرد. در ادامه ما راهکارهایی برای کم کردن سرعت زندگی شما ارائه می دهیم.

  1. ساعاتی را در اول روز یا آخر شب به انجام مدیتیشن اختصاص دهید.
  2. سعی کنید در عصر یا نیمه های روز یوگا تمرین کنید.
  3. در مورد تجربیات بهبودی خود مطالعه کنید.
  4. در طول روز برای انجام وظایف خود، زمان کافی اختصاص دهید، آهسته غذا بخورید، آهسته راه بروید و کارهایتان را بدون عجله انجام دهید.
  5. به صورت منظم با یک روانشناس و مشاور دارو در ارتباط باشید.

این ها همه کارهایی هستند که می توانید برای کاهش سرعت زندگی خود انجام دهید که خودآگاهی بیشتری در طول مسیر سلامت خود به دست خواهید آورد.

خودآگاهی با مدیتیشن افزایش می یابد

مدیتیشن برای خودآگاهی

به قول معروف هیچ خوب و بدی در ارتباط با مدیتیشن وجود ندارد، همین که شما کاری انجام دهید که با دنیای دورن خود بیشتر ارتباط داشته باشید، یک گام در جهت درست است. پس خود را دوست داشته باشید و همه چیز درست خواهد شد.

مدیتیشن برای خودآگاهی یعنی اینکه با خود حقیقی تان مرتبط باشید، نه با ظاهر بیرونی و شخصیتتان. به این معنا است که بعد روحانی و جسمانی خودتان را، هر آن چیزی که به این دو متصل است و جهان بیرون، بیشتر بشناسید. دلیل خودآگاهی بسیار مهم است که به شما اجازه می دهد بدانید بدن، روح و ذهن شما برای چه کاری در تلاش هستند و زندگی مثمر ثمری خواهید داشت.

دوراهی اصلی در خودآگاهی این است که هنگامی که ما در بعد بیرونی و شلوغ خود تمرکز می کنیم، همان لحظه باید به درون خود نیز توجه داشته باشیم. در طول این زندگی مدرن شده ما دائماً در معرض تبلیغات، گوشی های همراه، تلویزیون، متن ها و افراد و بچه های اطرافمان هستیم. حالا به تمام اینها اگر این ندای دورنی و خودآگاهی را اضافه کنیم نقطه تکمیل ما برای به دست آوردن موفقیت و جذب پول خواهد بود.

زندگی های امروزی الان به گونه ای شده است که شما تمام 24 ساعت را مشغول کار برای به دست آوردن پول هستید و دیگر وقتی برای استراحت فکری و بازیابی خود ندارید. اگر ما در طول روز با خود این خلوت را نداشته باشیم، روتین زندگی روزمره باعث می شود که ما تمام مدت بر روی تردمیل آن بدویم و فقط به فکر انجام کار و دریافت پول و تشویقی باشیم.

برای خودآگاهی بیشتر شما نیاز دارید که در فکر و کار خود وقفه ای ایجاد کنید. تمرین مدیتیشن برای خودآگاهی یکی از این بهترین این روش ها برای افزایش خودآگاهی است. اگر شما هم جزء آن دسته افرادی هستید که از یک جا نشستن برای انجام مدیتیشن لذت نمی برید، بهتر است روش های دیگر را امتحان کنید.

انجام یک پیاده روی ساده، دوچرخه سواری، تمرکز بر انجام تنفس عمیق، باغچه بانی کردن از جمله کارهایی هستند که به شما برای فاصله گرفتن از شلوغی های روزمره و متمرکز شدن کمک می کند.ند

کلام آخر

برای اینکه ما بتوانیم در خلوت خود و به دور از قضاوت و افکار دورنی مان به خودمان فکر کنیم و در مورد کارهای خود شفاف باشیم باید اقداماتی انجام دهیم، از جمله این اقدامات می توان به مدیتیشن برای خودآگاهی اشاره کرد که به حق تمرینی مؤثر است. هر چقدر که خودآگاهی شما نسبت به خودتان بیشتر شود، کیفیت زندگی شما بیشتر و شادتر می شود و به سادگی با گرفتن درست ترین تصمیم ها به موفقیت دست خواهید یافت.

منبع:

https://www.huffpost.com/entry/meditation-tips-b-3830431/amp

https://www.headspace.com/meditation/awareness

https://vantagepointrecovery.com/5-ways-develop-self-awareness-meditation/

 

 

 

3.2/5 - (101 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx