از کجا بفهمیم در زندگی آدم موفقی هستیم یا نه

نظرات 18
8 دقیقه مطالعه

از کجا بفهمیم در زندگی آدم موفقی هستیم یا نه

بسیاری از مردم تنها بر روی زندگی فعلی و زمان حالشان تمرکز خواهند کرد. در واقع، آنها بیش از اندازه در حال زندگی کرده و آینده را از یاد برده اند. هر چند آنها ممکن است نیم نگاهی به آینده داشته باشند، اما امیدوارند که اتفاقات خوبی برایشان پیش آید. ولی در حقیقت همیشه این رویاها رنگ واقعیت نمی گیرند!
راه رسیدن به شادکامی و خوشحالی در آینده نشانه هایی دارد. و مطمئناً اگر این راه را اشتباه برویم، نشانه های آن را نیز خواهیم فهمید. با کمی ارزیابی شخصی و برنامه ریزی می توانیم نیل به موفقیت و شادی را تضمین کنیم.

در ادامه با ۶ نشانه شادکامی در آینده آشنا می شویم:

۱- هر روز صبح با هیجان و اشتیاق به سر کار میرویم

از کجا بفهمیم در زندگی آدم موفقی هستیم یا نه

اگر هر روز برای بیدار شدن از خواب مشکل داریم، شاید به این دلیل است که هیچ آینده مثبتی پیش روی خود نمی بینیم. اینکه هر کدام از ما با دغدغه و نگرانی های کوچکی در پروژه ای خاص روبرو هستیم کاملاً طبیعی است، اما اگر بتوانیم این نگرانی ها را از خودمان دور کنیم، چالش کار کردن از بین می رود. در حقیقت، هر چه شادی و شادکامی ما با چالش کمتری مواجه باشد، آینده بهتری خواهیم داشت. در این شفافیت هاست که می توانیم آینده ی پیش روی خود را به وضوح ببینیم و با امید و اعتماد به نفس به اهداف خود برسیم.

۲-  از همراهی افرادی که دورمان هستند لذت می بریم

آیا افرادی که دورمان را گرفته اند افراد خسته کننده ای هستند که اعصابمان را به هم ریخته و به معنی واقعی کلمه دیوانه مان می کنند؟ آیا این افراد در زندگی خودشان هم گم شده اند و چالش های زیادی را در پیش رو دارند؟ همکاران، دوستان و آنها که دوستشان داریم باید ما را به کار تحریک کنند، از ما پشتیبانی کنند و ما را درگیر کار کنند. اگر اطرافیان ما آدم هایی پویا و ترغیب کننده باشند، احتمال اینکه به آینده ای روشن تر برسیم به مراتب بیشتر است. به دنبال افراد و قهرمانانی باشیم که ما را ترغیب می کنند و الهام بخش هستند. ممکن است هر چند وقت یک بار با آدم های گند دماغ روبرو شویم، اگر این آدم ها خیلی روی مخمان آفتاب بالانس می زنند (!) شاید بهتر است به دنبال دوستان تازه ای بگردیم!

۳- هر روز چیز تازه ای می آموزیم

اگر از الآن همه چیز را می دانیم، بهتر است خود را برای یک زندگی خسته کننده آماده کنیم! هیچ آدمی نمی تواند همه چیز را فراگیرد؛ از این گذشته، همین روند یادگیری با شادی و خوشحالی همراه است. بهتر است چیز تازه ای بیاموزیم، فرقی نمی کند یک دانستنی کوچک و پیش پا افتاده یا شروع دوره ای کامل و تخصصی،– فقط این روند یادگیری را هر روز دنبال کنیم. نتایج تحقیقات علمی نشان داده، افرادی که همیشه در حال یادگیری هستند نه تنها طول عمر بیشتری دارند، بلکه زندگی شادتری داشته و از توانایی ذهنی بالاتری برخوردار هستند. در این بین به دانش، خرد و توانایی های تازه ای می رسیم که می تواند در زندگی شخصی و حرفه ای ما مثمر ثمر باشد.

۴- زمان درست گفتن “بله” و “نه” را می دانیم

همان طور که “لوئیس کارول” نویسنده ی کتاب “آلیس در سرزمین عجایب” (از افراد موفق جهان) معتقد است، مادامی که نمیدانیم کجا میرویم، هر راهی که در پیش بگیریم ما را به هدفمان نمی رساند. در چنین وضعیتی گفتن “بله” یا “خیر” فرقی به حالمان ندارد و ما را به هدف و شادکامی نزدیک نمیکند. به همین خاطر برنامه ریزی برای آینده بهتر میتواند تشخیص موقعیت های خوب پیش روی را حتی در بدترین شرایط، ساده کند. بدین ترتیب می توانیم خود را ارزیابی کرده و بفهمیم در چه مواقعی آن طور که باید و شاید آماده نبوده ایم، راه درستی را در پیش نگرفته ایم یا اشتباهات مکرری داشته ایم. حالاست که می توانیم اقدامات اصلاحی مورد نیاز را انجام دهیم. تصمیم گیری ها و گفتن “بله” یا “خیر” می بایست ماحصل خودشناسی و ناشی از صداقت و انصاف درونی باشد.

۵- ذهنی باز داریم

از کجا بفهمیم در زندگی آدم موفقی هستیم یا نه

احتمالاً ما هم با آدم هایی مواجه شده ایم که گرفتار عقاید کهنه هستند و با رفتار و کردارشان زندگی سایرین را تلخ می کنند. خوب است بدانیم افرادی که نمی توانند عقاید و ایده های خود را تغییر دهند، سرانجام تلخی خواهند داشت. هرچند آنها می توانند طرز فکر خود را تغییر داده و شیوه ای بازتر را انتخاب کنند، با این حال در مقابل تغییر سرسختانه مقاومت می کنند. عنایت داشته باشیم که داشتن ذهنی باز به معنی پذیرش بی چون و چرای عقاید سایرین نیست. اما باید بتوانیم احتمالات و ایده های دیگران را نیز در نظر بگیریم، آنها را ارزیابی کنیم، بیاموزیم و در صورت لزوم آنها را به کار ببندیم. چنین رویه ای میتواند ما را به راه حل های خلاقانه ای برساند که میانبری برای رسیدن به موفقیت و شادکامی خواهد بود.

۶- فردی منعطف و سازگار هستیم

زندگی بسیار پیچیده تر از آن چیزی است که بسیاری از افراد تصور می کنند. برای آنکه در کار یا روابط اجتماعی خود به موفقیت برسیم، نیازمند هزاران تصمیم، انرژی زیاد و انعطاف پذیر بسیار بالایی هستیم. معمولاً بیشترین پاداشها ماحصل تاب آوردن در برابر چالش های بزرگ است. برای رسیدن به این حد از موفقیت، لازم است بتوانیم با آنچه که زندگی سر راهمان قرار داده تعامل کنیم؛ فرقی نمیکند زندگی چه چیزی پیش پایمان میگذارد، یک میانبر باشد یا مانعی که راه را سدکرده. همیشه این جمله را با خود تکرار کنیم که ” بالاخره راهی برای حل این مشکل خواهم یافت یا آن را خواهم ساخت” و سپس به آن عمل کنیم. همیشه به این نقل قول طلایی از “وینستون چرچیل” نیز وفادار باشیم که “هرگز، هرگز و هرگز دست از کار نکشید”!

این مقاله به قلم کوین دائوم (Kevin Daum) ستون نویس نشریه Inc است. کارآفرینی که جزو ۵۰۰ شرکت برتر آمریکا است و ارزش فعالیتهای فروش و بازاریابی شرکت متبوعش از مرز 1 میلیارد دلار گذشته. وی همچنین کتاب پرفروش “بازاریابی ویدئویی به زبان آدمیزاد” را نیز به رشته تحریر در آورده و تهیه کننده اختصاصی برنامه «آمیلیا!» در شبکه رادیویی گفتگو محور ۷۷WABC در شهر نیویورک است.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

18 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
18
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx