مغز و معجزه رسیدن به هدف والا چیست

نظرات 6
4 دقیقه مطالعه

مغز و معجزه رسیدن به هدف والا چیست

افکار ما توانایی های ما را فراتر از محدوده طبیعی خود می برد (قانون جذب)

در پژوهش هایی جداگانه دیده شده است که میتوان با تلقین این موضوع که افراد پاسخ یک پرسش را میدانند نتایج بهتری در آزمون می گیرند.

همچنین وقتی افراد در کاکپیت شبیه ساز هواپیما قرار میگیرند، در آزمون بینایی نمره بهتری کسب می کنند (گروه کنترل، در همان کاکپیت که فعال نبود و لباس خلبانی هم نپوشیده بودند بهبود نداشتند. همچنین برای اثر تشویق هم یک گروه کنترل دیگر داشتند در آزمون). یک پژوهش جالب دیگر، نشان داد با کوچک کردن ردیف حروف آزمون بینایی، افراد به این دلیل که فکر می کنند دو سوم بالایی هر چارت را بایستی بتوانند بخوانند، بهتر از گروه کنترل عمل می کنند.

همه این رفتارها نشان می دهد که مغز انسان توانایی آماده کردن بدن را دارد. در پژوهشی دیگر به نظافتچی های هتل که میزان فعالیت فیزیکی شان در طول کار تمیز کردن اتاقها، معادل توصیه های انجمن جراحان آمریکا برای فعالین ۳۰ دقیقه ای روزانه می باشد، ابتدا نظرات شان را پرسیدند. اکثریت شان فکر می کردند به قدر کافی فعالیت ورزشی ندارند. اما وقتی به گروه آزمایش گفتند که این مقدار فعالیت، مطابق توصیه های پزشکی است، در طول چهار هفته، وزن کم کردند، چربی خون شان پایین کشید و حتی فشار خون شان طبیعی تر شد. این اتفاق در گروه کنترل که از چنین اطلاعاتی بی بهره بودند دیده نشد. اینها همه نشانه های فرآیندی است که مغز طی می کند تا بدن را آماده بکند. در محدوده پزشکی،‌ اثری به نام دارونما “پلاسیبو” وجود دارد که به خوبی شناخته شده است. در صورتی که مغز بداند یک اثر دارویی قرار است از یک دارو کسب بشود، آن اثر را در بدن تولید خواهد کرد، فارغ از اینکه دارو اصلاً به بدن رسیده باشد یا نه.

مغز و معجزه رسیدن به هدف والا چیست

مثلًا یک گروه با تزریق ابتدایی دارو و گفتن این موضوع به بیماران که دارو اضطراب را کنترل می کند، در بار بعدی تنها آب نمک تزریق کردند و همان اثرات را مشاهده کردند چون بیمار تصور میکرد دارو دریافت کرده. شگفت انگیزتر این است که اثرات دارونما، حتی در سطح بیوشیمیایی هم قابل رویت می باشد: نماینده های فعالیت بیماری همچون هورمون ها، با مصرف دارونما واقعا کم و زیاد می شوند. اینها همه یادگار پیشینه تکاملی انسان است. وقتی کوچکترین شواهدی به مغز مخابره می شد که در معرض خطر یک شکارچی است، مغز نیاز داشت بدن را برای چیزهایی که با بقا سازگارتر است آماده بکند.
پژوهش های دیگر نشان داده است که ما توانایی هایمان از جمله خلاقیت را می توانیم کنترل بکنیم. مثلاً کسانی که انعطاف فکری دارند و این انعطاف را دایماً حفظ می کنند خلاق تر هستند. بروی هم رفته این پژوهش ها نشان می دهد ما توانایی هایی فراتر از آنچه فکر می کنیم داریم و صرفاً فکر کردن به این توانایی ها، آنها را بهبود می بخشد.

4.1/5 - (14 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

6 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
6
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx