پنج رفتار روزانه‌ ای که باهوش‌ ترین و خوشحال‌ ترین افراد انجام می‌ دهند

نظرات 9
6 دقیقه مطالعه

پنج رفتار روزانه‌ ای که باهوش‌ ترین و خوشحال‌ ترین افراد انجام می‌ دهند

هر روز با تصمیم‌ هایی مواجه خواهیم شد که خارج از کنترل ما می باشند. دفعه دیگری که یک قرار ملاقات مهم را به دلیل ناشی بودن راننده در پیداکردن آدرس از دست دادیم، یا رئیس بد اخلاقمان سرمان داد و فریاد کرد، بخاطر داشته باشیم که این اتفاق‌ ها خارج از کنترل ما می باشند و ما مسئولیتی در قبال آنها نداریم.

در ادامه می‌ خواهیم بگوییم که ما مسئول چه چیزهایی می باشیم و چه چیزهایی تحت کنترل ما است: اینکه چگونه باید به محیط خود و آدم‌ های درون آن پاسخ دهیم. یعنی تصمیمات عاقلانه بگیریم. افراد باهوش و معمولاً خوشحال موفقیت‌ های بزرگتری را در زندگی تجربه می‌ نمایند، چرا که هر روز انتخاب‌ های خوبی انجام می‌ دهند، بدون توجه به اینکه زندگی چه موانعی را بر سر راه آنان قرار میدهد. تونی رابینسون می‌ گوید ” زندگی، لحظات را به گونه‌ ای تغییر خواهد داد که تصمیم های جدید، متعهدانه و موافق بگیریم.”

اگر شروع کنیم و هر روز تصمیم‌ های خوب بگیریم، از این کار پشیمان نخواهیم شد. این کار را در ترکیب زندگی روزمره خود قرار دهیم، و ببینیم چه اتفاقی می افتد.

1- گذشته را در گذشته رها کنیم

“گذشته” ناخوشایندی داشته‌ ایم؟ برای هر کسی ممکن است اتفاق افتاده باشد. اما اگر امروز ( یا هفته‌ های بعد از آن) خود را به خاطر تصمیم‌ های بد و اشتباهاتی که در گذشته برایمان رخ داده‌ اند، سرزنش می‌ کنیم، باید بگوییم که مسیر ذهنی اشتباهی را انتخاب کرده ایم. تفاوت بین آدم‌ های موفق و دیگران در مدت زمانی است که آنها صرف تأسف خوردن برای خود می کنند. بپذیریم که شکست‌ ها بخشی از فرآیند یادگیری یک کارآفرین می باشند، از شکست‌ ها درس بگیریم و آن درسها را به خاطر بسپاریم، گذشته را کنار بزنیم و به مسیر خود ادامه دهیم. این همان کاری است که افراد موفق انجام می‌ دهند.

2- معاشرت با افراد مثبت‌ اندیش را انتخاب کنیم

شایعات سمی‌ ترین چیزهایی هستند که می‌ توانند روحیه ما را در محل کار نابود کنند. اگر می‌ خواهیم واقعاً به شایعه‌ سازی‌ ها خاتمه دهیم، آدم‌ هایی که شایعه‌ سازی می‌ کنند را محدود نماییم. دعوت‌ های ناهاری با همتاهای سمی خود را نپذیریم و از گفتگوهایی که معمولاً در پارکینگ‌ ها اتفاق می‌ افتند، دوری نماییم. سعی نماییم با افراد مثبت‌ اندیش در ارتباط باشیم. پس از یک مدت آنها را خواهیم شناخت، آنها کسانی هستند که در مورد کسب و کارشان زیاد صحبت می‌ کنند و هرگز به سمت افکار منفی نخواهند رفت. در حالی که همتاهای منفی‌ گرا در حال شکایت و مبارزه با شایعات بی‌ اساس هستند، همتاهای مثبت‌ اندیش به آینده فکر می‌ کنند و اینکه چگونه می‌ توانند موقعیت بد را بهبود ببخشند، مسئولیت اعمال خود را برعهده بگیرند، و به دنبال راهکارهایی برای مشکلات سازمانی باشند.

پنج رفتار روزانه‌ ای که باهوش‌ ترین و خوشحال‌ ترین افراد انجام می‌ دهند

3- زندگی در آرامش را انتخاب کنیم

این یعنی صلح با دیگران، موقعیت فعلی و مسیری که پیش‌ رو داریم. انتخاب زندگی در صلح و آرامش، به ما امکان میدهد تا طبق برنامه عمل کنیم حتی وقتی که شکاکان ما را دیوانه خطاب می کنند. صلح و آرامش جلوی حواس پرتی‌ هایی که ممکن است ما را از مسیر برنامه‌ ریزی شده خارج کنند، می‌ گیرد. صلح یعنی مراقبت از کسب و کارمان، یعنی مقایسه نکردن خودمان با دیگران و یعنی سپاسگزار بودن از جایگاهی که در آن قرار داریم.

4- خوشحال زندگی کردن را انتخاب کنیم(قانون جذب)

انتخاب یک زندگی شاد مزیت‌ های روانی طولانی مدتی در پی خواهد داشت. تحقیقات دکتر واتارو ساتو از دانشگاه توکیو در مورد مغز بیانگر آن است که وقتی ما رفتارهای مثبت ( مثل مدیتیش یا بخشش) را انتخاب می‌ کنیم، کلید سیم‌ کشی مجدد منطقه‌ ای از مغز به نام پیشگوه را در دست داریم. با تغییر رفتارهای روزمره خود می‌ توانیم حس سعادت و آرامش، هدف و خوشحالی خود را کنترل کنیم. بنابراین اگر گرفتار دور باطل احساسات بد و ناخوشایندی همچون شک و تردید، ترس و عدم اطمینان هستیم، با یک انتخاب آگاهانه و تعمدی، احساساتی همچون خوشحالی، شادی و امیدواری را جایگزین آنها نماییم. از ابزارهای همچون مراقبه، عبادت، یادداشت‌ های روزانه و آگاهی در این مسیر بهره بگیریم. بعد از دو هفته از دوستان نزدیک و خانواده خود بپرسیم که آیا تغییری در رفتار ما احساس کرده‌ اند. حتماً پاسخ آنها مثبت خواهد بود.

5- به جای واکنش نشان دادن پاسخگو باشیم

ما اغلب در مواجه با رویدادهای منفی گذشته، از خود واکنش نشان می‌ دهیم و حالت دفاعی به خود گرفته و با ترس عمل می‌ کنیم. اگر دلیل ریشه‌ ای واکنش‌ های منفی خود را بفهمیم، می‌ توانیم با اعتماد به نفس و خود کنترلی پاسخگو باشیم. ما با یک مدل‌ سازی درست و ارتباط موثر، الگوی برای دیگران تنظیم می‌ کنیم تا به عنوان یک رفتار فرهنگی آن را دنبال کنند. به خاطر داشته باشیم که وقتی می‌ خواهیم نسبت به چیزی واکنش نشان دهیم به آنچه که دکمه‌ های ما را فشار میدهد ( علت ریشه‌ ای) فکر کنیم و روش “آرام بودن” را انتخاب کنیم، چراکه ما احساسات خود را برای یک پاسخ بانزاکت‌ تر پردازش می‌ کنیم.

3/5 - (5 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

9 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
9
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx