برای موفقیت بیشتر در سال جدید چه کنیم

نظرات 20
14 دقیقه مطالعه

برای موفقیت بیشتر در سال جدید چه کنیم

اگر تصمیم برای بهتر شدن و ترک کردن برخی اخلاقیات خودمان در سال جدید داریم خواندن این مطلب به ما کمک می کند.

راهی برای بهتر شدن در سال جدید

همه ما در مسیر تکامل، رشد و تغییر هستیم و هر روزی که می گذرد به طور آگاهانه سعی بر این داریم تبدیل به انسان بهتری شویم. همه ما اشتباهاتی در زندگی کرده ایم که از آنها درس های خوبی گرفته و فهمیده ایم که دیگر نباید این اشتباهات را تکرار کنیم. اما چگونه میتوان انسان بهتری شد؟ برای این کار لازم نیست که حتماً مهارت تازه ای را فرا گرفته و یا کارهای خیر انجام دهیم.

آنچه اهمیت بیشتری دارد این است که چطور ویژگی هایی را در خود ایجاد کنیم که باعث شوند از درون احساس بهتری نسبت به خودمان داشته باشیم.

آرزوی موفقیت در سال جدید

حالا که سال نو آغاز شده است این انگیزه در وجود همه ما خیلی قویتر از همیشه شده است و می خواهیم تغییراتی که همیشه پشت گوش انداخته بودیم را عملی کنیم. از همین حالا با ایجاد این تغییرات کوچک انسانی بهتر شویم.
البته که نمی شود همه عادت های بد را به یک باره ترک کرده و عادت های خوب را جایگزین آنها کرد، اما حتی اگر بتوانیم چند تا از این تغییرات را در وجود خود نهادینه کنیم هم خودمان را برنده بدانیم.

با این کارها در سال جدید آدم بهتری شویم:

1- رها کنیم

“این مال من است” چند بار با گفتن این جمله و چسبیدن به چیزها و اشخاصی که فکر میکرده ایم به ما تعلق دارند آنها را برای همیشه از دست داده ایم؟ اکنون زمان این رسیده است که یاد بگیریم رها کنیم، نه تنها حس مالکیت را، بلکه خشم، منفی گرایی، بدخلقی و هر چیز دیگری را که باعث ایجاد ناراحتی و نگرانی در وجودمان می شود را رها کنیم.

2- کارها را پشت گوش نیندازیم

هیچ کس آینده را ندیده و نمیداند که فردایش چگونه خواهد بود، پس دست از پشت گوش انداختن کارهایمان برداریم و آنچه می خواهیم انجام دهیم را همین حالا انجام دهیم. شاید بعداً هرگز فرصتی برای سفر رمانتیک دونفره ای که سالهاست قرار است با همسرمان برویم پیش نیاید، پس چرا همین حالا دست به کار نمی شویم؟ ما همیشه منتظر فرا رسیدن بهترین زمان می مانیم تا آنچه مدت ها دلمان می خواسته است را تجربه کنیم، غافل از آن که بهترین زمان همین حالاست.

3- قبل از هر کاری فکر کنیم

برای موفقیت بیشتر در سال جدید چه کنیم

عواقب هر کاری که انجام می دهیم را در نظر بگیریم. بیشتر آدم ها اول کاری را بدون فکر انجام داده و بعداً سال ها حسرت این را می خورند که چرا این کار را کرده اند. هر کاری که ما انجام می دهیم اثراتی متناوب دارد که می تواند حتی تا ابد روی زندگی ما تأثیر بگذارد، پس بجای یک عمر پشیمانی اندکی فکر کنیم.

4- خطاهایمان را بپذیریم

خیلی از ما در پذیرش اشتباهاتی که می کنیم رفتاری متعصبانه داریم و حتی اگر قلباً مطمئن باشیم که اشتباه کرده ایم نمی خواهیم قبول کنیم. این یکی از ناپسندترین عادت های ممکن است که باید تغییر آن از اولویت های اصلیمان باشد. پذیرفتن خطاهایمان علاوه بر این که ارزش ما را در چشم اطرافیانمان بیشتر می کند، باعث می شود بتوانیم از آنها درس گرفته و از تکرارشان جلوگیری کنیم.

5- از محدوده امن خود فراتر برویم

همه ما حد و مرزهایی دور خودمان کشیده ایم که در میان آنها احساس راحتی می کنیم و حس می کنیم خطری تهدیدمان نمی کند، مثل بودن در کنار آدم هایی که مطمئن هستیم دوستمان دارند، انجام کارهایی که مطمئن هستیم از پس آنها برمی آییم و یا رفتن به جاهایی که قبلاً هم رفته ایم. اما آیا اصلاً به این موضوع فکر کرده ایم که با شکستن این حبابی که ما را در خود گرفته است زندگی چقدر هیجان انگیزتر خواهد شد؟

6- نترسیم

در واقع این ترس از ناشناخته ها است که ما را از انجام کارهای مختلف باز می دارد. اگر بتوانیم به این ترس غلبه کنیم، خواهیم توانست به تمام چالش هایی که در زندگی پیش رویمان قرار می گیرند نیز غالب شویم و موفقیت های بیشتری را در زندگیمان کسب کنیم. شاید زندگی یکنواختی که هیچ ریسکی در آن وجود ندارد خیلی راحت تر به نظر بیاید، اما اگر تنها یک بار به این ترس خود غلبه کنیم دنیای جدیدی را تجربه خواهیم کرد که بسیار زیباتر از آن چیزی است که انتظارش را داشته ایم.

7- ویژگی هایی که از عشقمان انتظار داریم را داشته باشیم

بیشتر ما می توانیم لیست بلندبالایی از ویژگی هایی که از عشق زندگیمان انتظار داریم تهیه کنیم، مثل صداقت، وفاداری، مهربانی و غیره، اما اصلاً به اینکه آیا خودمان این ویژگی ها را داریم یا خیر حتی فکر هم نمی کنیم. پیش از آن که در دیگری به دنبال این خصوصیات باشیم آنها را در خودمان به وجود بیاوریم. زمانی که این ویژگی ها را در خودمان ایجاد کنیم می توانیم با خیال راحت منتظر عشق رویاهایمان باشیم.

8- دیگران را کمی بیشتر درک کنیم

برای موفقیت بیشتر در سال جدید چه کنیم

بیشتر وقت ها ما مشکلات دیگران را درک نمی کنیم و آنها را نادیده می گیریم. تا وقتی که خودمان را جای آنها نگذاریم و گاهی حتی تا وقتی مشکلاتشان را خودمان تجربه نکنیم نخواهیم توانست احساس آنها را درک کنیم. سعی کنیم خودمان را در موقعیت هایی قرار دهیم که به ما کمک می کنند احساسات و مشکلات دیگران را از نزدیک لمس کنیم. آن وقت ما خواهیم توانست هم به آنها کمک کرده و هم به خاطر مشکلات پیش پا افتاده ای که خودمان داریم کمتر غصه بخوریم. یادمان باشد با کمک کردن به دیگران ما به رشد خودمان کمک می کنیم.

9- گذشت بیشتری داشته باشیم

اگر کسی کار اشتباهی کرده و به آن اقرار می کند سعی کنیم او را ببخشیم. خود ما هم در گذشته اشتباه کرده ایم و قطعاً در آینده نیز خطاهایی خواهیم داشت، اگر دیگران از بخشیدن ما امتناع کنند چه احساسی خواهیم داشت؟ با بخشیدن دیگران ما به خودمان نیز کمک خواهیم کرد تا از قضاوت ها و انرژی های منفی که در ذهنمان انباشته شده اند رها شویم.

10- به حرف دیگران گوش کنیم

هر کسی این حق را دارد که افکار و عقاید خود را بیان کند و ما باید یاد بگیریم که شنونده خوبی برای دیگران باشیم. این کار هوش هیجانی ما را افزایش داده و کمک می کند دنیا را از دریچه چشم دیگران ببینیم و درک کنیم که چگونه افراد مختلف در شرایط متفاوت می توانند افکاری مختلف داشته باشند. همان طور که خودمان انتظار داریم دیگران به گفته های ما گوش فرا دهند بقیه هم از ما چنین انتظاری دارند.

11- سعی کنیم مهربان تر باشیم

برای موفقیت بیشتر در سال جدید چه کنیم

بدون آنکه در برابر آنچه انجام می دهیم از طرف مقابلمان انتظار جبران داشته باشیم مهربان و سخاوتمند باشیم. شاید خودمان متوجه این نباشیم که هر کار کوچکی که برای دیگران می کنیم تا چه حد می تواند در بهتر شدن این دنیا نقش داشته باشد. شاید بتوانیم این کار را همین حالا که وقت خانه تکانی نیز هست و با بخشیدن لباس ها و وسایلی که استفاده نمی کنیم به افراد نیازمند شروع کنیم. به حیوانات خیابانی غذا بدهیم یا پشت پنجره خانه مان برای گنجشک ها آب و غذا بگذاریم.

12- زیبایی را تحسین کنیم

در هر چیزی ذره ای از زیبایی وجود دارد و این ما هستیم که باید این زیبایی ها را درک کرده و تحسین کنیم. شاید دیدن زشتی ها و جنبه های منفی زندگی خیلی راحت تر باشد، اما نباید اجازه دهیم این موضوع لذت بردن از زیبایی های دنیای اطرافمان را از ما بگیرد. لذت بردن از گرمای خفیف نور آفتاب در آخرین روزهای زمستان، جنب و جوشی که در میان مردم می بینیم و حتی شلوغی سرسام آور شهر در این روزهای پایانی سال هر کدام زیبایی های خود را دارند، کافی است کمی بیشتر دقت کنیم.

13- در برابر تغییرات مقاومت نکنیم

هیچ چیز در این دنیا همیشگی نیست و همه چیز به مرور زمان تغییر می کند. اگر نتوانیم تغییرات را بپذیریم فقط اوضاع را برای خودمان سخت کرده ایم. روز و شب به دنبال هم می آیند و می روند و اتفاقات خوب و بد مختلفی پیش می آیند. انعطاف پذیری در برابر تغییراتی که در زندگیمان پیش می آیند یکی از بهترین خصوصیات اخلاقی است که می توانیم داشته باشیم. وقتی می دانیم هیچ چیز دائمی نیست باید تغییرات را راحت تر بپذیریم.

14- کمتر در دنیای مجازی زندگی کنیم

برای موفقیت بیشتر در سال جدید چه کنیم

در دنیای مدرن بیشتر وقت خودمان را به جای بودن در کنار عزیزانمان با موبایل ها و لپتاپ ها و کامپیوترهایمان می گذرانیم. این وسایل را کنار گذاشته و زمان بیشتری را در دنیای واقعی بگذرانیم. در جمع های خانوادگی گوشی هایمان را کنار بگذاریم و تمام توجهمان را صرف اعضای خانواده کنیم. با دوست هایی که تنها در دنیای مجازی با آنها ارتباط داریم قرار گذاشته و با صرف یک فنجان قهوه در کنار هم در دنیای حقیقی با آنها صحبت کنیم. دیدن خنده واقعی دیگران خیلی زیباتر از استیکرهای رنگارنگ خندانی است که برای هم می فرستیم.

15- تشکر کنیم

صبح که از خواب بیدار می شویم برای این که زنده هستیم شکرگزاری کنیم. از هر کسی که کاری برایمان انجام می دهد تشکر کنیم، به خانواده مان که همیشه از ما مراقبت کرده، دوستانی که در غم و شادی در کنارمان بوده اند، آبدارچی محل کار و راننده سرویس اداره مان، همه و همه بگوییم “متشکرم”. این که قلباً نسبت به کسی احساس دین کرده و از او تشکر نکنیم مانند این است که برای او کادویی خریده اما برایش ارسال نکنیم.

16- از خودمان تعریف کنیم

تا وقتی که ما خودمان را دوست نداشته باشیم، هیچکس دیگری هم ما را دوست نخواهد داشت. باید از صمیم قلب باور داشته باشیم که زیبا، ارزشمند و منحصر به فرد هستیم. در آینه به خودمان نگاه کنیم و از خودمان تعریف کنیم. برای غذاهای خوشمزه ای که می پزیم، خنده هایی که به لب اطرافیانمان می آوریم، مشکلاتی که شکست داده ایم، کارهای خوبی که کرده ایم و هزاران چیز دیگری که پیش از این نادیده گرفته بودیم از خودمان تشکر و قدردانی کنیم. ما لایق این هستیم که مورد تشویق قرار بگیریم و خودمان اولین کسی هستیم که باید آغازگر این کار باشد.

شاید بگویید کنار گذاشتن عادت های بد و جایگزین کردن آنها با رفتارهای خوب تنها به زبان ساده است، اما باور کنید اگر قد به قدم پیش برویم قادر خواهیم بود همه این تغییرات را در خود ایجاد کنیم. لازم نیست تبدیل به شخص دیگری شویم، کافیست نمونه بهتری از خودمان باشیم و این همیشه و برای هر کسی امکان پذیر است. حتی اگر یکی از این عادت های خوب را در خود ایجاد کنیم زندگیمان به طور جدی و در جهت مثبت تغییر خواهد یافت.

5/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

20 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
20
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx