الگوبرداری از چهار ویژگی افراد بسیار موفق دنیا

نظرات 2
9 دقیقه مطالعه

الگوبرداری از چهار ویژگی افراد بسیار موفق دنیا

یکی از بهترین و مهمترین راهها برای هدف گذاری و رسیدن به موفقیت، الگوبرداری از افرادی است که در کارشان بسیار موفق هستند. یک ایده یا باور بسیار قدرتمندی وجود دارد که باعث موفقیت افراد زیادی شده است، این افراد معتقد بودند و به این باور داشتند که اگر در دنیا کسی توانسته است یک کار را انجام دهد یا به موفقیتی برسد، پس آنها هم می توانند آن کار را انجام دهند یا به همان موفقیت دست پیدا کنند.

قانون باورها (قانون جذب)

در قانون باورها یک موضوع کلیدی و بسیار مهم وجود دارد و آن موضوع این است که در قانون باورها، درست یا غلط بودن یک باور معنی ندارد، بلکه “قدرت بخشیدن” و “محدود کردن” یک باور اهمیت دارد یعنی اگر یک باوری به ما قدرت می بخشد و باعث میشود به نتیجه مورد نظرمان دست پیدا کنیم، پس آن باور از نظر ما صحیح است ولی اگر باوری به جای اینکه به ما قدرت ببخشد، ما را محدود و تضعیف میکند پس این باور اشتباه است.

این باور که “اگر یک نفر توانسته است یک کاری را انجام دهد یا به موفقیت برسد پس من هم می توانم موفق شوم” یک باور دارای قدرت است و می تواند ما را به موفقیت های بزرگی در زندگی برساند، پس چه خوب است که بتوانیم این باور را به عنوان یک باور قدرتمند انتخاب نماییم، البته ممکن است این باور، از نظر علمی یا غیره صحیح نباشد اما همانطور که گفتم صحیح یا غلط بودن باور اهمیت ندارد بلکه قدرت بخش یا محدودکننده بودن باور اهمیت دارد، پس اگر این باور را انتخاب کرده ایم، لازم است بدانیم افراد موفق جهان چگونه فکر می کنند که ما هم بتوانیم از آنها الگوبرداری کنیم.

الگوبرداری از چهار ویژگی افراد بسیار موفق دنیا

رویاهای بزرگی را انتخاب کرده اند

اولین ویژگی افراد موفق جهان این است که آنها رویاهایی خیلی بزرگی دارند، این رویاها باعث قدرتمند شدن آنها خواهد شد، این افراد از رویاهایشان انگیزه گیرفته و پیش میروند. فردی را می شناختم که یک فروشگاه بسیار بزرگی را رهن کرده بود، از او پرسیدم چرا این همه پول بابت رهن این فروشگاه پرداخت میکنی در صورتی که با همین پول می توانستی یک مغازه بخری؟

او گفت وقتی یک مغازه کوچک داشته باشم به همان میزان تلاش خواهم کرد اما از موقعی که این فروشگاه را رهن کرده ام چندین برابر تلاش میکنم و یک راز را به تو می گویم:

درست است فروشگاه من ده برابر مغازه ای که گفتی وسعت دارد اما تلاش و زحمت من ۱۰ برابر نشده است بلکه کمی بیشتر شده است اما چیزیکه باعث شده درآمد من چند برابر بشود تلاش و زحمت ۱۰ برابر نیست بلکه افکارم بازتر شده، در باورهایم تغییر به وجود آمده، احساس میکنم می توانم از پسش برآیم و فکر میکنم به خاطر همین هم موفق شده ام.

رویاهایمان را کوچک در نظر نگیریم زیرا ما با رویاهایمان رشد می کنیم پس طبیعی است اگر رویا هایمان کوچک باشند رشد ما هم کوچک و کم خواهد بود ولی اگر رویاهای بزرگ داشته باشیم به همان اندازه ما هم رشد خواهیم کرد، البته رویاهایمان را تا حدی بزرگ در نظر بگیریم که بدانیم با تلاش امکان رسیدن به آن وجود دارد نه اینکه آنقدر بزرگ باشد که نتوانیم به آن برسیم.

الگوبرداری از چهار ویژگی افراد بسیار موفق دنیا

کاری را که عاشقش هستیم انجام دهیم

ویژگی دیگر افراد بسیار موفق این است که به کاری که انجام می دهند عشق می ورزند. دهند، اگر شغل مان یا کسب و کارمان را دوست داریم و عاشقش هستیم یک برگ برنده ای در اختیار داریم که می تواند در موفق شدن سهم بسزایی داشته باشد. متأسفانه بیشتر افراد در شغلی که دوست ندارند مشغول به کار می باشند، رشته تحصیلی شان با شغلشان کاملاً تفاوت دارد مثلاً فوق لیسانس آبیاری گل های دریایی را دارند اما شغل آنها فروشندگی است!

منظور از اینکه افراد موفق عاشق کارشان هستند این نیست که از تک تک کارهایی که انجام می دهند لذت می برند، محمدعلی کلی زمانی گفت:

“من از تمرین و مشت زدن متنفرم اما عاشق قهرمان شدن هستم”.

ممکن است خیلی از بازیگرها از گریم شدن، دیالوگ حفظ کردن و تمرین کردن متنفر باشند اما عاشق مشهور شدن هستند، پس ما هم می توانیم یا عاشق انجام کارمان باشیم یا عاشق نتیجه ای که کارمان ایجاد میکند باشد و ایده آل این است که عاشق هردو باشیم.

الگوبرداری از چهار ویژگی افراد بسیار موفق دنیا

متعهد به بهترین شدن هستند

یکی دیگر از ویژگی های انسانهای موفق این است که آنها با خود عهد می بندند و متعهد می شوند که هر روز بهتر شوند و در نهایت به بهترین فرد در زمینه کاری خود یا هدف خود تبدیل می گردند، اگر قرار باشد ما هم از افراد بسیار موفق الگوبرداری نماییم و ویژگی های آنها را در خودمان ایجاد نماییم، باید برای بهترین شدن متعهد باشیم، هر چقدر که در این زمینه عملکرد خوبی داشته باشیم به همان میزان موفقیت ما هم بیشتر خواهد شد.

برای بهترین شدن لازم نیست کوه را جابجا کنیم فقط کافیست هر روز کمی بهتر از روز قبل شویم و در این کار استمرار داشته باشیم، در ژاپن به این روش می گویند “کانای” یعنی پیشرفت دائمی و پایان ناپذیر.

ژاپن در جنگ تقریباً با خاک یکسان شده بود، بعد از جنگ آنها هیچ امکاناتی نداشتند اما بزرگان صنعت از صفر شروع کردن و با همین استراتژی توانستند ژاپن را به یک کشور بسیار قدرتمند در زمینه تولید تبدیل نمایند.

تمام مسئولیت کارمان را به عهده بگیریم

یکی از اساسی ترین ویژگی های مهم افراد موفق این است که آنها تمام مسئولیت کارشان را خودشان به عهده خواهند گرفت، اگر اشتباه کنند تقصیر را به گردن دیگران نمی اندازند، زیرا خوب می دانند وقتی تقصیر را به عهده دیگران می اندازیم به این معناست که ما قدرت انجام این کار را نداشتیم و دیگران قدرتشان بیشتر از ما است که توانسته اند روی کار ما تأثیر بگذارند و باعث بشوند تا به نتیجه ای که می خواهیم نرسیم، پس ما در برابر آنها ضعیف هستیم.

وقتی هم که احساس ضعیف بودن کنیم، اعتماد به نفس و عزت نفس خود را از دست می دهیم پس با این کمبودها چطور می توانیم به موفقیت های بزرگ دست پیدا کنیم؟

اما اگر قبول کنیم که تمام مسئولیت کارمان به عهده خودمان است، اگر زمانی هم به نتیجه مورد نظر نرسیم، می توانیم کارهایی که انجام می دهیم را تغییر دهیم تا نتیجه را عوض کنیم ولی اگر اینگونه نباشد یعنی اینکه ما هر کاری هم کنیم عده ای هستند که قدرتشان بیشتر از ما است و اجازه موفقیت را به ما نمی دهند.

نکته پایانی

خیلی خوب است که ویژگی ها و خصوصیات افراد موفق را پیدا کنیم و سعی نماییم تا همان ویژگی ها و خصوصیات را در خودمان هم ایجاد و تقویت کنیم در این صورت است که می توانیم بگوییم، اگر یک نفر توانسته است یک کاری را انجام دهد یا به موفقیت برسد پس من هم می توانم موفق شوم.

5/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

2 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
2
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx